Agnie

Τα Remasters Του Γιώργου Νταλάρα

89 posts in this topic

Καλησπέρα, εχω δει στο internet βινυλια σε επανεκδοση, όπως το να χαμε τι να χαμε, ή τα τραγουδια μας.

Έχουν διαφορά στον ήχο σε σχέση με τα πρώτα που είχαν κυκλοφορήσει, έχουν δηλαδή ψηφιακή επεξεργασία, είναι remaster? Αν ξέρει κάποιος μπορεί να κάνει μια λίστα εδώ με τα βινύλια που είναι σε επανέκδοση;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο,
 
 

Σχετικά με τις επανεκδόσεις των βινυλίων του Μάνου Λοϊζου, δες το post του Θανάση . Το μεταφέρω και εδώ:

Προμηθεύτηκα τα τρία remasters βινυλίου του Λοίζου.
"Θαλασσογραφίες"
"Νά'χαμε τι νά'χαμε"
"Τα τραγούδια μας".

Κατ'αρχάς προσέξτε γιατί στο Metropolis της Θεσ/νίκης , από λάθος, έχουν βάλει στην τιμή , τον κωδικό του cd και τα κοστολογούν 16,40 αντί για 12,40.Αν το ξέρετε βέβαια από πριν και τους το πείτε το διορθώνουν.Δεν ξέρω αν από σήμερα κι επειδή το Σάββατο έγινε θέμα, τα έχουν διορθώσει.Επίσης μου είπαν πως "Ο σταθμός" και η "Συναυλία στο Ολυμπιακό στάδιο" δεν έχουν κυκλοφορήσει.

Όσον αφορά το περιεχόμενο τους, δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.Ο ήχος είναι μεν καλός και είναι σαν εκδόσεις είναι πιο βελτιωμένες από τις πρώτες , από την άποψη του ότι στο εξώφυλλο έχουν τους στίχους και τις φωτογραφίες και τα κείμενα που έχουν και τα cd-remasters.Ουσιαστικά λοιπόν έχουμε μια επανακυκλοφορία των cd-remasters σε βινύλιο.

Πιστεύω πως αυτές οι εκδόσεις έγιναν με αφορμή το "έτος Λοίζου".Εύχομαι να μην αρχίσουν τώρα, όσους δίσκους έχουν βγάλει σε cd-remastered, να τους βγάζουν και σε βινύλια-remastered. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως μετά απο μια μικρή βόλτα το πρωινο του Σαββάτου, είδα αρκετές επανεκδόσεις (σε cd) πολών παλαιότερων δίσκων, με χρονολογία έκδοσης 2013. και σε τιμές μέχρι 10 ευρώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, πήγα το πρωί σ ενα γνωστό δισκοπωλείο στα Γιάννενα και μου είπε ο πωλητής οτι απο βδομάδα βγαίνουν νέα cd remaster του Νταλάρα. Ισχύει; Ξέρουμε για ποια cd πρόκειται αυτή τη φορά;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το εκανα επιτηδες, μπορει καποιος να κανει μια λιστα με τα remasters εκτος απο τα 16 πρωτα που τα γνωριζουμε;

Για παραδειγμα ειδα σε remaster τα απονα ματια και το ελληνικο προσωπο του Γιωργου Νταλαρα. Ποια αλλα τελος παντων κυκλοφορουν, πολυ μπερδεμα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο, τα δέκα χρόνια που είμαι στο φόρουμ, πληροφορώ και πληροφορούμαι όταν είμαι (είμαστε) σίγουροι για κάτι. Να είσαι σίγουρος λοιπόν πως αν υπάρξει οποιαδήποτε πληροφορία, θα υπάρξει και ανάλογη ενημέρωση. Δεν κρύβουμε πληροφορίεw ή αμελούμε να ενημερώσουμε.

Στην προκειμένη περίπτωση, σίγουρα δεν μπορούμε να ξέρουμε απο πριν τι θα εκδοθεί.

Καλό θα ήταν να έχουμε υπομονή. Μόλις εκδοθεί κάτι θα αναφερθεί.

 

Σε ότι αφορά την λίστα που ζητάς, υπάρχει στην πρώτη σελίδα αυτού του τοπικ.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο, 

 

Είσαι σίγουρος οτι τα Άπονα μάτια τα είδες σε remaster έκδοση; Μήπως είναι μόνο επανακυκλοφορία χωρίς όμως ο ήχος να έχει επεξεργαστεί remastering?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αυτο το topic στη σελιδα 3 και η Ελπιδα εψαχνε για τα Απονα ματια!!!

Επισης υπαρχει και remaster το ελληνικο προσωπο του Γιωργου Νταλαρα, αλλα δεν το ειδα στην πρωτη σελιδα, αυτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει αναφερθεί και αυτό στην πρώτη σελίδα.

Ο φίλος mpolemis μας πληροφόρησε οτι κυκλοφόρησε σε remastered έκδοση ο δίσκος "Το ελληνικό πρόσωπο του Γιώργου Νταλάρα".

Πληροφορίες: http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...969620928&cat=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως σε αυτό το topic έχει γίνει μπέρδεμα και αναφερόμαστε και σε δίσκους που έχουν επανακυκλοφορήσει και έχουν υποστεί επεξεργασία ήχου remastering και σε επανακυκλοφορίες δίσκων που δεν έχουν υποστεί remastering (απλά έχουν νέο packaging). Για τον λόγο αυτό άνοιξα ένα νέο topic για να κάνουμε καθαρή καταγραφή. Το topic είναι το Οι επανεκδόσεις των δίσκων του Γιώργου Νταλάρα.

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αυτο το topic στη σελιδα 3 και η Ελπιδα εψαχνε για τα Απονα ματια!!!

Επισης υπαρχει και remaster το ελληνικο προσωπο του Γιωργου Νταλαρα, αλλα δεν το ειδα στην πρωτη σελιδα, αυτα...

 

Η Ελπίδα τα βρήκε τα Άπονα Μάτια εδώ και καιρό, αλλά δεν είναι remaster έκδοση. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα τα "Μεθυσμένα τραγούδια" και το live στο Ισραήλ. Επανεκδόσεις και τα 2 του 2013 με remastered ήχο. Επίσης κυκλοφορεί σε remastered (έκδοση του 2013) και το "Καλώς τους". Τα booklets μου φαίνονται ακριβώς τα ίδια απλά στο τέλος γράφουν και το νέο έτος έκδοσης.

Edited by Apostolis
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη σελίδα της Minos-EMI στο facebook έχουν δημοσιεύσει αυτή την λίστα με την αναφορά οτι αυτοί οι δίσκοι επανεκδώθηκαν σε μειωμένες τιμές. Δεν αναφέρει αν όλοι αυτοί οι δίσκοι έχουν υποστεί remastering. Αυτοί, στη σελίδα τους στο facebook, αναφέρουν 61 τίτλους, αλλά έχουν μερικές διπλοεγγραφές (σιγά μην έκαναν κάτι σωστό...). Εγώ μέτρησα 57 τίτλους.

 

1 18 ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΗΣ ΠΙΚΡΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ
2 50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓOΥΔΙ
3 GEORGE DALARAS & THE ISRAEL PHILARMONIC ORCHESTRA
4 LATIN
5 LIVE & UNPLUGGED
6 LIVE+ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
7 MISA CRIOLLA
8 ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ (LIVE) 
9 ΑΠΟΝΑ ΜΑΤΙΑ
10 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗ ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ
11 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΑΡΚΟ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ
12 ΑΧ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΟΥ
13 ΒΑΜΜΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ
14 ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ
15 ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ
16 ΖΩΝΤΑΝΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟΝ
17 Η ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ
18 ΗΛΙΟΣΚΟΠΙΟ
19 ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ
20 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΠΠΟΥΤΣΙΑ ΠΑΝΙΝΑ
21 ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ Ι ΖΩΝΤΑΝΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ
22 ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ ΙΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ
23 ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑ ΛΥΔΙΑ
24 ΚΑΛΩΣ ΤΟΥΣ
25 ΜΑΖΙ
26 ΜΕΘΥΣΜΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
27 ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ 30ΟΣ-40ΟΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ
28 ΜΗ ΜΙΛΑΣ, ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΕΛΛΑΣ
29 ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ
30 ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ
31 ΝΑ ΧΑΜΕ ΤΙ ΝΑ ΧΑΜΕ
32 ΝΑΤΑΝΕ ΤΟ 21
33 Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΚΑΛΔΑΡΑ

34 Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΣΤΑΥΡΟ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ
35 Ο ΜΕΤΟΙΚΟΣ
36 Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ
37 Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΠΩ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΝΩ
38 ΟΙ ΜΑΗΔΕΣ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΜΟΥ
39 ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ Γ.ΝΤΑΛΑΡΑ
40 ΟΤΑΝ ΑΝΘΙΖΟΥΝ ΠΑΣΧΑΛΙΕΣ
41 ΡΑΝΤΑΡ
42 ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
43 ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ
44 ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΙΑ
45 ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ
46 ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΑΥΡΟΥ ΞΑΡΧΑΚΟΥ
47 ΤΑ ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ
48 ΤΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ
49 ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΑΣ
50 ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
51 ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
52 ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ
53 ΤΡΕΛΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΙ
54 ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ
55 ΥΜΝΟΙ ΑΓΓΕΛΩΝ ΣΕ ΡΥΘΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
56 ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ
57 ΦΩΝΗ ΠΑΤΡΙΔΑΣ

 

Πηγή: https://www.facebook.com/MinosEmi?v=app_560793747329363&app_data=entry_id%3D45442334%26gaReferrerOverride%3Dhttps%253A%252F%252Fwww.facebook.com%252F

Edited by Apostolis
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...