Alona

Δύο Πιάνα, Μία Φωνή - Black Is Alive, Θεσ/κη (08/02/14)

62 posts in this topic

Marochr συμφωνώ απόλυτα εγώ για να χαρείτε το ανέβασα!

Όσο για σένα elli13 αναμένουμε ανταπόκριση!

;-)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για όλα!

Τις εντυπώσεις,τις αναφορές,τις φωτογραφίες και τα βίντεο.

Δεν ήμουν,είσαστε όμως εσείς και καταγράψατε τα πάντα με τη ματιά και την αλήθεια σας.

Ο Νταλάρας πάντα είχε και θα έχει μια αίγλη που άλλοι δεν έχουν.Και δεν θα έχουν γιατί δεν είναι εργάτες όπως αυτός.Όταν ο άνθρωπος που εγώ ακούω 31 χρόνια προσφέρει αυτήν την αισθητική και την τελειότητα στη μουσική και το μεράκι όλα τα άλλα περιτεύουν.

Όσο για το περήφημο φαλτσάρισμα;Δεν τίθεται θέμα.

Ελπίζω και ξέρω πως όλοι περιμένουμε από εκείνον το τέλειο και την ανήψωση,και μας το δίνει.Είναι γυμνός αυτός ο τραγουδιστής πάνω στη σκηνή,και αν μη τι άλλο ζυγίζει τις αντοχές του με την εμπειρία και την φυσικότητα του.

Μα πάντα δεν είναι αυτός που δεν θέλει εμάς τους φίλους του για να μοιραστεί την ψυχή του και την διάθεση του για όλα αυτά.Τα δίνει και εισπράττει,εισπράττει ανταπόκριση και αγάπη.Και την επιστρέφει πάντα πολλαπλασιασμένη.

Τον ευχαριστώ!!

Όπως κι εσείς!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

8/2/14.. η ημερομηνία το εγραψε! Γιώργος Νταλάρας στη Θεσσαλονικη..

το πρωτο απο τα εν σειρα Σαββατα που θα εμφανιστει στην πολη. Ωραιες στιγμες, μοναδικες κ εκει αναμνησεις.

Ο χωρος καλος, λειτουργικος για εμφανισεις οπως τον πρωτοειδα με μια ματια, κοντα στη σκηνη κ αυτο για μενα μετραει! Για το σερβις με καλυψαν παραπανω,

οπως κ τους '΄θορυβους', καθως η ταυτοτητα μας -μαλλον- αναγραφει αιωνιοι φασαριοζοι οποιαδηποτε στιγμη, σε οποιοδηποτε χωρο.. μακαρι να μπορουσαμε 

να αποφευγαμε κατι τετοιο αλλα δεν.. Τεσπα, τα προσπερνω γτ η ουσια κ η σημασια ειναι το καλλιτεχνικο ετουτο γεγονος των ημερων, με τον αγαπημενο Καλλιτεχνη μας, τους μουσικους του, δινοντας μας την Ευτυχια!! Η σκηνικη παρουσια ολων λιτη μα σαφως γεματη, χαριζοντας μας μουσικες κ ερμηνειες που δυσκολα αντιλαμβανεται το αυτι με συνοδεια δυο!! πιανων.. Ευκολα στην αναλογη ησυχια θα ελεγα χαριτολογοντας! Ο Γ.Ανδρεου με τον Γ. Παπαχριστουδη 'βρισκονται' με κλειστα τα ματια  κ μετατρεπουν τον ηχο των τραγουδιων σε αλλη διασταση, τραγουδια αγαπημενα, ευλογα, που λαχταρας να τα ακους ξανα κ ξανα γτ νομιζεις πως δε θα την εχεις παλι αυτην την ευκαιρια. Ο αλλος ο Γ. ο Ματσικας ειναι χαρμα οφθαλμων. Αυτο το παιδι, εγω προσωπικα, χαιρομαι να τον βλεπω στη σκηνη κ να καταθετει την ψυχη του παιζοντας διπλα στον Νταλαρα. Το χω συνδυασει -ισως- και σε αλλους χωρους κ γι αυτο το αναφερω, πως δεν μου 'κανει' να τον βλεπω αλλου.. (κ του το ειπα!!) :) Η ευχαριστη εκπληξη μουσικα κ σκηνικα ειναι η Ευτυχια.. Ακουγοντας κ κοιταζοντας την οπως μελοποιει τραγουδια μονη της μα και μαζι με τον Νταλαρα το αισθημα που κυριαρχει ειναι σαν το ονομα της. Της ευχομαι ολοψυχα καλη συνεχεια σε οτι ακολουθησει στην πορεια της. 

 

Τελος ο Γιωργος, ο Νταλαρας.. Κοιταζω το πληκτρολογιο, τί να ξανα-γραψω θεε μου γι αυτον τον ανθρωπο!! Μονο κ μονο που ακομη κ σημερα 'ψαχνεται' και μας 

προσφερει τοσο μα τοσο σπουδαιες στιγμες στη ζωη μας, μου ειναι αρκετο.. Δεν εχω κ ουτε ειχα απαιτηση πλεον το πως θα μας τραγουδησει, αρκει να ειναι εκει, 

και ειναι..για πολλα χρονια ακομη.. Τον ευχαριστω πολυ για τις στιγμες, οπως μεγαλο ευχαριστω να πω μεσα απτην ψυχη μου, στους καλους μου φιλους που 

ξαναειδα στη Θεσσαλονικη, μοιραστηκαμε μαζι το χωρο κ το χρονο (ασχετα αν ο Θανος εκατσε αλλου..) :razz:  και σιγουρα επιφυλασσομαι εδω κατω που ανυπομονω να τους ξαναδω..

 

*ξαΔερφουλα, τελεια τα βιντεακια κ τα κλικ σου.. Ευχαριστω!

*σαφως κ της δις Δεσποινιαδου ειναι ομορφες οι φωτο, λιγες αλλα καλες.. Τι να κλικαρεις απτο 'τερμα μπροστα'!! ;)

*σειρα εχει η Αλονα μου, αναμενω.. }{

 

..τελικα ενα πέταγμα ειναι ως εκει!!    καλη ακροαση στα επομενα..!! 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ και για τις εντυπώσεις και για τα βίντεο. Να είστε καλά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προλάβω να γραψω και τις δικες μου εντυπώσεις, πριν από τη δεύτερη βραδιά. :razz:

Τα συναισθήματά μου είναι κάπως ανάμικτα. Ηταν πολύ όμορφα, αλλά με βάση τον τίτλο και τα οσα είχα ακούσει από τις παραστάσεις στην Κύπρο, το περίμενα λίγο διαφορετικό.

Κατανοώ βέβαια πως ο χώρος ενός νυχτερινού μαγαζιού δεν ενδείκνυται για μια παράσταση μονο με δυο πιάνα, γιαυτο θα προτιμούσα να την δούμε σε κάποιο θέατρο.

 

Δυστυχώς το φαινόμενο σε ολα τα live (όχι μονο του Νταλάρα) εχει καταντήσει κουραστικό. Ενα μεγάλο μέρος του κοινού εννοει την παρουσια σε εναν τετοιο χωρο απλά σαν την έξοδο του Σαββατοβραδου που θα μπορουσε να βρεθει οπουδήποτε αλλού. Κι ετσι προσπαθείς να απολαύσεις τα τραγούδια που αγαπας με τη συνοδεία ενος βουητού απο συζητήσεις, γελια κλπ. Εδω κάποιοι φίλοι μου ειπαν πως κάπου προς τα πισω, εκοψαν τουρτα και τραγουδησαν το "Happy birthday" την ωρα που ο Νταλάρας τραγουδουσε πάνω στη σκηνη... Τί να πεις μετα...

 

Φωνητικά ο Νταλάρας ήταν εξαιρετικός.

 

Ξεχωριστές στιγμές της βραδιάς, κατα την απόψή μου

-Η "Ελλοπία". Ενα τεράστιο τραγούδι των Ανδρέου-Καρασούλου που είχαμε την τύχη να απολαύσουμε (ισως) για πρωτη φορά live. Οπως είπε και ενας φίλος, και μονο την Ελλοπια που ακουσα, είμαι ευχαριστημένος.

-Τα πιάνα. Υπέροχοι σολιστες και οι δυο, Ανδρέου - Παπαχριστούδης, και πολύ ωραιες ενορχηστρώσεις. Πολλά τραγούδια μου φάνηκαν στα αυτιά μου διαφορετικά "χρωματισμένα" με το πιάνο να αναδεικνύεται.

-Το "τανγκό των Χριστουγέννων". Μ' αρέσει που καθιερώνεται στη λίστα, είναι υπέροχο, και δεν χάθηκε ως αδικημένο κάποιας συμμετοχής σε δίσκο.

-Το "Μοναξιά χιλιάδες φύλλα" .Πολύ ωραίο για αρχή.

-Το "φτερό του καρχαρία".

-"Στο μεταξύ η Ελλάδα ταξιδεύει"

και το "Σ' αυτη την πόλη"...

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον μακη, το περιστατικο αυτο με την τουρτα εγινε ακριβως πισω μου!!!!! Σε ποιο τραγουδι δεν θυμαμαι, παντως εκεινη την ωρα επρεπε να επικρατει απολυτη ησυχια. Και μαλιστα εχω να πω οτι δεν γιορταζε πελατης, αλλα ενας μπαρμαν!!! 3 σερβιτορες ηρθαν με μια τουρτα και τραγουδησαν με περισσο θρασος το happy birthday, driving us crazy!!!! :music:

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την βαβούρα, εντάξει τι περίμενε κανείς δηλαδή; Να κάθονται όλοι κατανυκτικά πίνοντας το ποτό τους; Αυτά δεν γίνονται. Η μουσική σκηνή τα έχει αυτά. Ο κόσμος είναι πιο χαλαρός και δεν κανένας δεν μπορεί να κατακρίνει αυτούς που πάνε για να διασκεδάσουν. Όποιος δεν το μπορεί, πηγαίνει μόνο στο μέγαρο και στα θέατρα. Έχω την εντύπωση ότι ο περισσότερος και απλός κόσμος προτιμάει τις συναυλίες και τις ζεστές μικρές μουσικές σκηνές και όχι το μέγαρο και στο κρύο θέατρο. Επιτρέψτε μου να πω, πως τα τραγούδια, οι μουσικές και τις ερμηνείες του Γιώργου, φέρνουν αναμνήσεις, έρωτες κ.α άλλα ωραία συναισθήματα που η άμεση επαφή της μουσικής  σκηνής και χωρίς την σοβαροφάνεια των άλλων χώρων, βοηθάει να ξεδιπλωθούν.


Η βραδιά ήταν πραγματικά πολύ ωραία! Πρόγραμμα για τους πολλούς και του λίγους, τους γνώστες αλλά και αυτούς που ξέρουν μόνο τις εμπορικές επιτυχίες.

Είχαμε χρόνια στην Θεσσαλονίκη να δούμε τον Νταλάρα σε τέτοιο χώρο και προσωπικά αλλά και όλη η παρέα έμεινε απόλυτα ικανοποιημένη και

πέρασαν καλά και αυτοί που "κουβαληθήκανε" :-)  


Υ.Σ Για το Happy birthday, συμφωνώ απόλυτα, τραγικό.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον μακη, το περιστατικο αυτο με την τουρτα εγινε ακριβως πισω μου!!!!! Σε ποιο τραγουδι δεν θυμαμαι, παντως εκεινη την ωρα επρεπε να επικρατει απολυτη ησυχια. Και μαλιστα εχω να πω οτι δεν γιορταζε πελατης, αλλα ενας μπαρμαν!!! 3 σερβιτορες ηρθαν με μια τουρτα και τραγουδησαν με περισσο θρασος το happy birthday, driving us crazy!!!! :music:

 

 

Kάποιος πρέπει να τους πει, πότε πρέπει να κόβουν τις τούρτες των γενεθλίων στις συναυλίες.... :whistling2:  B)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την βαβούρα, εντάξει τι περίμενε κανείς δηλαδή; Να κάθονται όλοι κατανυκτικά πίνοντας το ποτό τους; Αυτά δεν γίνονται. Η μουσική σκηνή τα έχει αυτά. 

 

Δεν περιμένω να κάθονται κατανυκτικά και να πινουν το ποτό τους, αλλά θα ήθελα να σέβονται τουλάχιστον τους καλλιτέχνες που είναι πάνω στη σκηνή. Αλλο διασκεδάζω, τραγουδάω και λέω και μια κουβέντα με το διπλανό μου, και άλλο εχω σχεδόν γυρισμένη την πλάτη στη σκηνή και εκεινη την ωρα θυμάμαι να συζητησω με την παρέα μου ολα τα θέματα που με απασχολούν (γενικά μιλάω- οχι για το black is alive).

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον μακη, το περιστατικο αυτο με την τουρτα εγινε ακριβως πισω μου!!!!! Σε ποιο τραγουδι δεν θυμαμαι, παντως εκεινη την ωρα επρεπε να επικρατει απολυτη ησυχια. Και μαλιστα εχω να πω οτι δεν γιορταζε πελατης, αλλα ενας μπαρμαν!!! 3 σερβιτορες ηρθαν με μια τουρτα και τραγουδησαν με περισσο θρασος το happy birthday, driving us crazy!!!! :music:

 

 

Kάποιος πρέπει να τους πει, πότε πρέπει να κόβουν τις τούρτες των γενεθλίων στις συναυλίες.... :whistling2:  B)

για να το λες χμμμμ.. κατι θα ξερεις!!  :giggle:  :naughty:  :razz: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε όλους πάρα πολύ για τις εντυπώσεις, τις φωτογραφίες και τα βίντεο!  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον μακη, το περιστατικο αυτο με την τουρτα εγινε ακριβως πισω μου!!!!! Σε ποιο τραγουδι δεν θυμαμαι, παντως εκεινη την ωρα επρεπε να επικρατει απολυτη ησυχια. Και μαλιστα εχω να πω οτι δεν γιορταζε πελατης, αλλα ενας μπαρμαν!!! 3 σερβιτορες ηρθαν με μια τουρτα και τραγουδησαν με περισσο θρασος το happy birthday, driving us crazy!!!! :music:

 

 

Kάποιος πρέπει να τους πει, πότε πρέπει να κόβουν τις τούρτες των γενεθλίων στις συναυλίες.... :whistling2:  B)

Τούρτα επιτρέπεται … μόνο όταν τραγουδάει το Happy Birthday ο καλλιτέχνης. Διαφορετικά απαγορεύεται αυστηρά!!! :)  :razz:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...