Apostolis

Η Ποίηση Στη Μουσική Του Μίκη Θεοδωράκη - 18 & 19/3/2014

91 posts in this topic

Αλονα σε ευχαριστω κ σ'αγαπωωω......

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alllllllona grazie!!!   

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστούμε!!!Εξαιρετικά βίντεο :walkman:  :walkman:  :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πάρα πολύ.Αν είχες και το "παραθύρια ορθάνοιχτα" θα ήταν παράδεισος!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς ήμουν μόνο στην πρώτη παράσταση, το δεύτερο βράδυ πήγα στο Badminton :wallf:  :wallf: :wallf:

αλλά έχω πολλά βίντεο από την πρώτη παράσταση που θα ανεβάσω σύντομα

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ούτε εδώ έχει παραθύρια.

 

Δυστυχώς όταν τα είπε βρέθηκε να κάνει παρατήρηση μία κοπελίτσα και λουφάξαμε. 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και γιατί έκανε παρατήρηση;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αααααααα!Αυτά τα παραθύρια κλείσανε πόρτες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εδω:

Real news No 279 (Κυριακή 23.03.14)

 

Untitled_Scanned_02.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστούμε!!!Εξαιρετικά βιντεάκια :walkman:  :walkman:  :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

και εδω:

Real news No 279 (Κυριακή 23.03.14)

 

Untitled_Scanned_02.jpg

 

Τι είναι αυτό,Μάριε;Γιατί δεν εμφανίζεται...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημοσιευμα-εικονα απο την Real της Κυριακης για την βραδια

Ας το ξανα ανεβασω μηπως ειναι σε ολους οκ τωρα..

 

Untitled_Scanned_02.jpg?_subject_uid=236

 

ειναι οκ τώρα Ελίνα;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσως εγώ δεν το βλέπω,Μάριε.Δεν πειράζει!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποφάσισα να βάζω όλο το κείμενο, γιατί καμιά φορά μπορεί να μου τη δώσει και να διαγράψω το blog, μην την πληρώσει το φόρουμ. :razz: 

Λοιπόν, οι δικές μου εντυπώσεις είναι οι παρακάτω:

 

Πέρασαν λίγες ημέρες απ' όταν πραγματοποιήθηκε η συναυλία με τίτλο "Η ποίηση στη μουσική του Μίκη Θεοδωράκη" στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών με τον Γιώργο Νταλάρα, την Ελεωνόρα Ζουγανέληκαι τον Μίλτο Πασχαλίδη και ήδη έχουν γραφτεί τόσα πολλά που νιώθω ότι οποιοδήποτε λιθαράκι προσθέσω μάλλον περιττό θα είναι. Η συναυλία ήταν απολύτως επιτυχημένη, κοιτάζοντας από τη σκοπιά της πληρότητας, αλλά και της αποδοχής του κόσμου εντός της αίθουσας και εκτός, εκ των υστέρων, και είναι αυτονόητο ότι και η δική μου άποψη θα κινηθεί στο ίδιο μήκος. Πολύ λίγες οι στιγμές που δεν ήταν άψογες, κάποιες μικρές ατέλειες της χορωδίας, κάποιο θέμα με τον ήχο στις πιο κοντινές στη σκηνή θέσεις, γενικώς λεπτομέρειες που δεν αξίζει να σταθούμε, που δεν τις αντιλαμβάνεται σχεδόν κανείς και που, σίγουρα, δε διαμορφώνουν την τελική αίσθηση και κρίση. Μπορεί λοιπόν τα λόγια μου να είναι περιττά, ωστόσο, παρουσιάζοντας το φωτογραφικό υλικό των δύο παραστάσεων, το οποίο αυτή τη φορά, είναι "περιορισμένων επιλογών" (οι στατικές φωτογραφίες από ένα μόνο σημείο δεν είναι και ό,τι καλύτερο), θα ήθελα να σταθώ σε κάποιες ακόμη πιο συγκεκριμένες στιγμές που για μένα σημαίνουν πολλά. 

 
Είναι οι στιγμές...μετά τη συναυλία. Η επίσκεψή μου στα καμαρίνια μετά το τέλος της δεύτερης βραδιάς, όταν όλος ο χώρος είχε κατακλυστεί από παιδιά: τα παιδιά της νεανικής χορωδίας του Λεόντειου Λυκείου Νέας Σμύρνης, αλλά και μια μικρή ομάδα από το 2ο Λύκειο Χαϊδαρίου. Τα πρώτα συνέβαλαν στο αποτέλεσμα, τα δεύτερα ήρθαν απλώς για τη συναυλία. Όπως και να 'χει, εκείνη τη στιγμή, είχα ήδη ακούσει Θεοδωράκη, Σεφέρη, Βάρναλη, Ρίτσο, Ελύτη και τόσους άλλους ποιητές, αλλά και "ποιητές" όπως ο Παπαδόπουλος και ο Ελευθερίου, και βρισκόμουν ανάμεσα σε 16χρονα παιδιά με τα οποία είχαμε μοιραστεί τους ίδιους ήχους, τους ίδιους στίχους και περίμεναν να πάρουν ένα αυτόγραφο, να βγάλουν μια φωτογραφία, να συγχαρούν. Όμορφη εικόνα και με μια υποβόσκουσα ελπίδα. Γιατί αν γλιτώσει το παιδί... 
 
Μετά από αυτή τη στιγμή ξέχασα και τη φωνή του Νταλάρα που με γοήτευσε, ξέχασα και το βλέμμα του Μίλτου όταν αναρωτιόταν "πού πήγε αυτός που ξέρει να μιλά που ξέρει πιο πολύ και να πιστεύει;", ξέχασα και το ταξίδι που μου πρόσφερε η Ελεωνόρα με τη "Νύχτα μαγικιά" και τη "Μαρίνα", ξέχασα το πόσο ταιριάζουν αυτές οι δύο νεανικές φωνές σε αυτά τα τραγούδια, ξέχασα τον Καραντίνη στους Χαρταετούς, ξέχασα την κίνηση του Νταλάρα στα "Παραθύρια ορθάνοιχτα" μπροστά από το μικρόφωνο σε μία, κατά κάποιον τρόπο, "συνομιλία" του με όλους εμάς που μοιραζόμαστε την ίδια ιστορία, ξέχασα ακόμη και τους Μοιραίους που λατρεύω και το απόλαυσα έτσι όπως ήθελα. Γιατί όλα αυτά, και πολλά περισσότερα, συνοψίζονταν στα νεανικά χαμόγελα, στα λαμπερά μάτια και στο "αύριο" που μεταφέρουν πάντα αυτά. 
 
Το μόνο που, ίσως, πλησιάζει όλα τα παραπάνω, κυρίως λόγω του μη αναμενόμενου, είναι η επίσκεψη της Γιώτας Γιάννα στα καμαρίνια το ίδιο βράδυ. Όταν τα παιδιά είχαν φύγει, ήρθε η... "πασιονάρια της Εθνικής Οδού". Τρυφερές αγκαλιές, φιλιά και λόγια αγάπης από και προς τον Νταλάρα που, προσωπικά, με εντυπωσίασαν. Ξαφνικά, ένιωσα ότι είχα μπροστά μου το "παιδί του δρόμου", τον Γιώργο της Πλάκας που έχει περάσει από πάνω του όλο το ελληνικό τραγούδι... Την ίδια στιγμή που ο Μανώλης Καραντίνης, λίγο πιο πέρα, θυμόταν ιστορίες με τον Καζαντζίδη... Το ίδιο βράδυ που είχαν παίξει το "America Insurrecta"... Την ίδια ώρα που ένας νέος τραγουδοποιός είχε τραγουδήσει Κάλβο σε μια απόλυτα σιωπηλή αίθουσα, μόνος, με την κιθάρα του... Ασύνδετες στιγμές που όλες έχουν ένα κοινό γνώρισμα.Την ομορφιά της μουσικής. 

Από την προηγούμενη εβδομάδα ονειρεύομαι αυτές τις συναυλίες σε κάποια μεγάλα ελληνικά θέατρα.Λίγες παραστάσεις, νύχτες καλοκαιριού, ο κόσμος λιγότερο "κουμπωμένος" και ο Μίκης και η ποίηση ξανά κοντά στον κόσμο. Μακάρι...  
 
 
 
Ακολουθεί το υλικό που έχω αναρτήσει: 
 
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
 
ΒΙΝΤΕΟ (αν και μας έχει καλύψει η Αλόνα με την πρώτη βραδιά)
13 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ κι εσένα,Μάρω!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aλονα και Μαρω σας ευχαριστουμε απο καρδιας!! Οι συνθηκες ηταν αντιξοες, το αποτελεσμα ομως εξαιρετικο!! :applause:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποφάσισα να βάζω όλο το κείμενο, γιατί καμιά φορά μπορεί να μου τη δώσει και να διαγράψω το blog, μην την πληρώσει το φόρουμ. :razz: 

:laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:  :laugh:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...