Apostolis

Η Ποίηση Στη Μουσική Του Μίκη Θεοδωράκη - 18 & 19/3/2014

91 posts in this topic

Aλονα και Μαρω σας ευχαριστουμε απο καρδιας!! Οι συνθηκες ηταν αντιξοες, το αποτελεσμα ομως εξαιρετικο!! :applause:

 

 

Μη με ευχαριστείς ακόμη! δεν είναι ακόμη έτοιμη  :razz:  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο το κείμενο της Μάρως και συνολικά το συνολικό υλικό που θα δώσατε την ευκαιρία να δούμε. Ευχαριστούμε!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποφάσισα να βάζω όλο το κείμενο, γιατί καμιά φορά μπορεί να μου τη δώσει και να διαγράψω το blog, μην την πληρώσει το φόρουμ. :razz: 

Λοιπόν, οι δικές μου εντυπώσεις είναι οι παρακάτω:

 

 

Πολύ ωραία και ανιδιοτελής κίνηση.

Ευχαριστούμε Μάρω!

Ρεπορτάζ του Ορφέα.

 

Πηγή:     http://www.e-orfeas.gr/music/musicalimpressions/9316-%CE%93%CE%99%CE%A9%CE%A1%CE%93%CE%9F%CE%A3-%CE%9D%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%A3-%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%97%CE%9D%CE%95%CE%A5%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%91%CE%A3-%CE%A4%CE%97N-%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%97%CE%A3%CE%97-%CE%A3%CE%A4%CE%97-%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%A4%CE%9F%CE%A5-%CE%98%CE%95%CE%9F%CE%94%CE%A9%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%97.html

 

 

 

 

 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ: ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗN ΠΟΙΗΣΗ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ 

(18 & 19/3 – ΜΜΑ)

Ρεπορτάζ: Τάσος Π. Καραντής

Σαράντα(40) χρόνια συμπληρώνονται φέτος, από την πρώτη, επίσημη, δισκογραφική κυκλοφορία των «18 λιανοτράγουδων της πικρής πατρίδας»(1974), της πρώτης συνεργασίας του Θεοδωράκη με τον Νταλάρα. 

Έκτοτε, ακολούθησε το «Ραντάρ»(1981) και, κατόπιν, επανεκτελέσεις έργων και μεμονωμένων τραγουδιών του μεγάλου συνθέτη(«Το Άξιον Εστί»/1988, «Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη»/1995, «Ρωμιοσύνη – Άξιον Εστί»/2005).

Και, βέβαια, πέρα, από τα δισκογραφικά, ο Νταλάρας έχει συμμετάσχει – την τελευταία 40νταετία – σε αμέτρητες συναυλίες του Θεοδωράκη(σε Ελλάδα κι εξωτερικό), ενώ τα τραγούδια του Μίκη, δεν έλειψαν ποτέ, από τις συναυλίες του Νταλάρα. 

Με όλα τούτα, τα αδιάσειστα, συμπεριλαμβάνεται – κι αυτός – στους «θεοδωρακικούς τραγουδιστές», διαθέτοντας, μάλιστα – αυτός ο δεινός δεκαθλητής/ερμηνευτής του τραγουδιού μας – τη δωρικότητα, το στόμφο, τη δραματικότητα, αλλά και την λυρτικότητα του θεοδωρακικού ρεπερτορίου.

1974- 2014, λοιπόν, και με τη συγκυρία, αυτής της, άτυπης, δισκογραφικής 40ετίας, επέλεξε, ο κορυφαίος ερμηνευτής μας, ένα ιδιαίτερο και χρήσιμο( στους χαλεπούς καιρούς  μας) αφιέρωμα στην Μίκη Θεοδωράκη, με τίτλο «Η ποίηση στη μουσική 

του Μίκη Θεοδωράκη».

Στις δυο συναυλίες(18 & 19/3/2014) παρουσιάστηκαν ποιήματα των Γιάννη Ρίτσου, Οδυσσέα Ελύτη, Γιώργου Σεφέρη, Ανδρέα Κάλβου, Μανώλη Αναγνωστάκη, Τάσου Λειβαδίτη, Μιχάλη Κατσαρού, Γιάννη Θεοδωράκη, Μάνου Ελευθερίου, Δημήτρη Χριστοδούλου, Πάβλο Νερούδα, Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα, αλλά και του ίδιου του Θεοδωράκη,  από τα έργα «Ρωμιοσύνη» – «Επιτάφιος» – «Επιφάνια Αβέρωφ» - «Άξιον Εστί» - «Μικρές Κυκλάδες» - «Λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας» - «Λυρικά» -«Μπαλάντες», καθώς και τραγούδια, που για πολλές δεκαετίες, αποτέλεσαν μυστική πηγή δύναμης, που ένωσε τις ψυχές των Ελλήνων 

σ’ έναν μύθο κοινό, όπως μας πληροφορεί το δελτίο Τύπου αυτών των μουσικών παραστάσεων.

Άψογη η παραγωγή και το όλο στήσιμο(σήμα κατατεθέν, εξάλλου των «νταλαρικών πρότζεκτ»), με καλοκουρντισμένη ορχήστρα πρωτοκλασάτων μουσικών, τέλειο ήχο, κορυφαίες ερμηνείες και, ιδανική επιλογή, ρεπερτορίου από τον ίδιο τον Νταλάρα. Ο ίδιος, μάλιστα, δούλεψε – μαζί με τον Γιώργο Παπαχριστούδη – και τις ενορχηστρώσεις!

Συμμετείχαν, καταθέτοντας ψυχή και σπουδαίες ερμηνείες, ο Μίλτος Πασχαλίδης κι η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, ενώ συμμετείχε η Νεανική Χορωδία Λεόντειου Λυκείου Νέας Σμύρνης, υπό τη διεύθυνση της Κατερίνας Βασιλικού, εμπλουτίζοντας τα τραγούδια και λειτουργώντας, συμβολικά, ως η νέα γενιά στην οποία μεταλαμπαδεύεται το – αφυπνιστικό συνειδήσεων – θεοδωρακικό έργο.

Παρακολούθησα τη δεύτερη συναυλία(19/3), ψηλά, στο τελευταίο θεωρείο, πίσω από την ορχήστρα, μόνος και μοναχικά, για να παρατηρήσω τα πάντα και να αφουγκραστώ και να με διαπεράσουν οι ερμηνείες του Γιώργου Νταλάρα.

Τα κατάφερε, για άλλη μια φορά – ήρωας και παλικάρι, ακμαίος φωνητικά και ηθικά – στα 65 του! Να τον έχει ο «θεός της μουσικής» πάντα καλά! Αυτός μας απόμεινε!

Μεστές, έμπειρες, μελετημένες και σφυρηλατημένες – με τα χρόνια - οι ερμηνείες του, σου τις πρόσφερε, φράση με τη φράση, λέξη με τη λέξη, συλλαβή με τη συλλαβή, γεμάτες, φωνή, ψυχή, συναίσθημα, αλήθεια! Ανατρίχιασα και συγκλονίστηκα στα : «Την πόρτα ανοίγω το βράδι», «Άσμα ασμάτων (Η μπαλάντα του Μαουτχάουζεν)», «America Insurrecta (Nuestra tierra)», «Ανοίγω το στόμα μου», «Αυτά τα δέντρα», «Μπήκαν στα σίδερα» & «Τα παραθύρια ορθάνοιχτα».

Στο ίδιο μήκος, ερμηνευτικού κύματος, κι ο Μίλτος Πασχαλίδης(εξαιρετικός στα «Ποιος τη ζωή μου» & «Κάποτε θα’ ρθουν») κι Ελεωνόρα Ζουγανέλη(εκπληκτική στα : «Του μικρού βοριά», «Νύχτα μαγικιά» & «Μαρίνα»).

Το πρόγραμμα, όπως μας δόθηκε :

Πρώτο Μέρος:

1) «Κράτησα τη ζωή μου»(Γιώργος Σεφέρης) 

 2) «Μέσα στις θαλασσινές σπηλιές» (Γιώργος Σεφέρης) 

3) «Άρνηση (Στο περιγιάλι το κρυφό)» (Γιώργος Σεφέρης) 

4) «Μέρα Μαγιού μου μίσεψες» (Γιάννης Ρίτσος) 

5) «Όμορφη πόλη» (Γιάννης Θεοδωράκης)

 6) «Από το παράθυρό σου» (Ιάκωβος Καμπανέλλης) 

 7) «Του μικρού βοριά» (Οδυσσέας Ελύτης) 

8) «Ποιος τη ζωή μου» (Μάνος Ελευθερίου)

9) «Κάποτε θα’ ρθουν» (Λευτέρης Παπαδόπουλος) 

10) «Σε δρόμους μακρινούς» (Τάσος Λειβαδίτης) 

11) «Μια μέρα θα στο πω» (Τάσος Λειβαδίτης) 

 12) «Αναβάπτιση» (Γιάννης Ρίτσος) 

13) «Κουβέντα μ’ένα λουλούδι» (Γιάννης Ρίτσος) 

 14) «Καρτέρεμα» (Γιάννης Ρίτσος) 

15) «Λαός» (Γιάννης Ρίτσος) 

16) «Εδώ το φως» (Γιάννης Ρίτσος) 

17) «Την πόρτα ανοίγω το βράδι» (Τάσος Λειβαδίτης) 

18) «Άσμα ασμάτων (Η μπαλάντα του Μαουτχάουζεν)» (Ιάκωβος Καμπανέλλης)

19) «America Insurrecta (Nuestra tierra)» (Pablo Neruda) Γιώργος Νταλάρας 

20) «Αntonio Torres Heredia 1» (Federico Garcia Lorca - μτφ.Οδυσσέας Ελύτης) 

Δεύτερο μέρος:

21) «Οι χαρταετοί» - Οργανικό από τη «Γειτονιά των αγγέλων»

 22) «Γωνιά, γωνιά» (Δημήτρης Χριστοδούλου) 

 23) «Βραδιάζει» (Δημήτρης Χριστοδούλου) 

24) «Το ναυάγιο» (Μανώλης Αναγνωστάκης) 

25) «Δρόμοι παλιοί» (Μανώλης Αναγνωστάκης) 

26) «Ίσκιοι βουβοί» (Μανώλης Αναγνωστάκης) 

27) «Στα περβόλια» (Μίκης Θεοδωράκης) 

28) «Αυτούς που βλέπεις» (Μιχάλης Κατσαρός) 

29) «Εις Σάμον» (Ανδρέας Κάλβος)  

30) «Της αγάπης αίματα» (Οδυσσέας Ελύτης) 

31) «Με το λύχνο του άστρου» (Οδυσσέας Ελύτης) 

 32) «Ανοίγω το στόμα μου» (Οδυσσέας Ελύτης) 

33) «Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ» (Οδυσσέας Ελύτης) 

34) «Νύχτα μαγικιά» (Γιάννης Θεοδωράκης) 

 35) «Μαρίνα» (Οδυσσέας Ελύτης) 

36) «Αυτά τα δέντρα» (Γιάννης Ρίτσος) 

 37) «Όταν σφίγγουν το χέρι» (Γιάννης Ρίτσος) 

38) «Μπήκαν στα σίδερα» (Γιάννης Ρίτσος) 

 39) «Θα σημάνουν οι καμπάνες» (Γιάννης Ρίτσος) 

 40) «Οι μοιραίοι» (Κώστας Βάρναλης) 

41) «Λίγο ακόμα» (Γιώργος Σεφέρης) 

 

Την Τετάρτη, δεν ακούστηκε το «Στα περβόλια», αλλά, ακούσαμε τα: «Φέρτε μου τη θάλασσα» (Νίκος Γκάτσος) και «Τα παραθύρια ορθάνοιχτα»(Μιχάλης Κακογιάννης)

Έπαιξαν οι μουσικοί:

Γιώργος Παπαχριστούδης: πιάνο

 Νίκος Ζέρβας: πλήκτρα

 Θανάσης Σοφράς: μπάσο

 Χρήστος Ζέρβας: κιθάρα

Ανδρέας Κατσιγιάννης: σαντούρι

Λευκή Κολοβού: βιολοντσέλο

Μπρουνίλντα Ευγενία Μάλο:  βιολί 

Πωλίνα Κουμή:  βιόλα

Ντάσσο Κούρτι:  ακορντεόν

Μαρίνος Τρανουδάκης: κρουστά

 Πέτρος Κούρτης: τύμπανα 

 Μανώλης Καραντίνης: μπουζούκι 

Γιώργο Μάτσικα: μπουζούκι

 

Στο διά ταύτα, ένα αφιέρωμα που κέρδισε, με το σπαθί του, τον χαρακτηρισμό του ουσιαστικού και του σπουδαίου, και που απόλαυσαν κι ωφελήθηκαν, από το θεοδωρακικό σύμπαν και το ερμηνευτικό νταλαρικό μεγάκοσμο, όσοι, ακόμα, καταλαβαίνουν και… προλαβαίνουν… να μην χάνουν τέτοιες μουσικές παραστάσεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αποφάσισα να βάζω όλο το κείμενο, γιατί καμιά φορά μπορεί να μου τη δώσει και να διαγράψω το blog, μην την πληρώσει το φόρουμ. :razz: 

Λοιπόν, οι δικές μου εντυπώσεις είναι οι παρακάτω:

 

 

Πολύ ωραία και ανιδιοτελής κίνηση.

Ευχαριστούμε Μάρω!

 

Παρακαλώ, αλλά ιδιοτέλεια δεν μπορώ να εντοπίσω σε καμιά από τις δύο επιλογές. Η "προσφορά", αν θες να το πεις έτσι, υφίσταται με όποιον τρόπο και αν επιλέξω να μεταφέρω εδώ τις σκέψεις μου.  :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό είναι να μπαίνει το κείμενο πάντως γιατί υπάρχουν και αντιγραφείς...Καλοί γραφιάδες υπάρχουν αλλά και καλύτεροι αντιγραφείς. Δεν βαριέσαι!

Off topic!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Αποφάσισα να βάζω όλο το κείμενο, γιατί καμιά φορά μπορεί να μου τη δώσει και να διαγράψω το blog, μην την πληρώσει το φόρουμ. :razz: 

Λοιπόν, οι δικές μου εντυπώσεις είναι οι παρακάτω:

 

 

Πολύ ωραία και ανιδιοτελής κίνηση.

Ευχαριστούμε Μάρω!

 

Παρακαλώ, αλλά ιδιοτέλεια δεν μπορώ να εντοπίσω σε καμιά από τις δύο επιλογές. Η "προσφορά", αν θες να το πεις έτσι, υφίσταται με όποιον τρόπο και αν επιλέξω να μεταφέρω εδώ τις σκέψεις μου.  :)

 

Καταθέτεις κάτι αυτούσιο βάζοντας και δίπλα την πηγή. Επειδή μίλησες για "προσφορά", ναι αυτό είναι προσφορά. Και μπράβο διότι δεν ακολούθησες την άλλη επιλογή, αυτήν της ιδιοτελούς κίνησης, που έχει ως σκοπό την αύξηση των αναγνώσεων και μόνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αδελφές Τερέζες μας γίνατε όλες εκεί στον Σύριζα. Τόση αγάπη στην ανιδιοτέλεια δεν την χωράει η ψυχή μου... Βάζω τα κλάμματα απο τη συγκίνηση.

Edited by Theodore
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θοδωρή-kapetanios, εσύ το βλέπεις έτσι. Εγώ εξήγησα τους λόγους, ίσως να μην έκανα και καλά γιατί από παντού πιάνεσαι, με βασικότερο ότι πραγματικά με τα Links κάποιες φορές υπάρχει πρόβλημα όταν καταργούνται ή ακόμη κι όταν τα ανοίγει κάποιος από το κινητό του. Το έχω σκεφτεί ως παθούσα και το έκανα. Από εκεί και πέρα, κι εγώ αναζητώ την αναγνωσιμότητα. Για ποιον γράφω, για τον εαυτό μου γράφω? Επίσης, μην ξεχνάμε ότι η αύξηση των σελίδων στο φόρουμ, δεν του κάνει απαραίτητα καλό. Από θέμα χωρητικότητας εννοώ... 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θοδωρή-kapetanios, εσύ το βλέπεις έτσι. Εγώ εξήγησα τους λόγους, ίσως να μην έκανα και καλά γιατί από παντού πιάνεσαι, με βασικότερο ότι πραγματικά με τα Links κάποιες φορές υπάρχει πρόβλημα όταν καταργούνται ή ακόμη κι όταν τα ανοίγει κάποιος από το κινητό του. Το έχω σκεφτεί ως παθούσα και το έκανα. Από εκεί και πέρα, κι εγώ αναζητώ την αναγνωσιμότητα. Για ποιον γράφω, για τον εαυτό μου γράφω? Επίσης, μην ξεχνάμε ότι η αύξηση των σελίδων στο φόρουμ, δεν του κάνει απαραίτητα καλό. Από θέμα χωρητικότητας εννοώ... 

 

Το θέμα είναι με ποιον τρόπο αναζητά κανείς την αναγνωσιμότητα. Άλλο να παραθέσει κάποιος το κείμενο και την πηγή, όπως πολύ ωραία έκανες εσύ και μπράβο σου, και άλλο μόνο την πηγή, για να κλικάρω και να του αναβάσω τις θεάσεις και να κάνει τη δουλίτσα του. Το πρώτο είναι φόρουμ. Το δεύτερο λέγεται φάμπρικα, μαγαζάκι. 

Αδελφές Τερέζες μας γίνατε όλες εκεί στον Σύριζα. Τόση αγάπη στην ανιδιοτέλεια δεν την χωράει η ψυχή μου... Βάζω τα κλάμματα απο τη συγκίνηση.

 

Τόση αγάπη στην ανιδιοτέλεια δεν την χωράει η ψυχή μου Καλά, γι’ αυτό ειδικά είμαι σίγουρος.

 

Γουστάρω να με θεωρείς συριζαίο, επιβεβαιώνει την εγκυρότητα των συμπερασμάτων σου.

 

Και κάτι άλλο... Αδελφές Τερέζες μας γίνατε όλες εκεί στον Σύριζα. «όλες»;;;

Ήθελες να γράψεις μητέρες Τερέζες και σου έφυγε κατά λάθος το χεράκι και έγραψες «αδελφές Τερέζες»; Δεν τυχαίνει να τις έχω υπ’ όψιν μου αυτές που λες, αλλά πολύ θέλω να είμαι από καμιά μεριά και να γελάω αν σε τρακάρουνε πουθενά, όλες, και σε ρωτάνε τι εννοείς με αυτό.

 

Theodore τι θα γίνει ρε λεβέντη με την πάρτη σου, θα μάθεις ποτέ ορθογραφία; Σε κάθε σου ποστ μας πετιούνται έξω τα μάτια. Και κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια. Είπαμε, εκ παραδρομής θα ξεφύγει κάνα ορθογραφικό, άνθρωποι είμαστε, μια στο τόσο ρε αδερφέ... Εσύ γιατί έχεις τέτοιο μίσος απέναντι στην ελληνική γλώσσα; Τι σου ‘χει κάνει η καψερή;

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορούμε να μην κάνουμε κώλο και αυτό εδώ το topic παρακαλώ; Ας μείνουμε εντός topic και απλά να συζητήσουμε για την συναυλία, αφήνοντας έξω προσωπικές αντιπαραθέσεις.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντάξει Αποστόλη, δε θα το κάνουμε κώλο. Εσύ ως διαχειριστής παίρνεις θέση σχετικά με τα "μαγαζάκια";

Share this post


Link to post
Share on other sites
μόλις ανέβηκε αυτό 
Γιώργος Νταλάρας - Ίσκιοι βουβοί MMA 18-03-2014 

 

13 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπραβο Αλονα!!  ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...