Alona

Ο Γιώργος Νταλάρας Στον Κήπο Του Μεγάρου

41 posts in this topic

http://tospirto.net/music/news/17608

 

Οι καλοκαιρινές συναυλίες αρχίζουν 6 Ιουνίου και οι ετοιμασίες βρίσκονται στο φόρτε τους.


 

Με Νίκο Πορτοκάλογλου ξεκινούν οι φετινές καλοκαιρινές συναυλίες στον Κήπο του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών. Η είδηση μας κάνει να ατενίζουμε το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία –να και ένας θεσμός επιτέλους που δεν παραπαίει λόγω κρίσης- αφού το καλοκαίρι προβλέπεται θερμό και άνυδρο για εκείνους που θα στερηθούν τις αποδράσεις στα νησιά εξαιτίας της οικονομικής δυσπραγίας.
Ο Κήπος του Μεγάρου ανοίγει φέτος 6 Ιουνίου, ημέρα Παρασκευή. Το πρόγραμμα των συναυλιών δεν έχει ακόμα φιξαριστεί –θα ανακοινωθεί οσονούπω με συνέντευξη Τύπου που θα δοθεί στο τέλος Μαΐου-. Το μόνο που γνωρίζουμε πλην Πορτοκάλογλου είναι ότι πιθανότατα ο Γιώργος Νταλάρας θα εμφανιστεί και αυτός στον Κήπο, τον Ιούλιο.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργος Νταλάρας!Ειναι μοναδικος!!!!

 

Ευχαριστουμε Ελίνα για τα νεα!Φανταζομαι καπου εκει κοντα θα πεφτει κ η κανονικη προπωληση;

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω μία ημέρα μετά από την ηλεκτρονική. Πάντως το εισιτήριο είναι 10 Ευρώ (προπώληση) και 12 Ευρώ την ημέρα της συναυλίας.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοκαίρι 2014 – «Όλη η μουσική στον Κήπο του Μεγάρου» (ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ)

 

Γράφτηκε από την  Κίκα Α. Ρόκα 

Τετάρτη, 04 Ιουνίου 2014 

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/kalokairi-2014-oli-i-mousiki-ston-kipo-tou-megarou-synentefksi-typou

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/music/to_megaro_moysikhs_paei_ston_khpo_anthizei_apo_synaylies_kai_antisteketai_sthn_krish.2823730.html

«Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να προχωρήσουμε παρακάτω. Να ακούμε το νέο αίμα και να φέρει νέες ιδέες. Δεν έχω πολλά να πω γιατί είμαι παλιός και κυρίως, βαρετός. Είμαστε Ευρώπη ή δεν είμαστε; Εγώ γερνάω και αποχωρώ. Δεν έχω καταλάβει εάν η Ευρώπη είναι εμείς; Ή εμείς είμαστε η Ευρώπη; Όπως και να έχει, πρέπει να μάθουμε να κρατάμε το χρώμα μας και τις αντιλήψεις μας. Είμαστε στο άκρο της Ανατολής. Δεν νομίζω ότι υπάρχει νομίζω ωραιότερο σημείο από αυτό. Και δεν χρειάζεται να το πολεμήσουμε. Είμαστε αυτό που είμαστε. Και όσο πιο καθαροί παραμείνουμε, τόσο πιο κοντά στην Ευρώπη θα βρεθούμε», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Γιώργος Νταλάρας.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφήστε τον ήσυχο τον άνθρωπο να είναι όπως θέλει... άκου εκεί "μαύρισμα"...  :what::surrender2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=05/06/2014&id=434060

 

Παίρνοντας τον λόγο ο Γιώργος Νταλάρας έκανε ιδιαίτερη μνεία στο «νέο αίμα» των τραγουδοποιών, που ως επί το πλείστον εμφανίζονται φέτος στον Κήπο. «Εγώ είμαι πια τόσο συνηθισμένος που είμαι βαρετός», είπε χαμογελώντας. «Γερνάω, όπου να 'ναι αποχωρώ».

«Κύριε Νταλάρα είστε πολύ γλυκός τύπος», είπε η χαριτωμένη Sugahspank παίρνοντας αμέσως μετά το λόγο, και κλέβοντας, ως παρουσία, την παράσταση.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους Αθήνα!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Ν.Πλατύραχος στο προφίλ του σχολίασε πως ο Γ.Νταλάρας ''θα τιμήσει και την δική μου συναυλία στις 23 Ιουνίου''. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως συμμετοχή από σκηνής.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλέπω τον Αποστόλη να έρχεται από την Ιρλανδία μόνο και μόνο για να ακούσει ζωντανά τα "Καμηνάλια"... B)

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D  :D  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ανακοινωθεί το playlist πριν την συναυλία και έχει τα Καμηνάλια βγάλτε μου εισιτήριο!  :laugh:  :razz:

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.musiccorner.gr/?p=102168

 

Λόγω των φωτογραφιών αλλά και λόγω μιας συζήτησης με τον πατέρα Γιάννη στο Μέγαρο, μπράβο στην Ελεωνόρα!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έβγαλε και μια πολύ ωραία φωτογραφία την Ελεονώρα!! Μια καινούρια καριέρα μόλις ξεκίνησε  :razz:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αφίσα της συναυλίας του Ν.Πλατύραχου με την ανακοίνωση των συμμετεχόντων.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152444655252570&set=a.68258627569.69819.692252569&type=1&theater

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.eparousia.gr/2014/06/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8D%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CF%84/

 

Φέτος, στον Κήπο του Μεγάρου, θα ερμηνεύσει τα Άστεγα, τραγούδια που σύντομα θα κυκλοφορήσουν και δισκογραφικά. Επίσης θα ακουστεί ολόκληρη η Ονειρογραφία, καθώς και αποσπάσματα από το Σεπτέμβριο και την Αυτοκρατορία των σκιών. Το μουσικό τοπίο συμπληρώνεται εμβόλιμα από ρεμπέτικα, Θεοδωράκη, Χατζιδάκι, Ράντυ Νιουμαν και κάποιες κρυμμένες αποπλανητικές μελωδίες του κινηματογράφου.

 

23 Ιουνίου αυτή η συναυλία. Επίσης όποιος είναι συνδρομητής του ΟΤΕ (αυτό ισχύει για τα πρώτα 1000 εισιτήρια) πηγαίνει στα ταμεία του Μεγάρου δείχνοντας έναν λογαριασμό του ΟΤΕ και παίρνει δύο εισιτήρια στην τιμή του ενός. Ισχύει για όλες τις συναυλίες στον Κήπο του Μεγάρου.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κερδίστε 2 διπλές προσκλήσεις

 

http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/kerdiste_2_diples_prosklhseis_gia_thn_ekdhlwsh_toy_nikoy_platuraxoy_ston_khpo_toy_megaroy_moysikhs_athhnwn.2849878.html

 

Guest θα είναι ο Γιώργος Νταλάρας, που θα ερμηνεύσει, εκτός από γνωστά τραγούδια της Ονειρογραφίας, και τη «Ζημιά» του Τσιτσάνη και της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου.

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Α΄ ΜΕΡΟΣ

1. Ragtime (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος

2. Ώρα εννιά (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

3. Σμύρνη 1 (από την ομώνυμη ταινία της Μαρίας Ηλιού) – Νίκος Πλατύραχος

4. Silky Touch (από την ταινία Flight into the night, περιλαμβάνεται στην «Αυτοκρατορία των σκιών») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Χρήστος Μάλαμας, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

5. Σμύρνη 2 (από την ομώνυμη ταινία της Μαρίας Ηλιού) – Νίκος Πλατύραχος

6. Στην εποχή του κάτι σαν (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Γιάννης Δούκας, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

7. Του πλανόδιου εραστή (από τον «Σεπτέμβριο») – Νίκος Πλατύραχος

8. Έχε αγάπη, φίλε (από την ταινία «Η χορωδία του Χαρίτωνα») Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Δημάτρης Βάκης, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

9. Τα παπαγαλάκια (από την ταινία «Η χορωδία του Χαρίτωνα») – Νίκος Πλατύραχος, τραγούδι: Ασπασία Στρατηγού

10. Αγγίζοντας του όπλου σου την κόψη στον απόπλου σου (από τα «Άστεγα») Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Γιάννης Δούκας, τραγούδι: Ασπασία Στρατηγού, Κώστας Βασιλιάγκος

11. Αχ, μωρή κουκλίτσα μου (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, τραγούδι: Νίκος Πλατύραχος

12. Ήσουνα και ήμουνα (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Παναγιώτης Μακρής, τραγούδι: Ασπασία Στρατηγού

13. Λουκία (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

14. Ποια είν’ αυτή που έρχεται (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, από το «Άσμα ασμάτων» σε απόδοση Μιχάλη Γκανά, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

15. Σα μαγεμένο – Μπαγιαντέρας, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος, Ασπασία Στρατηγού

16. Έχω έναν καφενέ – Μάνος Λοΐζος, Λευτέρης Παπαδόπουλος, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

17. Του Φελλίνι (από το «Σεπτέμβριο») – Νίκος Πλατύραχος

Β΄ ΜΕΡΟΣ

18. 1901 (από τα «Άστεγα») - Νίκος Πλατύραχος

19. Θα το κάψω ή θα καώ (από τα «Άστεγα») - Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Κώστας Παπαγεωργίου, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

20. Γύρισα ξαναγύρισα (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Κώστας Παπαγεωργίου, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

21. Τρεις θα σ’ αρνηθώ (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Δημήτρης Ρούλιας, τραγούδι: Ασπασία Στρατηγού

22. Τρελέ Τσιγγάνε – Ιωάννα Γεωργακοπούλου, τραγούδι: Ασπασία Στρατηγού

23. Χασάπικος (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος

24. Η καληνύχτα των Εξαρχείων (από τα «Άστεγα») – Νίκος Πλατύραχος, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

25. O κυρ Αντώνης – Μάνος Χατζιδάκις, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

26. Μεσημεριανό (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος

27. Καμηνάλια (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος, τραγούδι: Γιώργος Νταλάρας, Ασπασία Στρατηγού

28. Το τραγούδι του Μάνου (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος, τραγούδι: Γιώργος Νταλάρας

29. Η ζημιά – Βασίλης Τσιτσάνης, Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου, τραγούδι: Γιώργος Νταλάρας

30. Ανατολή (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Γιάννης Πλατύραχος, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

31. Τσάμικος (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος

32. Τα φώτα σβήνουν στην οθόνη (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Κώστας Παπαγεωργίου, Νίκος Πλατύραχος, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος

33. Των ονείρων τα παιδιά (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Θέμης Μουμουλίδης, τραγούδι: Ασπασία Στρατηγού

34. Έχει ο Θεός (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Παναγιώτης Μακρής, τραγούδι: Ασπασία Στρατηγού, Κώστας Βασιλιάγκος

35. Το δάκρυ του Ψηλορείτη (από την «Ονειρογραφία») – Νίκος Πλατύραχος, στίχοι: Γιάννης Πλατύραχος, τραγούδι: Κώστας Βασιλιάγκος, Ασπασία Στρατηγού

 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...