marochr

Συναυλία Νίκου Πλατύραχου Στον Κήπο Του Μεγάρου - 23/6/14

15 posts in this topic

Όμορφη βραδιά... Λίγος κόσμος... Ωραίες μουσικές... Ωραία ατμόσφαιρα... Τα "Άστεγα" βέβαια δε μου φάνηκαν τόσο ενδιαφέροντα όσο η "Ονειρογραφία" αλλά περιμένω να τα ακούσω ολοκληρωμένα στο cd.

 

Σχετικά με την εμφάνιση του Νταλάρα, όπως έλεγε και το πρόγραμμα που είχαμε δει, τρία τραγούδια είπε. Και μπορεί να μου αρέσουν και τα "Καμηνάλια" ή το "Τραγούδι του Μάνου", αλλά αυτό που επέλεξα να γράψω στο βίντεο κ να ανεβάσω είναι η "Ζημιά". Αδυναμίες...  :music:

 

 

 

Ε και μια Νταλαροφωτογραφία να υπάρχει μεχρι να ανεβάσω λίγες ακόμη... 

https://www.flickr.com/photos/marochr/14491856274/

14491856274_36d0d6cae7.jpg

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το Video.

 

Άλλαξα τον τίτλο του topic. Καλύτερα να γίνουν ξεχωριστά topics για τις 2 συναυλίες στον Κήπο του Μεγάρου και να μην μπερδευτούν οι εντυπώσεις. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Μάρω αναφορικά με τις εντυπώσεις για τα "Αστεγα" και την "Ονειρογραφία". Αξίζει να σημειώσουμε και τις πολύ όμορφες ερμηνείες τις Ασπασίας Στρατηγού. Νομίζω είναι εμφανείς οι επιδράσεις από τη μαθητεία δίπλα στον Νταλάρα. Ο Πλατύραχος ανεβαίνοντας στη σκηνή ο Νταλάρας είπε περίπου τα εξής:" Καλωσορίζω τον φίλο μου Γιώργο Νταλάρα. Είναι καταχρηστικός ο όρος φίλος αλλά έτσι είναι γιατί ήρθε στο στούντιο να πει αυτά τα δυο τραγούδια της Ονειρογραφίας με απίστευτο κέφι και όρεξη σαν μικρό παιδί και τα είπε υπέροχα". Προφανώς δεν είναι κατά γράμμα. Στο περίπου και ό,τι συγκράτησα.

 

 

Υ.Γ. Δεν είχα ξαναπάει στον χώρο. Από τους ωραιότερους συναυλιακούς χώρους της Αθήνας.   

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι αυτό από την Ασπασία: 

 

 

 

ΥΓ: Θάνο σωστή κίνηση με το topic. Στο tag κάτι έκανα και βγήκε ενωμένο...

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπραβο σας για τις  στιγμες που μας δωσατε.... ευχαριστω!!  :D  :music_singguitar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το πρωί, ακούω και ξανακούω τη "Ζημιά" και σκέφτομαι, πόσο μεγαλύτερη θα ήταν η έκπληξη, αν δεν είχε δημοσιοποιηθεί το πρόγραμμα της συναυλίας. Σκεφτείτε τώρα, να βρισκεστε σε μια συναυλία του Νίκου Πλατύραχου και, χωρίς να το ξέρετε, ανάμεσα στα δικά του κομμάτια να ακούτε τη "Ζημιά" του Τσιτσάνη!!!

 

Γι'αυτό δεν θέλω να διαβάζω ποτέ το πρόγραμμα, πριν από τη συναυλία....

 

Υ.Γ: Εκτός από μία φορά, που το διάβασα, σχεδόν με το ζόρι, αλλά στο τέλος μας βγήκε σε καλό... (βλ. "Sotto voce")

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Σχεδόν με το ζόρι"... καλά, δε σε βάλαμε σαν το "Κουρδιστό πορτοκάλι" να το δεις υποχρεωτικά, δεμένο σε καρέκλα με "τσιμπιδάκια" στα βλέφαρα.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το πρωί, ακούω και ξανακούω τη "Ζημιά" και σκέφτομαι, πόσο μεγαλύτερη θα ήταν η έκπληξη, αν δεν είχε δημοσιοποιηθεί το πρόγραμμα της συναυλίας. Σκεφτείτε τώρα, να βρισκεστε σε μια συναυλία του Νίκου Πλατύραχου και, χωρίς να το ξέρετε, ανάμεσα στα δικά του κομμάτια να ακούτε τη "Ζημιά" του Τσιτσάνη!!!

 

Γι'αυτό δεν θέλω να διαβάζω ποτέ το πρόγραμμα, πριν από τη συναυλία....

 

Υ.Γ: Εκτός από μία φορά, που το διάβασα, σχεδόν με το ζόρι, αλλά στο τέλος μας βγήκε σε καλό... (βλ. "Sotto voce")

 

Σίγουρα το στοιχείο της έκπληξης είναι πιο σημαντικό και δίνει πιο ωραία αίσθηση... Σε μικρές συμμετοχές του όμως προτιμώ να ξέρω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ήξερα τι θα γράψω σε βίντεο και πού θα βγάλω φωτογραφίες.  ;)  

 

"Σχεδόν με το ζόρι"... καλά, δε σε βάλαμε σαν το "Κουρδιστό πορτοκάλι" να το δεις υποχρεωτικά, δεμένο σε καρέκλα με "τσιμπιδάκια" στα βλέφαρα.

:laugh:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μενα παντως ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζω το προγραμμα γιατι υπαρχουν πααααρα πολλα τραγουδια που δεν τα γνωριζω (κυριως μη νταλαρικα αλλα και καποια του νταλαρα παλια σε συμμετοχες κλπ), οποτε ειναι πολυ καλυτερα να το ακουσω, να το αφομοιωσω και μετα να εκτιμησω την live εκτελεση.. :rolleyes:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καμηνάλια

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...