16 posts in this topic

H tracklist της συναυλίας:

Α' Μέρος:

Γλυκερία - Σ' Αναζητώ στη Σαλονίκη

Γλυκερία - Η αγάπη ήρθε από μακριά

Γλυκερία - Εξαρτάται

Κότσιρας -Ήλιος κόκκινος

Κότσιρας - Μες στα μάτια σου

Κότσιρας - Έλα κρυφά, έλα λαθραία

Σταθοπούλου - Ξεχασμένη αποσκευή

Σταθοπούλου - Κι όλο εγώ περίμενα

Δημοσθένους - Η εθνική μας μοναξιά

Δημοσθένους - Η νύχτα μυρίζει γιασεμί

Δημοσθένους - Φωνάζουν οι γειτόνοι

Πασχαλίδης - Άσπρο μαντήλι

Πασχαλίδης - Κιφ

Πασχαλίδης - Το ζεϊμπέκικο του αρχαγγέλου

Νταλάρας - Η δική μου η πατρίδα

Νταλάρας - Κερύνεια 1974

Νταλάρας - Στιγμές εισβολής (Πενταδάχτυλος)

Νταλάρας - Δεν κλαίω γι' αυτά που μου 'χεις πάρει

Β' Μέρος:

Δημοσθένους - Τριανταφυλλιά

Δημοσθένους - Μια βροχή

Δημοσθένους - Αλήτης

Δημοσθένους-Σταθοπούλου  - Σ' αγαπώ σαν το γέλιο του Μάη

Σταθοπούλου - Τον Αύγουστο που μου χρωστάς

Πασχαλίδης - Μικρό μου

Πασχαλίδης - Ανεπίδοτο

Πασχαλίδης - Θάλασσες

Κότσιρας - Κάνε το δάκρυ σου φιλί

Κότσιρας - Μια στάση εδώ

Κότσιρας - Λαδάδικα

Γλυκερία - Σαν τρελό φορτηγό

Γλυκερία - Επιστροφές καταστροφές

Γλυκερία - Το σημάδι

Γλυκερία-Κότσιρας - Δίδυμα Φεγγάρια

Γλυκερία-Κότσιρας-Δημοσθένους-Πασχαλίδης-Σταθοπούλου - Αννούλα του χιονιά

Νταλάρας-Γλυκερία-Κότσιρας-Δημοσθένους-Πασχαλίδης-Σταθοπούλου - Η δική μου η πατρίδα

11 people like this

«Την αγάπη του Μάριου για τη μουσική και το τραγούδι μόνο η αγάπη του για την πατρίδα μπορούσε να την ξεπεράσει», είπε με σπασμένη φωνή, πριν τραγουδήσει, με όλον τον κόσμο πια, το «η μισή μου η πατρίδα».

Βασικά αυτό το είπε πριν το "Δεν κλαίω"

Τώρα όσο για το "η μισή μου η πατρίδα"... αν χωριστεί στα δυο νομίζω θα έχουμε 4 κομμάτια...

7 people like this

Θεωρώ πως ήταν μια ωραία βραδιά με δυνατές στιγμές. Εξαιρετικός ο Πασχαλίδης! Ρωμαλέος  κυριολεκτικά στη σκηνή. Τραγουδοποιός με έκφραση και ωραία φωνή. Ο Δώρος Δημοσθένους δεν με εντυπωσίασε σε αυτά τα κομμάτια που επέλεξε.Ήταν παραπάνω ''θεατρικός'' αν και πολύ καλός τραγουδιστής γενικά. Η Γλυκερία όπως την αγαπάμε. Ο Κότσιρας απορώ γιατί επιμένει να τραγουδά σε β' εκτέλεση τραγούδια που έχει πει πρώτα ο Μητροπάνος. Η Σταθοπούλου ωραία φωνή και παρουσία. Όσον αφορά στα τραγούδια που επιλέγησαν, αντιπροσωπευτικά έως ένα σημείο. Ο κόσμος θερμός ειδικά στα πολύ γνωστά τραγούδια του συνθέτη. Γενναιόδωρος στο χειροκρότημα σε όλους τους συντελεστές !Ανκόρ δεν υπήρχε. Κάποιοι έφυγαν λόγω ψύχρας μάλλον γιατί δεν το αποδίδω ούτε σε βαρεμάρα ούτε στο μετρό που ήταν εν λειτουργία την Παρασκευή έως τις 2...Σε αντίθεση με την Δευτέρα που λειτουργούσε έως τις 12... Το φινάλε συγκινητικό.

Ο Νταλάρας άλωσε τη σκηνή με την ερμηνεία του και μετέδωσε ό,τι σπουδαιότερο νιώθει τραγουδώντας τα τραγούδια αυτά. Τραγούδια με αφετηρία την Κύπρο. Παλλόταν ολόκληρος!Ακούσαμε και το υπέροχο ''Δεν κλαίω''.

Οι υπεύθυνοι του Ηρωδείου ας αποφασίσουν επιτέλους να κάνουν παρατηρήσεις στις τακουνοφόρες κυρίες (ας τους βγάζουν τις γόβες στην είσοδο και να μπαίνουν ξυπόλητες) κι ας δώσουν εντολές στους ταξιθέτες να μην ενοχλούν παρατηρώντας όσους βγάζουν κάποια φωτογραφία. Έγινε ανυπόφορο πια να βλέπουμε τα χέρια τους προκειμένου να τους δουν και να σταματήσουν όσοι ''άτακτοι'' φωτογραφίζουν...

7 people like this

Οι υπεύθυνοι του Ηρωδείου ας αποφασίσουν επιτέλους να κάνουν παρατηρήσεις στις τακουνοφόρες κυρίες (ας τους βγάζουν τις γόβες στην είσοδο και να μπαίνουν ξυπόλητες) κι ας δώσουν εντολές στους ταξιθέτες να μην ενοχλούν παρατηρώντας όσους βγάζουν κάποια φωτογραφία. Έγινε ανυπόφορο πια να βλέπουμε τα χέρια τους προκειμένου να τους δουν και να σταματήσουν όσοι ''άτακτοι'' φωτογραφίζουν...

Προς το παρόν προσυπογράφω αυτό. 

4 people like this

Παρατήρηση μου κάνανε κι εμένα,μάλιστα ήρθε κοντά μου μια κοπελλιά...

"Μανίτσα θα πέσεις της λέω"επειδή ακροβατούσε με βηματισμό γάτας.

"Τη μηχανή σας κύριε"μου λέει.Δυστυχώς μανάρα μου της λέω,δεν έχω μηχανή οδηγώ μόνο αυτοκίνητο.Κι έφυγε...

Ε,φταίω εγώ;;;

5 people like this

Όσον αφορά τους ερμηνευτές, όλοι κατέθεσαν από ψυχής ερμηνείες, κάποιες ιδιαίτερα φορτισμένες. Αν έλειπε κάτι σε αυτή τη συναυλία, αυτό ήταν μια καθαρά λαϊκή φωνή, για να υπερασπιστεί, κάποια από τα δυνατά λαϊκά του Τόκα, που πρωτοείπαν ο  Τερζής αλλά και ο Δημήτρης Μητροπάνος.

Αφιέρωμα στον Μάριο Τόκα στο Ηρώδειο (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ)

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Δευτέρα, 06 Οκτωβρίου 2014

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/afieroma-ston-mario-toka-sto-irodeio-imastan-ekei

8 people like this

Αποσπάσματα από τη συναυλία και δηλώσεις.

Και το απόσπασμα με τον Νταλάρα ξεχωριστά.

9 people like this

Κάποια βιντεάκια από το youtube με μόνο τον ήχο (αρκετά καλό νομίζω):

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...