marochr

Ένα Χέρι Από Νερό (Νίκος Αντύπας / Ελένη Φωτάκη)

29 posts in this topic

Πριν από λίγο αναρτήθηκε από τη Minos Emi μία φωτογραφία για ένα καινούργιο τραγούδι που θα κυκλοφορήσει σύντομα. Η φωτογραφία έγραφε το εξής:

 

Γιώργος Νταλάρας - Ένα χέρι από νερό

Μουσική: Νίκος Αντύπας
Στίχοι: Ελένη Φωτάκη

Έρχεται σύντομα...

10514689_10154673284665034_1176045571178

 

Παρότι η φωτογραφία που χρησιμοποιήθηκε είναι δική μου, πράγμα το οποίο με χαροποιεί ιδιαίτερα, δυστυχώς δεν γνωρίζω να σας πω περισσότερα.

 

Τη στιχουργό Ελένη Φωτάκη τη συναντάμε σε ένα μικρό αλλά πολύ καλό υλικό... Ωραία γραφή, λατρεμένα τραγούδια, ωραίες συνεργασίες... Αναμένουμε λοιπόν... 

 

 

 

 

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία!Αναμένουμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή Μάρω για να καταλάβω, η φωτογραφία χρησιμοποιήθηκε από μια "μεγάλη" δισκογραφική εταιρεία, χωρίς να ερωτηθείς; Και μάλιστα χωρίς το λογότυπό σου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή Μάρω για να καταλάβω, η φωτογραφία χρησιμοποιήθηκε από μια "μεγάλη" δισκογραφική εταιρεία, χωρίς να ερωτηθείς; Και μάλιστα χωρίς το λογότυπό σου;

 

 

Θανο, όχι δεν είναι έτσι. Έχω κάνει συμφωνία με την εταιρεία και έχω παραχωρήσει το συγκεκριμένο υλικό μου για ένα νέο τραγούδι.  :)
Απλώς δεν γνωρίζω τίποτα για το τραγούδι...
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναμένουμε λοιπόν!

 

Μπράβο Μάρω!

 

Αντύπας πάλι ε;;; χμ.... :unsure:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντύπας πάλι ε;;; χμ.... :unsure:

 

:giggle:  Εμένα το ξέρεις ότι μου αρέσει... 

 

Το τραγούδι κυκλοφόρησε σήμερα στο Spotify. 

https://play.spotify.com/album/5Ejzctlkpwrnf9WfOTMQsY

Θέλει εγγραφή (είτε μέσω fb είτε ως άλλος χρήστης), αλλά είναι δωρεάν μετά η ακρόαση. 

 

 

ΥΓ: Θάνο, ευχαριστώ για τη μεταφορά στο κατάλληλο σημείο του φόρουμ. 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφο τραγούδι, κυριως η μουσικη και βεβαιως αυτη η συγκινητική ερμηνεία. .οι στίχοι μου φάνηκαν συμπαθητικοι

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρωτη εντυπωση μου ειναι αρκετα θετική.Προκειται για ενα κομμάτι μια μπαλάντα που με "τραβηξε" με τον στιχο του απ την αρχη.

Η ενορχηστρωση του Ν.Αντύπα μου θύμισε κατι ατμοσφαιρικο που προσωπικα εμενα μου αρεσει το στοιχειο αυτο..

Σε επομενες ακροασεις θα χω περισσοτερες εντυπωσεις..

 

Ευχαριστουμε Μαρω για την ομορφη φωτο!  

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπική άποψη. Η μελωδία ωραία που δεν βαραίνει ενορχηστρωτικά (όπως συνήθως στου Αντύπα τα τραγούδια), οι στίχοι ιδιαίτεροι και ''καινούργιοι''. Όποιος δεν βγάζει σπυριά με τη μουσική του Αντύπα -όπως εγώ δεν βγάζω και μου είχε αρέσει σε γενικές γραμμές και ο δίσκος- θα του αρέσει. Η ερμηνεία του Νταλάρα τίποτα λιγότερο από αυτό που ξέρουμε κι αγαπάμε, προσθέτει στο τραγούδι. Όσο το ακούω τόσο πιο ωραία ''πιάνει'' μέσα μου.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα γράψω κάτι εκτός τραγουδιού...

 

Όταν βλέπω τους φίλους μου να πηγαίνουν μπροστά και να κάνουν ένα βήμα παραπάνω χαίρομαι, συγκινούμαι και δεν μπορώ παρά να τους συγχαρώ...

 

Το ίδιο είχα νιώσει όταν είχα δει της φωτογραφίες της Χρύσας στα cd του Τσέρτου και του Παπακωνσταντίνου, το ίδιο τώρα με τη φωτογραφία της Μάρως...

 

Κορίτσια μπράβο...Εύχομαι και εις ανώτερα και εις καλύτερα...

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα χέρι από νερό
Στίχοι: Ελένη Φωτάκη
Μουσική: Nίκος Αντύπας


 

βρέχει κι ένα χέρι απο νερό
γυναίκας χέρι σου χαϊδεύει τα μαλλιά
κι άσπρα τα βάφει....


 

βρέχει κι όπως κόβεις τον καιρό
με το μαχαίρι σφίγγει εκείνος μια θηλιά
και σε ξεγράφειβρέχει άλλος ήμουν ως τα χτες
μη με μαλώνεις
περπατάς και με πατάς
τι θες να κάνω


 

βρέχει θα σ΄αφήνω αν το θες
να με σκοτώνεις
μα κι εσύ να σταματάς
προτού πεθάνωβρέχει ποιος βουρκώνει τον καιρό
και τι θα φέρει
η ψυχή σε προσπερνά και φευγει μόνη


 

βρέχει κι ένα χέρι απο νερό
γυναίκας χέρι σ΄αγγαλιάζει
σε γυρνά και σε ξηλώνειβρέχει άλλος ήμουν ως τα χτες
μη με μαλώνεις
περπατάς και με πατάς
τι θες να κάνω


 

βρέχει θα σ΄αφήνω αν το θες
να με σκοτώνεις
μα κι εσύ να σταματάς
προτού πεθάνω

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπράβο Μάρωωωωωωω.....  :thumbsup:  :majesty:  :majesty:  :thumbsup: 

:clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap:  :clap: 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ημουν εσύ - ντουέτο Γιώργος Νταλάρας-Dulce Pontes 2014 Universal Music

 

1012167_10152768073322270_81313395803621

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή είμαι από αυτούς που ο προηγούμενος δίσκος με τον Αντύπα δεν μου άρεσε, στην αρχή δεν μου άρεσε καθόλου η ιδέα ενός ακόμα τραγουδιού του Ν. Αντύπα. Το άκουσμα, όμως, μου άλλαξε άποψη. Ενοχρχητρωτικά όπως και έγραψαν οι παραπάνω είναι πολύ ενδιαφέρον, οι στίχοι είναι αρκετά προσεγμένοι και η ερμηνεία πολύ καλή. Προτιμώ τον λαϊκό Νταλάρα και θα ήθελα έναν δίσκο που να μην έχει ψιθυριστά τραγούδια αλλά καταλαβαίνω ότι είναι ένα κομμάτι της ερμηνείας που ηλικιακά του ταιριάζει και μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό φωνητικά καλύτερα ίσως από ποτέ. 

 

Υ.Γ. Μαρουλάκι συγχαρητήρια!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως με αυτό το τραγούδι βλέπουμε πόσο σημαντικό είναι κάποιες φορές να μην φωνάζει η μουσική αλλα να δένει όμορφα με μια δυνατή ερμηνεία ώστε να μην την καλυπτει.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου άρεσε το τραγούδι αλλά έχω χαρά μεγάλη γιατί το συνοδεύει η εκπληκτική φωτογραφία της Μάρως!!Μπράβο!

Η Μουσική και ο στίχος εδώ δένουν γερά.Το έχω νοιώσει το συναίσθημα όταν δίνεις αυτήν την ψυχή που βγαίνει να ταιριάζει με τη μουσική και της νότες,η Ελένη Φωτάκη είναι καλή στιχουργός με ποίηση στο λόγο της.Άλλωστε ένα δείγμα εξαιρετικής της γραφής είναι ένα από τα τελευταία τραγούδια που ερμήνευσε δισκογραφικά ο Μητροπάνος λίγες μέρες πριν φυγει,με ένα γερό ζεϊμπέκικο(Κόιτα ποιόν περίμενα-Μίνως Μάτσας)και αν δεν κάνω λάθος έχει γράψει και τις "Μέλισσες".

"Ένα χέρι από νερό"λοιπόν,είναι συγκλονιστική η ερμηνεία του Γιώργου.Μου αρέσει πολύ!!

Και η φωτογραφία!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχει η μοίρα του φαίνεται, όποιο τραγούδι μιλάει για βροχή να γίνεται λιγάκι... μούσκεμα. 

Οι στίχοι δεν μου "κάθησαν" καλά απο την αρχή, αλλά αυτό που φταίει για την αταξία των στίχων είναι η μουσική. Γιατί μπορεί να έχω μία αρνητική στάση γι αυτούς τους αόριστους και γενικούς στίχους με την υπερρεαλιστική θεματολογία, αλλά αν δένουν σωστά με τη μουσική μπορώ να το αντέξω.

 

πχ

Ο τόπος κοίταζε αλλού σαν να ζητούσε έλεος
σκύβαν τους ώμους τα βουνά και φύραινε το πέλαγος
μετρώντας πύργους της ΔΕΗ χιλιόμετρα σαράβαλα
στην πολιτεία έθαψα όσους νεκρούς κουβάλαγα

 

Η μουσική ακολουθεί το "μέτρημα" των λέξεων, τις συλλαβές που πρέπει να τονιστούν λιγότερο ή περισσότερο κ.ο.κ.

 

Κατά τη γνώμη μου δεν έχουμε τέτοιο δέσιμο στο τραγούδι αυτό. Το γενικό αποτέλεσμα θα το χαρακτήριζα, δυστυχώς, γλυκανάλατο. Με άλλα λόγια, αν δεν το τραγουδούσε ο Νταλάρας θα περνούσε τελείως απαρατήρητο. 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαφωνώ στα περί τραγουδιών της βροχής.... Σου αντιπαραθέτω μόνο "Το σακάκι μου κι αν στάζει".... Και πολλά ακόμα...

 

Συμφωνώ για το "δέσιμο" μουσικής και στίχου....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμενα μ' άρεσε το τραγούδι! Είναι από αυτά τα "εσωτερικά", μελαγχολικά, που αγαπώ. Ταιριάζει με τον καιρό του φθινοπωρου...

 

Συγχαρητήρια για τη φωτογραφία! Είναι όμορφο να αναγνωρίζεται το αποτέλεσμα μιας προσπάθειας που γίνεται με μεράκι και πάθος.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μουσική, στίχος, όργανα και ενορχήστρωση, εισαγωγή, ερμηνεία... Και ένα όνειρο να γίνεται πραγματικότητα. Αν και θα ήθελα να ήταν λίγο καλύτερο το φωτογραφικό κλικ μου, έχω κάθε λόγο να λατρέψω αυτό το τραγούδι!

 

Αυτά έγραψα χθες στο facebook, αυτά εξακολουθώ να πιστεύω και τώρα για το τραγούδι.

 

Έχει έναν πολύ όμορφο λυρισμό και κάποια γυρίσματα που εμένα με κερδίζουν. Όποιος και να το έλεγε το τραγούδι, αρκεί βέβαια να είχε καλή φωνή, έτσι όπως είναι δοσμένο μου αρκεί! Τα όργανα που ακούγονται από μέσα, το "μπάσιμο" που κάνουν σε κάθε στίχο, το πιάνο, τα έγχορδα... Ίδια πράγματα που με είχαν κερδίσει και στα περισσότερα τραγούδια του δίσκου "Τι θα πει έτσι είναι". (Ναι, είμαι από αυτούς που τους άρεσε ο δίσκος!) Ακούω και τη μουσική με ακουστικά συνήθως και νιώθω έναν γεμάτο ήχο στα αυτιά μου. Το δέσιμο μουσικής και στίχου είναι κάτι που επίσης μου άρεσε... Αν έπρεπε να εντοπίσω κάποιο πρόβλημα σε αυτό θα ήταν μόνο στο δεύτερο κουπλέ στο στίχο

"Βρέχει

ποιος βουρκώνει τον καιρό
και τι θα φέρει
η ψυχή σε προσπερνά
και φεύγει μόνη..."

όπου και πάλι ο Νταλάρας το χειρίζεται με μαεστρία και, όπως και σε άλλα σημεία του τραγουδιού, η μελωδία παίρνει τη σκυτάλη από αυτόν και "πατάει" πάνω στη φωνή του. Επίσης, μου αρέσει που είναι ένα τραγούδι όλο εικόνες με το "βρέχει" είναι η πιο κυρίαρχη εικόνα που δε χρειάζεται να δέσει αλλιώς στον υπόλοιπο στίχο, μ' αρέσει αυτή η επανάληψη. 

 

Όλα αυτά μπαίνω στη διαδικασία να τα αναλύσω γιατί μπορεί κάποιοι πραγματικά να απορούν τι είναι αυτό που μου αρέσει, πέρα βέβαια από το προφανές. Από εκεί και πέρα, πιστεύω ότι η τόση ανάλυση είναι ίσως και κουραστική. Η μουσική είναι προπάντων συναισθήματα, όταν βέβαια μιλάμε για καλές φωνές και κάποιου είδους "επίπεδο" στο συνολικό αποτέλεσμα (αν μπορώ να το εκφράσω έτσι). Κι εμένα μου "ξύπνησε" πολλά μέσα μου. 

 

 

ΥΓ: Θοδωρή, θα διαφωνήσω στα περί αποτυχημένων "βροχερών" τραγουδιών. Κάνε μια έρευνα εδώ. Εκτός αν κάνεις γενικεύσεις έχοντας στο μυαλό σου μόνο το τραγούδι του Σαμπάνη.  :razz:

 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ε ναι η αλήθεια είναι ότι για την βροχή μόνο του Σαμπάνη είχα στο μυαλό μου!

 

Μάρω ξέχασα να σου πω μπράβο για την φωτογραφία!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...