marochr

Παρουσίαση Βιβλίου Μάκη Μάτσα - Μέγαρο Μουσικής Αθηνών 13/11/2014

22 posts in this topic

Μεταφέρω και εδώ τη φωτογραφία που έβαλε η Αλόνα σε άλλο topic. 

 

 
7 mins · 
 
Λίγο πριν την παράσταση στο Μέγαρο Μουσικης με Γιώργο Νταλαρα στα καμαρίνια με Γιώργο Χατζοπουλο και Μανώλη Καραντινη . — with George Chatzopoulos and Manolis Karantinis.

 

10525901_10203041433784988_1188153018412

 

Είναι από την παρουσίαση του βιβλίου του Μάτσα που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Μεταξύ άλλων, τραγούδησε και ο Γιώργος Νταλάρας το "Σαββατόβραδο στην Καισαριανή" και το "Ο ουρανός φεύγει βαρύς"

 

Σύντομα θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου και πιστεύω πως θα υπάρξει και κάποιο άλλο πλήρες ρεπορτάζ.  ;)

 

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεταφέρω και εδώ τη φωτογραφία που έβαλε η Αλόνα σε άλλο topic. 

 

 

Σύντομα θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου και πιστεύω πως θα υπάρξει και κάποιο άλλο πλήρες ρεπορτάζ.   ;)

 

 

 

Τη Δευτέρα στο ogdoo.gr  :)

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρα από το ενδιαφέρον της Ελίνας (που εντόπισα κι εγώ B) ), ήθελα να σημειώσω ότι ο Νταλάρας χθες είχε αναλάβει να φέρει εις πέρας δύο κομμάτια, να τραγουδήσει, να κάνει αυτό για το οποίο συνεργάστηκε με την εταιρεία. Όλα τ' άλλα είναι για να γεμίζουν οι μηχανές των φωτογράφων και τα ιλουστρασιόν περιοδικά (είτε ηλεκτρονικά είτε όχι). Σε αυτή τη μάχη και το "στήσιμο" για το κλικ, τις γνωριμίες, τα φιλιά και τις αγκαλιές υπό το φως των φλας, δεν ταιριάζει και έπραξε ακριβώς έτσι όπως ήθελα δίνοντάς μου την ευχέρεια να νιώθω περήφανη για λογαριασμό του.

 

Αυτά τα καταγράφω εδώ γιατί δεν μπορώ -δεν έχω λόγο ίσως- να τα καταγράψω στις γενικότερες εντυπώσεις μου. Και πάλι δεν ξέρω...μπορεί να κινηθώ και έτσι.  

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάρω μου, η παρατήρησή σου επιβεβαιώνεται περίτρανα από τις φωτογραφίες (ακόμη ή και ιδιαίτερα από την οικογενειακή).

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια παρατήρηση ως μορφή ερώτησης στους παρόντες.Η παρουσία του εκεί έδειξε σαφώς πως αχάριστος ποτέ δεν ήταν αλλά νομίζω πως κράτησε τις δέουσες αποστάσεις από κάποια πράγματα που γράφτηκαν στο βιβλίο.Λάθος μου;Μπορεί.Δεν είναι σωστό να ερμηνεύουμε αλλά κάποιες φορές δεν μπορώ να αυτολογοκριθώ...

Μα το ''Ανεμολόγιο'' από τον Μικρούτσικο; Έλεος!

Τραγούδησε ένα τραγούδι-σύμβολο (Σαββατόβραδο στην Καισαριανή με τους δημιουργούς του στην αίθουσα, όπως έγραψε η Μάρω) κι ένα τραγούδι που καθόρισε την δική του τρανή πορεία στο τραγούδι ''Ο ουρανός φεύγει βαρύς'', θυμίζοντας σε ποιον -πραγματικά- χρωστά σχεδόν τα πάντα και όλα τα ''ευχαριστώ'' του.Στον  Σταύρο Κουγιουμτζή, απόντα από τα εγκόσμια, ήρεμο πια στους ουρανούς...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O οποίος Σταύρος Κουγιουμτζής ήταν και ο πρώτος συνθέτης που εισέπραξε χειροκρότημα από το κοινό (όχι, δεν το ξεκινήσαμε εμείς) στις μπροστινές σειρές. Ενώ είχαν περάσει άλλα μεγάλα ονόματα (πχ Λοϊζος). Δεν λέω ότι ο ένας είναι πιο σημαντικός από τον άλλο. Είναι σημαντικό όμως ότι αναγνωρίστηκε σ' αυτή την αίθουσα σε μια τέτοια εκδήλωση. 

 

 

Κι επειδή επεξεργάζομαι τις φωτογραφίες, βλέπω ξανά εικόνες και στιγμές και για κάποιους λόγους έχω φορτιστεί, θα γίνω κι εγώ...ταλιμπάν (όπως λέει και η Ελίνα) και θα πω ακόμη πιο έντονα το πόσο περήφανη νιώθω για τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Που ήταν εκεί όρθιος, με φωνάρα και ψυχάρα! Και έφυγε σαν κύριος... Κουβαλώντας τις δικές του αλήθειες... 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο κυριος Ματσας αν θελει εκτος απο βιβλια κ κριτικες στους αλλους, φωτα, λαμπερα χαμογελα κ.τ.λ. για την πορεια του ως "δισκας" να μας εξηγησει

κ εμας ΓΙΑΤΙ..Γιατι ξεριζωσε γκρεμιζοντας την Κολουμπια  την ιστορικη μουσικη μας μνημη;;Με ποιο δικαιωμα ερχετε τωρα κ το παιζει

οτι δεν τρεχει τιποτα;Οσα δημιουργηθηκαν δεκαετιες πριν απ αυτον με μια μολυβια τα εριξε κυριολεκτικα στον καλαθο των αχρηστων

κ τωρα ερχετε λες κ δε τρεχει τιποτα..

Τι να πω ειλικρινα σημαινουσα θεση ειχε σε αρκετες φασεις της μουσικης ζωης μας κ μπραβο του αλλα αυτα

ειναι πληγες κ πραξεις που πρεπει να γιατρευτουν επειγοντως

Αραγε εχει αφιερωσει κανα κεφαλαιο στο θεμα αυτο.Για το τι θα αφησει σε εμας κ στις μελλοντικες γενιες να θυμουνται απο την μουσικη

που καποτε υπηρξε..;;Ερειπια;;;Αυτο ηθελε;;Ετσι τιμα κ την μνημη του πατερα του ή οποιων υπηρξαν καποτε εκει;;

 

Ας αφησει τον Γιωργο Νταλαρα που ποτε δεν υπηρξε αχαριστος.Ισα ισα οποιος γνωριζει τα λεγομενα του μεσα απο συνεντευξεις καθε 

ειδους παντα αναφεροταν ιδιαιτερα σε αυτον.Αχαριστος ο Νταλαρας;εδω γελανε κ οι πετρες με αυτα που λετε κυριε;

 

Υ.Γ.Γιωργο Νταλαρα αν ειχα χιλιους λογους εκτος απο την μουσικη σου προσφορα να σε "πηγαινω" τωρα με την σταση σου αυτη σε

λατρευω ακομη περισσοτερο..

 

Παιδια συγνωμη αν ξεφυγα λιγο αλλα ετσι ενιωθα ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τώρα δείτε τι κάνουν τα κανάλια οταν πηγαίνουν σε τέτοιες εκδηλώσεις:

 

"Η Γιάννα Τερζή μιλάει για την περιπέτεια της υγείας του πατέρα της" (και ας πούμε ότι έχει κάποια σχέση γιατί τη ρωτάνε για τον πατέρα της, υποθέτω τον Πασχάλη Τερζή) Αυτό αξίζει τον κόπο να το δείτε, ειδικά προς το 0:37...  :laugh:  :razz:

 

 

"Η Τάμτα μιλάει για την συνάντηση με την Θεοφανία Παπαθωμά" (τι λες τώρα???)

 

 

Για να μην είμαστε όμως και υπερβολικοί, υπάρχουν και δύο σχετικά βίντεο (ειδικά το επόμενο):

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον Μ.Μάτσα ποτέ δεν τον ''δαιμονοποίησα'' κι ούτε τώρα θα το κάνω.Γιατί αν και ήταν έμπορος διέθετε και κάποιο όραμα (ειδικά στην γόνιμη περίοδο της δεκαετίας του 1970). Αναγνωρίζω πως προσέφερε στην υπόθεση του τραγουδιού αλλά (συγχρόνως) διαπιστώνω πως υπερεκτίμησε τον ρόλο του. Όπως διαπιστώνω πως δεν κατάλαβε το μερίδιο ευθύνης του στην κατάπτωση της δισκογραφίας με λάθος επιλογές σε πρόσωπα και λογικές. Αυτό είναι το πρόβλημα. Όπως και το άγχος του να υπερασπιστεί αυτό που είναι και πίστευε. Θεμιτό όταν όμως δεν υπάρχουν ανακρίβειες στην καταγραφή. Κι εδώ υπάρχουν...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν σχολιάζω καν...Αν και υπάρχει κάτι ενδιαφέρον στο όλο ''αφιέρωμα''. ;)

http://www.tlife.gr/Article/makis-matsas-parousiasi-vivliou/0-76-69613.html

 

Έτσι εξηγείται...

Κι εγώ λέω, κάπου την ξέρω την κοπελιά που ήρθε κι έκατσε δίπλα μου...

Και με αναστάτωσε.....

Γιατί πάνω στην καρέκλα, που ήθελε να κάτσει, είχα όλο τον "εξοπλισμό" μου...

 

H Tάμτα ήταν...  B)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν σχολιάζω καν...Αν και υπάρχει κάτι ενδιαφέρον στο όλο ''αφιέρωμα''. ;)

http://www.tlife.gr/Article/makis-matsas-parousiasi-vivliou/0-76-69613.html

 

και

http://www.fthis.gr/article/373586/lamperi-kosmiki-ekdilosi-sto-megaro-moysikis-me-eklektoys-kalesmenoys

 

κι εδώ πηγαίνετε καλύτερα στο τέλος και μετά να αρχίσετε να ανεβαίνετε...

http://www.vipnews.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=25222:%CE%B7-dreamteam-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%AC%CE%BA%CE%B7-%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B1&Itemid=122

 

βρε ασταδιάλα ...

 

(για όλους αυτούς τους άσχετους λέω που είναι τάχα μου μεγαλοπαράγοντες και πρέπει να τους ξέρουμε και ποζάρουν για φωτογραφίες)

 

Υ.Γ: Θανάση τελικά η Τάμτα έκατσε πάνω στον εξοπλισμό ή πρόλαβες και τον τράβηξες; 

Edited by Theodore
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τραγούδησαν Κότσιρας, Μαρινέλλα, Νταλάρας, Πάριος, Αλεξίου, Παπακωνσταντίνου, Μαχαιρίτσας, Μικρούτσικος, Ζουγανέλη και Μπάμπαλη... "Ευχής έργον" η εκδήλωση να κυκλοφορήσει σε dvd ή να μεταδοθεί τηλεοπτικά...

 

Μάκης Μάτσας - «Πίσω απ’τη Μαρκίζα» (Παρουσίαση βιβλίου-ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ)

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Δευτέρα, 17 Νοεμβρίου 2014

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/makis-matsas-piso-ap-ti-markiza-parousiasi-vivliou-imastan-ekei

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και οι δικές μου εντυπώσεις από την παρουσίαση του βιβλίου του Μάτσα: 

 

Πίσω απ' τη μαρκίζα; - ΜΜΑ, 13/11/2014

 

 

Φωτογραφίες και κάποια βίντεο στο κάτω μέρος του κειμένου. 

 

 

Βάζω όμως το βίντεο με τον Νταλάρα ξεχωριστά γιατί θεωρώ κορυφαία την ερμηνεία του!

 

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαρουλάκι ευχαριστούμε πολύ! Εξαιρετική ερμηνεία όντως σε ένα γνήσιο "μπιθικωτσικο" κομμάτι. Μια παρατήρηση μόνο. Και στις φωτογραφίες και στο βίνετο φαίνεται να είναι "τσίτα" και μας στα νεύρα. Ευδιάθετο δεν τον λες σίγουρα :huh:  

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
Νεφέλη, η απάντησή μου σε όσα λες βρίσκεται εδώ:
 

Κι επειδή επεξεργάζομαι τις φωτογραφίες, βλέπω ξανά εικόνες και στιγμές και για κάποιους λόγους έχω φορτιστεί, θα γίνω κι εγώ...ταλιμπάν (όπως λέει και η Ελίνα) και θα πω ακόμη πιο έντονα το πόσο περήφανη νιώθω για τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Που ήταν εκεί όρθιος, με φωνάρα και ψυχάρα! Και έφυγε σαν κύριος... Κουβαλώντας τις δικές του αλήθειες... 

 

...χωρίς περαιτέρω σχόλια. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η παρουσίαση από το κανάλι του Μάτσα πιο πάνω και τα τραγούδια που τον σημάδεψαν, όπως αναφέρονται στο dvd που συνοδεύει το βιβλίο.

 

 

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...