Makis

Στην Υγειά Μας, Alpha, Σάββατο 6/12/2014 Στις 21.00

20 posts in this topic

Η πληροφόρηση (τόσο για τη μαγνητοσκόπηση της εκπομπής όσο και για τη μέρα μετάδοσης) υπήρχε ήδη, αλλά τώρα έχουμε και την επίσημη επιβεβαίωση.

Το Σάββατο 6/12/2014 στις 21.00 στον Alpha ο Γιώργος Νταλάρας στο "Στην υγειά μας ρε παιδιά" μαζί με την Ελένη Βιτάλη και τη Γλυκερία (το σχήμα της Ιεράς Οδού). Στην εκπομπή και ο Χρήστος Νικολόπουλος

http://www.youtube.com/watch?v=kgo1e-FWnd8

9 people like this

πω πω πέφτει πολύ έντονο βάψιμο στην τηλεόραση. Στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ περισσότερο απ' ότι με τις κάμερες. 

Ο Πασχαλίδης στο τέλος από το "παραμυθι με λυπημενο τελος" είπε τον Νταλάρα θεό ή μου φάνηκε;  :rolleyes:

1 person likes this

Nαι κι εγώ έτσι νομίζω, "είσαι θεός" πρέπει να λέει (4:02)

7 people like this

Ωραία εκπομπή, με εξαιρετική διάθεση και με τον αλληλοθαυμασμό και την αλληλοεκτίμηση να περισσεύει. Παρότι είναι κάπως offtopic θα το γράψω για να είμαι δίκαιη: η Αθηνά Λαμπίρη νομίζω ότι βελτιώθηκε πολύ σε σχέση με τις περσινές συναυλίες και ως προς τη φωνή/ορθοφωνία και ως προς την εμφάνιση. :)  :)

2 people like this

Αποσπάσματα από το ΥΤ είδα σήμερα. Η εκπομπή διέφερε σαφώς από τις άλλες επιλογές -κατά καιρούς- της παραγωγής. Μια ευχάριστη αλλαγή και μάλλον όχι μόνιμη.Στο Μοιρολόι -ειδικά- συγκλονιστικός! Και για τη χτεσινή μέρα κάνω και τους σχετικούς συνειρμούς. Για την εκπομπή βέβαια τέτοια τραγούδια ( ή και τέτοια) ορθώς επιλέγησαν. Δεν ξέρω για τον χώρο της Ιεράς Οδού και το πολυποίκιλο κοινό της. Και δεν μπορώ να ξέρω αν ό,τι ακούστηκε ήταν προπομπός ή όχι.

4 people like this

Κάποιες επιλογές όπως το Μοιρολόι ή τα τραγούδια του Νικολόπουλου έγιναν νομίζω για τις ανάγκες της εκπομπής και των καλεσμένων και θεωρώ ότι δε θα ανήκουν, τουλάχιστον στο βασικό κορμό, του καθημερινού προγράμματος της Ιεράς Οδού. Η χθεσινή εκπομπή ήταν πράγματι ξεχωριστή σε ύφος και ήθος!!... Αν με προβλημάτισε κάτι είναι ότι μου φάνηκε φωνητικά κουρασμένος, χωρίς μάλιστα να έχει μεσολαβήσει το υπερατλαντικό ταξίδι...

1 person likes this

Για οποιον φιλο θελει να δει την χθεσινη εκπομπη ολοκληρη και να την αποθηκευσει-αργοτερα-απο τον χρηστη Greek Music στο ΥΤ.. Enjoy!

4 people like this

Ήταν μια εκπομπή σαφώς πάνω από τον μέσο όρο των υπολοίπων του "Στην υγειά μας".Περίμενα, όμως. να ειπωθούν 2-3 πιο ουσιαστικά πράγματα. Ίσως κάτι παραπάνω για την παλιότερη συνεργασία τους. Παρ' όλ' αυτά νομίζω αποφεύχθηκαν τα πολλά λόγια (τα λιβανίσματα είναι συστατικό κομμάτι της εκπομπής και αναπόφευκτα) και έμειναν στα τραγούδια. Οι επιλογές μου άρεσαν ως τμήμα του προγράμματος και προϊδεάζουν στο που πάνω-κάτω θα κινηθεί το πρόγραμμα. Τα σχόλια που απέσπασε και το σχήμα ως τέτοιο αλλά και ο Νταλάρας πιο ιδιαίτερα ήταν πολύ θετικά από κόσμο που γενικά δεν τον λες και νταλαρικό (μάλλον το αντίθετο). Συμφωνώντας ότι ο Νταλάρας ήταν λίγο κρατημένος κρατάω τις ερμηνείες στα: Του κάτω κόσμου τα πουλιά και το ντουέτο "Αι γαρυφαλλό μου" (που είναι από τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια. Επίσης-παρά ότι ξέρω ότι πολλοί διαφωνείτε λόγω του ότι το λέει πολύ συχνά- μου άρεσε πολύ που διάλεξε το "Μοιρολόι". Η καλύτερη ευκαιρία για να γνωρίσει ένα ευρύτερο ακροατήριο ένα εξαιρετικό τραγούδι. 

Και η ορχήστρα στο πρόγραμμα φαίνεται να είναι εξαιρετικά. Αναμένουμε :walkman:  :walkman:  :walkman:

5 people like this

Αν και στο site δεν κατάλαβαν πως ήταν εκπομπή-αφιέρωμα και στους τρεις καλλιτέχνες...

http://www.star.gr/Pages/Media.aspx?art=255279&artTitle=o_giorgos_ntalaras_apogeiose_tin_ekpompi_stin_ygeia_mas

Ωραία εκπομπή, με εξαιρετική διάθεση και με τον αλληλοθαυμασμό και την αλληλοεκτίμηση να περισσεύει.

Αυτό Σοφία με λιγότερο ακαδημαϊκούς όρους -κατά τη γνώμη μου- λέγεται και: "Το γλείψιμο έπεσε βροχή"    :whistling2:  :whistling2:  :laugh:

Πέρα απο την πλάκα, ήταν όντως ένα πολύ ωραίο "Στην υγειά μας" που κύλησε νεράκι και δεν κατάλαβα πότε τελείωσε (απο τις 11 και μετά που μπήκα σπίτι :razz:   :razz:   )

Ένα σχόλιο που ήθελα να κάνω για τον Νταλάρα είναι οτι δε μου άρεσε που έχει ρίξει το τέμπο σχεδόν σε όλα τα τραγούδια. Επίσης αυτό το αμάλγαμα μουσικών της ορχήστρας θέλει λίγη δουλειά ακόμη για να δέσει...

Edited by Theodore
1 person likes this

Πάντως ας γλείψει κάποιος και τον Νταλάρα.Έχουμε συνηθίσει να τον βρίζουν. Άλλωστε σε τέτοιες εκπομπές δεν θα πάνε καλεσμένοι που δεν εκτιμούν τους καλλιτέχνες στους οποίους γίνεται το αφιέρωμα. Θα ήταν άρρωστο. ;)

Since saturday, I've been listening to Miroloi-Yigidim Aslanim on Youtube in every occasion. Since it was first written, this song has been in the repertoire of many distinguished singers such as Maria del mar Bonet, Maria Farandouri, Joan Baez etc but HIS singing was extraordinary. I know this song for more than maybe 20-25 years but I was like listening to it for the first time... HIS version was deeply touching. This version of Miroloi was the highlight of this saturday and I'm still under its influence! 

S Gursu

7 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...