Apostolis

Νταλάρας, Βιτάλη, Γλυκερία - Ιερά Οδός 2014

148 posts in this topic

Ενα πρόγραμμα που περιλάμβανε πολλές από τις επιτυχίες και των 3 καλλιτεχνών αλλά και εκπλήξεις!!
 
Μία πρόχειρη καταγραφή των τραγουδιών που ειπε ο Γ.Νταλάρας:
Μονο η αγαπη μενει (απόσπασμα)
Σου χρωστώ κάποια τραγούδια (Τρίο)
Του κάτω κόσμου τα πουλιά
Μανα δεν φυτεψαμε
Μικρή πατρίδα (μαζί με την Βιτάλη)
Αι γαρουφαλο μου (μαζί με την Βιτάλη)
Στα χρόνια της υπομονης (μαζί με την Βιτάλη)
Ήλιε μου σε παρακαλώ
Στα ψηλα τα παραθυρια
Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν
Τα βεγγαλικά σου ματια
Κάποιος χτύπησε την πόρτα
Κάτι Ελλάδες (των Ν.Μερτζάνου, Ν.Μωραΐτη)
Του έρωτα ( Της αγάπης μαχαιριά )
Una Moneda Le Di
Τα κλειδιά (μαζί με την Γλυκερία) (του Θ. Κοτονιά)
Αν υπάρχει λογος (μαζί με την Γλυκερία)
Μέλισσες (2η φωνή στην Βιτάλη)
Ξένος για σένανε κι εχθρός
Εγώ θα σου μιλώ
Κάποια κάπου καποτε
Το πεπρωμένο
Οι ελευθεροι κι ωραίοι
Παραπονεμένα λογια
Τι σου λέει η μάνα σου για 'μένα
Τώρα κλαις
Με βάρκα την Ελλάδα
Έρημα χωρια (μαζί με την Γλυκερία)
Το μήλο (μαζί με την Βιτάλη)
Αμάραντος
Στις χαραυγές ξεχνιέμαι (Τρίο) (του Θ. Παπακωνσταντίνου)
Μην μου θυμωνεις μάτια μου


Προς το τέλος αντάλλαξαν και τραγούδια.
Η Γλυκερία ειπε το "Ένας κόμπος η χαρά μου", η Βιτάλη την Φαντασία και ο Νταλάρας το "Μέχρι να βρούμε ουρανό" το οποίο το είπε μαζί με την Γλυκερία και το είπε εξαιρετικά!!

Αν θυμάμαι καλά έκλεισαν όλοι μαζί με το "Που ναι τα χρόνια".
 
Η παράσταση ξεκίνησε στις 11:25 και τελείωσε στις 4:00 το πρωί.

Edited by Apostolis
12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Κάτι Ελλάδες" υπάρχει σε video? Το έσκισε ο Νταλάρας!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

13-12-14

 

πολύ όμορφο τραγούδι-μπαλάντα και εξαιρετική ερμηνεία που από τις πρώτες νότες ήρθε στο μυαλό το "Να ονειρεύομαι" του Δημήτρη Λάγιου,

μπαλάντα που στη συνέχεια αλλάζει στο ζεϊμπέκικο και πάλι μπαλάντα. Μπραβο!!

 



5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I know someone recorded it, it will be uploaded today maybe until then take a superb Tsamiko   :)

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα γρήγορα κάποιες πρώτες σκέψεις-εντυπώσεις. Συνολικά είναι ένα πρόγραμμα που κάποιες μικρές αλλαγές μπορεί να απογειωθεί. Είναι πλήρες από άποψη τραγουδιών. Έχει χαρακτηριστικά τραγούδια από τις πιο σημαντικές περιόδους των τραγουδιστών και επίσης βρίσκονται για αρκετή ώρα και οι τρεις τους στη σκηνή. Νομίζω ότι ότι παίρνει σαφή βελτίωση το λαϊκό μέρος του προγράμματος. Πρέπει να δοθεί περισσότερο βάρος στο λαϊκό λαϊκό γιατί αυτά τα τραγούδια μπορούν να τα υποστηρίξουν εξαιρετικά και οι τρεις και είναι κρίμα να αναλώνονται σε εύκολα τσιφτετελοειδή που ακούγονται μέχρι και στα μαγαζιά των 5μερων.Επίσης πρέπει να προστεθούν και κάποια από τα δισκογραφικά ντουέτα τους. Είναι κρίμα να λείπουν σχεδόν τελείως. 

Στα των φωνών τους νομίζω ότι ο Νταλάρας είναι εγγυητής της διαδικασίας και η Γλυκερία κλέβει την παράσταση. Η Βιτάλη δεν με ενθουσίασε.

Ο Νταλάρας ήταν εμφανώς κουρασμένος (ο ίδιος, και προς τιμήν του, είπε ότι είναι κρυωμένος.Θα δείξουν οι επόμενες εβδομάδες τι ισχύει). Παρά την κούραση προφανώς είναι Νταλάρας και ξέρει και μπορεί και προσαρμόζει τα πάντα . Μου άρεσαν πολύ οι επιλογές του "Μάνα δε φυτέψαμε" και "Ήλιε μου σε παρακαλώ", το "Κάτι Ελλάδες" (το λέει πολύ καλύτερα από την α' εκτέλεση) και φυσικά ο "Αμαράντος". Από τα υπόλοιπα ξεχωρίζω το "Σε μια σχεδια", "Με γέλασαν μια χαραυγή" (με τη Γλυκερία να είναι υπέροχη). Η Βιτάλη είχε πολύ στάνταρ ρεπορτόριο. Δεν μπορώ να πω ότι ξεχώρισα πολύ κάποια στιγμή της (ίσως το "Μακριά μου να φύγεις" και το "Αι γαρουφαλλο μου").

Η ορχήστρα είναι πολύ πλούσια και χορταστική. Τα μπουζούκια είναι ένα κι ένα. Δεν είχα ξαναακούσει τον Λάππα ως μπουζουξή. Είναι εξαιρετικός. 

Συνολικά είναι ένα πρόγραμμα που θα το ευχαριστηθεί πολύ η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου. Το Σάββατο το μαγαζί ήταν φουλ γεμάτο και με πολύ καλό και εκδηλωτικό κοινό. Αναμένουμε τη συνέχεια...

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί και την Παρασκευή και το Σάββατο και σας παρουσιάζουμε το γενικό κλίμα αλλά και τις «διαφορές»....Δείτε επίσης τα video καθώς και τις ξεχωριστές φωτογραφίες της Μάρως Χρυσανθοπούλου και του Χρήστου Θωμαΐδη...

 

Νταλάρας, Βιτάλη, Γλυκερία στην «Ιερά Οδό»

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Δευτέρα, 15 Δεκεμβρίου 2014

 

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/dalaras-vitali-glykeria-stin-iera-odo

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιες φωτογραφίες μου έχουν ήδη δημοσιευθεί στο Ogdoo.gr στο άρθρο του Θανάση. 

 

Μεταφέρω εδώ κάποιες επιπλέον με τους ανάλογους τίτλους-στιχάκια, δείγμα των στιγμών που απαθανάτισα.

 

 

"Άει της αγάπης μαχαιριά στης νιότης το κρουστό κορμί
πληγή που ανάβλυζε ευωδιές φιλιών και μουσική
ντύνοντας το γυμνό έρημο κόσμο
άει της αγάπης μαχαιριά..."

(ή αλλιώς..."Ιπτάμενος και τζέντλεμαν", όπως είπα σε μια φίλη...)

10302052_801519656575140_599490267923611

 

 

"Ποια χέρια πήραν, πήραν τα κεριά
Κι ήρθε ξανά, κι ήρθε ξανά το βράδυ..."

10850040_802714396455666_508266307972175

 

 

Κι ένα άλμπουμ από τη σελίδα του MusicHeaven στο facebook, για τις εντυπώσεις μου που θα δημοσιευθούν αύριο. Οι πιο πολλές φωτό μπήκαν και στο Ogdoo, έχει όμως και κάποιες αδημοσίευτες. 

 

https://www.facebook.com/MusicHeavenGr/posts/860330797345008

 

 

Να ευχηθώ καλή διασκέδαση σε όσους πάνε στην Ιερά Οδό και αυτό το διήμερο!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό δεν είναι ανταπόκριση από χθες, είναι όμως οι εντυπώσεις μου από τις δύο πρώτες βραδιές στη σκηνή της Ιεράς Οδού. Επειδή η μουσική είναι πάνω απ' όλα συναίσθημα... 

Νταλάρας - Βιτάλη - Γλυκερία: Τα χρέη της καρδιάς τους

 

 

Μετά και την τρίτη βραδιά που παρακολούθησα χθες, αδιαμφισβήτητα μιλάμε για μια ιστορική συνεργασία που γίνεται ολοένα και καλύτερη. Κυρίως λόγω της ψυχής που δίνουν οι τρεις αυτοί καλλιτέχνες επί σκηνής!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ πολύ πρώτες εντυπώσεις. Νταλάρας άψογος φωνητικά, ωραία ζωντανή σκηνική παρουσία, ευδιαθετος και άνετος σε ενα κατάμεστο μαγαζί με κόσμο που έχω την εντύπωση οτι δεν τους τραβηξε καποιος ξεχωριστά αλλα το τριο συνολικά. Τραγούδια χιλιοακουσμενα αλλά αυτα που ηθελε το κοινό να ακούσει. Νομίζω οτι ειναι πολυ θεμα προσωπικού γούστου αυτές οι παραστάσεις. Αν σαρεσει το λαικο, το εμπορικό, τα μεγάλα μαγαζιά, το πάμε να περάσουμε καλα ειναι οκ. Εγω προσωπικά αλλιως ειχα συνηθίσει τον νταλαρα και αλλιως τον είχα (ξανα)αγαπήσει. Αυτό ηταν πισωγύρισμα. Φαίνεται πως το έχει ανάγκη ο ιδιος όμως και αυτο έχει σημασια. Οσον αφορά το μαγαζί τι να πω.. ειχα χρόνια να παω σε τετοιο χωρο. 3-4 επιπεδα, για οσους θελουν μπαρ, που ειναι στο ανώτατο επιπεδο ας προ ετοιμαστούν να βλεπουν την κατοψη του νταλαρα που αποτελείται απο την κορυφή του κεφαλιού του και μια οριζόντια γραμμη δλδ την κιθάρα του. Την βγαλαμε περιφερομενοι στο μαγαζι με παρατηρήσεις απο τους "ευγενεστατους" υπευθυνους.

Το ιστορική συνεργασία δεν θα το ελεγα αφού ξανασυνεργαστηκαν. Ειδικα με Γλυκερία έχουμε δει απειρες συνεργασιες. Οσον αφορα την Βιτάλη, τουλάχιστον ηταν αξιοπρεπης (σαν σκηνικη παρουσια) σε αντιθεση με 10 χρονια πριν που την ειδα μαζί με Βασίλη σρην Θεσσαλονίκη. Απο φωνή, πολυ καλη αν και θεωρω πολυ κακες επιλογες τα τραγούδια της και την χροια της πολυ πολυ τραχια και μπάσα για τα δικα μου γούστα. Καλη συνέχεια λοιπόν στον Γιώργο μας που φαίνεται να εχει καλη παρεα και μάλλον εχει πεθυμήσει τετοιας κλιμακας παραστάσεις.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...