Apostolis

Νταλάρας, Βιτάλη, Γλυκερία - Ιερά Οδός 2014

148 posts in this topic

"Αν ειναι η αγαπη εγκλημα"   6/3/2015

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και χωρίς διακοπές

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστούμε!!!!!! :music:  :music:  :music:  :music:  :music:  :music:  :music:  :music:  :music:  :music:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η προχθεσινή τελευταία βραδιά του σχήματος μπορώ να πω ότι ήταν από τις ωραιότερες από όσες έχω παρακολουθήσει. Ο Νταλάρας ήταν φωνητικά σε πολύ καλή κατάσταση ενώ και η Βιτάλη και η Γλυκερία ήταν εξαιρετικές. Στο "Με γέλασαν μια χαραυγή" ειδικά ήταν μοναδικές. Στο κοινό ήταν ο Τσάμπρας, ο Κιμούλης και ο Γ.Πολίτης από πιο γνωστά πρόσωπα που μπόρεσα να διακρίνω.

Από τα πιο ιδιαίτερα τραγούδια, ο Νταλάρας είπε το "Τα πρώτα λόγια" και "Το παράπονο" του Θεοδωράκη που το αφιέρωσε στον Κιμούλη.Η Βιτάλη είπε τη "Δραπετσώνα". 

Τελευταία σημείωση, η έκδηλη αγάπη της Βιτάλη προς το πρόσωπο και του Νταλάρα και της Γλυκερίας με διαρκή επιφωνήματα θαυμασμού και αγάπης καθόλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα με ενημέρωσαν από το μαγαζί ότι το επόμενο Σάββατο θα παίξουν για τελευταία φορά. Παρασκευή δε θα έχει πρόγραμμα, μία μόνο εμφάνιση το Σάββατο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Νεφέλη μάλλον μπερδεύτηκε.

Έχουμε πει οτι η τελευταία βραδια ειναι στις 28 Μαρτίου, το ερχόμενο Σαββατο δηλαδή. Οι Παρασκευές έχουν σταματήσει εδω και δυο εβδομάδες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως το έγραψα λογικό να καταλάβει κανείς ότι αυτή ήταν η τελευταία. Εννούσα προτελευταία. (απλά μπέρδεψα τα "προ". :razz:  :razz:  :razz:  :razz: )

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά κοινή ομολογία, το μουσικό σχήμα της «Ιεράς Οδού» αποτέλεσε το πιο πετυχημένο του φετινού χειμώνα… Κι εμείς (ξανα) ήμασταν εκεί, λίγο πριν το τέλος...

 

Βρεθήκαμε ξανά στην «Ιερά Οδό»… λίγο πριν το τέλος!

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Τετάρτη, 25 Μαρτίου 2015

 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/vrethikame-ksana-stin-iera-odo-ligo-prin-to-telos

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υπερβολή δεν μετονομάζουμε την καλή πρόθεση και την αγάπη. Το κείμενό σου μπορεί να χαρακτηριστεί συναισθηματικό (τι ωραία!)ίσως όχι αντικειμενικό (και ποιος έχει αυτό το προνόμιο όταν πρόκειται για τέχνη) αλλά στην τελική ποιος νοιάζεται; Για όσους χαρήκαμε πολύ αυτές τις εμφανίσεις σε ευχαριστούμε! Μας εξέφρασες! Γιατί ακόμα και την κριτική υπάρχει τρόπος να την καταθέσεις με σεβασμό.

 

Κρατώ αυτό κυρίως από όσα έγραψες:''... Όπως υπερβολικό είναι να είσαι πάνω από 60 και να τραγουδάς σαν 20 χρονών, με την ίδια λαχτάρα, αλλά με την πιο σοφή ωριμότητα. Κι αυτό "απαιτεί" σεβασμό! Όπως υπερβολικό -ίσως και προκλητικό- είναι μετά από 4 ώρες πρόγραμμα να κάνεις τις ωραιότερες τριφωνίες για πλάκα και λίγο μετά να ξαναβγαίνεις στη σκηνή με μια διάχυτη χαρά ζωγραφισμένη στο πρόσωπό σου. Προκλητικό είναι, επίσης, να μην μπορείς να διακρίνεις τη σπουδαιότητα και την ομορφιά αυτού του προγράμματος. Αυτό όμως δεν αφορά κανέναν καθώς η Ιερά Οδός δεν έπαψε να υποδέχεται κόσμο από το Δεκέμβρη έως και σήμερα. Ήταν αδιαμφισβήτητα το σχήμα της χρονιάς! ''

 

Ήταν και οι φίλοι που μοιραστήκαμε τις στιγμές στον χώρο, οι φίλοι που μας βοήθησαν του χώρου που κάνουν τη διαφορά ορισμένες βραδιές. Και δίνουν ζεστασιά υπέροχη.Καλά να είναι όλοι!Όπως καλά να είναι όλοι οι καλλιτέχνες, μουσικοί, συνεργάτες! Καλά να είμαστε και όλοι εμείς που ''συντηρούμε'' το όνειρο.Χωρίς έπαρση αυτό. Και κάτι τελευταίο: τα καλά λόγια δεν είναι ρεβεράντζα. Είναι αίσθηση εκπεφρασμένη!Κι όποιος την έχει ας την εκφράζει.

 

Μπράβο,Μάρω!Και για τη δουλειά σου με τις φωτογραφίες!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφη και η χτεσινή, τελευταία βραδιά, στην Ιερά Οδό! Εκτός από τα γνωστά τραγούδια του βασικού προγράμματος ακούσαμε και τα παρακάτω:

Τα πρώτα λόγια

Το καραντί

Ο Μανώλης

Σαν τα μάρμαρα της Πόλης

Ό,τι αγαπάω εγώ πεθαίνει

Το δέντρο

Edited by Apostolis
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ήταν μια πολύ ωραία βραδιά με εξαιρετικές ερμηνείες. Μας είπε μαζεμένα μερικά από τα "αδικημένα" που σίγουρα νομίζω ότι όλοι περιμέναμε ότι θα ήταν πιο πολλά όταν ξεκινούσε το πρόγραμμα τον Δεκέμβρη.. Όλα αυτά όμως είναι μικρολεπτομέρεις που δεν μπορούν να χαλάσουν την πολύ ωραία εικόνα και ατμόσφαιρα του προγράμματος αυτού. Όσες φορές κι αν πήγα δεν άκουσα πουθενά δίπλα μου κάποιο αρνητικό σχόλιο είτε για το πρόργαμμα είτε για κάποιους από τους συντελεστές. Ο Νταλάρας όσο πέρναγε ο καιρός νομίζω βελτιώνονταν φωνητικά και άντεχε περισσότερο στη σκηνή και ίσως έχει να κάνει με το ότι συνήθιζε σταδιακά τα ωράρια αυτά. Αντίστοιχα, και η Βιτάλη και η Γλυκερία όσο πέρναγε ο καιρός νομίζω βελτίωναν τις δικές τους μικρολεπτομέρειες. Η ορχήστρα από την άλλη ήταν πάντα εξαιρετική και ως σύνολο αλλά και ως "σολίστες" εκεί που χρειάζονταν. Ένα μεγάλο μπράβο και ένα τεράστιο ευχαριστούμε σε όλους!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό δεν ειναι από την χτεσινή βραδιά, αλλά από το Σάββατο 27/12/2014.

 

Πολλά κέφια και πολύ τρέλα στην Ιερά Οδό! Σαν 12χρονια παιδάκια κάνουν!! Πολύ γέλιο και ένα επικό φινάλε!

 

Ειναι ίσως το καλύτερο βίντεο που τράβηξα στην Ιερά Οδό! 

 

 

και αυτό από την ίδια βραδιά:

 

Edited by Apostolis
8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα Παραπονεμένα λόγια, με μία υπέροχη κορώνα (σαν από τα παλιά), από το Σάββατο 20/12/2014:

 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο.Αποστόλη!

Έκλεισε πολύ ωραία νομίζω ο φετινός χειμώνας. Κυρίως το κέφι που είχαν αξίζει να μνημονευθεί. Κι ο κόσμος πολύ ζεστός.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά πολλά ευχαριστούμε για τα βίντεο!Ισχύει πολύ αυτό με τον κόσμο. Και την τελευταία βραδιά η συμμετοχή του ήταν μεγαλύτερη από κάθε άλλη γορά. Ειδικά στο "Όποια και να'σαι".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tις τελικες μου εντυπωσεις θα ηθελα να γραψω, οχι γιατι εχει ιδιαιτερη σημασια, μονο σαν προσωπικο ημερολογιο που θα το διαβασουν αυτοι που μπορουν να με καταλαβουν. Την παρασταση την ειδα συνολικα 4 φορες νομιζω. Τις 3 στο μπαρ και την τελευταια, την ληξη δλδ, απο τραπεζι, στην "πλατεια". Η διαφορα πραγματικα τεραστια. Πολυ περισσοτερο μπορεις να συμμετεχεις, να βιωνεις, να μοιραζεσαι, να ακους αυτα που πρεπει να ακους, να βλεπεις αυτα που πρεπει να βλεπεις. Θα μου πειτε διαφορα στην τιμη, οκ, αλλα πραγματικα εξακολουθω και θεωρω το μπαρ της ιερας οδου εναν χωρο που σε καμια περιπωση δεν σεβεται τους πελατες του.

Στην ουσια τωρα. Εγραψα αρκετα αναλυτικα πριν 2 μηνες το πως ενιωσα εγω το προγραμμα. Ενα πολυ εμπορικο σχημα (και η λεξη εμπορικο δεν την λεω με αρνητικη εννοια) που μπορεσε να καλυψει ολα τα γουστα. Αν κρινουμε απο την πληθωρα του κοσμου που ηρθε αλλα και απο την ετερογενεια του, σιγουρα καταληγουμε να συμπερανουμε οτι το προγραμμα αυτο ειχε μια αναμφισβητητη επιτυχια. Οι λογοι πολλοι. Δεν ειμαι η καταλληλη για να τους αναλυσω βεβαια, παντως προκειται για 3 πολυ αγαπητους καλλιτεχνες στους οποιους ο κοσμος απολαμβανε να αφιερωσει τις βραδιες διασκεδασης του. Για τις 2 κυριες, το μονο που θα πω ειναι οτι παρολο που δεν αγαπω την χροια και το ρεπερτοριο της βιταλη, την εκτιμησα για την πολυ επαγγελματικη συμπεριφορα της στην σκηνη. Την γλυκερια βεβαια παντα την εκτιμουσα ως καλλιτεχνη, χωρις ποτε να ειναι αγαπημενη μου αλλα αν εξαιρεσουμε τους λιγο "ατοπους" και υπερβολικους αμανεδες στην συγκεκριμενη παρασταση, μου αρεσε γιατι χορεψα πολυ με τα τραγουδια της και αυτο για μενα ειναι σημαντικο. Επισης , θα ηθελα να σημειωσω οτι ειδα πολυ κοσμο να χορευει, κατι πολυ σημαντικο για τις δυσκολες εποχες που ζουμε με ενα αγχος ως δαμοκλειο σπαθη να μας ακινητοποιει.

Εκει που θα ηθελα να σταθω ομως, και νομιζω αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια, ειναι η χαρα του Νταλαρα!! Μια χαρα που οχι και τοσο συχνα η οχι επι τοσο μακρυ χρονικο διαστημα τον εχουμε δει να νιωθει με τους συνεργατες του στην σκηνη. Η φιλια, η αγαπη(και λιγο φλερτ  :razz: ), η εκτιμηση, η παρεα, το πολυ ωραιο κλιμα ρε παιδι μου, φανηκε να ξεχειλιζει στην σκηνη ολες τις φορες που πηγα και αυτο ειναι κατι που θαυμαζω οσες φορες το βλεπω, ειτε στους επωνυμους ειτε σε καθημερινες παρεες. Δεν ειναι ευκολο να επιτευχθει μετα απο τοση επιτυχια και κατω απο δυσκολες συνθηκες νυχτας. Το ειχαν στο επακρο ομως και μπραβο τους γιατι το αξιζει ο γιωργος μας και παραπανω δεν λεω.

Ενα σχημα που πααααρα πολυς κοσμος αγαπησε, και που τελικα αν δεν ηταν σε καποιων απο μας τα γουστα δεν εχει καμια μα καμια σημασια.  :)  :)

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...