ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Οδός Ονείρων " Ένα Βράδυ Στη Χαλκίδα " 23/05/2015

31 posts in this topic

Κάποια από τα τραγούδια που ακούστηκαν στη Χαλκίδα, από πληροφορίες που συνέλεξα αρχικά από το facebook.

 

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τους φίλους Παρασκευά Μόρφη και την Ελίνα Κωστελέτου που μου έστειλαν το πρόγραμμα με τη σωστή σειρά των τραγουδιών που ακούστηκαν.

 

 

Ορχηστρικό (Ντάσο Κούρτι - Ερημα Χωριά)
Ό,τι αλλάζει να τ'αντέξεις
Παράπονο (Τι θέλεις απ'τα νιάτα μου)
Ας ήταν τ'όνειρο να βγει
Την πόρτα ανοίγω το βράδυ
Κάτω απ'την κληματαριά
Κάτω από γέφυρες
Το πεπρωμένο
Θα ταν 12 του Μάρτη (Ασπασία)
Όλα σε θυμίζουν (Ασπασία)
Στη σκέψη της τρελής (Κορακάκης)
Μάνα που ζω (Βασίλης Κορακάκης)
Κρυφή αφή
Φεγγαραχτίδα
Νυχτερινό ΙΙ
Σενί σεβιορούμ

Μέσα απ'το παλιό μου σπίτι

Πολλά καράβια φεύγουνε

Κάθε βράδυ πάντα λυπημένη

Οφ αμάν (Πίνω και μεθώ) (Κορακάκης)

Χαϊδάρι

Έζησε με το τίποτα

Εις μνημόσυνο (Άι γαρούφαλό μου) (Ασπασία)

Πρώτο φθινόπωρο (Κορακάκης)

Να με θυμάσαι (Ξαρχάκου-Γκούφα) (Ασπασία)

Τέλι, τέλι, τέλι (Ασπασία)

Οργανικό

Ο μπαγλαμάς (Άκου πώς κλαίει) (Κορακάκης)

Σ'ένα βράχο φαγωμένο (Ασπασία-Νταλάρας)

Μες στον τεκέ της Μαριγώς

Να ονειρεύομαι

Αυτός ο κόσμος

Όταν ανθίζουν πασχαλιές

Του κάτω κόσμου τα πουλιά

Ιπτάμενο χαλί

Ένα χέρι από νερό

Τίποτα δεν πάει χαμένο (Ασπασία-Νταλάρας)

Βραδιάζει (Θεοδωράκης-Χριστοδούλου) (Κορακάκης)

Δραπετσώνα (Κορακάκης)

Έχω έναν καφενέ

Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

Ποιος θα με πληροφορήσει

Τα ξένα χέρια (Ασπασία)

Της ξενιτιάς (Κορακάκης)

Ένας κόμπος η χαρά μου

Η φαντασία

 

 

Και τώρα μπορώ να πάω να ξαπλώσω να ΜΗΝ κοιμηθώ... :wallf:  :wallf:  :wallf:  :wallf:  :wallf:  :wallf:

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έζησε με το τίποτα   :wow:  :wow:  :wow:

 

το Seni Seviyorum δεν εχει πει?











3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε Θανάση -ήταν  και οι δυο από τον Σωτήρη 

 

H Φαντασία

 



Του κάτω κόσμου τα πουλιά

 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλέποντας όλα αυτά τα video και διαβάζοντας κάποια σχόλια στο Facebook, μου γεννήθηκε, εύλογα νομίζω, μια απορία...

 

Διάβασα λοιπόν χθες το βράδυ σε κάποιο σχόλιο στο facebook, πως απαγορεύθηκε η λήψη video. Όπως τυπικά ισχύει δηλαδή σε κάθε εκδήλωση, άσχετα αν τα τελευταία χρόνια έχουν "χαλαρώσει τα ήθη"... Μια φίλη μάλιστα σχολίασε πως "καλώς απαγορεύθηκε". Αυτό βέβαια είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που δεν είναι της παρούσης να αναλυθεί. 

 

Ξέρω επίσης πως σε μια φίλη (και μέλος της εδώ κοινότητας) έγιναν συστάσεις για να κλείσει την κάμερα. Η συγκεκριμένη μάλιστα είναι από αυτές που δεν ανεβάζουν στο youtube... Απλά έβαλε να γράψει για τον εαυτό της και τους απόντες φίλους της (που απουσίασαν λόγω συνθηκών και παρά τη θέλησή τους), μεταξύ των οποίων και ο γράφων.

 

Βλέπω τώρα πως τουλάχιστον έξη άτομα έχουν τραβήξει video (και τους ευχαριστούμε όλους για την προσφορά τους) και μάλιστα από σημεία που φαίνεται ότι δεν τράβηξαν και τόσο κρυφά, αφού σε ένα μαζεμένο χώρο σαν την "Οδό ονείρων",  όχι video να τραβήξεις, αλλά μια γουλιά ποτό αν πιεις, φαίνεσαι από παντού...

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος από όσους / όσες παραβρέθηκαν τι έγινε; 

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σ'ευχαριστώ που επανέφερες το ζήτημα αυτό!! Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου ότι μου απαγορεύει να κάνω οτιδήποτε

Θα είναι μόνο αντιπαραγωγική. Αυτό δεν έχει καμία λογική! σε αυτή την εποχή δεν μπορεί να σταματήσει κανείς να ανεβασει στο YouTube

Αν δεν είχα αγνοήσει την κυρία στο ΜΜΑ που μου είπε "απαγορεύονται", εμείς δεν θα είχαμε το ναυάγιο, Ίσκιοι βουβοί, Άσμα ασμάτων κ.λπ.κ.λπ.κ.λπ.
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά πολλά ευχαριστούμε στα παιδιά που ήταν εκεί (και σε όσα δεν ήταν αλλά μετέφεραν κλίμα και τραγούδια) και μας χάρισαν τα βίντεο. Φαίνεται ότι ο συγκεκριμένος χώρος τον εμπνέει περισσότερο από όλους για να κάνει "εκπλήξεις". Μακάρι να επαναληφθεί η βραδιά και να το μάθουμε εγκαίρως! 

 

Υ.Γ. Πιο πολύ από όσα άκουσα χάρηκα το "Ας ηταν το όνειρο να βγει" που το θεωρώ από τα κορυφαία τραγούδια που ερμήνευσε ο Μπιθικώτσης.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτά και μάλλον δεν βγάζει πουθενά. Κι έχουμε γράψει κι εδώ για την κακή ποιότητα κάποιων βίντεο στο youtube ή για το γεγονός πως δεν πρέπει να ''καίγεται'' ένα πρόγραμμα καλλιτεχνικό από την πρεμιέρα κιόλας. Παίρνει όλους η μπάλα βέβαια. Είτε ανεβάζουν στο youtube είτε δεν ανεβάζουν (το κίνητρο δεν είναι γνωστό πάντα) είτε τραβάνε με κινητό και με πολύ κακή ποιότητα ήχου και εικόνας είτε όχι. Θεωρώ πως το πρόβλημα που δημιουργήθηκε εχτές επικεντρώθηκε στη μία πλευρά που ίσως θεωρήθηκε ''πρόκληση'' η ύπαρξη τρίποδων. Μάλλον δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Και ίσως ήταν λάθος τόσα τρίποδα παραταγμένα. Βέβαια είδαμε το αποτέλεσμα των βίντεο που ανέβηκαν σήμερα (που δεν με πείραξεπολύ  προσωπικά γιατί η ποιότητα ευτυχώς ήταν καλή αν και υπήρχαν πάλι με κακή ποιότητα) και οι οποίοι έβγαζαν πιο ''πονηρά'' και πιο καλυμμένα. 

 

 

Η βραδιά πάντως καλλιτεχνικά ήταν πραγματικά υπέροχη και δεν ξέρω αν βοηθά κι ο χώρος, θεωρώ πως βοηθά. Πολλά ωραία τραγούδια εξαιρετικά ερμηνευμένα!Ευχαριστίες στους συντελεστές και στους οικοδεσπότες!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω με τις αποψεις σας παραπανω..Απο τα οσα -ευτυχως- μπορεσαμε να δουμε κι εμεις

που σταθηκαμε λιγοτερο τυχεροι κ δεν παραστηκαμε στην Χαλκιδα θεωρω πως ηταν ενα προγραμμα

που το ευχαριστηθηκαν οι παρευρισκομενοι..

Ελπιζω μιας κ ανεβαινουν που ανεβαινουν καποια βιντεο μηπως καταφερναμε κ ειχαμε την ερμηνεια

του στο αγαπημενο "Να ονειρευομαι"..

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά πολλά ευχαριστούμε στα παιδιά που ήταν εκεί (και σε όσα δεν ήταν αλλά μετέφεραν κλίμα και τραγούδια) και μας χάρισαν τα βίντεο. Φαίνεται ότι ο συγκεκριμένος χώρος τον εμπνέει περισσότερο από όλους για να κάνει "εκπλήξεις". Μακάρι να επαναληφθεί η βραδιά και να το μάθουμε εγκαίρως! 

 

Υ.Γ. Πιο πολύ από όσα άκουσα χάρηκα το "Ας ηταν το όνειρο να βγει" που το θεωρώ από τα κορυφαία τραγούδια που ερμήνευσε ο Μπιθικώτσης.

 

Mακάρι να επαναληφθεί η βραδιά και στη Θεσσαλονίκη.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε όλους πάρα πάρα πολύ!

Με ευχές να επαναληφθεί σύντομα και σε άλλους χώρους!

Share this post


Link to post
Share on other sites

με τον Νταλάρα στη δεύτερη φωνή

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστουμε πολυ!! 

 

Εγω εχω μια αλλη ευλογη απορια και ας μου την λυσει οποιος υποψιαζεται κατι. Η συναυλια καταρχας ανακοινωθηκε 5 μερες(νομιζω) πριν την πραγματοποιηση της. Οποιος εχει να κανονισει δουλειες κλπ την εκατσε. Η χαλκιδα δεν ειναι και τοσο ευκολα προσβασιμη. Μονο για τους αθηναιους. 

Δεν εχω βεβαιως καμια αντιρρηση η συναυλια αυτη να γινει στην χαλκιδα, αλλα ρωτω: γιατι μονο στην χαλκιδα? Δλδ για λιγους και εκλεκτους? Δεν το καταλαβαινω αυτο. Και γιατι αυτα τα τραγουδια δεν παιζονται και σε αλλα προγραμματα και σε αλλους χωρους? Ειχα ακουσει παλια οτι ειναι δυσκολες οι προβες για καινουρια τραγουδια. Τωρα εγιναν ξαφνικα ευκολες?

Με συγχωρειτε πολυ για το εντονο υφος, ειμαι ενοχλημενη ομως με την ολη κατασταση. Και την αλλη φορα το προγραμμα της χαλκιδας ειχαμε ευχηθει να παιχτει κι αλλου κλπ, δεν εγινε ομως. Eιναι once in a lifetime και αν το χασεις, οκ τοχασες. 

Ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω, ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με χαλκιδα. Με πιανει το παραπονο ομως.

 

Ελπιζω κι εγω να γινει και αλλου το προγραμμα και να μην περασουμε κατευθειαν στις καλοκαιρινες.

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου Αφροδίτη και πιστεύω ότι έχεις δίκιο σε όλα όσα λες... αλλά μάλλον στη Χαλκίδα είναι πιο προσωπικο για κείνον και το βλέπει σαν ένα στούντιο που κάνει τις πρόβες του :pity: 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...