ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Οδός Ονείρων " Ένα Βράδυ Στη Χαλκίδα " 23/05/2015

31 posts in this topic

Κάποια από τα τραγούδια που ακούστηκαν στη Χαλκίδα, από πληροφορίες που συνέλεξα αρχικά από το facebook.

 

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τους φίλους Παρασκευά Μόρφη και την Ελίνα Κωστελέτου που μου έστειλαν το πρόγραμμα με τη σωστή σειρά των τραγουδιών που ακούστηκαν.

 

 

Ορχηστρικό (Ντάσο Κούρτι - Ερημα Χωριά)

Ό,τι αλλάζει να τ'αντέξεις

Παράπονο (Τι θέλεις απ'τα νιάτα μου)

Ας ήταν τ'όνειρο να βγει

Την πόρτα ανοίγω το βράδυ

Κάτω απ'την κληματαριά

Κάτω από γέφυρες

Το πεπρωμένο

Θα ταν 12 του Μάρτη (Ασπασία)

Όλα σε θυμίζουν (Ασπασία)

Στη σκέψη της τρελής (Κορακάκης)

Μάνα που ζω (Βασίλης Κορακάκης)

Κρυφή αφή

Φεγγαραχτίδα

Νυχτερινό ΙΙ

Σενί σεβιορούμ

Μέσα απ'το παλιό μου σπίτι

Πολλά καράβια φεύγουνε

Κάθε βράδυ πάντα λυπημένη

Οφ αμάν (Πίνω και μεθώ) (Κορακάκης)

Χαϊδάρι

Έζησε με το τίποτα

Εις μνημόσυνο (Άι γαρούφαλό μου) (Ασπασία)

Πρώτο φθινόπωρο (Κορακάκης)

Να με θυμάσαι (Ξαρχάκου-Γκούφα) (Ασπασία)

Τέλι, τέλι, τέλι (Ασπασία)

Οργανικό

Ο μπαγλαμάς (Άκου πώς κλαίει) (Κορακάκης)

Σ'ένα βράχο φαγωμένο (Ασπασία-Νταλάρας)

Μες στον τεκέ της Μαριγώς

Να ονειρεύομαι

Αυτός ο κόσμος

Όταν ανθίζουν πασχαλιές

Του κάτω κόσμου τα πουλιά

Ιπτάμενο χαλί

Ένα χέρι από νερό

Τίποτα δεν πάει χαμένο (Ασπασία-Νταλάρας)

Βραδιάζει (Θεοδωράκης-Χριστοδούλου) (Κορακάκης)

Δραπετσώνα (Κορακάκης)

Έχω έναν καφενέ

Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

Ποιος θα με πληροφορήσει

Τα ξένα χέρια (Ασπασία)

Της ξενιτιάς (Κορακάκης)

Ένας κόμπος η χαρά μου

Η φαντασία

 

Το τελικό πρόγραμμα της συναυλίας, μετά την καθοριστική παρέμβαση της Ελίνας Κωστελέτου...

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες επανέρχομαι. Σαν να μη μπορώ να κάνω αλλιώς. 

Σκέφτομαι πως τελικά πάντα αξίζει το ταξίδι. Κι αυτό το ταξίδι άξιζε ολοκληρωτικά.

Σκέφτομαι πως άξιζε και η προσωπική μου ταλαιπωρία (τραβάτε με κι ας κλαίω) αφού την επόμενη μέρα έπρεπε να είμαι σε ένα ωραίο κι αγαπημένο βορειοδυτικό σύνορο της χώρας. Χιλιόμετρα μακριά από τη Χαλκίδα.

Σκέφτομαι πως αν και δεν είχα προσδοκίες(φανταζόμουν χιλιοειπωμένα ρεμπέτικα) είπα πως ο χώρος ο ζεστός της Οδού Ονείρων θα βοηθούσε στην ωραία ατμόσφαιρα και θα μου θύμιζε έστω και λίγο τις βραδιές του 2013.

Σκέφτομαι πως καλώς το σκέφτηκα το παραπάνω γιατί όπως περίπου είπε ένας φίλος ''ο Νταλάρας είναι απρόβλεπτος''.Είναι!

Σκέφτομαι πως όλα ανατράπηκαν μόλις ακούστηκε το πρώτο και ''φρέσκο'' τραγούδι του Μαρκόπουλου. Και βεβαίως η συνέχεια. Και η Ασπασία κι ο Κορακάκης που αγαπάμε να ακούμε. 

Άξιζε το ταξίδι!

 

Ερχόμενη πίσω διάβασα και τα γλυκά παράπονα (κι εγώ μπορεί να είχα) γιατί δεν το πάει αυτό το πρόγραμμα κι αλλού και γιατί μόνο στη Χαλκίδα. Μακάρι να πάει κι αλλού αυτό ή ανάλογο πρόγραμμα. Νομίζω όμως πως έχει σχέση και με τον χώρο, με τους ανθρώπους που τον έχουν και την προσωπική επαφή και τη σχέση εμπιστοσύνης που ίσως έχει αναπτυχθεί. Γιατί οικονομικά σίγουρα δεν αποδίδει και ο Νταλάρας πήγε εκεί από μεράκι κι αγάπη για τον χώρο. Η Alona σωστά έθεσε  τον προσωπικό χαρακτήρα. Εγώ ευελπιστώ πως θα υπάρχουν πάντα τέτοιες φιλικές βραδιές είτε στη Χαλκίδα που έγινε η καλή αρχή είτε αλλού που θα αισθάνεται όπως στη Χαλκίδα. 

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαντάζομαι το έχετε δει οι περισσότεροι αλλά το βάζω για αρχειακούς λόγους μιας και δεν μπήκε παραπάνω απ' ό,τι είδα... 

 

Οι εντυπώσεις μου από τη Χαλκίδα όπως δημοσιεύθηκαν αρχικά στο ogdoo.gr:

«Ένα βράδυ στη Χαλκίδα» με το Γιώργο Νταλάρα

 

 

Συμπληρωματικά με όσα γράψατε παραπάνω θα ήθελα να ευχηθώ να επαναληφθεί η συγκεκριμένη Play list για τους φίλους που έλειπαν! 

 

Σχετικά με τα βίντεο, όπως έχω ξαναγράψει με ενοχλούν στην πλειοψηφία τους όταν ανεβαίνουν στην αρχή μιας περιοδείας ή συνεχόμενων εμφανίσεων ή -πολύ περισσότερο- όταν είναι κακής ποιότητας (ποτέ δε θα καταλάβω την αντίληψη/αίσθηση κάποιων ανθρώπων επ' αυτού το θέματος). Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση με ενόχλησε η λεγόμενη "απαγόρευση". Και βάζω τα εισαγωγικά γιατί, αφενός όπως είδαμε και εκ των υστέρων, δε μιλάμε για απαγόρευση όταν σχεδόν όλο το πρόγραμμα υπάρχει ανεβασμένο στο YouTube, αφετέρου έγινε με έναν τρόπο λίγο πρόχειρο κατά τη γνώμη μου. Αν ένα πρόγραμμα από την παραγωγή απαγορεύεται να βιντεοσκοπηθεί, αυτό αναγράφεται κάπου, είτε σε εισιτήριο είτε γίνεται συνεχής έλεγχος κατά τη διάρκεια όλης της βραδιάς. Μία σύσταση στην αρχή, απλώς θα "νουθετήσει" τους φιλότιμους και αυτούς που σέβονται την επιθυμία του καλλιτέχνη (φαντάζομαι σε αυτή τη λογική έγινε η σύσταση και σε αυτή υπάκουσαν και τα παιδιά που κρατάνε υλικό μόνο για το αρχείο τους και όχι για το ΥΤ) και οι υπόλοιποι με την πρώτη ευκαιρία θα ξανατραβήξουν. Όμως νομίζω ότι σε αυτή τη μία και μοναδική συναυλία η βιντεοσκόπηση ίσως να ήταν και απαραίτητη. Μιλάμε για πρώτες εκτελέσεις που δεν έχουν ξαναπαιχτεί κάπου, μιλάμε για έναν μικρό και ζεστό χώρο (με αρκετούς ομιλούντες θαμώνες όμως και αυτός, να τα λέμε κι αυτά...), μιλάμε για μία σπάνια (από πλευράς προγράμματος) εμφάνιση του μεγαλύτερου εν ζωή Έλληνα καλλιτέχνη. Η ιστορία γράφεται (και) έτσι. Και το γράφω αυτό, έχοντας διαφωνήσει ξαναλέω με άλλα βίντεο, σε άλλες περιπτώσεις, κι έχοντας πλήρη συναίσθηση της διαφορετικής αντίληψης του Γ. Νταλάρα σε αυτά τα θέματα, με την οποία κατά βάση συμφωνώ. 

 

Αυτά από μένα. Κατά τ' άλλα...είναι γεγονός ότι η Χαλκίδα "του πάει"! Μακάρι να είχε ανακοινωθεί νωρίτερα η εμφάνιση αυτή, θα ήταν σίγουρα πιο σωστό για τον κόσμο που ακολουθεί πιστά τον Γ. Νταλάρα τόσα χρόνια, να κάνει το πρόγραμμά του και να έρθει στο μαγαζί ακόμη και στο μπαρ, όπου παρά το άγχος των παιδιών της Οδού, υπήρχε χώρος για περισσότερο κόσμο!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...