nikos g

Κωνσταντινούπολη 19/9/2015

6 posts in this topic

Θα ήθελα να πολύ να πει το Μοιρολόι με κλαρίνο...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Sounds of Love - George Dalaras ve Serkan Çağrı, πόσο μ αρέσει'!

Ευχαριστώ Νίκο!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

George Dalaras and Serkan Çağrı: The Sounds of Love ..

 

 

12032997_667513520050422_679375714669934

klarnetfestivaliGeorge Dalaras ve Serkan Çağrı kuliste! 

#klarnetfestivali #istanbulnefesalıyor

 

CPR8I1xUsAAd9RO.jpg

https://instagram.com/klarnetfestivali/

http://www.istanbulajansi.com/haber/dunya-istanbulda-tek-nefes-oldu/37552

http://www.haberturk.com/magazin/roportajlar/haber/1129238-george-dalaras-ekonomik-kriz-muzigi-etkiliyor

 

 

Συνέντευξη με τον Νταλάρα

George Dalaras: Ekonomik kriz müziği etkiliyor
16 Eylül 2015 Çarşamba, 12:17:24
George Dalaras'dan HT MAGAZİN'e özel açıklamalar
1129238_620x410.jpg
  •  
  •  
  •  

 

HABERTÜRK MAGAZİN/ Arif HÜR

19 Eylül’de Cemal Reşit Rey’de klarnet virtüözü Serkan Çağrı ile birlikte konser vermeye hazırlanan Yunan müziğinin duayenlerinden George Dalaras, Yunanistan’daki ekonomik kriz sonrası yaşananları, göçmen sorununu ve pek tabii müziğe bakış açısını HT MAGAZİN’e anlattı.

Cemal Reşit Rey salonunda Serkan Çağrı ile gerçekleştireceğiniz konsere kısa bir zaman kaldı. Konsere nasıl hazırlanıyorsunuz?

Konserinizin konsepti ve repertuvarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Kendi grubumuzla çalacağımız, benim repertuvarıma dayalı; eski ve yeni şarkılar, Akdeniz’in baladları, Doğu müziğinin popüler şarkılarından oluşan bir konser olacak. Bu şarkıların Türkiye’deki müzikseverler tarafından sevileceğini ve yine bu şarkıların bizleri milletler olarak birleştiren şarkılar olduğunu düşünüyorum. Aslında bu konser Batı’dan Doğu’ya bir müzik yolculuğu olacak. 

Serkan Çağrı hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum...

 Serkan Çağrı çok ilgi çekici bir müzisyen, kendisinin sanat direktörlüğünü yaptığı Klarnet Festival’ine katılmam için çok nazik bir teklifte bulundu.

1129238_9d082b41a9c17da2e6bc44f99b305914

‘NEFES VEREN BİR FESTİVAL’ 

Konser “İstanbul Nefes Alıyor” sloganıyla düzenleniyor. Bu slogan hakkında ne düşünüyorsunuz?

İstanbul nefes alacak mı?

Bence çok güzel; lirik ama aynı zamanda da gerçekçi. Müzikle nefes alan bir şehir ve üflemeli çalgılarla nefes veren bir festival. 

Bu yurdumuza kaçıncı gelişiniz? Türkiye sizin için ne anlam ifade ediyor?

Yeteri kadar. Her şeyden önce, gezileri çok severim. Sonra, Türkiye çok ilginç bir ülke ve son olarak da İzmir annemin memleketi olduğu için. 

Türkiye’de sizi en çok mutlu eden şey nedir? Açar mısınız?

Kültür, medeniyet, misafirperverlik, müzik, müzisyenler, insanlar. Çok fazla şey var. 

Türkiye’de yakından takip ettiğiniz, görüştüğünüz sanatçılar kimler? Neden onlar?

Biliyorsunuz bu bir iltifat değil. Çok önemli sarkıcılarınız, bestecileriniz var, bunların dışında da sayısız harika müzisyen, solist var. Benim en eski arkadaşlarımdan, çok sevdiğim ve sadece müziğine değil sosyal farkındalığına da saygı duyduğum arkadaşım Zülfü Livaneli var. Sezen Aksu ile de farklı festivallerde beraber sahne paylaşmışlığımız var, kendisi çok iyi bir şarkıcı. 

Türkiye’deki konserlerinizde veya ziyaretlerinizde yaşadığınız ve unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Çok var. İstanbul’da ilk defa konser verdiğimizde Zülfü Livaneli ile bir şarkıda düet yapmıştık. O Türkçe söylemişti, ben Yunanca ve seyirciler de şarkıya alkış tutarak eşlik etmişti şarkıya, çok güzel anlardı.

 

 

‘SEVDİĞİM SANATÇIYLA DÜET YAPARIM’

Yaptığınız düetler dünya çapında ses getiriyor. İlk aklıma gelenler Sting ve Emma Shapplin... Her sanatçıyla bu kadar uyumlu olmanın sırrı ne? Bir de size düet adamı diyorlar...

Hiçbir sırrı yok. Bence bu müziğin gerçekliği. Ben düetleri saygı duyduğum sanatçılarla, müziğini bildiğim ve daha önce çalıştığım sanatçılarla yapmayı tercih ediyorum, böylece her şey daha da kolaylaşıyor. Hayranlık duyduğum ve müziklerini sevdiğim sanatçılarla aynı sahnede olmak beni çok mutlu ediyor.

Yurtdışı projelerinizde ve konserlerinizde kültürünüzü temsil ettiğiniz için en çok neye dikkat edersiniz?

Seyirciye saygı duymak. Basit çözümler vermemek. Sadece hit şarkıları söylememek, sayısız prova yapmak, iyi müzisyenlerle beraber çalışmak. 

Halk müziği sanatçısı olarak dünya çapında bu kadar seviliyor ve dinleniyor olmanızı neye bağlıyorsunuz?

Bunu daha önceki sorularda cevaplamıştım aslında ama ben müziğe saygı duyuyorum. Ne zaman yeni bir şarkıya veya yeni bir müzik tarzına çalışsam bunu çok içtenlikle ve büyük bir özveriyle yaparım, bu benim için bir yaşam tarzı. Sadece moda diye kendimi herhangi bir işin içine kapatmam.

Müzikal anlamda yürüttüğünüz, kafanızda yapmayı planladığınız çalışmalar var mı?

Evet, birçok. Yıllar önce, işimin bir parçası olarak; genç müzisyen ve şarkıcılara destek olmaya başladım.

Kendi halk müziğinizin yanı sıra İtalyanca ve İspanyolca şarkılar da söylemişsiniz. Buna Türkçe ve Arapça şarkıları da eklemek ister misiniz?

Türkçe ve Arapça şarkılar söyledim. Müziği bize yakın olan, Yunan şairlerin, söz yazarlarının sözleri üzerinde çalışmayı tercih ediyorum çünkü kendi dilimizde daha iyi duyuluyor.

İki yıl sonra müzik hayatınızdaki 50. yılı kutlayacaksınız. Geriye dönüp baktığınızda nasıl bir 50 yılı geride bıraktığınız düşünüyorsunuz?

İlk defa 15 yaşında sahneye çıktım. Ama bundan önce de müzik benim hayatımdı. İyi şarkılar, bilgi ve müziğe olan aşkım dışında arkamda bir şey bırakmak konusunda hırslı değilim. 

Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz sizi ve sanatçıları ve müziği olumsuz yönde etkiliyor mu?

Tabii ki. Aslında trajik bir şekilde etkiliyor. Ekonomik sorunlar, korsancılık ve düşük kaliteli yapım Yunan müzisyenler için zor bir durum haline geldi ve günlük yaşantılarda zorluklara sebep oldu. 

Suriyeli göçmenlerin dramı Türkiye’de birçok sanatçı tarafından dile getirildi. Ege’de yaşanan bu trajediye bir sanatçı olarak siz nasıl bakıyorsunuz?

Sadece bir sanatçı olarak değil bir insan, bir vatandaş olarak şoke oldum. Ve bizler Yunanistan’da kampanyalarla, konserlerle göçmenler için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz.

İlerleyen yaşınıza rağmen halen genç gösteriyorsunuz. Ne yiyip ne içiyorsunuz? Bunun sırrı nedir?

Bir sırrım yok aslında. Kendimi bildim bileli çok çalışıyorum, çocukluğumdan beri spor yapıyorum ve doğayla iç içe yaşamaya çalışıyorum

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/paparazzi/30087972.asp

 

George Dalaras 'İstanbul beni büyülüyor' Yunan müziğinin ünlü isimlerinden George Dalaras, 19 Eylül’de Cemal Reşit Rey sahnesinde olacak. Sanatçı, klarnet virtüözü Serkan Çağrı’yla birlikte vereceği konser öncesinde Kelebek’in sorularını yanıtladı, yürekleri burkan Aylan bebekten Türk-Yunan ilişkilerine kadar birçok konuda samimi açıklamalar yaptı.

 

17 Eylül 2015
31367604.jpg

* 4. Uluslararası Klarnet Festivali için yeniden Türkiye’ye geliyorsunuz. Türk seyirciyle kurduğunuz iletişim size ne hissettiriyor?
- Festival ekibinden çok nazik bir davet aldım ve Türkiye’ye bir kez daha gelmeye karar verdim. Bir müzisyen olarak enstrüman festivallerine katılmayı önemli buluyorum. Türkiye’deki seyirciden çok memnunum, müziği çok seviyorlar, çok sıcak bir ambiyans oluşuyor ve her zaman daha fazlasını istiyorlar. Bu yüzden ben de Türkiye’deki konserlerimde hep farklı bir program hazırlıyorum.

* Sting, Al di Meola gibi dünyaca ünlü isimlerle yaptığınız düetler de büyük beğeni topluyor. İki müzisyenin güç birliği yapmasını nasıl buluyorsunuz?
- Ben her zaman iki farklı müzisyenin, iki farklı geçmişin beraber çalışmasını ilgi çekici bulmuşumdur. Bunun sadece biz müzisyenler tarafından değil seyirciler tarafından da aynı hissiyatla karşılandığını düşünüyorum.

31367605.jpg

SERKAN ÇAĞRI ÇOK İYİ BİR MÜZİSYEN

* Serkan Çağrı’yla işbirliğinizin nedeni neydi? Kendisini ne kadar zamandır dinliyorsunuz?

- Bana bu kibar daveti, festivalin sanatsal direktörü olan Serkan Çağrı yaptı. Bu festivale solist olarak katılmak benim için çok onur verici ve ilgi çekici bir şey. Şunu da kesinlikle itiraf etmeliyim ki; kendisi çok iyi bir müzisyen.

* İstanbullu izleyiciyi nasıl bir repertuvar bekliyor?
- Bu sefer benim grubumla beraber bir şeyler hazırlayacağız, yani aslında benim repertuvarıma göre çalacağız. Yeni şarkılar olacak ama tabii ki eski şarkılarımıza da yer vereceğiz. İnsanların çok sıcak şekilde karşıladığı bir konser olacak.

AYLAN’IN FOTOĞRAFI ŞOK, HÜZÜN VE ÖFKE  HİSSETTİRDİ

* Türkiye’de en sevdiğiniz yer neresi? Anneniz İzmirli olduğu için bu şehir bir adım önde mi sizin gözünüzde?

- Tabii ki. İzmir benim memleketim gibi ama İstanbul da beni büyülüyor.

* Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde İyi Niyet Elçiliği yapmış biri olarak; Bodrum’da cansız bedeni kıyıya vuran Aylan bebeğin fotoğrafını görünce neler hissettiniz?
- Herkes ne hissettiyse onu... Şok, hüzün ve öfke. Ama bu yeterli değil. Bizler her gün bu tarz dramların yüzlercesiyle karşılaşıyoruz ve buna milletlerin müdahalesi gerekli. Bu sayede belki bu dramlar son bulur ve mültecilere karşı olan algı değişir. Ve tüm bunların dışında Avrupa’nın müdahalesi de gerekmekte, çünkü bu tamamen Avrupa sorunudur.

* Politik yönünüzle de dikkat çeken bir isimsiniz. Bazı sanatçılar siyasetten uzak duruyor. Sizce sanatçı politik meselelerle ne kadar ilgili olmalı?
- Bu bir ideoloji, prensip ve algı meselesidir. Benim içinse işim, müziğim ve şarkılarım toplumsal dayanışma, farkındalık ve toleransla ayrışmaz bir bütünlük içindedir.

31367608.jpg

TÜRK VE YUNAN HALKI ZOR DÖNEMLERDE YAKINLAŞIYOR

* Ekonomik krizden sonra Türk ve Yunan halkının birbirine daha fazla yaklaştığını düşünüyor musunuz?
- Bunu daha önce de söylemiştim, insanları ayrıştırmakla bir bağımız yok, her şeyden öte bizler komşuyuz. Evet, belki haklısınız. Zor zamanlarda bizler daha da yakınlaşıyoruz. Yunanistan ve Türkiye’de deprem olduğunda da böyle bir durum yaşadığımızı hatırlıyorum.

TÜRKİYE’DE OLANLARI ACI İÇİNDE TAKİP EDİYORUM

* Türkiye, ağır bir dönemden geçiyor. Müzik sizce sadece eğlenmek için mi yapılır, yoksa insanları iyileştirme konusunda da aktif bir rolü var mıdır?

- Olanları yakından ve acı içinde takip ediyorum. Ben müziğin unutmaya ve insanları iyileştirmeye yaradığını düşünenlerden değilim, tam tersine iyi müzik hatırlamanızı sağlar ve harekete geçirir.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...