Sign in to follow this  
Followers 0
Alona

19-09-15 George Dalaras And Serkan Çağrı: The Sounds Of Love, Istanbul

20 posts in this topic

SENISEVIYORUM   :wow:  :wow:

12042863_10153587303457270_2288049756569

και στο τέλος σαν Encore: Μη μου θυμώνεις μάτια μου

5 people like this

http://www.gazetevatan.com/istanbul-da-sevda-sesleri--865912-kultur-sanat/

İstanbul'da 'sevda sesleri'
20 Eylül 2015 Pazar - 14:23

“İstanbul Nefes Alıyor” sloganıyla, Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğunda yapılan 4. Uluslararası İstanbul Klarnet Festivali’nde önceki akşam Yunan müziğinin duayeni George Dalaras ve klarnet virtüözü Serkan Çağrı ‘Sevda Sesleri’ isimli muhteşem bir konser verdi. Cemal Reşit Rey’de gerçekleştirilen konseri 2 bine yakın kişi izledi. 
Konserin ilk bölümünde sahne alan Serkan Çağrı ‘Bu akşam az konuşacağım. Çünkü müzik konuşmaktan çok daha fazla etkili. Bütün müzikler dostluk, kardeşlik, iyi günler için olsun. Hepimizin tatsızlığı aynı konu ama genel olarak biz çok güçlü bir toplumuz, dolu duygularla beslendik. Ben kendimi ifade etmeyi müzikle öğrendim. Hep ‘Müzik sussun’ diyorlar. Silahlar susup müzik sesi çıksa daha iyi değil mi?’ sözleriyle büyük alkış aldı. Çağrı, klarnetiyle ‘Ta Uzak Yollardan’, ‘Gönül’, ‘Vazgeçtim’ gibi parçaları ve yeni bestesi ‘Galata’yı çaldı.

‘BU GECEYİ ÇOK DERİNDEN HİSSEDİYORUM’

Tezahüratlar eşliğinde sahneye gelen Dalaras da ‘Burada olmaktan çok mutluyum. Önce yeni arkadaşım Serkan Çağrı’ya daveti için teşekkür ediyorum. Kendisi gerçekten genç ve yetenekli. Çok derinden hissediyorum şu an. Sormayın neden, anlatamam’ açıklamasında bulundu. Sanatçı ‘Şimdi size iyi bir şarkı çalacağım. Dostum Zülfü Livaneli söylüyor’ diyerek ‘Yiğidim Aslanım’ın Yunancasını çaldı. Dalaras ayrıca Dimitris isimli bir arkadaşının İstanbul için yazdığı ‘Seni Seviyorum’  :inlove: nakaratlı şarkıyı da seslendirdi. Dalaras, salondaki Yunan konuklar için de hem Yunanca, hem de İngilizce konuştu.

Konseri izlemeye Ege, Metin Uca, Linet, Yeni Türkü’nün solisti Derya Köroğlu ve eşi Ayşe Özgür Köroğlu geldi. Köroğlu, kendisinin Türkçe söylediği Olmasa Mektubun, Yedikule gibi şarkılara severek eşlik etti. 

CPUyvjNVEAAEZtj.jpg

https://www.periscope.tv/w/1nAKEmEWyNVKL

https://www.periscope.tv/KlarnetFestival/1lPKqrvyDwPGb

12042844_667812010020573_303847461123603

12049458_667812006687240_375568650480317

11215522_667812660020508_388511410620008

12038247_667812663353841_550666328883161

11987191_667812886687152_239975496374993

12042924_667812983353809_893435806836265

12038253_667813013353806_688548429173372

12043175_667813066687134_841614616902226

12036951_667813093353798_862283686232575

12020056_667813136687127_397341861383967

12011237_667813153353792_337476782195060

11150579_667813156687125_572116839055383

12038447_667813210020453_851592051143245

12038279_667813313353776_258507004557889

3 people like this

http://www.taraf.com.tr/yazarlar/istanbuldan-dalaras-gecti/

%C3%B6zlem-ertan1.jpg?resize=660%2C310        
İstanbul’dan Dalaras geçti

21 Eylül 2015 00:00                                            

Sesiyle tanışmamın üzerinden kaç yıl geçti emin değilim ama Yorgo (George) Dalaras’ı ilk dinlediğim anda sevmiştim. Onun kendine özgü, Yunan müziğinin aşinası olduğumuz tınısına renk ve anlam katan tenor sesi hemen sarıp sarmalamıştı beni.

Ne de olsa geniş Akdeniz coğrafyasının insanlarından biriyim. Üstelik de İzmirliyim. Ne zaman buzuki sesi duysam veya Anadolu Rumlarının müziği Rembetiko’nun nameli ezgileri çalınsa kulağıma, duygulanırım. Öyle ki bazen gözlerimin dolu dolu olmasına engel olamam. Yorgo Dalaras’ın Yunan müziğinin en büyük, usta icracılarından biri olduğu gözönüne alındığında ondan etkilenmemin, albümlerini sık sık dinlememin nedeni daha iyi anlaşılır elbette. Türkiyeli dinleyicilerin 19 Eylül Cumartesi akşamı, IV. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında, İstanbul’daki Cemal Reşit Rey Sahnesi’nde konser veren Yorgo Dalaras’a gösterdiği ilgiye tanık olduğumda bu konuda yalnız olmadığımı bir kez daha anladım. Sahnede belirdiği anda tüm salon ayağa kalkıp usta şarkıcıyı dakikalarca alkışladı. Bu coşkulu karşılama Dalaras’a duyulan sevginin ve özlemin göstergesiydi.

1970’li yılların başından beri sadece Yunanistan’da değil, dünyanın hemen hemen her köşesinde tanınan Dalaras, sahne üzerinde kaldığı yaklaşık iki saat boyunca eski ve yeni şarkılarını seslendirdi. Sanatçının repertuarında hepimizin çok iyi bildiği, Türkiye’de Yeni Türkü grubunun “Yedikule” adıyla seslendirdiği “Pende Hronia Dikasmenos” gibi Rembetiko şarkıları ile Zülfü Livaneli’nin “Kardeşin Duymaz”, “Yiğidim Aslanım” adlı eserleri de vardı. Sanatçı, Livaneli’nin bu bestelerini Yunanca sözlerle yorumladı.

Orkestrasıyla birlikte Ege’nin, sevginin, aşkın, hüznün, coşkunun müziğini İstanbul’a taşıyan Dalaras’ın sesi hiç değişmedi, yıpranmadı. Eski albümlerinde, videolarında dinlediğimiz duygulu tenor sesinin parlaklığını hâlâ muhafaza ediyor. Tıpkı 30 yıl evvelki gibi elinde gitarıyla sahneye çıkıyor ve bir yandan çalıyor bir yandan da söylüyor. Bazen usta bir Rembetiko şarkıcısı ve bestecisi olan babası Loukas Daralas gibi kökleri Osmanlı döneminde Anadolu ile İstanbul’un çokkültürlü ortamında atılan Rembetiko parçalarını icra ediyor, bazen de daha çağdaş şarkılar seslendiriyor.

SERKAN ÇAĞRI İLE BİRLİKTE…

Bu arada usta şarkıcı Yorgo Dalaras’ın Cemal Reşit Rey’deki konserinde yalnız olmadığını da özellikle belirtmek gerek. Sanatçı, programındaki bazı şarkıları kendisini IV. Uluslararası Klarnet Festivali’ne davet eden, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi genç klarnetçilerden Serkan Çağrı’yla birlikte yorumladı. Dalaras’ın etkileyici sesine Serkan Çağrı’nın klarnet soloları karıştı.

Aslına bakılacak olursa “Sevda Sesleri” adlı konserin ilk yarısında Serkan Çağrı’yı solo dinlemek imkânı da bulmuş ve bu başarılı müzisyenin gerek kendi bestesi “Galata”daki gerekse “Gönül”, “Vazgeçtim” gibi parçalardaki performansına hayranlık duymuştuk. Bir saate yakın sahnede kalan Çağrı, sonrasında Dalaras’ı sahneye davet etti. Konserin sonlarında ise iki sanatçı birlikte seslendiler dinleyicilere. Bu arada Dalaras’ın adını bilmediğim güzel sesli vokalistinden, Yeni Türkü grubunun “Olmasa Mektubun” adıyla Türkiye’de meşhur ettiği Manos Loizos bestesi “Ola Se Thimizoun”u dinlemek güzeldi.

Yorgo Dalaras ile Serkan Çağrı’yı izleyenler müziğin her çeşit duyguyu ifade etmeye muktedir ve birleştirici, iyileştirici olduğunu bir kez daha teslim etmişlerdir diye tahmin ediyorum. Dalaras’ın “yeni arkadaşım” ve “çok yetenekli bir müzisyen” diye söz ettiği Serkan Çağrı’nın konserde sarf ettiği şu sözler, müziğin önemini ve eğlence aracı olarak görülmemesi gerektiğini o kadar iyi anlatıyor ki: “Bütün müzikler dostluk, kardeşlik, iyi günler için olsun. Hepimizin tatsızlığı aynı konu ama genel olarak biz çok güçlü bir toplumuz, dolu duygularla beslendik. Ben kendimi ifade etmeyi müzikle öğrendim. Hep ‘Müzik sussun’ diyorlar. Silahlar susup müzik sesi çıksa daha iyi değil mi? Müzik eğlence değildir, her çeşit duyguyu ifade etmenin aracıdır.

operatik@gmail.com

https://www.facebook.com/authorozlemertan

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Özlem Ertan is a novelist and an author
https://www.facebook.com/authorozlemertan

Here is a google translation to what she wrote about George

Sarper, feel free to correct google

I'm not sure how many years have passed since my acquaintance with the sound, but Giorgo (George) Dalaras I loved the moment I first listened.

The unique familiar sounds of Greek music, add color and meaning to the tenor voice just had me wrapped up.

Although I am one of the people from the wider Mediterranean region. More so from Izmir. When I hear the sound of bouzouki music rembetiko- Anatolian Greeks or the naan is stolen should tunes in my ear, I'm touched. So much so that sometimes I can not stop being full filled my eyes. George Dalaras greatest of the Greek music, Considering that affected him one of the masters of my performers, albums often better understood why I listen of course. Saturday evening September 19 the Turkish audience, IV. Part of the International Clarinet Festival, gave a concert at Cemal Resit Rey Theater in Istanbul, I witnessed the interest shown by George Dalaras I realized I was not alone in this regard once again. It appears on stage as soon as the hall applauded all stood up singer masters several minutes. This enthusiastic welcome and the love of the Dalaras was an indication of longing.

Since the beginning of the 1970s, not only in Greece, known in almost every corner of the world Dalaras, it remained on stage sang old and new songs for about two hours. Artist repertoire we all know very well, the new Turk group in Turkey "Yedikule" he sang under the name "Pande HRONIA Dikasmenos" as Livaneli with Rembetiko song "Duymaz brother", "Yigit My Lion" There were also works from. The artist commented on these compositions Greek Livaneli said.

Aegean with the orchestra, love, love, sadness, Dalaras with the sound of music in Istanbul enthusiasm has never changed, I wear. In old album, it is still maintaining the brightness of soulful tenor voice we heard in the video. Just off the stage with guitar in hand as the previous 30 years and says playing a hand in a hand. Sometimes a veteran singer and composer father Rembetico Loukas Daralas roots are exercised during the Ottoman period as the Rembetico parts thrown in Istanbul and Anatolia's multicultural environment, sometimes singing more contemporary songs.

Meanwhile, you're not alone in the master singer George Dalaras concert at Cemal Resit Rey in particular should be noted. Artists, some of the songs in the program itself IV. Inviting the International Clarinet Festival, one of the best young clarinetist Serkan Turkey Çağrı'yl commented that the trained together. Dalaras confused clarinet solos Call Serkan impressive sound.

As a matter of fact, "Sevda Voices" Call Serkan first half of the concert has been found solo play opportunities and requirements of this successful musicians, their music "Galata" in both "Heart", "I give up" we admire the performance of such parts. Call rest of the scene close to an hour, after Dalaras was invited to the stage. Towards the end of the concert the audience shouted along with two artists. Meanwhile, the beautiful voice of the singer Dalaras name I do not know, the new group of Turks "Although not write the" name made famous by composing in Turkey Manos Loizos "Ola SA's Thimizo" It was nice to listen to.

Pursuing a call with George Dalaras Serkan able to express feelings and unifying all types of music, they have delivered once again I'm guessing it was healing. Dalaras "new friend" and "a very talented musician," he said these words exerted in concert Serkan Cagri is mentioned, the music should not be considered important as and recreational vehicle that best describes that: "All music on friendship, brotherhood, good times You get to. All the unpleasantness of the same issues but overall we have a very strong collective, have fed full of emotion. I learned to express myself with music. Always 'Music shut up', they say. Weapons Is not it better to be quiet lo music sound? Music is not fun, it is expressing the feelings of all kinds of vehicle. "

Thank you,Alona!

1 person likes this

Ευχαριστούμε!

1 person likes this

The only comment I have is that this song was released in the album Κοντινό πλάνο with the participation of Λεωνίδας Βελής in 1985, some 30 years ago and not 10 years ago.

Dalaras is referring in his foreword to Dimitris, both the composer and the lyricist are called Dimitris - whichever way, it remains 30 years ago :)

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Albums&act=details&album_id=4497

Mερικά επίσημα βίντεο από τη συναυλία

Σαν τον μετανάστη

https://www.youtube.com/watch?v=Sr6hmzKd_4E

Στο 'πα και στο ξαναλέω

https://www.youtube.com/watch?v=4G0ViZtGQBc

Μοιρολόι

https://www.youtube.com/watch?v=4EexCznezlM

Dui dui

https://www.youtube.com/watch?v=lWPNoaCLf7A

Eπιλογή τραγουδιών

https://www.youtube.com/watch?v=dJcUjKfFwcg

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0