ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Νίκος Πλατύραχος - Τα Άστεγα

35 posts in this topic

Νίκος Πλατύραχος & Γιώργος Νταλάρας 

«Θα το κάψω ή θα καώ» (ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ)

 

Γράφτηκε από τον  Ogdoo.gr

Τετάρτη, 18 Νοεμβρίου 2015

 

 

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/nees-kyklofories/nikos-platyraxos-giorgos-dalaras-tha-to-kapso-i-tha-kao

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Κλείνω το συρτάρι κρύβω το κλειδί
να μην τους δώσω αφορμή
σβήνω το σημάδι βάζω το σταυρό
ήρθαν να μου πάρουν ό,τι έχω φυλαχτό
σπάσανε την πόρτα λύσαν τα σκυλιά
φύσηξε βοριάς και συννεφιά


Μα το σπίτι θα το κάψω ή θα καώ
και θα δακρύσω απ' τον καημό
μέσα στο χειμώνα κάτω απ' τη βροχή
θα το ξαναχτίσω απ' την αρχή


Την αυλή με το πιθάρι στη γωνιά
του καϊκιού μου τα πανιά
δεν τα χαραμίζω δεν τα συζητώ
δείξε μου ποιος είσαι να σου πω ποιος είμαι εγώ
ξέρω από σκοτάδι ξέρω κι από φως
δε μου πάει να κρύβομαι σκυφτός


Μα το σπίτι θα το κάψω ή θα καώ
και θα δακρύσω απ' τον καημό
θα ξορκίσω τα στοιχειά και το θεριό
πάνω απ' τα συντρίμμια θα χορέψω και θα πιω
κι όλο το χειμώνα κάτω απ' τη βροχή
θα το ξαναχτίσω απ' την αρχή.

 

Οι στίχοι του Κώστα Παπαγεωργίου

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι λες τωρα!!!! Εξαιρετική δουλειά, εξαιρετικό τραγούδι!! Κυριολεκτικά, ενα από τα καλύτερα τραγουδια που εχω ακούσει τελευταία! Η φωνή του λίγο κουρασμένη στα χαμηλά, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός οτι πρόκειται για τραγουδάρα από τις λίγες!



Σπουδαίος ο Πλατύραχος! Περιμένω με ανυπομονησία όλο τον δίσκο!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραιο τραγουδι, η μουσικη στα γουστα μου, μου αρεσε!  :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα βράχνιασμα που αρχικά πρόσεξα, στη συνέχεια μου φάνηκε ότι ταιριάζει στο ύφος, το ρυθμό και το είδος του τραγουδιού, οπότε μου αρέσει κι εμένα πολύ! Θα συμφωνήσω για τον Πλατύραχο, αναμένουμε όλο το δίσκο...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέσα στον συγκεκριμένο δίσκο, ανάμεσα σε άλλα διαφορετικά και ωραία, υπάρχει κι ένα - κατά την ταπεινή μου άποψη - σπουδαίο τραγούδι με τίτλο "Γύρισα ξαναγύρισα".

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Δεν ξέρω πως ξημέρωσε αυτή η ιστορία. Βάδιζα λέει σ’ ένα δρόμο – γνώριμο δρόμο – στου Ψυρρή, μια νύχτα του Σαββάτου με πολύ κόσμο και αστυνόμους γύρω γύρω. Αίφνης στρίβω δεξιά σ’ ένα στενάκι. Αλλά αυτό άρχιζε σιγά σιγά να μην είναι στενάκι. Ήτανε λέει μονοπάτι δάσους με στρωμένα φύλλα, μυρωδιά από βρεγμένο χώμα και δέντρα, πολλά δέντρα. Κι εγώ συνέχισα να περπατάω και τα ξερά φύλλα τρίβονταν κάτω απ’ τα πόδια μου, σύνηχα με το λευκό ήχο μιας παλιάς κασέτας που ακουγόταν στον αέρα, λίγο πριν αρχίσει το κομμάτι. Και τότε την είδα. Η μαύρη χαρτορίχτρα μπροστά από ένα κερί καθισμένη οκλαδόν με τέσσερεις ρηγάδες απλωμένους μπροστά της, μου έδειχνε πού και τι. Η λάμπα πυρακτώσεως μέσα στο μπρούτζινο κώνο πάνω σ’ ένα δέντρο έφεγγε πάνω από μια πιανόλα. Ξεκούρντιστη κι ωραία. Κι όσο πλησίαζα τόσο έπαιζε ένας μαύρος κι εγώ έβλεπα την πλάτη του και γύρω γύρω άρχισε να γίνεται saloon με κόσμο, θόρυβο, ουίσκυ, τσιγάρα και κουλοχέρηδες. Και τα ξερά φύλλα γίνανε ξύλινες τάβλες με ρόζους, που αντηχούσαν βαριά στα βήματα των θαμώνων. Και δίπλα απ’ τον μαύρο καθόταν ένας μάγκας με το μπουζούκι του και σχολίαζε, παίζοντας ρε δίεση αντί για μι ύφεση. Και τότε – πράγμα παράξενο – το saloon έγινες τεκές. Κι ούτε κατάλαβα πώς το 2015 έγινε 1901. Ούτε πώς η τρομπέτα έγινε μπαγλαμάς, ούτε πώς το στενάκι δάσος, ούτε πώς από έγχρωμα έγιναν όλα ασπρόμαυρα, ούτε πώς ο ήχος της παλιάς κασέτας με τα ξερά φύλλα έγιναν ένα πια…

Και πάνω που δεν τα καταλάβαινα όλα αυτά ήρθε η Μαριλού με το γλυκό της χαμόγελο και άπλωσε το μαγικό της χέρι την κατάλληλη στιγμή κι έτσι συνέχισε να υπάρχει δάσος και πιανόλα και saloon. Έτσι κάνανε και οι «Παίδες εν Κληματαριά» και βάλανε πλάτη την ώρα πού ‘πρεπε, μ’ όλη την τέχνη και το μεράκι τους. Και μετά ήρθε κι ο Γιώργος και με πήρε απ’ το χέρι και μού ‘δειχνε μονοπάτια άγνωστα κι αφώτιστα, που αυτός τα ‘ξερε καλά γιατί του τα μάθαν αυτοί που ‘πρεπε να του τα μάθουν. Κι ήρθε κι η Ελένη κι ο Σταμάτης κι η Ασπασία και μουσικοί πολλοί και μεγάλωνε η παρέα του δάσους και το δάσος τους χώραγε όλους…

…κι ας ήταν ένα μικρό στενάκι στου Ψυρρή''.

 

http://www.musiccorner.gr/ta-astega-tou-nikou-platirachou-me-vasiko-erminefti-ton-giorgo-ntalara-125476/

 

Κι εμένα μου αρέσει αυτή η υπερπαραγωγή. Η παράλληλη έκδοση όμως μπορεί να αφαιρέσει από την απήχηση που τους πρέπει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Η παράλληλη έκδοση όμως μπορεί να αφαιρέσει από την απήχηση που τους πρέπει.

 

Δεν πειράζει... "Κάνουμε μουσική για τη μουσική."  :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες ο Σιδερής φιλοξένισε στην εκπομπή του τον Νταλάρα και τον Πλατύραχο και συζήτησαν για τον νέο δίσκο. Ακούστηκαν και μερικά κομμάτια απο αυτη τη νέα, εξαιρετική, δουλειά! Σε ευχαριστούμε παρα πολύ, μερακλή Σιδερή!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη, ενθουσιάστηκες!

Ο στίχος από το τραγούδι Γύρισα ξαναγύρισα'' ειδικά στο σημείο ''να ονειρευτώ τη μάνα μου να' ρθεί να με σκεπάσει'' είναι ό,τι πιο υπέροχο σε στίχο τελευταία. Κι ο Νταλάρας ειδικά εδώ μεταφέρει τρυφεράδα και συγκίνηση. Σπουδαίο τραγούδι όπως προανέφερε ο Σιδερής. Γενικά οι στίχοι είναι πολύ ιδιαίτεροι κι έχουν αμεσότητα χωρίς να τους λείπει η τέχνη.

Σιδερή, ευχαριστίες για την εκπομπή!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εγώ για την ακρόαση. Δυστυχώς αλλιώς την είχα προετοιμάσει και αλλιώς τελικά προέκυψε... από άποψη χρόνου εννοώ.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν πειράζει Σιδερή, εμείς τη βιώσαμε αλλιώς και ας ήταν για λίγο. Άλλωστε έκανες και πολύ ωραίο μουσικό πρόγραμμα! 

 

Βάζω εδώ και ένα βίντεο από την εμφάνιση του Νίκου Πλατύραχου στην Απανεμιά στις 14/12 όπου ακούστηκαν και 3 τραγούδια από τα Άστεγα. Το ένα ερμηνεύει η ίδια η Ασπασία Στρατηγού και στο δίσκο, ενώ τα άλλα 2 στο δίσκο τα ακούμε από το Γιώργο Νταλάρα, στο βίντεο από την Ασπασία. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε, αφήστε με να κοιμηθώ

στη φέξη και στη χάση

να ονειρευτώ τη μάνα μου

να ΄ρθει να με σκεπάσει.....  :music:  :music:  :music:

 

 

Νίκος Πλατύραχος & Γιώργος Νταλάρας - Γύρισα Ξαναγύρισα

 

Edited by Apostolis
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νίκος Πλατύραχος - 1901

Νίκος Πλατύραχος & Γιώργος Νταλάρας - Θα το κάψω ή θα καώ

Νίκος Πλατύραχος & Γιώργος Νταλάρας - Γύρισα Ξαναγύρισα 

Νίκος Πλατύραχος & Ελένη Τσαλιγοπούλου - Τριπλά θα σ' αρνηθώ 

Νίκος Πλατύραχος & Γιώργος Νταλάρας & Ασπασία Στρατηγού 

Νίκος Πλατύραχος & Γιώργος Νταλάρας - Ο Ροζ Κάστορας 

Νίκος Πλατύραχος & Γιώργος Νταλάρας - Αχ Ψυχή μου Φυλλοβόλα 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μουσικές πηγές όσο παλιές που έγιναν καινούργιες...

τόσο ξένες που έγιναν οικείες;

μ' αρέσουν - μ' αρέσουν... μ' αρέσουν πάρα πολύ!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μουσικές πηγές όσο παλιές που έγιναν καινούργιες...

τόσο ξένες που έγιναν οικείες;

μ' αρέσουν - μ' αρέσουν... μ' αρέσουν πάρα πολύ!

 

Geeeeeeskeeeeeeee!!!!!!  :party:  :party:  :party:  :party:  :yahoo:  :yahoo:  :dance:  :dance:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μουσικές πηγές όσο παλιές που έγιναν καινούργιες...

τόσο ξένες που έγιναν οικείες;

μ' αρέσουν - μ' αρέσουν... μ' αρέσουν πάρα πολύ!

 

:clap:  :applause:  :dance:  :thumbsup:  :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι από τους πιο ενδιαφέροντες δίσκους που έβγαλε τα τελευταία χρόνια. Κάτι διαφορετικό από τα προηγούμενα και στιχουργικά και μουσικά. Δεν προλαβαίνω να γράψω κάτι πιο αναλυτικά. Ο στίχος "να ονειρευτώ τη μάνα μου να'ρθει να με σκεπάσει" με τον ανάλογο λυγμό νομίζω ότι είναι η καλύτερη στιγμή του δίσκου. Μακάρι να το ακούσουμε και live. Καλή Χρονιά!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γυρίζω ξαναγυρίζω σε αυτό τον δίσκο... Και μάλλον θα γυρνώ και θα ξαναγυρνώ διαχρονικά!

 

Τα τραγούδια τα άκουσα αρχικά μέσω διαδικτύου. Αλλά πέρασα το κατώφλι καταστήματος για να προμηθευτώ το cd όπως χρόνια τώρα. Μη χαλάσουμε τις συνήθειες τις καλές. Και πρέπει να πω πως ακόμα- κυριολεκτικά- εκστασιάζομαι όταν: απαλάσσω απαλά το εξώφυλλο  από το πλαστικό που το προστατεύει, χαϊδεύω απαλά πάντα το χαρτονένιο εξώφυλλο-το μυρίζω, ανοίγω το ένθετο (με όλους τους στίχους εδώ) και βάζω τελικά το cd να το ακούσω. Η ιεροτελεστία της ακρόασης γιατί περί αυτού πρόκειται (όπως και στα βιβλία η ιεροτελεστία της ανάγνωσης). 

 

Στα πιο σημαντικά τώρα που είναι ο δίσκος. Καλό θα ήταν να δοθεί χρόνος από τους συντελεστές και να άφηναν αυτόν τον δίσκο για κάποιους μήνες μόνο του στην αγορά και στην προώθηση. Για να περάσει σε όσο πιο πολύ κόσμο. Καταλαβαίνω κι αγαπώ την ανάγκη της γέννας πολλών και καινούργιων τραγουδιών αλλά τέτοια εποχή αδυνατεί να αφομοιώσει πολλά συγχρόνως.

 

Αυτός ο δίσκος είναι όντως από τους πιο ενδιαφέροντες μουσικά όχι μόνο του Νταλάρα των τελευταίων ετών αλλά της τελευταίας εγχώριας δισκογραφίας. Αλλά κυρίως οι στίχοι λειτουργούν με τέχνη και μαστοριά κουβαλώντας  την αμεσότητα που αγαπάμε χρόνια τώρα. Κάποιες φράσεις σε συγκλονίζουν. 

Τραγούδια όπως το ''Γύρισα ξαναγύρισα'' (εδώ κι αν υπάρχει μία από τις φράσεις-εικόνες που μας λιώνουν μαζί με το λυγμό το γνώριμο), ''Αχ ψυχή μου φυλλοβόλα'' (από τον τίτλο καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται), ''Τάδε έφη χρόνος'' (β' ενικός στο χρόνο και ρεφρέν νταλαρικό όπως και στο Αχ ψυχή μου φυλλοβόλα με όλα όσα καταλαβαίνετε όταν λέω ρεφρέν νταλαρικό), ''Θα το κάψω ή θα καώ'' (προωθήθηκε αρχικά σαν την επιτυχία του δίσκου, δεν το εκλαμβάνω σαν επιτυχία του δίσκου αλλά σαν ένα από τα πιο επίκαιρα δυστυχώς τραγούδια), ''Μεταπολιτευτικό'' (σωστά ο Νταλάρας έριξε την ιδέα για αλλαγή του τίτλου- οι στίχοι καθρεφτίζουν την ελληνική κοινωνία δηλαδή όλους μας), ''Στην εποχή του κάτι σαν'' ( και όσα θυμόμαστε στα κοντινά μας χρόνια μας το θυμίζει αυτό το τραγούδι, όχι λαϊκίστικα αλλά άκρως ποιητικά). ''Η καληνύχτα των Εξαρχείων'' ( σαν αποχαιρετισμό το ένιωσα) και ''Ο ροζ κάστορας'' (μου θύμισε τους Κατσιμίχες στο τραγούδι των ποντικών). 

 

Ερμηνευτικά ο Νταλάρας -ακούγοντας όλο τον δίσκο- θεωρώ πως ήταν ο μόνος που θα έλεγε έτσι αυτά τα τραγούδια. Δεν ξέρω αν καθοδηγήθηκε στην ερμηνεία από τον συνθέτη ή αν καθοδήγησε στον τρόπο ή και τα δύο. Αυτό που ξέρω είναι ό,τι είπαν δυο φίλοι με αφορμή το αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή: δεν πρόκειται να δώσω τόσο πολύτιμο χρόνο, τόσο χρήμα (συγγνώμη για την πεζότητα), τόση αγάπη-ευγνωμοσύνη σε άλλον ερμηνευτή. Θα κλείσει ο κύκλος της εμμονικής ακρόασης όταν αποφασίσει να ιδιωτεύσει. Απόλυτη άποψη αλλά για μένα μετρά αλλιώς στην ψυχή μου αυτή η φωνή.

Να μην ξεχάσω να γράψω για την καθάρια και σπουδαία φωνή της Ασπασίας και ακόμα κι ο Κραουνάκης (που δεν είναι το φόρτε μου)μου άρεσε στη Λουκία.

 

Ο Πλατύραχος όπως και ο Φλώρος μου δίνουν την αίσθηση του ωραίος σαν ήθος (για να παραφράσω λίγο τον Σαββόπουλο)...

 

Καλή χρονιά σε όλους και καλές μουσικές ακροάσεις και φέτος!

 

ΥΓ: θα μπορούσα να γράψω απλά δισκάρα αλλά μου αρέσουν τα πολλά λόγια κάποιες φορές.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα "Μου αρέσει" Ελίνα, ίσως δεν αρκεί για να σου δείξω το πόσο συμφωνώ με όσα έγραψες. Τα πολλά λόγια δεν είναι φτώχεια στην περίπτωσή σου, σε ευχαριστώ που εξέφρασες και τα δικά μου συναισθήματα για το συγκεκριμένο δίσκο, που ναι, είναι δισκάρα!  ;)

 

Η χρονιά έκλεισε με ένα πραγματικά υπέροχο υλικό! Τόσο αυτή η δουλειά, όσο και ο δίσκος της Αρβελέρ είναι από τα διαμάντια αυτά στα οποία μας έχει καλομάθει ο Νταλάρας κατά τη διάρκεια της καλλιτεχνικής του πορείας. Κάτι μου λέει ότι και κάπως έτσι θα ξεκινήσει..  :music:

 

 

ΥΓ: Με ξετρέλανε το δίδυμο Βαμβακάρη-Scott Joplin στο εξώφυλλο! 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, Μάρω. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...