Alona

Αφιέρωμα Στον Σταύρο Κουγιουμτζή - Passport Kεραμεικός 21/12/15

30 posts in this topic

Ευχαριστούμε Αλόνα!

 

 

Εγώ, παρότι η φωτογραφική μου έχει γύρω στα 15GB φωτό (αξεκαθάριστες βέβαια), γυρίζοντας χθες βράδυ από τη συγκεκριμένη συναυλία, κι έχοντας έρθει αντιμέτωπη πάλι με τη συγκινησιακή φόρτιση του έργου του Σταύρου Κουγιουμτζή ερμηνευμένο από όλους αυτούς τους καλλιτέχνες, το μόνο που ήθελα να μοιραστώ ήταν αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους...

 

"Μ' έκοψαν και μ' άφησαν να ζω

με την πληγή μου με την αγάπη μου

κι είμαι μια πίκρα μέσα στα μάτια σου

ένας αγέρας μες τα μαλλιά σου.

 

Δεν μπορώ να ζήσω ή να πεθάνω

μισό κορμί μισοκομμένο όνειρο..."

 

 

 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω ότι απ΄όλα τα αφιερώματα που έχω δει για τον Σταύρο Κουγιουμτζή, αυτό μου άρεσε περισσότερο. Και εξηγώ.

 

Ο Νταλάρας τραγούδησε σχεδόν σε όλη την συναυλία, κάτι το οποίο δεν περίμενα διότι πίστευα ότι θα μοιραστεί με τον Μακεδόνα. Δικαίως βέβαια έγινε αυτό αφού η σύνδεση Νταλάρα -Κουγιουμτζή στάθηκε καταλυτική για την πορεία και των δυο.

 

Ο κόσμος ήταν εξαιρετικός. Όσοι ήρθαν ήξεραν τι θα ακούσουν. Εκδήλωσαν με πραγματική ζεστασιά την αγάπη τους για τα τραγούδια αυτά και η αλήθεια συγκινήθηκα. Το χειροκρότημα στην μέση ενός τραγουδιού δείχνει πολλά. Σίγουρα δεν είναι τυπικό, σίγουρα δεν εκβιάζεται.

 

Ο Νταλάρας πετούσε. Χθες, κατω από το συγκινησιακό βάρος όλων αυτών των τραγουδιών, ακούγοντας τα χωρίς έλεος να μας πυρπολούν το ένα μετά το άλλο, πραγματικά συνειδητοποίησα πόσο "μέσα" στον Νταλάρα είναι, κι ας εχει τραγουδήσει τόσα άλλα.

Αυτά είναι ο πυρήνας του, η καλλιτεχνική βάση του, η αναφορά του. Οι ερμηνείες ήταν υπέροχες, χωρίς καμία κούραση και καμιά οικονομία στην φωνή έκανε όλα τα ¨κόλπα¨ που το κάθε τραγούδι απαιτούσε. Δεν προσπαθεί πλέον, εδώ και χρόνια τα τραγούδια αυτά είναι στο αίμα του, απλά ανοίγει το στόμα και το έργο του Κουγιουμτζή αποκτά σάρκα και οστά. 

 

Και θα ήθελα και κάτι πιο προσωπικό να μοιραστώ. Όταν αντιμετωπίζεις δυσκολίες, ζόρια, προβλήματα, όλοι βρίσκουμε ένα καταφύγιο. Για μένα αυτά τα τραγούδια είναι το στήριγμα μου, κυλάνε και στο δικό μου αίμα. Σταύρο και Γιώργο σας ευχαριστώ τόσο πολύ γι'αυτό.

 

Μάρω και Αλόνα σας ευχαριστούμε πολύ για τις φώτο και τα βίντεο.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά ωραία μουσική βραδιά. Νομίζω ότι οι ερμηνείες και η παρουσία του Νταλάρα μας αποζημίωσαν και για την ταλαιπωρία κατά την είσοδο και για τις καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση. Κανείς δεν θα τα θυμάται αυτά. Εξάλλου από ό,τι μάθαμε η οργάνωση έγινε από τους μαθητές και αποφοίτους του μουσικού σχολείου χωρίς να ανατεθεί σε επαγγελματίες. Όλοι μας, όμως, νομίζω, είχαμε ανάγκη από μια τέτοια βραδιά με υπέροχες ερμηνείες και τα μοναδικά τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή. Η παρουσία του Νταλάρα ήταν πολύ μεγαλύτερη σε διάρκεια από αυτό που εγώ -τουλάχιστον-περίμενα. Είπε ολόκληρο μετά από πολύ καιρό το "Ήταν πέντε ήταν έξι" ενώ εξαιρετική ήταν-εκτός των άλλων- και η ερμηνεία στο "Κάπου νυχτώνει" και στο "Σ'αυτή την πόλη". Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζουν και στους μαθητές του μουσικού σχολείου τόσο για την επιλογή του συγκεκριμένου ρεπερτορίου όσο και για τις επιδόσεις τους σε αυτό. 

Συγχαρητήρια σε όλους και μακάρι να υπάρξουν αντίστοιχες πρωτοβουλίες και στο μέλλον.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε όλους για τις εντυπώσεις και το υλικό! Δυστυχώς κάποιοι όσο κι αν θέλαμε να είμαστε εκεί, οι προγραμματισμοί δεν έβγαιναν.

 

Το ''Ήταν πέντε ήταν έξι''  ολόκληρο;;;

 

Ο ουρανός φεύγει βαρύς

 

Και το κανάλι 

https://www.youtube.com/user/exarre/videos

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά έχει γράψει κανείς το βίντεο με το τραγούδι "Σ΄ αυτή την πόλη" ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

από τον Γιάννη Μαργετουσάκη

 

 

10497923_10208199374360349_7222216403233

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά έχει γράψει κανείς το βίντεο με το τραγούδι "Σ΄ αυτή την πόλη" ;

 

Εγώ όχι Αλόνα... Και περιμένω και το "Ήταν πέντε ήταν έξι" μήπως ανέβει... Η δική μου η συνεισφορά σε βίντεο είναι απειροελάχιστη όπως είδες.  :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά έχει γράψει κανείς το βίντεο με το τραγούδι "Σ΄ αυτή την πόλη" ;

 

Εγώ όχι Αλόνα... Και περιμένω και το "Ήταν πέντε ήταν έξι" μήπως ανέβει... Η δική μου η συνεισφορά σε βίντεο είναι απειροελάχιστη όπως είδες.  :pity:

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Και η τελευταία στροφή!

 

Ο χώρος φαίνεται πολύ ωραίος. Απλά άκουσα διάφορα για την όχι τόσο καλή οργάνωση. Τουλάχιστον αποζημιωθήκατε από το πρόγραμμα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αlona και Μάρω σας ευχαριστούμε θερμά για τα video και τις φωτογραφίες. Νεφέλη και Αfroditaki για τις εντυπώσεις που μοιραστήκατε μαζί μας!!

Χαιρόμαστε που περάσατε όμορφα στη συναυλία!

Κρίμα που την χάσαμε … κι εγώ νόμιζα πως η συμμετοχή του Γ. Νταλάρα θα είναι 5-6 τραγούδια. 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bεβαιως θα ηθελα να προσθεσω τα θερμα μου συγχαρητηρια στο μουσικο σχολειο. Κρινοντας εξ ιδιων, σαυτην την ηλικια με ειχαν μαγεψει τα τραγουδια αυτα και αναζητουσα συνομηλικους συνακροατες τοτε, αλλα ματαια. Μπραβο στα παιδια λοιπον.

 

Θερμη παρακληση σε οποιον εγραψε το "τωρα που θα φυγεις" να το ανεβασει και ας μην ειναι σε καλη αναλυση. Το ειπε υπεροχα.  :blush:



Παιδιά έχει γράψει κανείς το βίντεο με το τραγούδι "Σ΄ αυτή την πόλη" ;

 Αλονα μου, το εχει γραψει ο Αποστολης, ελπιζω να το ανεβασει συντομα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ και για τις φωτογραφίες και για τα βίντεο!Να είστε καλά. Επίσης να πω ότι στην αρχή της βραδιάς ακούστηκε ένα τραγούδι αφιερωμένο στον Σταύρο Κουγιουμτζή που έγραψαν τα παιδιά από το σχολείο. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά έχει γράψει κανείς το βίντεο με το τραγούδι "[/size]Σ΄ αυτή την πόλη" ;[/size]

 Αλονα μου, το εχει γραψει ο Αποστολης, ελπιζω να το ανεβασει συντομα.

Δυστυχώς δεν ειχα την καλη κάμερα μαζί μου και το έγραψα με μια μηχανή της πλάκας.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρά είναι!Ευχαριστούμε, Αποστόλη!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)  :)  :)  thank you all for your postings!!! and thanks to you tube it's like being there, almost :confused:   



ps. did anyone here something about the Farantouri / Dalaras' concerts in January??

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Παιδιά έχει γράψει κανείς το βίντεο με το τραγούδι "[/size]Σ΄ αυτή την πόλη" ;[/size]

 Αλονα μου, το εχει γραψει ο Αποστολης, ελπιζω να το ανεβασει συντομα.

Δυστυχώς δεν ειχα την καλη κάμερα μαζί μου και το έγραψα με μια μηχανή της πλάκας.

 

χίλια ευχαριστώ!! να είσαι καλά Αποστόλη!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nothing official,Anna, about the concerts with Farantouri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχη βραδυά από τον Γιώργο και τους υπόλοιπους καλλιτέχνες.

Είναι τα πιο ''δικά του'' τραγούδια αυτά του Κουγιουμτζή,η ταυτότητά του η ίδια.

Η παρουσία του στη σκηνή,το παίξιμό του στην κιθάρα,οι κινήσεις,τα νεύματα στους συνεργάτες μουσικούς και η ερμηνεία του πάνω απ'όλα είναι το ''πακέτο'' με το οποίο τον λατρέψαμε και για άλλη μία φορά μας μάγεψε...

Δεν νομίζω και δεν θέλω να ξανασχοληθώ τόσο ζεστά με κανέναν άλλον καλλιτέχνη όταν αποχωρίσει κάποτε ο Νταλάρας.

Μουσικά με έχει καλύψει αυτός ο άνθρωπος και φυσικά σε πολλούς τομείς της έξω από το τραγούδι ζωής με την στάση ζωής του

 

Η οργάνωση της βραδιάς ήταν εντελώς χάλια σε όλα τα επίπεδα πλήν-ευτυχώς των καλλιτεχνών

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...