nefeli

Με Τη Μαγεία Της Κιθάρας-Συμμετοχή Γ. Νταλάρα

5 posts in this topic

Μια πολύ ατμοσφαιρική και ιδιαίτερη βραδιά. Ήταν η πρώτη φορά που παρακολούθησα συναυλία του Π.Μάργαρη με μοναδικό πρωταγωνιστή τον ίδιο. Τον έχω δει αρκετές φορές μαζί με το Ν.Μαυρουδή αλλά όχι μόνο του. Μπορώ, λοιπόν, να πω ότι ο μαθητής ξεπέρασε το δάσκαλο. Υπήρξαν στιγμές που τα "σόλα" του ήταν εντυπωσιακά. Ειδικά η απόδοση για μια κιθάρα στο "Τα λόγια και χρόνια". Η παράσταση συνολικά περιείχε και "σόλα" και τραγούδια με δυο νέες ερμηνεύτριες (των οποίων τα ονόματα δεν θυμάμαι). Ο Νταλάρας εμφανίστηκε στο τέλος της παράστασης. Είπε τα "Όμορφη και Παράξενη πατρίδα", "Τα βεγγάλικά σου μάτια" και το "Σαν τον μετανάστη" λερώνοντας όπως χαρακτηριστικά είπε το κλίμα παίζοντας τζουρά. Μετά από επιμονή του κόσμου (όπου έγινε και το σχόλιο ότι "σας αρέσει έτσι χωρίς ορχήστρα ε; δεν θα το πω στους μουσικούς μου :razz: ) είπε και το "Μικρή πατρίδα". Νομίζω ότι η βραδιά του έδινε τη δυνατότητα να πει κάτι πιο ιδιαίτερο και όχι χιλιοειπωμένα κομμάτια. Θα μπορούσαν ίσως να πουν κάτι από ρεμπέτικα με κιθάρα. Γενικά ήταν χαλαρός και φαινόταν να το ευχαριστιέται, και εμείς μαζί του.

Τέλος, να σημειώσω ότι από τα λόγια που είπε ο Μάργαρης στην αρχή φαίνεται ότι όντως έχει ιδιαίτερη αδυναμία στο πρόσωπο του Νταλάρα και υποσχέθηκε και αόριστα συνέχεια της συνεργασίας. Μακάρι.

 

 

 

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νεφέλη, σε ευχαριστούμε πολύ για τα νέα από τη συναυλία!  :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...