Alona

Αφιέρωμα Στον Μάριο Τόκα - Badminton 4 & 5/4/16

17 posts in this topic

Εφη Μανωλοπούλου

Τον είπε (Δεν κλαίω). Καθώς και το ''η δική μου η πατρίδα''. Κι αυτό ήταν όλο. Αλλά ήταν συγκλονιστικός

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν συνολικά μια πάρα πολύ ωραία συναυλία. Όλοι οι τραγουδιστές ήταν εξαιρετικοί. Η Νέγκα απέδωσε με μοναδικό τρόπο τραγούδια που σφραγίστηκαν από τις ερμηνείες του Μητροπάνου, αποδεικνύοντας ότι είναι η μεγαλύτερη τραγουδίστρια της γενιάς της (το λιγότερο) . Και ο Πασχαλίδης και ο Μπάσης στα πιο λαϊκά ήταν επίσης πολύ καλοί. Ο Νταλάρας ήταν επίσης σε εξαιρετική φόρμα αποδίδοντας τα τραγούδια του Τόκα για την Κύπρο με δύναμη και ένταση που μόνο αυτός γνωρίζει. Απλά θα χαρακτήριζα ως αρνητικό το γεγονός ότι στο τέλος δεν βγήκε με τους υπόλοιπους τραγουδιστές στο μπιζάρισμα αλλά μόνο στο τελευταίο τραγούδι για να κλείσουν με το ρεφρεν του "Η δική μου η πατρίδα". Η κίνηση σχολιάστηκε αρνητικά από τον κόσμο και δε νομίζω ότι είχε κανέναν λόγο να το κάνει.

Συγχαρητήρια σε όσους σκέφτηκαν, οργάνωσαν και συμμετείχαν στο αφιέρωμα.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημοσίευμα από τη σημερινή ηλεκτρονική σελίδα της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα». Περιέχει μέρος και προηγούμενης καταχώρησης, αλλά έχει και εντυπώσεις από τη χθεσινή συναυλία

 

http://www.protothema.gr/culture/article/567592/marios-tokas-mia-parea-2500-tragoudiston-hthes-sto-badminton/

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα  τρια  τραγούδια  που  είπε  ο  Γιώργος  ήταν  αυτα  που  επιζητούσα-με!

Καλό  ήταν  να  συμμετείχε  και  ο  Πάριος  στη  συναυλία,θα  ήθελα  να  ακούσω  όμως  και  τον  Νταλάρα  στο "Να  πιάσει  θεε  μου  μιά  βροχή",αφού  δεν  ήταν  εκεί  και  ο  Τερζής.

Μακάρι  να  γίνει  ηχογράφηση,το "Δεν  κλαίω"αξίζει  να  αποτυπωθεί  σε  δίσκο.

Υ.Γ.

διάβασα  το  προηγούμενο  άρθρο  του  πρώτου  θέματος,και  έμεινα  με  την  απορία  όχι  όμως  και  ο  δημοσιογράφος.

Ο  Μπενέτος  από  πότε  είναι  μελετητής  της  Ελληνικής  μουσικής;;

Ο  Τσάμπρας  και  ο  φίλος  μας  ο  Θανάσης  Γιώγλου  ναι.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Δεν κλαίω για αυτά που μου 'χεις πάρει
για αυτά που μου 'χεις αρνηθεί
μου 'χεις χαρίσει ένα φεγγάρι
γαλάζιο, ανείπωτο, βαθύ.
Δεν κλαίω για αυτά που μου 'χεις πάρει."


Χθες βράδυ ξεκίνησα να βάλω μία συνολική φωτογραφία από την πρώτη βραδιά όμως υπερτερούσε το συναίσθημα. Το οποίο συνοψίστηκε σε αυτή τη φωτογραφική στιγμή. Μπόρεσα να κάνω ελάχιστα κλικ, πριν η μηχανή "βαρύνει" από το στίχο του Ρίτσου, τη μεγαλειώδη μουσική του Τόκα στο συγκεκριμένο τραγούδι και τον καθηλωτικό Νταλάρα. Ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που δε συμπαθεί τις φωτογραφίες, δε βρίσκει νόημα σε αυτές. Για μένα όμως η μαγεία της φωτογραφίες είναι σε κάτι στιγμές σαν αυτές, όπου ένα κλικ μόνο βγάζει ήχο, "τραγουδάει", "μιλάει". Τουλάχιστον σε όσους ξέρουμε ακόμη και την τραγουδιστική ανάσα του Νταλάρα.

 

12321687_1042936052433498_13526567183919

 

 

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ: 

https://www.flickr.com/photos/marochr/sets/72157666727909656

 

 

Η συναυλία συνολικά μου φάνηκε πιο ενδιαφέρουσα και πιο καλή από την αντίστοιχη του Ηρωδείου που είχα παρακολουθήσει. 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναυλία αφιέρωμα στο Μάριο Τόκα!! Μία “ανάταση ψυχής” | E-Raporto                    

05/04/2016

                                                                                                                                    

4-22.jpg                            

Πρώτη sold out συναυλία αφιέρωμα στον Μάριο Τόκα τη Δευτέρα 4 Απριλίου στο Θέατρο Badminton και ο Μηνάς Βιντιάδης ήταν αυτός που την προλόγισε, αναφέροντας μεταξύ άλλων ότι αν θέλουμε να μάθουμε για τη ζωή του Μάριου Τόκα, ας ακούσουμε τα τραγούδια που έγραψε, καθώς οι νότες και οι στίχοι είναι τα χρόνια του.

Ο Γιώργος Νταλάρας, ο Δημήτρης Μπάσης, ο Μίλτος Πασχαλίδης, η Γιώτα Νέγκα και η Δήμητρα Σταθοπούλου, μας τραγούδησαν μερικά από τα μεγάλα τραγούδια του, σε ένα πρόγραμμα του οποίου την επιμέλεια είχε ο Ηλίας Μπενέτος.

Συγκίνηση, ένταση, χειροκροτήματα κι ενθουσιασμός ήταν τα συναισθήματα που έβλεπες στα πρόσωπα του κοινού καθόλη τη διάρκεια της συναυλίας.

«Σ’ αναζητώ στη Σαλονίκη», «Σαν τρελό φορτηγό», «Σ’ αγαπώ σαν το γέλιο του Μάη», «Θάλασσες», «Επιστροφές καταστροφές», σε μία εκπληκτική α καπέλα ερμηνεία της Γιώτας Νέγκα, «Η δική μου η πατρίδα» και πολλά ακόμα αγαπημένα μας τραγούδια ακούστηκαν και τραγουδήθηκαν εξαιρετικά από τους καλλιτέχνες, αλλά και από τους θεατές που δεν μπορούσαν παρά να γίνουν συνοδοιπόροι σε αυτό το μαγικό μουσικό ταξίδι.

Ο Μηνάς Βιντιάδης τόνισε επίσης ότι όπως έλεγε και ο σπουδαίος Μάριος Τόκας, ‘κάθε τραγούδι έχει το δικό του ρόλο κι επίδραση στον άνθρωπο, στις χαρές του, στις λύπες, στους έρωτες, αλλά και στα καθημερινά προβλήματα του”

Θα ήταν σφάλμα μας να μην αναφέρουμε την εκπληκτική ορχήστρα, η οποία υπό τη διεύθυνση του Γιάννη Παπαζαχαριάκη ‘ανέβασε’ ακόμα υψηλότερα τον πήχη της ψυχικής μας αγαλλιάσης. Τα μέλη της είναι: ο Γιάννης Σινάνης και ο Γιώργος Μάτσικας στο μπουζούκι, ο Ανδρέας Τράπαλης στο βιολί, ο Ντίνος Χατζηιορδάνου στο ακορντεόν, ο Γρηγόρης Συντρίδης στα τύμπανα, ο Δημήτρης Μουτάφης στο μπάσο, ο Αποστόλης Βαλαρούτσος στην κιθάρα, ο Νίκος Ζέρβας στα πλήκτρα και ο Γιώργος Παπαχριστούδης στο πιάνο!

Όσοι δεν βρήκατε εισιτήριο για τη χθεσινή συναυλία, σας συστήνουμε ανεπιφύλακτα να πάτε στη σημερινή, στον ίδιο χώρο, στο Badminton Theater.

 

Φωτογραφίες: Δήμητρα Πάντα

 

http://webmusic.gr/?p=44427

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάριος Τόκας - «Σ’ αναζητώ στη μνήμη ξημερώματα»

05/04/2016

 

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

 
 

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/marios-tokas-s-anazito-sti-mnimi-ksimeromata

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα είχε και κάμερες...

Σήμερα έκλαψα ξανά στο "Δεν κλαίω"...

Σήμερα απορούσα (και πάλι) για τις αντοχές του...

Σήμερα είδα τα μάτια του να γυαλίζουν στο "Η δική μου η πατρίδα" μέσα από το φακό και τρόμαξα...

Σήμερα μ' άρεσε που είδα τον Μίλτο μπαμπά να αφιερώνει τις "Θάλασσες" στην κόρη του που ήταν στα παρασκήνια... 

(και) Σήμερα μ' άρεσαν όλα... 

 

:music:

 

 

12932865_1043566742370429_44340810853802

 

Φωτογραφία: https://www.facebook.com/marochr.blogspot/photos/a.761401623920277.1073741829.701241933269580/1043566742370429/?type=3&theater

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δείτε χαρακτηριστικά στιγμιότυπα από το μεγάλο αφιέρωμα στο Μάριο Τόκα

06/04/2016

 

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/mousika-nea/deite-xaraktiristika-stigmiotypa-apo-to-megalo-afieroma-sto-mario-toka

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Η δική μου η πατρίδα''

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανανέωσα το φωτογραφικό υλικό από τη συναυλία για τον Τόκα και με τη δεύτερη βραδιά... 

 

https://www.flickr.com/photos/marochr/albums/72157666727909656

 

 

ΥΓ Άσχετο και σχετικό: Μπράβο μας (το "μας" το σημειώνω ως μέλος του φόρουμ, αν και την περισσότερη δουλειά την κάνουν άλλοι οπότε το "σας" θα ήταν πιο σωστό), γιατί μετά από κάθε συναυλία, σε κάθε νέο cd, σε ό,τι αφορά τον Γιώργο Νταλάρα γενικά, μόνο εδώ μέσα μπορεί κανείς να δει την πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση των πεπραγμένων. Δημοσιεύματα, βίντεο, φωτογραφίες. Το dalaras.com/forum, χάρη σε κάποιους ανθρώπους, είναι μια εξαιρετική και η πιο ολοκληρωμένη βιβλιοθήκη της δουλειάς του Νταλάρα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο διαδίκτυο. 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...