ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

" Τα Άστεγα " Στο Θέατρο '' Τζένη Καρέζη " 23,24/5

17 posts in this topic

Καμιά ανταπόκριση από χθες; Καμιά λίστα τραγουδιών; 

Μόνο φωτογραφίες είδα στο facebook.

2 people like this

Nαι ρε παιδια, μεταφερετε μας λιγο κλιμα...  :unsure:

Εστω μια λίστα τραγουδιών... Εγω δεν κατάλαβα αν ειχε και θεατρικά σκετσάκια εκτός απο το μουσικό κομμάτι.

Ο Σιδερής με πληροφόρησε πως ακούστηκαν όλα τα κομμάτια του δίσκου (το κομμάτι της Τσαλιγοπούλου το είπε η Ασπασία) και από ρεμπέτικα τα "Θα'ρθω να σε ξυπνήσω", "Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά", "Σαν απόκληρος γυρίζω", "Φάνταζες σαν πριγκηπέσσα". Η Ασπασία με δεύτερη φωνή τον Νταλάρα είπε το "Μοιάζεις κι εσύ σαν θάλασσα" του Χιώτη, αλλά και το "Ο Μακ με το μαχαίρι" των Weill και Βrecht. Ο Κραουνάκης είπε κάποιο που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ενώ στο τέλος όλοι μαζί είπαν τα "Απόψε στις ακρογιαλιές" και "Τα μάτια π'αγαπώ". Ενδιάμεσα ο Τάσος Νούσιας διάβαζε κείμενα που είχαν σχέση με το ρεμπέτικο και λαϊκό τραγούδι...

Υ.Γ: Ευχαριστούμε για τη μεταφορά των εντυπώσεων... 

5 people like this

Να πω κι εγώ ότι ήταν ίσως από τις καλύτερες μουσικές παραστάσεις των τελευταίων ετών. Εξαιρετική σκηνοθεσία, επιλογή κειμένων, ορχήστρα και φωνές. Αυτή η παράσταση τα είχε όλα. Οι εναλλαγές μεταξύ των μουσικών παραδόσεων γινόταν φυσικά και ανεπιτήδευτα σαν αυτονόητη και τα βίντεο που συνόδευαν ήταν πολύ όμορφα διαλεγμένα. Οι παρέες των νέγρων μουσικών διαδέχονταν τις ομαδικές φωτογραφίες των ρεμπετών.

Ο Νταλάρας και τις δυο μέρες (τη δεύτερη νομίζω περισσότερο) ήταν εξαιρετικός. Ευδιάθετος και μας χάρισε εξαιρετικές ερμηνείες σε όλα τα τραγούδια και καταπληκτικές δεύτερες φωνές στο "Μοιάζεις κι εσύ σαν θάλασσα". Η επιλογή των κειμένων έγινε -μάλλον- από τον Πλατύραχο και ήταν πραγματικά εξαιρετική ενώ η απαγγελία του Νούσια  ήταν άριστη και σε κάποια από αυτά καθηλωτική. Θα ήταν ωραίο να έδιναν και κάποιο πρόγραμμα με τα κείμενα που διάβαζε γιατί η επιλογή ήταν πολύ καλή. Το πρότελευταίο (αυτό με τις "αλήθειες") είναι του παππού του Πλατύραχου και ο Νούσιας είπε ότι του το έδωσε ο Πλατύραχος. Ο Κραουνάκης είπε ένα τραγούδι (δικό του μάλλον; ή θα μπορούσε να είναι δικό του) με στίχους που ανέφεραν "ο εαυτός μου" (δεν το ξέρω και δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω) και τη "Λουκία". Η Ασπασία Στρατηγού μας εντυπωσιάζει όλο και περισσότερο. Ο Νταλάρας όταν τραγουδούσε το "Μοιάζεις κι εσύ σαν θάλασσα" την κοιτούσε με πραγματικό θαυμασμό.

Το κοινό (όσο ήταν γιατί θα μπορούσε να είναι και παραπάνω) ήταν ένθερμο και καταχειροκρότησε τους καλλιτέχνες. Νομίζω ότι θα ήταν πραγματικά κρίμα αυτή η δουλειά να μην μεταφερθεί και του χρόνου σε κάποιο θέατρο για μερικές παραστάσεις ώστε να δοθεί η δυνατότητα σε περισσότερο κόσμο να μάθει για αυτή και να την παρακολουθήσει. Συγχαρητήρια σε όλους!  

6 people like this

Ευχαριστούμε Νεφέλη!

Μάλλον εννοείς το "Δώσε βάση" του Μακεδόνα.. 

1 person likes this

Εγώ παραβρέθηκα μόνο στη χτεσινοβραδινή παράσταση και το μετάνιωσα! (μετάνιωσα που δεν είχα πάει και στην πρώτη εννοώ!)

Από τις πιο όμορφες μουσικές παραστάσεις που έχω δει!

Ο Νούσιας πολύ καλός στο θεατρικό κομμάτι και στην απαγγελία των κειμένων για τα οποία έχω να πω ότι έγινε μια εξαιρετική επιλογή και τα οποία ανήκουν στους Λειβαδίτη, Σουρή και Πλατύραχο.

Πάρα πολύ καλή και η επιλογή από τις φωτογραφίες και τα βιντεάκια που έπαιζαν κατά τη διάρκεια της παράστασης από προτζέκτορα στο πίσω μέρος της σκηνής κι αφορούσαν τον παραλληλισμό ανάμεσα στους ρεμπέτες της Ελλάδας και στους αφροαμερικανούς μουσικούς.

Η ορχήστρα ήταν βέβαια αυτή που έκανε τη διαφορά γιατί είναι άλλο να λέμε ότι έπαιξαν τα τραγούδια μερικά από τα οποία αναφέρθηκαν πιο πάνω ("Θα'ρθω να σε ξυπνήσω", "όλοι οι ρεμπέτες του Ντουνιά" , "Φάνταζες σαν πριγκιπέσσα", "Σαν απόκληρος γυρίζω", "Απόψε στις ακρογιαλιές", "Τα ματια που αγαπώ", "Είμαστε αλάνια", "Όι πρωθυπουργοί" κι ίσως και κάποια άλλα που δε συγκράτησα) κι είναι άλλο ν αακούμ με ποιο τρόπο τα έπαιξαν. Ήταν πολύ ωραίες και πολύ διαφορετικές εκτελέσεις!

Ο Νταλάρας ήταν εκπληκτικός φωνητικά (ήπιε μαγικό φίλτρο δεν εξηγείται διαφορετικά) και είχε απίθανα καλή διάθεση! Γελούσαν και τα μουστάκια του (που δεν έχει!)! Είναι φοβερός τελεία και παύλα!

Μακάρι να γίνουν κι άλλες παραστάσεις! Είναι από αυτές που θα σύστηνα σε πολύ κόσμο (ασχέτως νταλαροφροσύνης :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: ) να παρακολουθήσει!

6 people like this

Eμένα, επιτρέψτε μου να έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία σε αυτού του είδους τις φωτογραφίες.

Από το προφίλ της Elli Lykka στο facebook

1_zpsxtaw9opf.jpg

2_zpsydbhcyxj.jpg

4_zpsfhvunmzc.jpg

4 people like this

Τι ειναι η "αινιγματική εισαγωγή";;;;;!!!  :wow:  :wow:  :wow:  :music:  :music:

2 people like this

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) μια τέτοια παράσταση δεν περιγράφεται! Είναι όλα όσα έγραψαν η Νεφέλη και η Χριστίνα, αλλά αν δεν την δεις (κι εγώ είδα μόνο τη δεύτερη) είναι αδύνατο να καταλάβεις τι ακριβώς συνέβαινε, ακόμη και αν δεις τα videos που ανέβηκαν στο youtube. Eίναι εξαιρετικά στημένη παράσταση, με υπέροχα κείμενα, με πολύ μεράκι και με εξαίρετες παρουσίες των πάντων. Υπέροχοι όλοι ανεξαιρέτως και μακάρι να επαναληφθεί η παράσταση!

3 people like this

Δε μετανιώνω που ήμουν και στις δύο παραστάσεις!

Δε μετανιώνω που ήμουν ειδικά στη δεύτερη! Σε όσους είπα πως η δεύτερη ήταν φανταστικότερη από την πρώτη με κοίταξαν με γουρλωμένα μάτια και μου είπαν: ''μα αν η πρώτη που είδαμε εμείς και θεωρήσαμε υπέροχη πόσο πιο υπέροχη ήταν η δεύτερη;'' Έλα ντε! Κι όμως ήταν! Στη δεύτερη υπήρχε και το υπέροχο κοινό και το τίγκα θέατρο ακόμα και στα σκαλάκια κι όπως έμαθα έδιωξαν κόσμο γιατί δεν χωρούσε άλλο. 

Δε μετάνιωσα για την κούραση των δύο καθόδων στην Αθήνα μέσα σε 5 ημέρες. Αυτό που νιώσαμε δεν αποτυπώνεται με βίντεο . Το νιώθεις εκεί! Και το κουβαλάς μαζί σου.Στο αμφιθεατρικό μαζεμένο θέατρο Καρέζη (μέτρησε πολύ θετικά η επιλογή του συγκεκριμένου χώρου) ΤΑ ΑΣΤΕΓΑ βρήκαν μια φιλόξενη στέγη.

Ο Νταλάρας φωνητικά εξαίσιος αλλά και λαμπερός πολύ! Πολύ! Η Ασπασία ξεδίπλωσε τη γκάμα της και έδειξε ένα άλλο πρόσωπο πιο εξωστρεφές. Της πάει!Ο Νούσιας γοήτευσε! Ο ήχος πολύ ωραίος.Οι μουσικοί δεμένοι απόλυτα και οι ενορχηστρώσεις ευφάνταστες.Ε!Θα το πω! Ακόμα και ο Κραουνάκης μου άρεσε!

Μπράβο στο Ν.Πλατύραχο για τα τραγούδια που έγραψε και για το σύνολο της παράστασης.

''...να ονειρευτώ τη μάνα μου να'ρθει να με σκεπάσει''. Την είχαμε μαζί μας τη μάνα μας κι όσα αγαπάμε σε αυτές τις παραστάσεις...

Την πρώτη παράσταση παρακολούθησαν και ο Μάνος Ελευθερίου με τον Δ.Λέντζο, ο Παντελής Βούλγαρης, Ο Κώστας Καζάκος, ο Άγγελος Αντωνόπουλος.

Τη δεύτερη παράσταση παρακολούθησαν οι αγαπητοί Κορακάκηδες (πατέρας και γιος), ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Ανδρέας Κατσιγιάννης,ο Μιχάλης Μητρούσης, ο στιχουργός του ''Γύρισα ξαναγύρισα'' Κ.Παπαγεωργίου, η Έλενα Κελεσίδου.

7 people like this

Ο στιχουργός Κώστας Παπαγεωργίου και το ''ευχαριστώ'' του στο Νταλάρα για την ερμηνεία στο ''Γύρισα ξαναγύρισα''.

https://www.facebook.com/cumulusgr/posts/1355061774520894?hc_location=ufi

Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω και δημόσια το Γιώργο Νταλάρα για την τιμή που μου έκανε να τραγουδήσει τους στίχους μου στην εξαιρετική δουλειά του αγαπημένου Νίκου Πλατύραχου, «Τα Άστεγα»! 
Ιδιαίτερα δε ο τρόπος με τον οποίο έσκυψε ερμηνευτικά πάνω από αυτό το «ρε αφήστε με να κοιμηθώ σε μυρωμένα δάση – να ονειρευτώ τη μάνα μου να ‘ρθει να με σκεπάσει» με κάνει να συγκινούμαι περισσότερο ακόμα κι από τη στιγμή που έγραφα τις συγκεκριμένες γραμμές. Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ.

(Με αφορμή τη χθεσινή εκπληκτική παράσταση του Νίκου Πλατύραχου «Τα Άστεγα» στο θέατρο Τζένη Καρέζη

4 people like this

Νομίζω ότι όντως η ερμηνεία της δεύτερης παράστασης ήταν πολύ ιδιαίτερη στο σημείο αυτό. Πάντα το λέει λίγο διαφορετικά αλλά ήταν πιο όμορφα αλλιώτικη. :music:

2 people like this

Σήμερα δημοσίευσα κι εγώ ένα πιο εκτεταμένο φωτογραφικό υλικό, σε σχέση με λίγες φωτογραφίες μου που είχαν συνοδεύσει το κείμενο του Γιώργου Μυζάλη

Παραθέτω επίσης και μια κριτική από το Νίκο Μουρατίδη (δεν το είδα παραπάνω, ελπίζω να μην μου ξέφυγε κάτι). 

Και οι φωτογραφίες μου εδώ: https://www.facebook.com/marochr.blogspot/photos/?tab=album&album_id=1081445328582570

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...