Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Πες το για μένα" σε μουσική Ανδρέα Κατσιγιάννη

22 posts in this topic

Λίγο πριν την κυκλοφορία του δίσκου, μια πρώτη αναφορά έχει γίνει εδώ...

20 χρόνια Ανδρέας Κατσιγιάννης «Από την Εστουδιαντίνα στα τραγούδια μου»

11/10/2016

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/mousika-nea/20-xronia-andreas-katsigiannis-apo-tin-estoudiantina-sta-tragoydia-mou

 

...κι ένα καινούργιο τραγούδι που αναρτήθηκε σήμερα.

Το ολοκαίνουργιο «Άσπρο πουκάμισο» του Γιώργου Νταλάρα

24/10/2016

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Μαριάννα Μπάτη

http://www.ogdoo.gr/diskografia/nees-kyklofories/to-olokainourgio-aspro-poukamiso-tou-giorgou-dalara

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_language=1&CD_code=8898536942282&cat=2

Κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος ''Πες το για μένα'' σε μουσική Ανδρέα Κατσιγιάννη. Θα ακούσω τα τραγούδια και θα επανέλθω για την ουσία του δίσκου αλλά τώρα θα πω μπράβο στη Μάρω για την αναγνώριση της πολύ καλής της δουλειάς. Καλή συνέχεια, Μάρω!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά δεν τον έχει ακούσει κανένας το δίσκο; Δεν έχει κανείς εντυπώσεις μέχρι τώρα;

Εγώ το ομολογώ δεν τον έχω ακόμα, ελπίζω να τον ακούσω αύριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το album ξεκινά με το "θαλλάξουνε τα πράγματα", ένα μελωδικό, μπαλαντοειδές κομμάτι, αρκετά ενδιαφέρον που τα φωνητικά στο τέλος, σε κανούν να θές να το ξανακούσεις.

Το άσπρο πουκάμισο και το πές το για μενα που ακολουθουν, τα θεωρώ δύο πολύ δυνατές στιγμές, σε αντίθεση με το "κατοστάρικα" που ενω ξεκινάει ελπιδοφόρα, δεν μπορώ να το ακούσω δεύτερη. "Τα παραμύθια" με την Ασλανίδου ένα όμορφο τραγούδι που δε σου δίνει το παραπάνω, ενώ "τα όνειρα" και το "άσπρο γαλανό χορτάρι" καταφέρνουν να σου σηκώσουν την τρίχα και μπορείς να τα έχεις στο repeat για καμιά ώρα.

Το "στα τραγούδια θα με βρείς", απλό, και όμορφο και τα τρία τελευταία,"οδυσσέας, στις 4 η ώρα και η ενδοχώρα", ακούγονται ευχάριστα, και σε αφήνουν με ένα γιατί.

Τα φωνητικά σούπερ, όπως και οι περισσότεροι στίχοι.

Αυτά από εμένα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους το άκουσα κι εγώ!!!

Ένας πολύ ωραίος δίσκος σε γενικές γραμμές. Πολύ ωραίες μουσικές και ωραίοι στίχοι!:walkman:

Θεωρώ ότι όλα τα τραγούδια του δίσκου βρίσκονται σε υψηλό επίπεδο!

Και φυσικά ένας Νταλάρας σε εξαιρετικές ερμηνείες όπως πάντα!

Θεωρώ ότι μετά από τις δουλειές με Πλατύραχο και Κορακάκη αυτός ο δίσκος είναι μια άξια συνέχεια!

Ξεχωρίζω "Το Άσπρο μου πουκάμισο" και τα "Όνειρα" ενώ ακολουθεί το "Πες το για μένα".

Επιφυλλάσομαι γιατί στιςεπόμενες ακροάσεις μπορεί να ξεχωρίσω κι άλλα πράγματα! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέσα σε ένα χρόνο είχαμε αρκετές δισκογραφικές δουλειές από έναν ακμαιότατο και αεικίνητο Νταλάρα. Προσωπικά ενθουσιάστηκα με τα Άστεγα. Μια δουλειά σταθμός κι αν δεν το κατάλαβαν κάποιοι αυτό θα το καταλάβουν στο μέλλον. Η ψυχή πέταξε με τα Θαλασσινά παλάτια έναν δίσκο αν μπορώ να πω έντιμο και λαϊκό και στο χρώμα και στην ουσία. Περιμένουμε τον δίσκο με τον Σαμπάνη που τα πρώτα δείγματα ήταν πολύ καλά. Και τώρα ο δίσκος ''Πες το για μένα''. Ο Κατσιγιάννης είναι από τους συνθέτες που κινείται με ευκολία σε αρκετά είδη της μουσικής και δείχνει να ξέρει να χειρίζεται πολύ καλά την ίδια τη μουσική. Είναι τελευταία πολυγραφότατος κι αυτό δεν ξέρω αν κάνει πάντα καλό. Θεωρώ πως αυτός ο δίσκος είναι πιο ''ανοιχτός'', όπως συνηθίζω να λέω. Μπορεί να πιάσει τον κόσμο με έναν σύγχρονο τρόπο δηλαδή. Θυμίζει το μουσικό ύφος του Αντώνη Βαρδή. Σε γενικές γραμμές μου άρεσε ο δίσκος λοιπόν και θα σταθώ ιδιαίτερα σε κάποια τραγούδια που με άγγιξαν περισσότερο. Το ομότιτλο ''Πες το για μένα'' δεν είναι από αυτά που λέει ο Νταλάρας συνήθως και πολύ καλά έκανε και το επέλεξε. Ωραία ενορχήστρωση με τα βιολιά να έχουν τον πρώτο λόγο, ντουέτο με τη Βιτάλη και ο στίχος του λέει αυτό που νιώθω χρόνια τώρα για τον Νταλάρα και τη σχέση του με τον ακροατή του. ''Πες το για μένα'' Γιώργο αφού μπορεί να εκφράσει αυτός ο ερμηνευτής-τραγουδιστής τα μεράκια, τις πίκρες, τις χαρές, τον πόνο. Έτσι το εξέλαβα αυτό το τραγούδι και με το πρώτο άκουσμα με κέρδισε. ''Θα αλλάξουνε για μας τα πράγματα''.Πολύ δυνατό άκουσμα και καθηλωτική η ερμηνεία. ''Το άσπρο μου πουκάμισο'' κι όπως έγραψε μια ''δύσκολη'' δημοσιογράφος, από τα ωραιότερα λαϊκά τραγούδια της τελευταίας εποχής. ''Τα όνειρα'' και η ''Ενδοχώρα''  για όσα λένε και για όσα φαντάζεται κανείς ή ονειρεύεται. Και βεβαίως το '''Ασπρο γαλανό χορτάρι''. Πάρα πολύ ωραίο και ιδιαίτερο,η Ελλάδα  σε ένα τραγούδι! 

Ένας δίσκος που αν δοθεί χρόνος μπορεί να κάνει αίσθηση. Ίσως να μην είναι το απόλυτο που περίμενα από τον Κατσιγιάννη μουσικά (γιατί τον θεωρώ πολύ ταλαντούχο άνθρωπο) αλλά με τα δεδομένα της εποχής ίσως είναι αυτό που έπρεπε. Άλλωστε ήδη ξεχώρισα 6 τραγούδια και αυτό από μόνο του είναι εύσημο.Και βεβαίως όταν γίνονται και από τον Νταλάρα τόσες πολλές δισκογραφικές δουλειές (γιατί δουλειά του είναι να τραγουδά σαφώς) κάπως θα πρέπει να σκεφτεί και πώς θα τις προωθήσει για να μείνουν. Γιατί στα προγράμματα τα ζωντανά χρειάζεται να μπαίνουν και δυο τρία από τις δουλειές που προανέφερα. Αυτό είναι όμως άλλο κομμάτι και αφορά στα μεθεόρτια της κυκλοφορίας ενός δίσκου.

Καλοτάξιδος!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμή το εξώφυλλο του νέου δίσκου...

Νοέμβρης 1995 και... ανάμεσα στις εκπλήξεις που επιφύλαξε ο Κώστας Χαρδαβέλλας στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, ήταν και μια μαγνητοσκοπημένη συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα από το studio, ο οποίος θυμήθηκε την «τραυματική» εμπειρία της γνωριμίας του με το στιχουργό, ενώ παράλληλα αναφέρθηκε στις ικανότητές του στο τάβλι. Αυτή η τελευταία αναφορά, προκάλεσε τη «δυσαρέσκεια» του «Προέδρου», ο οποίος απάντησε στη συνέχεια με το δικό του, απολαυστικό τρόπο…

O Νταλάρας, το τάβλι και ο Λευτέρης Παπαδόπουλος

23/01/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/o-dalaras-to-tavli-kai-o-lefteris-papadopoulos

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτές τις μέρες γίνονται video clip για τον δίσκο. Και μερικές φορές ήθελα να μπορούσα να διαγράψω τα κείμενα και να αφήσω μόνο τις φωτογραφίες...Γιατί δεν αξίζουν τα κείμενα.

http://www.tlife.gr/news/9/I-synergasia-toy-Giorgoy-Ntalara-me-tin-Melina-Aslanidoy/0-121039

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρκετα ωραία τα νέα βιντεοκλιπ. Ειδικά το -θα αλλάξουνε τα πράγματα. Το ακουσα και στην Ακτη λαηβ μολις βγήκε. Ο δίσκος πολυ καλος. Τα τραγούδια που αξίζουν και ξεχωρίζουν κατά τη γνώμη μου είναι -θα αλλάξουν τα πράγματα, άσπρο γαλανό χορτάρι, στα τραγούδια θα με βρεις- και κορυφαία- πες το για μενα & το άσπρο μου πουκαμισο. Τα υπολοιπα ειναι πολυ μετρια. Αυτα τα δυο ομως τελευταια ειναι τοσο δυνατα κομματια που δεν πρέπει να χαθούν. Το πες το για μενα το τραγούδησε περσυ στη ευρωπαϊκή περιοδεία 2 φορές και ήταν απλα ανατριχιαστικο. Και το άσπρο μου πουκαμισο το υποστήριξε στην ακτή Πειραιώς αρκετές φορές λαηβ με κορυφαίαα ερμηνεία στην υγεία μας. Το βίντεο κλιπ του επισης με μαγεύει. Ειναι σχετικά απλο αλλα η εμφαση του στα πολυ κοντινά πλανα σου δινει την αισθηση να μπαινεις μεσα στους στίχους και στο χορο..

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Τα όνειρα της Λίνας Δημοπούλου και του Ανδρέα Κατσιγιάννη  οπτικοποιημένα  από τον Ν.Σούλη κι αυτό. Φιλική συμμετοχή ο Γ.Κιμούλης.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πες το για μένα!

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0