albert

Νταλάρας, Μαχαιρίτσας, Κότσιρας - Στην "Ακτή Πειραιώς"

40 posts in this topic

Να γράψω δυο λόγια το χθεσινό πρόγραμμα που θα μας κρατάει παρέα όσα Παρασκευοσάββατα επιλέξουμε να πάμε. Ξεκινάω με τα θετικά. Ήταν ανώτερο-των δικών μου τουλάχιστον- προσδοκιών. Όταν είχα ακούσει για αυτό το σχήμα δεν μπορώ να πω ότι είχα ενθουσιαστεί. Ήθελα για φέτος κάτι πιο πολύ στο ύφος των τραγουδιών του Κορακάκη και των Αστέγων. Υπήρχε σχετικό υλικό για την στήριξή του.

Μετά την χθεσινή βραδιά μπορώ να πω με χαρά ότι έκανα λάθος.Καταρχήν είναι ένα δουλεμένο σχήμα πραγματικά τριών καλλιτεχνών ως σύνολο και όχι ως τρεις μονάδες που λένε και κάποια τραγούδια μαζί. Ξεκίνησαν απρόσμενα το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι". Το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου οι καλλιτέχνες όχι μόνο βρίσκονταν από κοινού στην σκηνή αλλά πραγματικά μοιραζόντουσαν το σύνολο των τραγουδιών. Αυτό σημαίνει ότι ο Νταλάρας είπε πολλά τραγούδια που δεν είχε ξαναπεί, κυρίως από το ρεπερτόριο του Κότσιρα (π.χ. Αλεξάνδρεια, Τσιγάρο) αλλά και κάποιες πιο ροκ εκπλήξεις. Επίσης είπε το "Θα το κάψω ή θα καώ" και το "Άσπρο μου πουκάμισο¨, το οποίο ενώ δεν με είχε ενθουσιάσει στην πρώτη ακρόαση, μου άρεσε πολύ στο live. Επίσης μοιράστηκε με τον Κότσιρα "Τις κλειδαριές". Επίσης είπε μόνος του τον "Ακροβάτη". Αντίστοιχα ισχύουν και για τους άλλους δυο καλλιτέχνες οι οποίοι συν-τραγούδησαν μεγάλο κομμάτι του ρεπερτορίου του Νταλάρα, καθώς στο τρίτο μέρος που ήταν την περισσότερη ώρα στη σκηνή οι τρεις τους τα περισσότερα τραγούδια ήταν του ρεπερτορίου του Νταλάρα (κυρίως λαϊκά τραγούδια). Αναφορικά με το δέσιμό τους στην σκηνή ήταν πολύ ωραίο το κλίμα μεταξύ τους με τον Μαχαιρίτσα να είναι λίγο λιγότερο εκδηλωτικός αλλά εμφανώς ευχαριστημένος από την συνεργασία. Επίσης μου άρεσαν πολύ και οι εικαστικές προτιμήσεις του Σούλη με αποκορύφωμα τα τραγούδια "Ανεμολόγιο" και "Παραπονεμένα Λόγια" όπου έπαιζαν σκηνές του Αγγελόπουλου από τον Θίασο, το Βλέμμα του Οδυσσέα, Το Λιβάδι που δακρύζει, τους Κυνηγούς και το Ταξίδι στα Κύθηρα (κάτι είπε ο Μαχαιρίτσας για τον Σούλη στο τέλος αλλά δεν κατάλαβα). Ωραία παρουσία και αυτή της  Idra Kayn. Ο Νταλάρας τραγούδησε μαζί της το Amor amor και ένα άλλο τραγούδι που το χαρακτήρισε ως εμβληματικό στην αρχή (και άρα είναι κάποιο πολύ γνωστό που εγώ δεν το ξέρω λόγω των ελλιπών γνώσεών μου στο ξενόφωνο ρεπερτόριο:razz:). Φωνητικά δε ο Νταλάρας είναι σε πολύ καλή κατάσταση και όσο μεγαλώνει πραγματικά κάνει θαύματα με τις χαμηλόφωνες μπαλάντες.

Πάμε στα αρνητικά. Καταρχήν ο ήχος ήταν το λιγότερο μέτριος. Δεν ήταν σίγουρα καθαρός και γενικά υπήρχαν παράπονα. Και ήταν κρίμα γιατί οι ενορχηστρώσεις και η ορχήστρα ήταν πολύ ωραία. Επίσης αρνητική και κουραστική ήταν η παρουσία του Ζουγανέλη. Προσπερνάω το πρώτο μέρος της παρέμβασης που ήταν ένα ακατάληπτο "ΣΥΡΙΖΑ" χωρίς αρχή μέση και τέλος. Δεν έχει να κάνει καθόλου με το πολιτικό κομμάτι αλλά με το κομμάτι της στοιχειώδους αισθητικής και νοημοσύνης. Σε 5χρονο να απευθύνονταν κάτι καλύτερο θα μπορούσαν να πετύχουν (οι Άγαμοι Θύται για παράδειγμα κάνουν εξαιρετικά καυστική κριτική αλλά είναι υπέροχοι γιατί αυτά που λένε είναι απλά έξυπνα). Το χειρότερο ήταν το δεύτερο κομμάτι που ανέβηκε όπου οι βωμολοχίες δεν είχαν στοπ και δεν θα ήθελα να τις επαναλάβω εδώ.  Απλά επαναλαμβανόμενες λεκτικές χυδαιότητες. Θεωρώ μεγάλο λάθος του Νταλάρα που αποδέχτηκε αυτή την παρουσία στο πρόγραμμα. Είναι πολύ κοντά στις χυδαιότητες του Πανούση (αν δεν τις ξεπέρασε) και νομίζω ότι ο ίδιος μας έμαθε να είμαστε αυστηροί στην ατελείωτη σαχλαμάρα ακόμα και αν έχει "χιουμοριστικό μανδύα". Αντίθετα, οι σκόρπιες παρουσίες του Ζουγανέλη κατά τη διάρκεια του προγράμματος δίπλα στους τραγουδιστές ήταν μια χαρά. Ακόμα και η απλή παρουσία του κατά τη διάρκεια που τραγούδαγαν οι καλλιτέχνες ήταν ευχάριστη.  

Συνολικά το πρόσημο είναι θετικό και νομίζω ότι όσο προχωράει ο καιρός τόσο περισσότερο θα εμπλουτίζεται το  ρεπερτόριο και αυτό το πρόγραμμα μου δίνει την αίσθηση ότι θα έχουμε αρκετές εκπλήξεις! 

Καλή συνέχεια σε όλους:music:

8 people like this

Σε ευχαριστώ πολυ Νεφέλη για τις εντυπώσεις! Να περάσουν καλά όσοι πάνε και σήμερα!

Edited by Apostolis
1 person likes this

Συμφωνω απολυτα απολυτα με τη Νεφελη και να προσθεσω οτι ο Νταλαρας πρεπει να πατησει ποδι εκει γιατι δε βλεπω να επιβιωνει το προγραμμα.Λαθος που δεν ειπε κατι απο τα θαλασσινα παλατια και κριμα που θα δουμε στο μελλον αγκαλιες με τον κοτσιρα.Παντως θεωρω οτι ειναι το πρωτο προγραμμα που με εκανε να θελω να φυγω πριν το τελος και οτι η δευτερη παρακολουθηση του ειναι παρα πολυ δυσκολη.

Νεφέλη, σε ευχαριστώ και εγώ για την αναλυτική περιγραφή και τις κρίσεις σου! Ελπίζω να σε διαβάσουν και να διορθωθούν …!!

Ζητώ συγγνώμη από όσους θα θυμώσω, δεν ήθελα να το πω εδώ, αλλά η αλήθεια κάνει καλό στην τέχνη. Προσωπικά σοκαρίστηκα και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ προχθές γιατί η παρουσία του Ζουγανέλη ήταν εφιαλτική, πρόστυχη και αγενείς. Περίμενα με πολύ ενθουσιασμό αύτη την παράσταση και ήθελα να μου ομορφύνει το χειμώνα, αλλά όσο και να θέλω να δω τον Νταλάρα, και να τον θαυμάζω απεριόριστα, την προστυχιά και την χυδαιότητα του Ζουγανέλη δεν την μπορώ. Είναι κρίμα ο Ζουγανέλης να λερώσει μια τόσο όμορφη παράσταση και να βάζει σε πολύ δύσκολη θέση τους καλλιτέχνες και το κοινό που δεν γουστάρει αυτό το χυδαίο στιλ … Μα ποιος είχε αύτη την ιδέα να τους φέρει μαζί επί σκηνής, δεν μπορώ να καταλάβω… είναι σε διαμετρικά αντίθετους πόλους. Μα δεν μπορεί κανείς να θαυμάζει τον Νταλάρα, το καλλιτεχνικό του έργο και να καταλάβει τις άξιες που σέβεται και προωθεί τόσα χρονιά και όλο αυτό που έχει σημαδέψει στον Ελληνικό πολιτισμό, και ταυτόχρονα να παραδέχεται τα φτηνά αστειάκια του Ζουγανέλη. Δεν γίνεται. Ο Νταλάρας δεν είναι μόνο μια θεϊκή φωνή, είναι και όλες οι άξιες που υπερασπιστικέ πάντα. Μην τα ξεχνάμε αυτά.

4 people like this

Δεν το είδα το πρόγραμμα και δεν μπορώ να έχω δική μου άποψη. Με όσα παιδιά μίλησα όμως μου είπαν πως ο Ζουγανέλης λέει χοντράδες από σκηνής που δεν ταιριάζουν με το υπόλοιπο κομμάτι. 

1 person likes this

Ειδα και τις δυο βραδυες το προγραμμα..

Θα συμφωνησω απολυτα με οσα γραφει η Νεφελη παραπανω.,να προσθεσω μονο οτι την δευτερη βραδυα ο ηχος ηταν πιο καλος

και η παρασταση πιο δεμενη.

Οσο για τον Ζουγανελη...απαραδεκτος..

Εχω την εντυπωση ομως οτι ο Νταλαρας θα κανει διορθωτικες κινησεις.

3 people like this

Το ελπίζουμε, Έλλη μου, και το περιμένουμε. Θα είναιι κρίμα να χαλάσουν οι παραστάσεις για ένα τέτοιο λόγο.

2 people like this

Από τον Γιώργο Χαρωνίτη

http://www.athinorama.gr/music/article/eidame_ntalara_maxairitsa_kotsira_stin_akti_peiraios-2517570.html

Από τον Άρη Αναγνωστόπουλο. Φωτογραφίες:Κίκα Ρόκα

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/akti-ellados-peiraios-symmaxia-edo-sto-noto

Kρίμα αν πραγματικά το κομμάτι του Ζουγανέλη είναι τόσο παράταιρο. Είναι αυτό το στυλ του όμως χρόνια τώρα. Τα χαζούτσικα αστειάκια. Δεν το θεωρώ όμως τόσο συνετό να τρώει άσκοπα χρόνο από τα τραγούδια.

Νομίζω ότι ο ίδιος ο Νταλάρας μας ¨κακοέμαθε¨ λίγο στην σοβαρότητα και την ουσία και την αξία αλλά νομίζω ότι το κομμάτι του χιουμορ και του παιχνιδιού υπάρχει και στην τέχνη του και στην προσωπικότητα του. Ευτυχώς για μένα. Ίσως είναι αυτός ο συνδυασμός που αγαπώ περισσότερο σαυτον και  που θέλω κι εγώ να υπάρχει στην ζωή μου. 

Επίσης εκτιμώ το ότι φέτος υπάρχει σε ένα αρκετά νεανικό σχήμα. Είμαι και λίγο προκατειλλημμένη λόγω της πολύχρονης αγάπης μου στον Κότσιρα. Ανυπομονώ να δω το πρόγραμμα!

Ευχαριστούμε πολυ για τις εντυπώσεις, ελπίζω να κρατηθεί το φόρουμ ζωντανό, για μένα το φμπουκ στο κομμάτι "Νταλαρας", με πετάει πολύ εκτός.

3 people like this

2 hours ago, afroditaki said:

Ευχαριστούμε πολυ για τις εντυπώσεις, ελπίζω να κρατηθεί το φόρουμ ζωντανό, για μένα το φμπουκ στο κομμάτι "Νταλαρας", με πετάει πολύ εκτός.

:majesty::majesty::majesty:

2 people like this

Να πω για την χθεσινή βραδιά ότι ήταν αρκετά αναβαθμισμένη σε πολλά σημεία αναφορικά με την πρεμιέρα. Καταρχήν ο ήχος ήταν πολύ καλός. Ο Νταλάρας φωνητικά ήταν εξαιρετικός. Νομίζω ότι έχω να τον ακούσω σε τόσο τόσο καλή κατάσταση πολύ καιρό. Με στεντόρεια καθαρή φωνή έκανε διαρκώς γυρίσματα και τα συνήθη παιχνιδάκια καθώς και τις νταλαρικές κορώνες. Ο Ζουγανέλης επίσης βελτιώθηκε πολύ με αποτέλεσμα η παρουσία του να μην είναι ενοχλητική. Άλλαξε και το πρώτο κομμάτι αλλά κυρίως το δεύτερο που ήταν κατεξοχήν προβληματικό ενώ έκανε ευρηματικά αστεία με τα πρώτα τραπέζια.

Αναφορικά με αλλαγές στο ρεπερτόριο, ο Νταλάρας δεν είπε κάτι από τα Άστεγα ενώ προσέθεσε την Αλάνα, στην οποία έκανε εξαιρετική ερμηνεία. 

2 people like this

Όσο κι αν εκτιμάς τις απόψεις των φίλων τελικά καλύτερα είναι να πηγαίνεις και να διαμορφώνεις ο ίδιος άποψη για το πρόγραμμα.

Πήγα πολύ δύσθυμη στην Ακτή Πειραιώς. Γυρίζω με πολύ ευχάριστη διάθεση και με την προτροπή να πάτε. Γιατί να πάτε;

Γιατί ο Νταλάρας είναι σε εξαιρετική φωνητική κατάσταση (ακόμα καλύτερη δηλαδή κι από τις εξαιρετικές που ξέρετε). Ειδικά την βραδιά του Σαββάτου εκεί που έσκουξα ''μπράβοοοοοοοοοοοο'' ήταν στα εμβληματικά  ''Παραπονεμένα λόγια''. Θα πει κάποιος ''έλα μωρέ πάλι αυτό''; Αν ήταν όπως του Σαββάτου ας λέει σε όλο το πρόγραμμα επαναλαμβανόμενο μόνο αυτό. Δύναμη, ένταση,ψυχή.Και δεν ήμουν μόνο εγώ που τρελάθηκα. Στην ''Αλάνα'' που ανέφερε η Νεφέλη ήταν τόσο δωρικά υπέροχη η ερμηνεία του που βγαίνοντας ο Μαχαιρίτσας του λέει (διάβασα χείλη) ''είσαι μεγάλος''... Έβλεπες μπροστά σου την παραδουλεύτρα μάνα,την αλάνα και τη ζωή και την αδικία, όλα!

Γιατί ακούσαμε ωραία τραγούδια. Διαχρονικά ωραία τραγούδια και τραγούδια σημερινά.

Γιατί έχουμε την ευκαιρία να ακούσουμε τον Νταλάρα σε τραγούδια που δεν έχουμε ακούσει ξανά. Και να τον ακούσουμε να κάνει και υπέροχες δεύτερες.

Γιατί τον βλέπουμε πιο χαλαρό στη σκηνή και του πάει.

Γιατί είναι ωραίο να βλέπεις το κοινό (όχι αμιγώς νταλαρικό) να γουστάρει πολύ και να μην είναι φειδωλό στο χειροκρότημα.

Γιατί ο Ζουγανέλης δεν με ενόχλησε καθόλου (τουλάχιστον αυτές τις βραδιές που πήγα εγώ). Αντίθετα θα έλεγα πως ήταν πολύ ωραίος. Κι έκανε έξυπνο παιχνίδι από σκηνής.

Γιατί η ορχήστρα (λείπουν κάποιοι βασικοί συνεργάτες του Νταλάρα αλλά προφανώς υπήρξε ανάγκη σύνθεσης των μουσικών και των τριών καλλιτεχνών) είναι ορχηστράρα.

Γιατί προτείνεται μία τραγουδίστρια με εκπληκτική φωνή και ταπεραμέντο, η Idra Kayne.

Θα μου πείτε δεν σε ενόχλησε κάτι; Με ενόχλησε που το απλό λευκό κρασί κάνει για  ξύδι σε  σαλάτα και δεν κάνει για να το πιει άνθρωπος. Με ενόχλησε η βαβούρα κάποιες φορές. Με ενόχλησαν οι σερβιτόροι που κάθονται μπάστακες και κρύβουν την θέαση στα δρώμενα της σκηνής. Θα ήθελα πιο πολλά τραγούδια με τον Νταλάρα στη σόλο εμφάνισή του αλλά το πρόγραμμα φτιάχτηκε με δημοκρατικές διαδικασίες και η δισκογραφία του Νταλάρα παλιά και νέα είναι τεράστια.. Δεν μπορούσε να γίνει κι αλλιώς. 

Όσον αφορά αυτό που λέει η Αφροδίτη, έχει δίκιο. Η διάθεση -όσον αφορά εμένα- να γράφω έχει περιοριστεί. Ίσως κι επειδή δεν ξέρω αν αφορούν κάποιους εδώ όσα γράφω.

6 people like this

Ευχαριστούμε και εκτιμούμε την άποψη των "διακεκριμένων μελών",  γι αυτό θα είμαστε εκεί τα επόμενα διήμερα με ανεβασμένη διάθεση! Αν κρατάω σίγουρα κάτι είναι η άριστη φωνητική κατάσταση, πληροφορία το λιγότερο πολύτιμη για όλους μας!!!!

Κάποιες φωτογραφίες από τη βραδιά της 12ης Νοεμβρίου. Δυστυχώς δεν έχω τον τρόπο να τις ανεβάσω χωριστά για όσους δεν έχουν FB.

https://www.facebook.com/Ules.Herc/media_set?set=a.10154809569789828.1073741846.759514827&type=3

Ελίνα μου, σε ευχαριστούμε πολύ για όλα. Μας ενδιαφέρουν πολύ αυτά που γράφεις και να τα γράφεις σε παρακαλούμε!! Χαίρομαι που η παράσταση είναι τόσο ωραία και βελτιώθηκαν κάποια αρχικά προβληματάκια. Με τους σερβιτόρους και τα «προσφερόμενα» είναι ένα πρόβλημα, αλλά τι να κάνεις; 

1 person likes this

Χθες ο Νταλάρας έκανε κάποιες μικρές αλλαγές στο πρόγραμμα (τουλάχιστον από τότε που εγώ πήγα τελευταία φορά). Στην έναρξη του δικού του κομματιού δεν είπε το Ανεμολόγιο αλλά το Καραντί, το Εφτά Νομά σε μια παθιασμένη ερμηνεία (νομίζω ότι δεν είπε το Άσπρο μου Πουκάμισο) και το Agrigento. Το πρόγραμμα κατά τα άλλα κινήθηκε στα ίδια (πολύ ωραία βέβαια) περίπου επίπεδα.

1 person likes this

Στη χθεσινή παράσταση ο Νταλάρας ήταν πάλι σε δαιμωνιώδη φόρμα...Χωρίς να κάνει ιδιαίτερες κορώνες, σε όλα τα τραγούδια έκανε διαρκή τσαλιμάκια και εναλλαγές. Ήταν πολλές οι περιπτώσεις που ο Κότσιρας τον κοίταγε με πραγματικό θαυμασμό.Η παρουσία του Λ.Ζέρβα τον οδήγησε να απογειώσει "Του κόσμου το περίγελο" (αφού πρώτα μίλησε με πολύ όμορφα λόγια για τον μουσικό αυτό). Νομίζω ότι στην χθεσινή βραδιά βοήθησε και το κοινό που ήταν πολύ ένθερμο. Ακόμα και ο βαρύς Μαχαιρίτσας ήταν πιο χαλαρός, Και μου αρέσει πολύ που κάνει παρατηρήσεις στο φασαριόζικο κοινό.

Υ.Γ. Φεύγοντας "κρυφάκουσα" μια παρέα νεαρών (20-25) που δεν έιχαν έρθει για τον Νταλάρα και είχαν μείνει κατάπληκτοι. Ο ένας είπε "Δεν υπάρχει αυτό. 68 χρονών με τέτοια φωνή και ενέργεια. Δεν τον είχα εκτιμήσει και παρακολουθήσει πριν".:) 

5 people like this

Το τραγούδι ''του κόσμου το  περίγελο" το έπαιξε και την Παρασκευή ,όπως επίσης είπε εμβόλιμα και το πρώτο κουπλέ από το ''Στον Πειραιά συννέφιασε'' μεταξύ πρώτης και δεύτερης στροφής στο " Ένα βράδυ που βρεχε" :walkman:

3 people like this

11 hours ago, nikos g said:

είπε εμβόλιμα και το πρώτο κουπλέ από το ''Στον Πειραιά συννέφιασε'' μεταξύ πρώτης και δεύτερης στροφής στο " Ένα βράδυ που βρεχε" :walkman:

:D:D:clap:

Πέρασα ένα πολύ ωραίο και χαλαρό βράδυ. Ένα πρόγραμμα χορταστικό, πολύ δεμένο και καλά δομημένο. Έχει επισημανθεί πολλές φορές αλλά είναι πράγματι άξια λόγου και εξαιρετικά ενθαρρυντική η άριστη φωνητική κατάσταση του Νταλάρα! Αν σε αυτήν προστεθεί και η εξαιρετική διάθεση που δείχνει, είναι επόμενο ότι όποιος πάει θα περάσει καλά. Κόσμος πολύς και εκδηλωτικός και σημαντικό ότι ακούς γύρω σου μόνο θετικά σχόλια έκπληξης, από ανθρώπους μιας άλλης γενιάς, που μάλλον έβλεπαν πρώτη φορά ζωντανά Νταλάρα και ό,τι ήξεραν γι αυτόν ήταν η παραφιλολογία και η δήθεν σάτιρα. Ο Ζουγανέλης κάνει αυτό που κάνει ίδιο πολλά χρόνια, που βγάζει γέλιο με την απαραίτητη βωμολοχία. Μέσα σε αυτό το χαλαρό κλίμα υπάρχει χώρος για δυνατές ερμηνείες (Ανεμολόγιο και Παραπονεμένα λόγια), για απρόβλεπτες κορώνες σε χιλιοτραγουδισμένα κομμάτια, που πάντα βρίσκει τρόπο να τα πειράζει (Φαντασία και Καλή τύχη) και για εκπλήξεις (Ακροβάτης και Ήρθε ο χειμώνας). Χωρίς να μπορώ να υποστηρίξω ότι καθηλώθηκα, πιστεύω ότι μια φορά ακόμα θα ξαναπάω, να ακούσω ωραία τραγούδια και να απολαύσω έναν Νταλάρα που όχι μόνο το ρεπερτόριο του, αλλά και αυτη η φωνή του στα 67 του, εξακολουθούν να αποτελούν σημείο αναφοράς για όποιον υγιώς σκεπτόμενο ασχολείται με το ελληνικό τραγούδι είτε ως επαγγελματίας είτε ως ακροατής. 

3 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...