Sign in to follow this  
Followers 0
Alona

Περιστέρι 21 Ιουνίου 2017

15 posts in this topic

Τζοκόντα
Ένας κόμπος η χαρά μου
Από το παράθυρό σου
Τα βεγγαλικά σου μάτια
Τι πάθος
Το Πεπρωμένο
Αν υπάρχει λόγος
Κλειδαριές
Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν
Να με θυμάσαι και να μ΄ αγαπάς

Εγώ για σένα
Οι ελεύθεροι κι ωραίοι
Παραπονεμένα λόγια
Ανεμολόγιο
Ο ακροβάτης
Μοιρολόι 
Νύχτα

Hasta Siempre 
Όλα σε θυμίζουν
Βάρα νταγερέ
Χαροκόπου 1942-1953
Στην αλάνα
Έχω ένα καφενέ
Βρέχει στη φτωχογειτονιά
Οι κυβερνήσεις πέφτουνε

Μη μου θυμώνεις μάτια μου
Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω
Γιορτή ζεϊμπέκηδων

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βραδιά τιμής για τον Γιώργο Νταλάρα. Πολύς πολύς πολύς κόσμος. Τίμησε τον καλλιτέχνη κι εκείνος με τη σειρά του τους διοργανωτές κι αυτόν τον κόσμο που τον στηρίζει 50 χρόνια τώρα. Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία της εκδήλωσης και για την επιτυχία της συγκέντρωσης τροφίμων υπέρ του Κοινωνικού Παντοπωλείου. Ο Νταλάρας ευχαρίστησε όλους τους μεγάλους δημιουργούς αλλά ιδιαίτερα τον Σταύρο Κουγιουμτζή. Επιπλέον έκανε ιδιαίτερη μνεία στους μουσικούς και στους τεχνικούς. Η Ασπασία ακόμη μια φορά εκπληκτική.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Alona said:

19366169_1934040903533929_26215900398981

Like στη φωτογραφία για ευνόητους λόγους!!!  :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πούμε και δυο λόγια για τη συναυλία - αν και δεν έχει και πολλά να πει κανείς.

Όσον αφορά το πρόγραμμα, μια κλασική νταλαρισυναυλία, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από αυτό που περίμενε κανείς πηγαίνοντας εκεί.

Ο Νταλάρας πολύ καλός φωνητικά και με αρκετή όρεξη. Πόσο πολύ μου είχε λείψει! :walkman: Η Ασπασία εντυπωσιακή για άλλη μια φορά! Η ορχήστρα εξαιρετική!

Εγώ την απόλαυσα πολύ αυτή τη συναυλία (ίσως να έχει να κάνει και με τον 7μηνο αποκλεισμό μου από συναυλίες!)!

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι πώς μια συναυλία αλληλεγγύης στο κοινωνικό παντοπωλείο έγινε μια συναυλία τιμητική γι ατο Γιώργο Νταλάρα. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω κάποια ένσταση ή κάποια διαφωνία απλά αναρωτιέμαι πως έγινε αυτή η στροφή!

Αυτό που δε μου άρεσε καθόλου ήταν η έναρξη της εκδήλωσης με το βιντεάκι-κόλακα για το Νταλάρα, τις - σύντομες είναι η αλήθεια - ομιλίες του Γιαννάκη και του Γαβρά για το Νταλάρα και τις φανφάρες του δημοσιοσχετίστα (για να μη χρησιμοποιήσω άλλο χαρακτηρισμό) δημάρχου.

Ευτυχώς μετά ανέβηκε ο Νταλάρας, αφιέρωσε τη συναυλία στον Κουγιουμτζή, λίγο αργότερα μίλησε για τους συνεργάτες του μουσικούς και τεχνικούς κι έσωσε λίγο τους τύπους!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως ο Νταλάρας θέλησε η συναυλία να έχει και χαρακτήρα προσφοράς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν μια λαϊκή συναυλία με τραγούδια για τον κόσμο αλλά ταυτόχρονα επιλεγμένα με τον νταλαρικό τρόπο που να δίνουν και ένα παραπάνω νόημα για όποιον θέλει να το αντιληφθεί. Ο Νταλάρας ήταν σε πολύ καλή φωνητική κατάσταση και παρά την μεγαλούτσικη περιοδεία στην Ευρώπη εμφανώς πιο ξεκούραστος από τον τελευταία μήνα στην Ακτή Πειραιώς. Ήταν μια βραδιά τιμής για εκείνον αλλά ο ίδιος δεν ξέχασε τον Κουγιουμτζή, τους μουσικούς, τους τεχνικούς με την πολύ ωραία φράση "ό,τι και να πιστεύουμε για τον εαυτό μας είμαστε πολύ λιγότεροι χωρίς τους άλλους γύρω μας" (κάπως έτσι). Θα ξεχώριζα την ερμηνεία στο Μοιρολόι που νομίζω ήταν από τις καλύτερες που έχει κάνει,

Στα αρνητικά της βραδιάς η φαμφαροειδής είσοδος του δημάρχου, η μικρή-νομίζω-συμμετοχή του κοινού στα τραγούδια και η απουσία αναφοράς στο κοινωνικό παντοπωλείο, έστω για τους τύπους.

Συνολικά,όμως, ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά που μας θύμισε ότι στο κέντρο της Αθήνας υπάρχουν πολύ όμορφα μέρη, αρκεί να υπάρχουν αφορμές για να τα επισκεφθείς.

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0