Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Βαγγέλης Κορακάκης

118 posts in this topic

Νέο cd με τη ζωντανή ηχογράφηση από τη "Μαγιοπούλα", το μαγαζί που εμφανίζεται τα τελευταία χρόνια ο Βαγγέλης Κορακάκης.

Από το musical.gr:

ΣΤΗ ΜΑΓΙΟΠΟΥΛΑ LIVE

Ο Βαγγέλης Κορακάκης παρουσιάζει τραγούδια απ' όλη τη μέχρι τώρα διαδρομή του (17 από τη γνωστή δισκογραφία του αλλά και 4 καινούργια), σε ένα νέο δίσκο με τίτλο Ο Βαγγέλης Κορακάκης στη Μαγιοπούλα.

Συμμετέχουν: Χαρά Πομώνη, Αντιγόνη Μπούνα, Στέλιος Γαλανός, Αλέκος Δεληγιάννης, Γιώργος Ταμπάρης, Σταυρούλα Μανωλοπούλου και ο Βασίλης Κορακάκης

Ο λαϊκός συνθέτης και ερμηνευτής τιμά το γνωστό κέντρο της Καισαριανής, που από το 1997 έγινε το σπίτι του και το στέκι όλων όσων αγαπούν το καλό λαϊκό τραγούδι.

Το album συνοδεύεται από ένθετο βιβλιαράκι με τους στίχους των τραγουδιών, τους συντελεστές και άλλες πληροφορίες.

A/A ΤΙΤΛΟΣ

1 ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΤΡΕΛΗΣ - Βαγγέλης Κορακάκης

2 ΠΡΩΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ - Βαγγέλης Κορακάκης

3 ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ - Αντιγόνη Μπούνα

4 ΔΥΟ ΦΥΛΛΑΡΑΚΙΑ ΔΥΟΣΜΟΣ - Στέλιος Γαλανός

5 ΚΛΑΨΕ ΟΥΡΑΝΕ ΜΟΥ - Χαρά Πομώνη

6 ΣΕΡΙΦΟΣ (Σ' αυτό το λιμάνι) - Αλέκος Δεληγιάννης

7 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ - Βασίλης Κορακάκης

8 ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΒΡΑΔΥΑ - Γιώργος Ταμπάρης

9 ΠΙΚΡΟ ΦΙΛΙ - Σταυρούλα Μανωλοπούλου

10 ΠΕΡΑΜΑ - Βαγγέλης Κορακάκης

11 ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΖΩ - Βαγγέλης Κορακάκης

12 ΧΑΜΕΝΗ ΧΑΡΑ - Στέλιος Γαλανός

13 ΣΕ ΜΑΓΕΜΕΝΗ ΑΓΚΑΛΙΑ - Αντιγόνη Μπούνα

14 ΠΑΛΙΟΣΚΑΡΟ - Βαγγέλης Κορακάκης

15 ΚΑΒΟΣ - Γιώργος Ταμπάρης

16 ΣΤΟΝ ΤΑΥΡΟ ΣΤΗ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ - Βαγγέλης Κορακάκης

17 Η ΑΛΗΘΕΙΑ - Σταυρούλα Μανωλοπούλου

18 ΕΓΩ ΚΙ Ο ΠΟΝΟΣ - Βασίλης Κορακάκης

19 ΕΤΣΙ ΜΟΙΑΖΕΙ - Αλέκος Δεληγιάννης

20 ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΓΑΠΕΣ - Χαρά Πομώνη

21 ΛΑΥΡΙΟ - Βαγγέλης Κορακάκης

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...e=5200104352424

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίος !!!! Μπράβο του !!!

:razz:;):mad:

Υ.Γ. ωραία επιλογή για δώρο ο παραπάνω δίσκος!

Ετσι Αγνή ; :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωραίος !!!!  Μπράβο του !!!

:razz:  ;)  :mad:

Υ.Γ. ωραία επιλογή για δώρο ο παραπάνω δίσκος!

Ετσι Αγνή  ;  :rolleyes:

:razz::razz::lookaround:

:lol: :lol: :lol:

Θα της το πάρω εγώ τα Χριστούγεννα...

...κι αν διανοηθεί να πάει να το αλλάξει...

...................................................................... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ωραίος !!!!  Μπράβο του !!!

:razz:  :razz:  :lookaround:

Υ.Γ. ωραία επιλογή για δώρο ο παραπάνω δίσκος!

Ετσι Αγνή  ;  :rolleyes:

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

:lol: :lol: :lol:

Θα της το πάρω εγώ τα Χριστούγεννα...

...κι αν διανοηθεί να πάει να το αλλάξει...

...................................................................... ;)

Πρόσεχε τι υπόσχεσαι :rolleyes::razz:

Μην τολμήσεις και ξεχάσεις την υπόσχεσή σου;) γιατί θα στα κάνω τ.........α μέχρι να μου το φέρεις :huh::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Bαγγέλης Κορακάκης θα βρίσκεται από τις 17 Οκτωβρίου στη "Μαγιοπούλα" μαζί με τους Γιάννη Ντουνιά, Χαρά Πομώνη και Σταυρούλα Μανωλοπούλου. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Βαγγέλης Κορακάκης συζητά με το Θανάση Γιώγλου για το "Μουσικόραμα"...

"Δεν έχουν μείνει πολλοί σήμεραΈνας από αυτούς , ένας αυθεντικός δημιουργός που ζει, σκέφτεται και γράφει λαϊκά, ένας από τους συνεχιστές των μεγάλων του λαϊκού τραγουδιού, όπως αυτό διαμορφώθηκε στη μεταπολεμική Ελλάδα, ο Βαγγέλης Κορακάκης, συζητά με το Θανάση Γιώγλου, για το λαϊκό τραγούδι, τις αγάπες του, τα τραγούδια του και τα όνειρά του για το μέλλον"

Περισσότερα εδώ:

http://www.mousikorama.gr/Korakakis_Baggelis.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγκλονιστική συνέντευξη.Απλή και μεγαλειώδης.

Τα τραγούδια του Βαγγέλη Κορακάκη είναι πολύ κοντά μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τις πιο εμπεριστατωμένες, ολοκληρωμένες συνεντεύξεις!

Και μακάρι να πραγματοποιηθούν τα σχέδια για δισκογραφική συνεργασία με τον Γ.Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως η συνεργασία αυτή θα είναι ιδανική.Θα έχουμε να κάνουμε με καθαρά λαϊκά τραγούδια πράγμα που σημαίνει ότι και ο Κορακάκης και ο Νταλάρας ξέρουν πολύ καλά σε ποιούς δρόμους θα πατήσουν.

Μακάρι.

Αν και υποπτεύομαι ότι ο συμπαθέστατος Βαγγέλης,έχει βάλει στην άκρη κάποια τραγούδια για τον Γιώργο.

Και θα μπορούσε ο Νταλάρας αν και εφ'όσον γίνει αυτή η συνεργασία να κάνει επανεκτέλεση σε ένα μεγάλο και ξεχασμένο τραγούδι του Κορακάκη απο τον πιό συγκλονιστικό του δίσκο,το"Λαύριο".

Το τραγούδι είναι "Ο Κουρασμένος δρόμος μου",που τραγούδησε ο Γεράσιμος Ανδρεάτος.Και ταιριάζει απόλυτα στη φωνή του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο πολύ ωραία.

Ιδιαίτερα ευχάριστη και η αναφορά προς τη σελίδα μας :););)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να γίνει πράξη αυτή η συνεργασία! Όλοι το θέλουμε πολύ!!

Προσωπικά, θα επιθυμούσα και μια επανεκτέλεση απο το "Πρώτο φθινόπωρο" με τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συνέντευξη είναι εξαιρετική.Μπράβο Θανάση.Φυσικά ελπίζουμε σε μια τέτοια συνεργασία.Είναι καιρός για αυθεντικά λαϊκά τραγούδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ν γίνει μια τέτοια συνεργασία και διαφημιστεί και προωθηθεί όπως της αρμόζει, τότε θα 'χουμε να λέμε για έναν δίσκο σταθμό που είμαι σίγουρος πως θα παίξει καθοριστικό δρόμο στα δρώμενα της δισκογραφίας. Νομίζω πως έχει έρθει ο καιρός να βγουν για τα καλά στο "ραδιοτηλεοπτικό μειντάνι" όλοι όσοι γράφοθν γνήσια λαϊκά τραγούδια. Αλλά αυτή είναι μια μεγάλη συζήτηση που ίσως μπορουμε να την κάνουμε σε άλλο topic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να μας πληροφορήσει σε ποια συλλογή βρίσκεται το τραγούδι του Καλδάρα που αναφέρει ο Κορακάκης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νεφέλη ,το "Πάλι κι απόψε σκεφτικός" ή "Πάλι σε βλέπω σκεφτικό" βρίσκεται στη συλλογή της Margophone "Απόστολος Καλδάρας-Οι μεγάλοι του ρεμπέτικου Νο 15" και με πολύ πιο καθαρό ήχο στη συλλογή "Η Στέλλα Χασκήλ-Αυθεντικές ηχογραφήσεις από τις 78 στροφές" που κυκλοφόρησε με το περιοδικό "Λαικό τραγούδι" τον Ιούνιο-Ιούλιο 2008.

Ενδέχεται να υπάρχει κι αλλού, αλλά αυτή τη στιγμή αυτές έχουν πέσει στην αντίληψή μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε Θάνο! Γαμάτη συνέντευξη!! Είμαι σίγουρος οτι την καταχάρηκες και εσύ ο ίδιος!! ;);):(

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Βαγγέλης Κορακάκης την προσεχή Δευτέρα στο "Έχει γούστο".

:music::music::):music:

Υπενθύμιση, είδα και το τρέιλερ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη Δευτέρα 27 και την Τρίτη 28 Οκτωβρίου ο Βαγγέλης Κορακάκης θα βρίσκεται στη μουσική σκηνή "Βάρδια" στη Θεσσαλονίκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τη Δευτέρα 27 και την Τρίτη 28 Οκτωβρίου ο Βαγγέλης Κορακάκης θα βρίσκεται στη μουσική σκηνή "Βάρδια" στη Θεσσαλονίκη.

Εσύ κάτι έχεις πάθει και ξεχνάς να αναφέρεις την ώρα έναρξης... :razz::razz:

Το ίδιο έκανες και με την Αίγλη... :confused::(:razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες βράδυ στη μουσική σκηνή "Βάρδια" στη Θεσσαλονίκη, κατάλαβα τι θα πει αληθινός λαικός καλλιτέχνης.

Κι αυτό γιατί είχα την τύχη και τη χαρά να ακούσω τον Βαγγέλη Κορακάκη μαζί με τη Σταυρούλα Μανωλοπούλου (μια εξαιρετική λαική τραγουδίστρια που τον συνοδεύει επί σειρά ετών) και την ορχήστρα του, την οποία αποτελούσαν δυο μπουζούκια (στο ένα ο γιος του Βαγγέλη, ο Βασίλης, ο οποίος είναι μεγάλο ταλέντο τόσο στο μπουζούκι όσο και στο τραγούδι), ακορντεόν, κιθάρα και κοντραμπάσο. Ο ίδιος ο Βαγγέλης έπαιξε τρίχορδο μπουζούκι ενώ τα παιδιά που έπαιζαν τα μπουζούκια, ανέλαβαν μεγάλο τραγουδιστικό μέρος του προγράμματος. Ενός προγράμματος που κράτησε περίπου 4μιση ώρες...

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με κάποιες επιτυχίες της χρυσής εποχής του ελληνικού τραγουδιού. "Οι χαρταετοί","Μη μου χτυπάς τα μεσάνυχτα την πόρτα", "Αλλοτινές μου εποχές", "Η φαντασία", "Ο δρόμος είναι δρόμος", "Στα χρόνια της υπομονής", ενώ στο "Πατέρα κάτσε φρόνιμα" που τραγούδησε ο Βασίλης Κορακάκης, ανέβηκε στη σκηνή και ο Βαγγέλης.

Για να συνεχίσουν με μια επιλογή από τα εξαιρετικά τραγούδια του, όπως το "Λαύριο" , η "Σκέψη της τρελής", "Πρώτο φθινόπωρο", "Το ποτηράκι της καρδιάς", "Μάνα που ζω", "Μεγάλες αγάπες", "Έρχονται βράδια", "Ο κουρασμένος δρόμος μου","Η αλήθεια", "Ώρα που διάλεξες", ένα υπεροχο ζειμπέκικο από τον πρώτο δίσκο του Κορακάκη, τους "’ρχοντες" με τίτλο "Πόσο ακόμα να κρατήσω" και πολλά άλλα τα οποία εναλλάσονταν με παλιά λαικά τραγούδια, απ'αυτά που όλοι ξέρουμε και μας αρέσουν αλλά δεν είναι , αυτό που λέμε κοινώς "σούπες"... Δεν ακούγονται παντού..."Μην τα φιλάς τα μάτια μου", "Το θολωμένο μου μυαλό", "Ο κυρ-Θάνος", "Σε τούτο το στενό", "Κοίτα με στα μάτια", "Για χατήρι σου ξημερώνει", "Δεν ξέρω πόσο σ'αγαπώ", "Νύχτα ονειρομάνα" και άλλα. Ιδιαίτερα συγκινητική η στιγμή στην οποία ο Κορακάκης θυμήθηκε το Σταύρο Κουγιουμτζή, αναφέρθηκε στην εκπομπή στην "Υγειά μας" και μετά από 4 χρόνια ξανατραγούδησε το "Μεθοκόπι" (το οποίο είχε πει και τότε στην εκπομπή), αφιερώνοντας το στην κόρη του Σταύρου, τη Μαρία, που ήταν παρούσα μεταξύ του κοινού.

Κατά τις 2.20 συνέβη κάτι που δεν έχω ξαναδεί, όσες φορές έχει τύχει να πάω σε ζωντανό πρόγραμμα. Ο Βαγγέλης "διέταξε" να κλείσουν τα ηχητικά, μια και η ώρα ήταν περασμένη και για μιάμιση ώρα περίπου το πρόγραμμα συνεχίστηκε χωρίς ρεύμα, unplugged που λέμε στα Ελληνικά...Ο Βαγγέλης προέτρεψε το κοινό να του ζητήσει τραγούδια.

Ήταν πραγματικά μια ιεροτελεστία...Η βραδιά συνεχίστηκε με τραγούδια λιγότερο γνωστά...Ξεχασμένα του Θεοδωράκη όπως "Σε ποιο βουνό" και "Μες στο έρημο λιμάνι" αλλά και τα "Περβόλια", "Ποιος τη ζωή μου", "Σαββατόβραδο", "Της ξενιτιάς", "Γωνιά γωνιά"...Και άλλα πολλά... Το "Παλτό" του Μητσάκη, "Σαν απόκληρος γυρίζω","Όταν σημάνει η ώρα" , "Ο γκρεμός", "Του κάτω κόσμου τα πουλιά", "Από βυθό σ'άλλο βυθό", "Ο γυάλινος κόσμος", "Θέλω να πάψεις να γελάς", "Η νταλίκα", "Μοίρα μου γιατί να κλάψω" (του Κορακάκη) και ενώ ο Βαγγέλης ανήγγειλε το τέλος του προγράμματος,κάπου στις 4 παρά, μετά από παραγγελιές θαμώνων έπαιξε το δικό του "Πέραμα" και το "Βαθιά στη θάλασσα θα πέσω" του Ζαμπέτα.

Τόσο πριν την έναρξη του προγράμματος όσο και στο τέλος ο Βαγγέλης Κορακάκης κάθησε ανάμεσα στο κοινό και συνομίλησε με πολλούς από τους θαμώνες που γέμισαν ασφυκτικά χθες τη "Βάρδια". Κι απ'ότι έμαθα τη Δευτέρα ο κόσμος ήταν ακόμη πιο πολύς.

Ήταν μια αξέχαστη βραδιά...Μια βραδιά ελπίδας για το καλό λαικό τραγούδι...Που απέδειξε ότι , με τέτοιους καλλιτέχνες και τέτοια προγράμματα θα ζει και θα αναπνέει εφ'όρου ζωής....Αντιστεκόμενο στις "σειρήνες" που κατά καιρούς ακούγονται και το αμφισβητούν...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0