Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Βαγγέλης Κορακάκης

118 posts in this topic

Ωραία πράγματα, πολύ ωραία. Τυχεροί όσοι παραβρέθηκαν.

Θάνο, όντως με αυτά που άκουσα νιώθω ότι δε χάθηκε ακόμη η ελπίδα για το καλό λαϊκό τραγούδι.... :D:wow::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θάνο, όντως με αυτά που άκουσα νιώθω ότι δε χάθηκε ακόμη η ελπίδα για το καλό λαϊκό τραγούδι.... :D:wow::music:

Κι επειδή έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων για το θέμα, πιστεύω ακράδαντα πως ο όρος καλό ΛΑΙΚΟ τραγούδι, εκπροσωπεί ακριβώς αυτό...Και το επαναλαμβάνω για να το πάρουν χαμπάρι και κάποιοι που λένε πως ανήκει στη σφαίρα του παρελθόντος και τέτοιο λαικό τραγούδι δεν υπάρχει σήμερα και με διάφορους ηχητικούς νεωτερισμούς προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θάνο, όντως με αυτά που άκουσα νιώθω ότι δε χάθηκε ακόμη η ελπίδα για το καλό λαϊκό τραγούδι.... :D  :wow:  :music:

Κι επειδή έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων για το θέμα, πιστεύω ακράδαντα πως ο όρος καλό ΛΑΙΚΟ τραγούδι, εκπροσωπεί ακριβώς αυτό...Και το επαναλαμβάνω για να το πάρουν χαμπάρι και κάποιοι που λένε πως ανήκει στη σφαίρα του παρελθόντος και τέτοιο λαικό τραγούδι δεν υπάρχει σήμερα και με διάφορους ηχητικούς νεωτερισμούς προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο...

Βέβαια υπάρχει πρόβλημα όταν αυτό που λές το βρίσκουμε μόνο σε έναν συνθέτη.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θάνο, όντως με αυτά που άκουσα νιώθω ότι δε χάθηκε ακόμη η ελπίδα για το καλό λαϊκό τραγούδι.... :D  :wow:  :music:

Κι επειδή έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων για το θέμα, πιστεύω ακράδαντα πως ο όρος καλό ΛΑΙΚΟ τραγούδι, εκπροσωπεί ακριβώς αυτό...Και το επαναλαμβάνω για να το πάρουν χαμπάρι και κάποιοι που λένε πως ανήκει στη σφαίρα του παρελθόντος και τέτοιο λαικό τραγούδι δεν υπάρχει σήμερα και με διάφορους ηχητικούς νεωτερισμούς προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο...

Βέβαια υπάρχει πρόβλημα όταν αυτό που λές το βρίσκουμε μόνο σε έναν συνθέτη.......

Δεν είναι μόνο ένας. Υπάρχει και ο Ζήκας, υπάρχει και ο Σούκας,ο Νικολόπουλος, ο Πολυκανδριώτης αλλά και άλλοι...Μπορεί βέβαια όλες οι δουλειές τους να μην διεκδικούν βραβείο πρωτοτυπίας, γράφουν όμως και προσφέρουν μέχρι σήμερα ωραία λαικά τραγούδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τα τραγούδια εντωμεταξύ...ένα κι ένα! :music: Μπράβο στον Κορακάκη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβαζα πάλι την συνέντευξη του Βαγγέλη Κορακάκη στον Θανάση,και συνδυάζοντας την βραδυά που τον είδα στη Μαγιοπούλα θέλω να γράψω δυό λόγια.

Κατ'αρχάς έχουμε να κάνουμε με έναν δημιουργό διαφορετικό απο τους άλλους,και το λέω αυτό με βαθύ αίσθημα ευθύνης.

Ο Βαγγέλης Κορακάκης είναι ένας αυθεντικός λαϊκός συνθέτης,εξαιρετικός μουσικός,απλός , καθαρός,και κιμπάρης.Προσωπικά χρόνια είχα να δω έναν μάγκα που να μην το παίζει και που να μην τον...πάτησε το τρένο.

Παίζει με πάθος και ζεί το κάθε του τραγούδι δίνοντας του τον απόλυτο σεβασμό,είτε είναι το δικό του "Πέραμα" είτε είναι το "Ειν'όλα μαύρα" του Μητσάκη.Προσωπικά μόνον έναν ξέρω που ζει το κάθε του τραγούδι σαν να ζει μιά ζωή,και αυτός είναι ο Γιώργος Νταλάρας.Ακριβώς το ίδιο πράγμα είδα στον Βαγγέλη και ένοιωσα μαγεμένος,γεμάτος και ευτυχισμένος.

Τα τραγούδια του έχουν μιά παλλικαριά και ο λόγος του ουσία,μιλούν στην καρδιά και της ανοίγουν πόρτες και παράθυρα για να μπει αέρας καθαρός και αστέρια.

Κρίμα που δεν είπε δικά του τραγούδια η μόρτισσα όλων των εποχών η Σωτηρία Μπέλλου(σύμφωνα με την μαρτυρία του στον ακεριβό μας φίλο Θανάση),και ξαναλέω ελπίζοντας ότι είναι ο καιρός να τραγουδήσει τραγούδια του ο Γιώργος Νταλάρας και μάλιστα έναν ολόκληρο δίσκο.

Αυτή την στιγμή που γράφω ακούω το τραγούδι του "στον Ταύρο στην Καισαριανή",τι τραγουδάρα είναι αυτή!

Και ένα περιστατικό που μου συνέβη πριν εφτά χρόνια.

Για τρεις μήνες πήγαινα καθημερινά στο Λαύριο για την δουλειά μου.

Περνώντας απο την παλιά ψαραγορά και κοιτάζοντας τα ξεφλουδισμένα σπίτια με την απόλυτη ησυχία στους δρόμους και τους απλοϊκούς ανθρώπους,που κάθονταν στην αυλίτσα τους με το καφεδάκι και τα λουλούδια στο ποτήρι κοροιδεύοντας την φτώχια τους και στολίζοντας την περηφάνια τους ένοιωθα μιά μελαγχολία μα συνάμα θαυμασμό.Κάτι φίλοι μου λέγανε να ακούσω το "Λαύριο" του Κορακάκη,μα που να τον βρω...

Ο δίσκος αυτός τότε δεν είχε κάνει επανέκδοση και ήταν δυσεύρετος.

Μόλις επανεκδόθηκε λίγα χρόνια αργότερα έτρεξα και τον αγόρασα και τον έσφιξα στα χέρια μου λες κι ήταν χρυσάφι.

Πρωτοακούγοντας τα τραγούδια απο αυτόν τον θρυλικό δίσκο μου ήρθαν όλες εικόνες πάλι μπροστά μου μέσα απο τα τραγούδια του Βαγγέλη.

Ευχομαι να είναι πάντα καλά,γερός και αυθεντικός.Μα και αληθινά δικός μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΥΠΕΡΟΧΟΣ ο Κορακάκης!! Σε άλλο post υπέβαλα τα σέβη μου στον Νταλάρα. Νομίζω ότι θα τα υποβάλλω και στον Βαγγέλη Κορακάκη. Ένας σπάνιος μεγάλος λαϊκός συνθέτης. Τι ωραία που θα ήταν αν ο Νταλάρας -ανάμεσα σε όλα όσα επιλέγει- έκανε κι έναν δίσκο μαζί του, να πει ξανά καινούργια λαϊκά τραγούδια... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην εκπομπή "Δρόμοι" που προβλήθηκε σήμερα το απόγευμα, καλεσμένος ήταν ο Λάκης Χαλκιάς. Στο τέλος ακούστηκαν δυο τραγούδια απ'αυτά που ετοιμάζει αυτό τον καιρό με τον Βαγγέλη Κορακάκη.

Το μόνο που έχω να πω είναι πως αν όλα τα τραγούδια είναι σ'αυτό το επίπεδο, που πιστεύω πως θα είναι, τότε θα μιλάμε για τον καλύτερο λαϊκό δίσκο της χρονιάς.

:D:D:D:razz::razz:

Ο Βαγγέλης Κορακάκης θα εμφανιστεί στη Θεσσαλονίκη, στη μουσική σκηνή "Βάρδια" στις 15 & 16 Μαϊου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Βαγγέλης Κορακάκης θα εμφανιστεί στη Θεσσαλονίκη, στη μουσική σκηνή "Βάρδια" στις 15 & 16 Μαϊου.

Και στις 22 & 23 του ίδιου μήνα.

:music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Λάκης Χαλκιάς και ο Βαγγέλης Κορακάκης καλλιτέχνες με τη δική τους, ξεχωριστή ιστορία και κατάθεση στο λαϊκό τραγούδι συμπράττουν για πρώτη φορά στη δισκογραφία, κι αυτό από μόνο του αποτελεί ένα ιδιαίτερο γεγονός.

Εντεκα τραγούδια και ένα οργανικό απαρτίζουν το δίσκο ΛΕΒΕΝΤΙΚΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ, με το ερωτικό αλλά και το κοινωνικό στοιχείο στο επίκεντρο. Ο δημιουργός του Πρώτου φθινοπώρου και του Λαυρίου επιστρέφει με ωριμότητα και ματιά διεισδυτική, σε θέματα που πάντα τον απασχολούσαν, ενώ ένας μεγάλος ερμηνευτής αποδεικνύει για άλλη μια φορά πως δεν γνωρίζει όρια.

«Το πρώτο τραγούδι που έμαθα στο μπουζούκι ήτανε Η φάμπρικα δε σταματά, του Μαρκόπουλου», λέει ο συνθέτης, εξιστορώντας το χρονικό της δισκογραφικής του συνάντησης με τον σπουδαίο ερμηνευτή. «Ξεκινώντας το δίσκο, κατάλαβα από την αρχή ότι έχω να κάνω με έναν πολύ μεγάλο λαϊκό τραγουδιστή. Τα τραγούδια μου τα έλεγε όπως ακριβώς ήθελα. Με κοίταζε, με ψυχολογούσε και τα έλεγε. Επαιρνε τη φωνή μου, σα να τα λεγα εγώ. Αυτό με συγκίνησε· δείχνει έναν άνθρωπο που πραγματικά ξέρει να σέβεται τον δημιουργό.

Ο Λάκης Χαλκιάς είναι ένας άνθρωπος με αξιοπρέπεια και ήθος, ένας μεγάλος τραγουδιστής που είχα την τύχη να συνεργαστώ μαζί του» (Βαγγέλης Κορακάκης).

Φωνητικά: Σταυρούλα Μανωλοπούλου, Βασιλής Κορακάκης, Παναγιώτης Τσίτσικας, Βαγγέλης Κορακάκης

Τύπος: Μουσικό CD

ΤΙΤΛΟΣ: ΛΕΒΕΝΤΙΚΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ

Κατηγορία: ΛΑΪΚΑ

Ερμηνευτής: ΛΑΚΗΣ ΧΑΛΚΙΑΣ

Συνθέτης: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ

Στιχουργός: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ

Εταιρεία: DIKTIO

Κυκλοφορία: 26/09/2009

1 ΑΝΟΙΞΗ

2 ΤΟ ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΧΟΥ

3 ΝΑ 'ΣΑΙ ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΚΑΙ Ν' ΑΝΤΕΧΕΙΣ

4 ΣΤΗΝ ΚΡΥΑ ΠΟΛΗ

5 ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ

6 ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

7 ΛΕΒΕΝΤΙΚΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ

8 ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ

9 ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΑΒΒΑΤΟ

10 ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

11 ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΗ

12 ΔΕΙΛΙΝΟ ΣΤΗ ΣΕΡΙΦΟ

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...104352592&cat=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ Τ΄ΟΥΡΑΝΟΥ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ - ΛΑΚΗΣ ΧΑΛΚΙΑΣ

Από 22 Οκτωβρίου και κάθε Πέμπτη, Παρασκευή,

Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι.

Το «Περιβόλι τ ουρανού», το ιστορικό κέντρο νυχτερινής διασκέδασης

φιλοξενεί φέτος δύο μεγάλα ονόματα της Ελληνικής λαϊκής μουσικής,

τον Βαγγέλη Κορακάκη και τον Λάκη Χαλκιά.

Μαζί θα παρουσιάσουν ένα καθαρά λαϊκό πρόγραμμα καθώς και τραγούδια από τη νέα κοινή τους δισκογραφική δουλειά με τίτλο «Λεβέντικες Καρδιές» σε στίχους και μουσική του Βαγγέλη Κορακάκη

που κυκλοφορεί αυτές τις μέρες.

Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει επίσης αγαπημένα ρεμπέτικα και

δημοτικά τραγούδια, με διανθίσματα από το έντεχνο ρεπερτόριο.

Στην παρέα τους συμμετέχουν η Σταυρούλα Μανωλοπούλου,

η Ελένη Καπηλίδη,ο ’λκης Μαύρος και στο μπουζούκι ο Βασίλης Κορακάκης. Μια αυθεντική λαϊκή παρέα στην πιο ιστορική μουσική σκηνή

της Αθήνας από 22 Οκτωβρίου.

Πληροφορίες:

Black Duck

Αλέξανδρος Καραμαλίκης akaramalikis@gmail.com, alexandros@blackduck.gr 6946492740

Δήμητρα Αποστόλου dimitra.apostolou@gmail.com 6946264122

Περιβόλι τ ουρανού

Λυσικράτους 19 & Αμαλίας 50

Πλάκα, Αθήνα

Τηλέφωνο

210 3235517, 210 3222048

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php...9543&gotolast=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To Σάββατο και την Κυριακή στις 4μμ οι εκπομπές του Γιώργου Τσάμπρα στο Β'πρόγραμμα θα είναι αφιερωμένες στον Βαγγέλη Κορακάκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To Σάββατο και την Κυριακή στις 4μμ οι εκπομπές του Γιώργου Τσάμπρα στο Β'πρόγραμμα θα είναι αφιερωμένες στον Βαγγέλη Κορακάκη.

Υπενθύμιση. ;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Βαγγέλης Κορακάκης και ο Λάκης Χαλκιάς θα βρίσκονται στη "Βάρδια" της Θεσσαλονίκης τη Δευτέρα 26 και την Τρίτη 27 Οκτωβρίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τραγουδούν με «λεβέντικες καρδιές»

Μετά τη δισκογραφική τους συνεργασία, από χθες το βράδυ μαζί και στη σκηνή στο «Περιβόλι τ' ουρανού» «E» 23/10

Μια αυθεντική λαϊκή συνεργασία, απ αυτές που δεν συμβαίνουν συχνά, θα έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε αυτές τις ημέρες. Ο λόγος για τη συνάντηση του λαϊκού τραγουδοποιού Βαγγέλη Κορακάκη και του ερμηνευτή Λάκη Χαλκιά.

Το αποτέλεσμα της συνεργασίας αυτής εκτείνεται σε δύο επίπεδα, καθώς αυτές τις μέρες κυκλοφορεί η νέα, κοινή δισκογραφική δουλειά τους με τίτλο «Λεβέντικες Καρδιές», ενώ από χθες το βράδυ βρίσκονται μαζί στο «Περιβόλι τ Ουρανού».

Οι δύο καλλιτέχνες, αν και με μεγάλη θητεία στον χώρο ο καθένας, δουλεύουν για πρώτη φορά μαζί. Πώς προέκυψε η συνεργασία τους; «Βρεθήκαμε σε μια τηλεοπτική εκπομπή για ένα αφιέρωμα στον Πάνο Γεραμάνη. Εγώ θέλησα να πω ένα τραγούδι του Βαγγέλη Κορακάκη κι έτσι άρχισαν όλα.

Μέχρι τότε εκείνος δεν είχε συνδέσει τα τραγούδια του με τη φωνή μου» μας λέει ο Λάκης Χαλκιάς και συμπληρώνει με ένα αίσθημα ικανοποίησης: «Για όλους εμάς που υπηρετούμε το καλό τραγούδι, σε χαμηλούς τόνους, δεν είναι εύκολο να βρούμε συνεργασίες που να μας αντιπροσωπεύουν. Η συνάντησή μου με τον Βαγγέλη Κορακάκη ήταν ο καλύτερος τρόπος για να έρθω σε επαφή με το λαϊκό τραγούδι, το οποίο γνώρισα και αγάπησα μέσα από τις συνεργασίες μου με τους πιο σημαντικούς εκπροσώπους του».

Η νέα δισκογραφική δουλειά τους περιλαμβάνει λαϊκά τραγούδια σε μουσική και στίχους του Βαγγέλη Κορακάκη.

Ο Λάκης Χαλκιάς περιγράφει χαρακτηριστικά αυτόν τον δίσκο ως «ένα άγγιγμα λαϊκής ψυχής με στίχο σύγχρονο που αναφέρεται στα καθημερινά προβλήματα του σημερινού ανθρώπου»: «Στο Βοτανικό/ Κοντά στο σιδεράδικο/ Ενας μετανάστης τριγυρνά/ Γύρω από τη στέρνα μου/ Χτίσαμε το άδικο/ Και τα χελιδόνια μου/ Χάθηκαν στα στενά...».

Κάποια από αυτά τα τραγούδια οι δύο καλλιτέχνες τα παρουσιάζουν ζωντανά κάθε Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι στο «Περιβόλι τ Ουρανού», όπου ξεκίνησαν χθες τις εμφανίσεις τους έχοντας στο πλευρό τους τη Σταυρούλα Μανωλοπούλου, την Ελένη Καπηλίδη, τον Αλκη Μαύρο και τον Βασίλη Κορακάκη στο μπουζούκι.

«Είναι ένα πρόγραμμα γνήσιο, διασκεδαστικό που καλύπτει όλη την γκάμα του ελληνικού τραγουδιού, από έντεχνο, μέχρι λαϊκό κι από ρεμπέτικο μέχρι παραδοσιακό» μας εξηγεί ο Λάκης Χαλκιάς και συμπληρώνει με νόημα: «Στόχος μας είναι να κάνουμε το κέφι του κόσμου κι όχι το δικό μας. Δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό, δίνουμε έμφαση στην επικοινωνία με τον κόσμο».

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=113...&pubid=7400844#

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμή την κυκλοφορία του τελευταίου του δίσκου με τίτλο "Χωματόδρομος", ο Βαγγέλης Κορακάκης θα είναι αύριο Πέμπτη (26/4) στις 6 με 7 το απόγευμα, καλεσμένος του Σιδερή Πρίντεζη στο Δεύτερο Πρόγραμμα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρουσίαση του νέου εξαιρετικού δίσκου του Βαγγέλη Κορακάκη...(Συνοδεύεται από video, τραγούδια και αποσπάσματα από συνέντευξη του συνθέτη στο Σιδερή Πρίντεζη)

Βαγγέλης Κορακάκης - «Χωματόδρομος» (ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ)

Yπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

04/05/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2611&Itemid=39

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία!! :) Είναι ο πρώτος δίσκος που θα αγοράσω μόλις ξαναπάω Αθήνα (αν τον βρω...)!

Ο Θοδωρής ο Στούγιος είναι φιλαράκι, από τα Τρόπαια!! :D Όσο για τον Κορακάκη, πάντα μου άρεσαν οι δουλειές του!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0