Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Αφιέρωμα στο Μάνο Λοίζο, 7 Σεπτεμβρίου 2017

18 posts in this topic

Περιμένοντας και των μελών τις εντυπώσεις, εδώ μία πρώτη γεύση

«80 χρόνια Μάνος Λοΐζος» - Το φινάλε της συναυλίας στο θέατρο Πέτρας

08/09/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/80-xronia-manos-loizos-to-finale-tis-synavlias-sto-theatro-petras

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχτές, Πέμπτη, έγινε η συναυλία.Αυτοί στο site Τρίτη κατάλαβαν.

http://www.gossip-tv.gr/lifestyle/exodos/story/502582/megali-synaylia-afieromeni-sti-mnimi-toy-manoy-loizoy

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τόση ησυχία από όσους πήγατε; Μόνο το FB έμεινε τελικά;

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με την Ασπασία

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δύο κουβέντες για το βράδυ της Πέμπτης. Εικόνα βγαλμένη από τα παλιά, με κόσμο να κατακλύζει το θέατρο ως και τα γύρω βράχια! Δεν ξέρω αν είναι συνήθης τακτική του συγκεκριμένου θεάτρου να εκδίδει τόσα εισιτήρια μέχρι να μην μείνει ούτε ένα κενό όχι στις κερκίδες, γιατί αυτές γέμισαν ήδη από τις επτάμιση - οκτώ το βράδυ, αλλά σε καμία γωνιά του θεάτρου, αρκεί να είχε μια μικρή επαφή με τη σκηνή. Τα τραγούδια μοναδικά και αγιασμένα! Δεν ξέρω αν είναι η μεγάλη καλλιτεχνική τους αξία ή η σύνδεση τους με παιδικές εικόνες και μνήμες, που τους δίνει τέτοια διάσταση. Μάλλον και τα δυο... Ιδιαίτερη συγκίνηση που άκουσα ζωντανά το Λιόντα, το Δε θα ξαναγαπησω, το Δέντρο και το Λιώνουν τα νειάτα μας, κάποια από αυτά για πρώτη φορά. Θα ήθελα ακόμα το Πάνε να πεις και την τρυφερή, ακριβώς σαν τραγούδι του Λοίζου, Ελισσώ! Ασπασία και Πασχαλίδης σε συνηθισμένα υψηλό επίπεδο, Βασίλης εξαιρετικός, όσο μεγαλώνει καταλήγω πως μου αρέσει περισσότερο στις μπαλάντες. Ο Νταλάρας θα έλεγα ότι ήταν, άγνωστο γιατί, μάλλον επαγγελματικά διεκπεραιωτικός και ως εκεί. Έχουμε δει αφιερώματα σε αγαπημένους του συνθέτες, πώς ζει κάθε στιγμή πάνω στη σκηνή, ε δε νομίζω ότι προχθές είχε καμία σχέση. Το δε φιναλε, ακριβώς στις δυο ώρες, με τον κόσμο καθηλωμένο να ζητάει κάτι ακόμα και μουσικούς και τραγουδιστές να φεύγουν σαν κυνηγημένοι, θα μείνει σε όλους όσους ήμαστε εκεί μια μεγάλη απορία... Αν σε αυτά προστεθούν και κάποια προβλήματα του ήχου, νομίζω ότι φύγαμε από την Πετρούπολη με γλυκόπικρη γεύση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντυπώσεις, παρατηρήσεις, video, φωτογραφίες και αναλυτικό πρόγραμμα από τη συναυλία αφιέρωμα στον Μάνο Λοΐζο στο θέατρο Πέτρας...

«Ο Μάνος είχε τη δική του ιστορία» στο θέατρο Πέτρας

11/09/2017

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλά να γράφονται όλα και ειδικά όταν σίγουρα υπάρχει καλοπροαίρετη διάθεση. Και πολύ σωστή η εκπεφρασμένη επιθυμία να γίνει η συναυλία και στη Θεσσαλονίκη. Και θα γράψω κάτι άλλο: δεν μπορώ να μη θυμηθώ το αφιέρωμα στο λιμάνι στον Κουγιουμτζή. Είχαμε γράψει τότε πως μερικές φορές είναι ουσία και κάποια πράγματα που δεν είναι βέβαια τα ίδια τα τραγούδια αλλά αφορούν το τραγούδι. Δεν αρκεί μόνο η σπουδαιότητα και η αγάπη των καλλιτεχνών αλλά και κάποιων παιδιών που αγαπάνε το τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και αργούτσικα λόγω υποχρεώσεων να γράψω κι εγώ δυο λόγια για τη συναυλία. Νομίζω ότι αυτό το οποίο κάλυψε τα πάντα (επιμέρους θετικά και αρνητικά) ήταν η συγκίνηση και το συναίσθημα που υπήρχε από την αρχή ως το τέλος της συναυλίας. Για όσους από εμάς δεν πρόλαβαν συναυλίες μεταπολίτευσης αυτή ήταν ίσως ένα πολύ μικρό δείγμα εκείνου του κλίματος των συναυλιών. Αυτό είναι το βασικό που νομίζω ότι θα μας μείνει από τη συναυλία. Παράπονα για την μικρή διάρκεια και τον "αποκλεισμό" κάποιων τραγουδιών είναι απολύτως δικαιολογημένα αλλά δεν χαλάνε τη συνολική εικόνα, Νομίζω ότι ερμηνευτικά θα μας μείνει το ντουέτο στο "Σακολουθώ" (όπου ο Νταλάρας ήταν για ηχογράφηση). Πολύ όμορφη η στιγμή του εναγκαλισμού με ανασήκωμα μεταξύ Νταλάρα και Παπακωνσταντίνου. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στην Ασπασία Στρατηγού που σε κάθε συναυλία είναι και καλύτερη. Μου άρεσαν και τα "παιχνιδιαρίσματα" του Νταλάρα στα κομμάτια από "Τα τραγούδια μας" στο "Η δουλειά κάνει τους άντρες" και το τελείωμα στο "Το μερτικό μου απ'τη χαρά". Ο Παπακων/νου σήκωσε το κοινό που δεν ήθελε καθόλου πίεση με κλασικά τραγούδια του Λοίζου ενώ ο Πασχαλίδης στάθηκε απολύτως στο ύψος που απαιτούσε η περίσταση με σεβασμό και ωραίες ερμηνείες.

Ανυπομονώ για την επόμενη συναυλία στο φεστιβάλ της ΚΝΕ που το "Δεν θα περάσει ο φασισμός" θα συνοδεύεται με τον ανάλογο συμβολισμό:rolleyes: 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν θα βγήκε κανένα ηχογράφηση από αυτή την συναυλία;  Πολυ ενδιαφέρον νομίζω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

35 χρόνια χωρίς τον Μάνο Λοΐζο συμπληρώνονται σήμερα.
Με αυτή την αφορμή κι έχοντας ακόμα στα αυτιά μας τα τραγούδια που ακούστηκαν στην πρόσφατη συναυλία αφιέρωμα στο συνθέτη στο θέατρο Πέτρας, σκέφτηκα σήμερα να ξανακούσουμε τέσσερα ντουέτα, που γεννήθηκαν από τη συνύπαρξη των ερμηνευτών που συμμετείχαν στη συναυλία...
Γιώργος Νταλάρας, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Μίλτος Πασχαλίδης και Ασπασία Στρατηγού.

4 ντουέτα για τον Μάνο Λοΐζο

17/09/2017

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/4-doueta-gia-ton-mano-loizo

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0