Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Ένα τραγούδι για την Ίμβρο

7 posts in this topic

http://paramithokouzina.blogspot.gr/2018/01/blog-post_21.html

Τα "Παραμύθια της Ίμβρου", η Εύη Τσιτιρίδου και ο Γιώργος Νταλάρας

 
 
 
Φωτογραφία της Evi Tsitiridou.
Φωτογραφία Κωνσταντίνος Χριστοφορίδης
Έγραφα τον Μάιο του 2014 στο literature.gr
 
Αποτέλεσμα εικόνας για Στοφόρος Τσιτιρίδου βυζαντινά"Το βιβλίο της Εύης Τσιτιρίδου –Χριστοφορίδου με τον τίτλο «Μια βόλτα στα βυζαντινά χρόνια» (Κέδρος) ανήκει στη σειρά «Με ξεναγό την ιστορία» απευθύνεται σε παιδιά 5-8 ετών, αλλά και στους μεγάλους –θα έλεγα εγώ- που αντιμετωπίζουν κάπως… περίεργα την εποχή του Βυζαντίου, θύματα του άθλιου τρόπου με τον οποίο διδάσκεται η ιστορία στο σχολείο. Η εικονογράφηση της Λέλας Στρούτση είναι εξαιρετική. Ομολογώ πως έμεινα να χαζεύω τις εικόνες της. Με σεβασμό στην παράδοση έχει δημιουργήσει ολοζώντανες ζωγραφιές. Οι ήρωες του βιβλίου είναι η Βάγια και ο Αστέρης αλλά και ο Γκάρι, ένας γάιδαρος που …πετάει και τους ταξιδεύει στο χρόνο. Η περιήγηση στη βυζαντινή καθημερινότητα είναι απολαυστική. Το βιβλίο συμπληρώνεται από εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Μελαγχολώ όταν βλέπω πόσοι ικανοί και δημιουργικοί άνθρωποι αγνοούνται και πως το υπουργείο που ονομάζεται Παιδείας προωθεί βιβλία κακόγουστα, κακογραμμένα και αντιπαιδαγωγικά. Ποιοι είναι όλοι αυτοί που τα εγκρίνουν; Σε ένα σχολείο που θα άξιζε το όνομα του με βιβλία σαν της κυρίας Τσιτιρίδου- Χριστοφορίδου θα διδασκόταν η ιστορία…"

Με αφορμή αυτό το βιβλίο κάλεσα την Εύη Τσιτιρίδου και στην εκπομπή που έκανα τότε στον ifeelkid. Από εκεί προέκυψε ένα θαυμάσιο παραμύθι που μπορείτε να διαβάσετε εδώ
Από τότε απολαμβάνω τα βιβλία της με πιο πρόσφατο το "Ο Αντίλ έχει πατρίδα" (Ελληνοεκδοτική)
 
Όμως οι δρόμοι μας έχουν διασταυρωθεί με πολλούς τρόπους. Βασικό σημείο αναφοράς μας η Ίμβρος.
Ο σύζυγός της Κωνσταντίνος Χριστοφορίδης, Ίμβριος με πλούσια δράση για το αγαπημένο μας νησί στάθηκε η αφορμή.
Οι δικοί μου δεσμοί με την Ίμβρο προέκυψαν από ένα ταξίδι που γέννησε ένα βιβλίο κι ένα ντοκιμαντέρ...
Με μεγάλη χαρά έμαθα λοιπόν ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα ένα νέο βιβλίο "Τα παραμύθια της Ίμβρου"από τις εκδόσεις Σαΐτη σε εικονογράφηση Νικόλα Ανδρικόπουλου.
Φωτογραφία της Evi Tsitiridou.
Νικόλας Ανδρικόπουλος: Το μαγικό άλογο (εικονογράφηση για τα Παραμύθια της Ίμβρου)
 
Κι όχι μόνο αυτό. Το βιβλίο θα έχει και CD  με "Ένα τραγούδι για την Ίμβρο" σε στίχους δικούς της και μουσική Δημήτρη Κάσσαρη. Ερμηνευτής ο Γιώργος Νταλάρας!
Φωτογραφία της Evi Tsitiridou.
Και για να προλάβω τους κακεντρεχείς, να πω ότι όσοι έχουμε σχέση με την Ίμβρο γνωρίζουμε την έμπρακτη αγάπη και τον ενδιαφέρον του Γιώργου Νταλάρα για το νησί ο οποίος δεν δίστασε αν το επισκεφθεί και να δώσει συναυλία σε πολύ δύσκολους καιρούς. Και χρόνια τώρα δίνει το παρόν όποτε του ζητηθεί...
Περιμένουμε λοιπόν με ανυπομονησία τη νέα δουλειά η οποία είναι βέβαιο πως θα μας χαρίσει ξεχωριστές στιγμές...
 
Πάντα τέτοια!
 
Σήμερα στο facebook είδα ένα σημείωμα της Εύης με τις σχετικές φωτογραφίες από την ηχογράφηση κι έτσι ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας αυτά που έγραψα...
 
Φωτογραφία της Evi Tsitiridou.Το σημείωμα της Εύης:
"Είναι κάποιες στιγμές που αναρωτιέσαι αν τις ζεις ή αν τις ονειρεύεσαι. Είναι κάποιες στιγμές που απλά ζεις όπως ονειρεύτηκες. Με τόση αγάπη, με τόση χαρά, με τόση ένταση. Αυτήν την αγάπη, τη χαρά και την ένταση που συνυπάρχει με τη γνήσια δημιουργία. Με το συναπάντημα με ανθρώπους που αγαπάς, που εκτιμάς, που θαυμάζεις. Για ένα σκοπό που έχει νόημα για σένα. Και όχι μόνο για σένα.
Στο στούντιο, σήμερα, ηχογραφώντας "Ένα τραγούδι για την Ίμβρο". Σε μουσική Δημήτρη Κάσσαρη, στίχους δικούς μου, ερμηνεία από το Γιώργο Νταλάρα. Χαμογελώ. Είμαι ευγνώμων. Το ΖΩ. Μαζί με τον άνθρωπό μου. Πάντα ΜΑΖΙ. Μαζί και για την Ίμβρο του."
 
 

 

 
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

''Λένε πως ο Γιώργος Νταλάρας είναι "δύσκολος" και "τελειομανής" αλλά εγώ είδα έναν άνθρωπο Ερωτευμένο με την τέχνη του, αλλά και βαθύ γνώστη της. Ακούραστο και με το χαμόγελο στα χείλη, με ένα παιδικό, ειλικρινές χαμόγελο. Παιδεύει τις νότες όπως εγώ παιδεύω τις λέξεις. Καταλαβαινόμαστε...Και οι συνεργάτες του, νέοι, νεότατοι άνθρωποι, τον αντιμετωπίζουν ως Δάσκαλο. Καθόλου τυχαίο. Νιώθω αφάνταστα τυχερή γι' αυτή τη συνεργασία''.

Σχόλιο για την συνεργασία της με τον Γιώργο Νταλάρα από την Εύη Τσιτιρίδου.

26804709_1527685440684128_10166260265233

 

26731183_1527686074017398_25862593394276
Από το προφίλ της Εύης Τσιτιρίδου στο FB τα παραπάνω. Φωτογραφίες: Κωνσταντίνος Χριστοφορίδης.
'' Μια όμορφη συνάντηση στο στούντιο με έναν ξεχωριστό άνθρωπο, με αφορμή "ένα τραγούδι για την Ίμβρο" που γράψαμε με την συγγραφέα Evi Tsitiridou με την αρωγή του Konstantinos Christoforidis . Ο Γιώργος Νταλάρας, περιποιήθηκε τη μουσική μου με γνώση, με λεπτολογική μαστοριά και με επιμονή να πετύχει την ενορχηστρωτική ιδέα που κουβαλούσε στο μυαλό του. Είναι εμπειρία η πρόβα μαζί του, ο τρόπος που καθοδηγεί τους μουσικούς και το κάθε τι μέσα και γύρω από αυτό. Για το τραγούδι μας που το πήρε με αγάπη και το φρόντισε είμαι απέραντα ευγνώμων. Όχι μόνο για την θρυλική φωνή που ευτύχησα να το ερμηνεύει, αλλά και για τον συγκινητικό στίχο ποίημα της αγαπημένης φίλης μου Εύης που με την προτροπή του επίσης αγαπημένου φίλου Κώστα το μελοποίησα σκεπτόμενος την φωνή των εφηβικών μου χρόνων. Το cd με το τραγούδι θα περιέχεται στο βιβλίο της Εύης, σε εικονογράφηση Nikolas Andrikopoulos που θα κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Σαϊτη'' 
Τα λόγια παραπάνω ανήκουν στον συνθέτη του τραγουδιού,Δημήτρη Κάσσαρη.
 
 
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα παρακάτω λόγια ανήκουν στην στιχουργό του τραγουδιού Εύη Τσιτιρίδου.

Από χθες που πήρα στα χέρια μου το CD με το τραγούδι, η καρδιά μου πεταρίζει αδιάκοπα. Ο Γιώργος Νταλάρας το ερμήνευσε με όλη την αγάπη, το σεβασμό, την αισθαντικότητα, το λυρισμό αλλά και την αποφασιστικότητα που ταίριαζε στις λέξεις μου. Το ερμήνευσε σαν πατέρας που απευθύνεται στα παιδιά του, σαν δάσκαλος που ιστορεί στους μαθητές του, σαν παππούς που αφήνει παρακαταθήκη στα εγγόνια του. Σαν καλλιτέχνης που η διαδρομή και η εμπειρία του τον έχει προικίσει πλέον με σοφία και γαλήνη. Σαν φίλος αγαπημένος, καρδιακός, δίπλα μας πάντα στις λύπες, στις αγωνίες αλλά και στις χαρές. Ακριβώς όπως το είχα ονειρευτεί 15 χρόνια πριν, όταν για πρώτη φορά βρέθηκα στην Ίμβρο, την πατρίδα του ανθρώπου με τον οποίο έχω συνδέσει τη ζωή μου, στηρίχτηκα σ' ένα πλίθο μπροστά σε ένα ερειπωμένο σπίτι στ' Αγρίδια και το έγραψα με τα μάτια μου να τρέχουν ασταμάτητα. Σε λίγο καιρό θα μπορούμε να το ακούσουμε όλοι μαζί, καθώς θα μπει ένθετο στο βιβλίο "Παραμύθια της Ίμβρου" που ετοιμάζεται να επανακυκλοφορήσει εμπλουτισμένο και ανανεωμένο, με την εξαιρετική εικονογράφηση του Νικόλα Ανδρικόπουλου. Καθώς οι μέρες που περνάμε εδώ, στην ευαίσθητη και πολύπαθη γειτονιά του Αιγαίου, έχουν μια παράξενη ένταση που όλοι ευχόμαστε να μην εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο, διαβάστε τους στίχους. Και βάλτε στη θέση του τίτλου ΙΜΒΡΟΣ τον τίτλο ΕΛΛΑΔΑ. Διαφορές μεγάλες δεν θα βρείτε. Γρηγορείτε, οι μάσκες έχουν πέσει...

ΙΜΒΡΟΣ

Στα νοτισμένα μου χωράφια,
δίναν και παίρναν τα ξυράφια
ηγεμόνες, στρατηλάτες,
απ’ της γης όλης τις στράτες.

Μα εγώ καρφί στου Αιγαίου τη ράχη,
αχ! επιβίωνα όπως λάχει·
μια με τα περιστεράκια,
δυο και τρεις με τα γεράκια.

Κύματα τα σύνορά μου,
φως κι αγέρας τα χωριά μου.

Ξένοι και ντόπιοι αφεντάδες
της ράτσας μου σκυφτοί ραγιάδες
διαμοιράσαν ό,τι είχα
φάγαν όλη μου την προίκα.

Μα το παλεύω να μπορέσω
στο μέλλον μου να καταθέσω,
του γέροντα το μπαστουνάκι,
του μωρού το παιχνιδάκι.

Θρύλος είν’ τα γονικά μου,
Διγενήδες τα παιδιά μου.

Ρίχνουν αλάτι στις πληγές μου
μα τις φιλούν οι Παναγιές μου
κι όταν όλα μοιάζουν μαύρα,
ανασαίνω αγάπης αύρα.

Αυτός ο κόσμος δεν αλλάζει,
τούτη η ζωή φαρμάκια στάζει.
Μα εγώ κεντώ ελπίδα
στης αλήθειας την ασπίδα.

Ίμβρος είναι τ’ όνομά μου
κι άπταιστα τα ελληνικά μου.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Συνέντευξη της Εύης Τσιτιρίδου στην εκπομπή ''Πολιτισμένα'' του Πρώτου Προγράμματος. Στο 12ο λεπτό η αναφορά της στο τραγούδι που ερμηνεύει ο Γ.Νταλάρας.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0