EKOSTEL

Έρωτας ή τίποτα

34 posts in this topic

Σήμερα έγινε η προακρόαση του νέου cd ''Έρωτας ή τίποτα''  και ο Γ.Μυζάλης γράφει τις πρώτες εντυπώσεις του.

Το cd κυκλοφορεί στις 23 Φεβρουαρίου.

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/erotas-i-tipota-o-neos-diskos-tou-dalara-me-ton-kazantzi

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
Ο Γιώργος Νταλάρας και ο Γιώργος Καζαντζής μιλάνε στην Μαργαρίτα Μυτιληναίου και στον Χρήστο Παπαμιχάλη

Ο Γιώργος Νταλάρας και ο Γιώργος Καζαντζής μιλάνε για το νέο τους άλμπουμ «Έρωτας ή Τίποτα» στην Μαργαρίτα Μυτιληναίου και στον Χρήστο Παπαμιχάλη!

Posted by Minos Emi on Wednesday, February 21, 2018

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 κλικ από την προακρόαση του νέου δίσκου. Με τον φακό της Μάρως Χρυσανθοπούλου.

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/mousika-nea/12-klik-apo-tin-proakroasi-tou-neou-diskou-dalara-kazantzi

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ξέρω πως κάποιοι βγάζουν σπυριά με τη φωνή αυτή. Άλλοι τη λατρεύουν. Είναι η μοναδική συμμετοχή στον καινούργιο δίσκο. Και για τη συμμετοχή αυτή ''φταίει'' ο Νταλάρας. Γιατί όπως είπε στην προακρόαση του δίσκου ''λιποψύχησε'' αφού το τραγούδι αναφέρεται στον ίδιο, στην πορεία του, στους γονείς του. Το κατανοώ αν και θα το ήθελα να το είχαμε τώρα να το ακούγαμε από τον ίδιο. Ίσως όμως το να τραγουδάς τη ζωή σου τόσο άμεσα να σε ''συνταράζει'' και να μην γίνεται αλλιώς. Οι στίχοι του Ιωάννη Πανουτσόπουλου και στέλνει ''Ένα γράμμα'' στους ακροατές προσπαθώντας να εξηγήσει τι εστί Νταλάρας και τι κουβαλά το σώμα και η ψυχή του.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περσεφονη, έρωτας ή τιποτα, στα μισά του έρωτα ...ειναι διαμάντια!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

''Καινούργια Ιθάκη, παλιά προσευχή

Τη μάνα μου βρείτε, ζυμώνει ψωμί

Τους φίλους φωνάξτε, ν’ αρχίσει η γιορτή

Το σπίτι θα κτίσω ξανά απ’ την αρχή''

 

Λοιπόν. Τη μάνα μου ποτέ δεν την είδα να ζυμώνει ψωμί. Είναι η καλύτερη μαγείρισα αλλά ποτέ δεν δοκίμασε να φτιάζει το ιερότερο της τροφής. ΄Όταν όμως άκουσα τους στίχους και το τραγούδι την είδα να ζυμώνει και γεύτηκα και το ψωμί που έφτιαξε... Αυτοί οι στίχοι και αυτό το τραγούδι μου δείχνει ελπίδα. Ακόμη... Καινούργια Ιθάκη και οι φίλοι αντάμα και η παλιά προσευχή όμως.

Λοιπόν. Μαζί με αυτό το τραγούδι έχω άλλα δύο που αγάπησα. Στα μισά του έρωτα βγαίνει ο δολοφόνος γιατί το τραγουδάω κι εγώ κι άλλοι μαζί μου, Σπάνιο πράγμα να βρεις πλέον τραγούδια να τραγουδιούνται από πολλούς και να μένουν στο αυτί.

Λοιπόν. Έρωτας ή τίποτα και τελικά ισχύει όχι μόνο συνθηματικά αλλά ουσία.

Λοιπόν. Οι περίοπτοι υπάλληλοι που μπήκανε με μέσον του Ελευθερίου καθρεφτίζουν όσα βιώνουμε χρόνια τώρα.

Λοιπόν. Παίζουν σπουδαίοι μουσικοί στο δίσκο. Σπουδαίοι! Προσωπικά όμως αναζητώ περισσότερο την εξωστρέφεια στις ενορχηστρώσεις αυτόν τον καιρό κι όχι την εσωτερικότητα. Μπορεί να κάνω λάθος.

Για το ''Ένα γράμμα'' έγραψα παραπάνω σχετικά.

Και για να μην πολυλογώ ο Νταλάρας είναι η αιτία για μένα που ακούω εμμονικά τη μουσική. Και παραμένει. Και η φωνή του παραμένει ακμαιότατη και η συντροφιά μου.

 

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είπα να γράψω στα γρήγορα μια μικρή κριτική, απ’ αυτές που κάναμε παλιά εδώ και διαφωνούσαμε ωραία…


1. Τρένο παλιό

Ωραία αρχίζουμε – ατμοσφαιρικό και κινηματογραφικό. Αν δεν είχε και αυτό το απαίσιο «απολωλός» θα ήταν τέλειο.  ★★★★

2. Στα μισά του έρωτα βγαίνει ο δολοφόνος

Στο τραγούδι-ναυαρχίδα του δίσκου, έχουμε ένα ωραίο ερωτικό ζειμπέκικο, με το απαραίτητο twist στη μουσική που του δίνει ενδιαφέρον και λες «ωπ» εκεί που περίμενες να βαρεθείς. ★★★★

3. Έρωτας ή τίποτα

Γλυκό και ελαφρύ, πιο φρέσκο και original από  αντίστοιχα που έχει τραγουδήσει την προηγούμενη δεκαετία. Καλούλι. ★★★

4. Σ’ αγαπώ και γι’αυτό

Ωραίο επίσης. Μουσικά λίγο προβλέψιμο σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά εντάξει! Οι στίχοι για τα ταπεινά καθημερινά της ζωής μας καμιά φορά είναι πιο ωραίοι. ★★★★

5. Από την αρχή

Trendy, φρέσκο, διασκεδαστικό, με ενορχήστρωση του 2018 αλλά και ένα ρεφραίν πολύ δυνατό, αντάξιο καλών τραγουδιών που γράφονταν πριν 25 χρόνια. Για μένα, το καλύτερο του δίσκου. ★★★★★

6. Ένα γράμμα

Κακό τραγούδι, ΠΟΛΥ κακό. Άκρως επιπόλαιη απόπειρα ψυχανάλυσης, και πολύ πρόχειρο ως στίχος. Εξαιρετική η Βελεσιώτου, αλλά μάταια… Για μια ακόμα φορά ο Νταλάρας επιβεβαιώνει πως βλέπει βαθιά και, πολύ σοφά, επιλέγει να μην εκτεθεί τραγουδώντας κάτι τέτοιο. ★

7. Περίοπτοι

Από τρολιά ξεκινά, καταλήγει σε φουλ Νταλαρικό, κοστούμι για τον ερμηνευτή. Κάπως προβλέψιμο στιχουργικά, αλλά σαν σύνολο με μουσική και ερμηνεία, δένει καλά. ★★★

8. Δίχως φόδρα

Πολύ κακό. Τραγικό. Ανατριχίλα. ★

9. Περσεφόνη

Περά από κάποια ωραία παιχνιδίσματα, οι στίχοι φτωχοί. Σωστή η μελοποίηση και η ερμηνεία. ★★

10. Δεσμός

Μέτριο και λίγο εντεχνίλα 2000s. Δε μου λέει κάτι. ★★

  

Συνολικά, μου άρεσε αρκετά ο δίσκος (ιδιαίτερα το πρώτο μισό). Ο Καζαντζής κατάφερε να είναι και ενδιαφέρουσες οι συνθέσεις αλλά και με κάποια συνοχή ταυτόχρονα, πράγμα πολύ δύσκολο. Οι στίχοι και πάλι, όπως σχεδόν μόνιμα τις τελευταίες δυο δεκαετίες, είναι αδύναμοι. Πολύ ωραίες οι ενορχηστρώσεις, αυτό που λέμε «τόσο, όσο», για να ‘ναι και ενδιαφέρουσες, αλλά ταυτόχρονα να μην πνίγουν το τραγούδι.


Ο Νταλάρας σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ για την ηλικία του φωνητική κατάσταση, και ερμηνευτική φρεσκάδα. Είναι πραγματικά παρών στην εποχή, αφουγκράζεται τον κόσμο και ρουφάει σαν σφουγγάρι. Αντιστέκεται στην πίκρα και τη σκοτεινιά που φέρνει η μεγαλύτερη ηλικία, και παραμένει ζωντανός και μη-κυνικός. Μπράβο του, πραγματικά χίλια μπράβο. Υπόδειγμα για όλους μας.

 

Επίσης, μου φάνηκε πως η προώθηση της Minos-EMI είναι πιο συντεταγμένη από άλλων εταιρειών. Επιπλέον, την ημέρα της παρουσίασης κιόλας, υπήρχε στα ράφια στη Θεσσαλονίκη. Καλή κίνηση promotion και ο διαγωνισμός.. Βλέποντας το βίντεο κλιπ βέβαια λίγο απογοητεύτηκα (όπως και από τα περισσότερα «στούντιο-κλιπ» της τελευταίας 15ετίας).

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνούμε ή διαφωνούμε ωραία είναι. Και κάπου συναντιόμαστε. Αρκεί να γράφουμε ακόμη εδώ.

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

'' Αγαπητοί φίλοι, με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνω επίσημα την κυκλοφορία του 18ου προσωπικού μου δίσκου. Η χαρά μου βέβαια είναι απείρως μεγαλύτερη όταν ο κύριος ερμηνευτής αυτής της δουλειάς είναι ο τεράστιος και πάντα έφηβος Γιώργος Νταλάρας. Με τον Γιώργο, μας έφερε κοντά με τον “βιολογικό του θάνατο” ο Σταύρος Κουγιουμτζής , και την ημέρα του τελικού αποχαιρετισμού του Σταύρου εμείς δώσαμε αμοιβαία υπόσχεση συνεργασίας, που ωρίμασε χωρίς πίεση και βιασύνη και έδωσε σήμερα καρπό αυτόν το δίσκο.Οι υπέροχοι στίχοι είναι των Μάνου Ελευθερίου, Ελένης Φωτάκη, Ναντίνας Κυριαζή, Ιωάννη Πανουτσόπουλου και Γιώργου Ανδρέου.
Αφιερώνω το μουσικό μέρος του δίσκου στον ηθικό αυτουργό του τον Σταύρο Κουγιουμτζή.''

Από τον συνθέτη Γιώργο Καζαντζή στη σελίδα του στο FB.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλές και ενδιαφέρουσες ιστορίες από τον Γιώργο Καζαντζή για τη συνεργασία του με τον Γιώργο Νταλάρα και την προετοιμασία του καινούργιου τους δίσκου...

Νταλάρας προς Καζαντζή: «Γιώργο, ο δολοφόνος σου με δολοφόνησε»

01/03/2018

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/dalaras-pros-kazantzi-giorgo-o-dolofonos-sou-me-dolofonise

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως ενδιαφέρουσα συζήτηση. Ευχαριστούμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ωραίο όταν αποφασίζεται να γίνει η παρουσίαση ενός δίσκου μαζί και με όσους αγοράζουν και θα ακούσουν όντως μια νέα δισκογραφική δουλειά. Τους απλούς ακροατές δηλαδή. Και για τον λόγο ότι οι ευχές τους θα είναι σίγουρα ειλικρινείς...Συγχαρητήρια για την ανοιχτή εκδήλωση. Στο φουαγιέ του πρώην Βασιλικού θεάτρου και νυν Μελίνας Μερκούρη την Τετάρτη 7 Μαρτίου στις 13.30 το μεσημέρι.

https://www.facebook.com/events/184000425544751/

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι φωτογραφίες του Λάζαρου Γκλουφτση

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε χθες το μεσημέρι η παρουσίαση του δίσκου του Γιώργου Νταλάρα και του Γιώργου Καζαντζή στην Θεσσαλονίκη... Παρόντες πολλοί από τους μουσικούς που έπαιξαν στην ηχογράφηση, αλλά και καλλιτέχνες της πόλης...

Η παρουσίαση του δίσκου των Νταλάρα & Καζαντζή στην Θεσσαλονίκη

08/03/2018
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/i-parousiasi-tou-diskou-ton-dalara-kazantzi-stin-thessaloniki

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...