Sign in to follow this  
Followers 0
Anna

Πρέσπες 2018

18 posts in this topic

Παρασκευή 24 Αυγούστου, στο νησάκι του Αγίου Αχιλλείου, ο Γιώργος Νταλάρας θα τραγουδήσει τη Ρωμιοσύνη και τον Επιτάφιο, ενώ κείμενα θα διαβάσει ο Γιώργος Κιμούλης.

https://vetonews.gr/culture/item/50996-prespes-2018-afierwmenes-sta-70-chronia-apo-thn-lhxh-toy-emfylioy,-me-synaylies-ntalara,-xarchakoy-kai-prwtopsalth

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο video λέει για Ρωμιοσύνη και 18 λιανοτράγουδα της πικρής πατρίδας (όχι Επιτάφιο) και στο τέλος τραγούδια του Μάνου Ελευθερίου.

https://e-ptolemeos.gr/prespes-2018-me-ntalara-xarchako-protopsalti-afieromenes-sta-70-chronia-apo-ti-lixi-toy-emfylioy-vinteo/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα μου το χάλασες... Όλη η "δουλειά" ο Επιτάφιος ήταν. Κι έκλεισα και δωμάτιο στον Άγιο Γερμανό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ, γνωρίζω μέσα από τον χώρο που έγιναν οι πρόβες, πριν 15 μέρες, ότι είναι "ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ". 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να έκανε λάθος ο Λιάνης. 

Στο τέλος της βραδιάς οι παρευρισκόμενοι θα ανάψουν από ένα κερί θλίψης, όπως είπε ο κ. Λιάνης, για όσους χάθηκαν στον εμφύλιο πόλεμο, για τις ψυχές που κάηκαν στη μεγάλη φωτιά της Αθήνας και στο ποιητή Μάνο Ελευθερίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Guest IFILI said:

Εγώ, γνωρίζω μέσα από τον χώρο που έγιναν οι πρόβες, πριν 15 μέρες, ότι είναι "ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ". 

Μακάρι... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, EKOSTEL said:

Στο τέλος της βραδιάς οι παρευρισκόμενοι θα ανάψουν από ένα κερί θλίψης, όπως είπε ο κ. Λιάνης, για όσους χάθηκαν στον εμφύλιο πόλεμο, για τις ψυχές που κάηκαν στη μεγάλη φωτιά της Αθήνας και στο ποιητή Μάνο Ελευθερίου.

Ελπίζω να μην έχουμε τέτοιες γραφικότητες, όπως επανειλημμένα έχει γίνει στο φεστιβάλ των Πρεσπών. Η συγκίνηση και η συναίνεση δεν εκβιάζονται, και μόνο κακό κάνει ένας τέτοιος αχταρμάς. Εμφύλιος, πυρκαγιές, Μ.Ελευθερίου στο ίδιο τσουβάλι για να 'χει ο κάθε διοργανωτής υλικό για να επιβάλλει, ετερόφωτα, την παρουσία του...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το αποτέλεσμα θα δείξει. Προσωπικά δεν το θεωρώ κακό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΧΙΛΛΕΙΟ , ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΑ 18 ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΗΣ ΠΙΚΡΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.ΤΟ PLAY LIST MAΣ "ΣΦΥΡΙΞΕ,ΚΡΥΦΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ" , ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΚΑ!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/08/2018 at 8:11 PM, Guest IFILI said:

Εγώ, γνωρίζω μέσα από τον χώρο που έγιναν οι πρόβες, πριν 15 μέρες, ότι είναι "ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ". 

49 minutes ago, Guest IFILI said:

ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΧΙΛΛΕΙΟ , ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΑ 18 ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΗΣ ΠΙΚΡΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.ΤΟ PLAY LIST MAΣ "ΣΦΥΡΙΞΕ,ΚΡΥΦΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ" , ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΚΑ!!!!

Όλο περίεργα είσαι ηφιλη...!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όποια και να είναι ελπίζω να καταγραφούν με κάμερα και να τα δείξει η τηλεόραση:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το playlist θα ναι ΕΝΤΕΚΑ εννοεις αγαπητη οτι θα ναι 11 τραγουδια? Σχετικα λιγο δεν ειναι? Για ενα διπλο αφιερωμα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΈ  ΚΏΣΤΑ! ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΠΑΡΆΣΤΑΣΗ ΜΕ ΑΠΑΓΓΕΛΙΕΣ ΠΟΙΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ Γ. ΡΙΤΣΟΥ , ΑΠΌ ΤΟΝ Γ. ΚΙΜΟΥΛΗ ΚΑΙ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ ΜΕΡΟΣ, ΜΕ ΧΟΡΩΔΊΑ ΤΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ. ΤΑ ΤΡΑΓΟΎΔΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ"ΣΦΥΡΙΞΕ", ΤΟ PLAY LIST, AΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΉ ΤΟΥ Γ. ΝΤΑΛΑΡΑ! ΕΊΘΕ ΝΑ ΕΊΝΑΙ, 22,32...ΑΛΛΑ,,??

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ IFILI ! Ναι δεν το εννοούσα ειρωνικά νόμιζα στο σύνολο 11. Λογικο ειναι ολο αυτο με ποιηματα και χορωδία. Ευχαριστουμε για τη συνεισφορά σου.

Να σαι καλά & καλο αντάμωμα. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΧΙ ΚΩΣΤΑ ΜΟΥ! ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ "ΑΓΙΟ" ! ΞΕΡΕΙΣ .... ΤΣΙΤΣΑΝΗ ΚΑΙ ΡΟΚ ΓΩΝΙΑ !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://radio-lehovo.gr/o-giorgos-ntalaras-sto-radio-lechovo-97-1/

Ο Γιώργος Νταλάρας θα είναι καλεσμένος στο ράδιο Λέχοβο 97.1

Την πέμπτη 23 Αυγούστου, στην εκπομπή Σεργιάνι στο Ελληνικό τραγούδι, ο Γιώργος μιλά για την συναυλία στον Άγιο Αχίλλειο των Πρεσπών που είναι αφιερωμένη στον μεγάλο μας ποιητή Γιάννη Ρίτσο. Συντονιστείτε στους 97.1 FM στις 13:30 το μεσημέρι

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0