Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Το πάθος και το λάθος - Κρυφές ιστορίες της ελληνικής δισκογραφίας

7 posts in this topic

Ήταν αρχές του Σεπτέμβρη του 2007, όταν δημοσιεύθηκε στο περιοδικό "Πολίτης Κ" του Δήμου Καλαμαριάς η πρώτη μου συνέντευξη, που αποτελούσε συγχρόνως και την πρώτη μου παρουσία στην επίσημη αρθρογραφία. Ήταν μια συνέντευξη με τον Γιώργο Νταλάρα...
Από τότε πέρασαν σχεδόν 12 χρόνια... 
Ήρθε λοιπόν η ώρα να παρουσιάσω κι εγώ το πρώτο μου βιβλίο, που αποτελείται από μια σειρά κειμένων με κρυφές ιστορίες και λάθη της ελληνικής δισκογραφίας. 
Θα κυκλοφορήσει σύντομα από τις εκδόσεις Μετρονόμος και θα παρουσιαστεί στη Διεθνή Έκθεση Βιβλίου της Θεσσαλονίκης, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί εντός των ημερών...
Ευχαριστώ πολύ τον Βαγγέλη Κορακάκη για τον πρόλογό του, τη φίλη μου, την Maroula Xenopoulou για την επιμέλεια του εξωφύλλου, το φίλο μου και ακούραστο εργάτη του τραγουδιού Θανάση Συλιβό για τη συνεργασία και την έκδοση και όλους εσάς για τη στήριξή σας...

Mετά τις πρώτες συνεντεύξεις στον "Πολίτη Καλαμαριάς", στις αρχές του 2008 ο φίλος, συνοδοιπόρος, δημοσιογράφος, συγγραφέας και στιχουργός και πάνω απ'όλα γενναιόδωρος άνθρωπος Κώστας Μπαλαχούτης, ήταν αυτός που μου άνοιξε ουσιαστικά την "πόρτα του Παράδεισου" και μου έδωσε τη μεγάλη ευκαιρία να ενταχθώ στο δυναμικό του ξεχωριστού μουσικού περιοδικού "Όασις" για να συνεργαστούμε και πάνω απ'όλα να γεννηθεί ανάμεσά μας μια δυνατή σχέση φιλίας και αλληλοεκτίμησης...
Σήμερα είναι ο πρώτος που γράφει δυο λόγια για το πρώτο μου βιβλίο "Το πάθος και το λάθος" και τον ξαναευχαριστώ από καρδιάς για αυτό...
Να είσαι πάντα καλά Κώστα...

Ένα βιβλίο που λαχταρούσα χρόνια: «Το πάθος και το λάθος»

24/04/2019
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Κώστας Μπαλαχούτης

http://www.ogdoo.gr/apopseis/kostas-mpalaxoytis/ena-vivlio-pou-laxtaroysa-xronia-to-pathos-kai-to-lathos

1 person likes this

Λίγες ημέρες πριν την παρουσίαση του πρώτου μου βιβλίου "Το λάθος και το πάθος - Κρυφές ιστορίες της ελληνικής δισκογραφίας" στη Διεθνή Έκθεση Βιβλίου της Θεσσαλονίκης, σήμερα Tρίτη από τις 5 μέχρι τις 7 το απόγευμα, θα κάνουμε μια πρώτη παρουσίαση στην εκπομπή του καλού φίλου Αλέξη Βάκη "ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ" στους 105,5. 
Η συζήτησή μας θα διανθιστεί με ξεχωριστά λαϊκά τραγούδια που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αναφέρονται στις σελίδες του βιβλίου. 

Μας ακούτε και διαδικτυακά εδώ http://live24.gr/radio/generic.jsp?sid=1379&fbclid=IwAR3DZuVjw9E40oSTCznI2dI3zUkeHe8SuOgwRD9QK2IlixvSvodV4JB36yI

1 person likes this

Να μην ξεχνιόμαστε...
Την Πέμπτη 9 Μαΐου στις 5 το απόγευμα η παρουσίαση του πρώτου μου βιβλίου "Το πάθος και το λάθος - Κρυφές ιστορίες της ελληνικής δισκογραφίας" (που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις του Μετρονόμου), με ξεχωριστούς ομιλητές και μουσικούς, στο πλαίσιο της 16ης Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης, στην Αίθουσα «Μονόκερως» στο Περίπτερο 14, της Δ.Ε.Θ.
Μέχρι τότε, μπορείτε να ακούσετε την εκπομπή που κάναμε την περασμένη Τρίτη "Στο Κόκκινο" με τον Αλέξη Βάκη, η οποία ήταν αφιερωμένη στο βιβλίο και διανθίστηκε με τραγούδια που αναφέρονται στις σελίδες του...

«Το πάθος και το λάθος» με κρυφές ιστορίες της ελληνικής δισκογραφίας - Η παρουσίαση του βιβλίου

07/05/2019
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/to-pathos-kai-to-lathos-me-kryfes-istories-tis-ellinikis-diskografias-i-parousiasi-tou-vivliou

Για όσους δεν μπόρεσαν να έρθουν την περασμένη Πέμπτη στην Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης, έχουμε έτοιμο το video με ολόκληρη την παρουσίαση του βιβλίου μου "Το πάθος και το λάθος - Κρυφές ιστορίες της ελληνικής δισκογραφίας" που κυκλοφόρησε από τον Μετρονόμο. 
Κι επειδή, αν και προσπάθησα να γράψω δυο λόγια για την εκδήλωση, αυτό, λόγω της άμεσης σχέσης μου με το βιβλίο, στάθηκε αδύνατο, κατέφυγα σε δυο καλούς φίλους και συνεργάτες, που παρακολούθησαν την παρουσίαση, την Ελίνα Κωστελέτου και τον Μάκη Ιωακειμίδη και τους παρακάλεσα να γράψουν δυο λόγια. Η ανταπόκρισή τους ήταν άμεση και τους ευχαριστώ ιδιαιτέρως για μια ακόμη φορά, αφού, για περισσότερα από είκοσι χρόνια, είναι δίπλα μου όποτε τους χρειαστώ…

«Το πάθος και το λάθος» - Ολόκληρη η παρουσίαση στην Έκθεση βιβλίου Θεσσαλονίκης

13/05/2019

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/to-pathos-kai-to-lathos-olokliri-i-parousiasi-stin-ekthesi-vivliou-thessalonikis

1 person likes this

την Πέμπτη 6 Ιουνίου στις 8.30 το βράδυ, "Η αυλή των χρωμάτων" με την Αθηνά Καμπάκογλου στην ΕΡΤ 2, είναι αφιερωμένη στο πρώτο μου βιβλίο, "Το πάθος και το λάθος", με πολλούς ξεχωριστούς φίλους καλεσμένους, που ήρθαν έπαιξαν, τραγούδησαν και με τίμησαν με την παρουσία τους...
Ήταν ο Βασίλης ο Κορακάκης με την ορχήστρα του (Θοδωρής Στούγιος - μπουζούκι, Άγης Παπαπαναγιώτου - κιθάρα, Παναγιώτης Τσίτσικας - κόντρα μπάσο, Γιάννης Καλαφατέλης - ακορντεόν), ο Βαγγέλης Κορακάκης, ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, η Σοφία Παπάζογλου και η Φωτεινή Βελεσιώτου που τραγούδησαν, ο Δημήτρης Λέντζος, ο Σιδερής Πρίντεζης, ο Αλέξης Βάκης, η Ειρήνη Σαρίογλου από το ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ και ο Θανάσης Συλιβός, ο ακούραστος εκδότης του Μετρονόμου, αλλά και χορευτές, που έδωσαν ένα άλλο "χρώμα" σε κάποια τραγούδια...

«Το πάθος και το λάθος» του Θανάση Γιώγλου στην «Αυλή των Χρωμάτων»

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/to-pathos-kai-to-lathos-tou-thanasi-gioglou-stin-avli-ton-xromaton

Σας περιμένουμε λοιπόν σήμερα το βράδυ στις 9.30, με μεγάλη ανυπομονησία, στο "Χαμάμ" (Δημοφώντος 97, Α.Πετράλωνα), στην παρουσίαση του βιβλίου "Το πάθος και το λάθος - Κρυφές ιστορίες της ελληνικής δισκογραφίας" που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Μετρονόμος. Μαζί μας μια παρέα εξαίρετων ομιλητών, μουσικών και ερμηνευτών, που θα μας τιμήσουν με την παρουσία και την τέχνη τους...
Καλό θα είναι, επειδή οι ενδείξεις δείχνουν πως η προσέλευση προβλέπεται μεγάλη, όσοι σκέφτεστε να παραβρεθείτε να τηλεφωνήσετε για κρατήσεις, τηλεφωνώντας στο 210 3421212.
Προς το παρόν, όσοι δεν είδατε μπορείτε στο video να δείτε την "Αυλή των χρωμάτων", με την Αθηνά Καμπάκογλου, εκπομπή που ήταν αφιερωμένη στο βιβλίο και προβλήθηκε την περασμένη Πέμπτη από την ΕΡΤ 2...

Η «Αυλή των Χρωμάτων» με «Το πάθος και το λάθος» του Θανάση Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/media/i-avli-ton-xromaton-me-to-pathos-kai-to-lathos-tou-thanasi-gioglou

Η καλή φίλη και σταθερή μου συνεργάτιδα Κίκα Ρόκα ήταν το βράδυ της Δευτέρας στο Χαμάμ, έγραψε για όσα συνέβησαν στην παρουσίαση του βιβλίου "Το πάθος και το λάθος" και την ευχαριστώ πολύ...

Μπορείτε επίσης να παρακολουθήσετε το video (που όλοι περιμένατε) με ολόκληρη την εκδήλωση...

Θανάσης Γιώγλου: Όταν «Το πάθος και το λάθος» γίνονται βιβλίο

13/06/2019

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Κίκα Α. Ρόκα

https://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimastan-ekei/thanasis-gioglou-otan-to-pathos-kai-to-lathos-ginontai-vivlio

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0