francois

Μίκης Θεοδωράκης

1,293 posts in this topic

Ωραία φωτογραφία πάντως :mad:

ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ:

Tέσσερις κύκλοι τραγουδιών του Μίκη Θεοδωράκη, που ηχογραφήθηκαν ζωντανά, κατά τη διάρκεια της ομότιτλης παράστασης, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών :

1) Ενας όμηρος σε στίχους του Brendan Francis Behan και ελληνική απόδοση από τον Βασίλη Ρώτα. Ερμηνεύουν η Μαρία Φαραντούρη και ο Χρήστος Θηβαίος.

2) Η μπαλάντα του Μαουτχάουζεν σε στίχους του Ιάκωβου Καμπανέλλη με ερμηνεύτρια την Μαρία Φαραντούρη.

3) Η Οδύσσεια σε στίχους του Κώστα Καρτελιά με ερμηνεύτρια τη Μαρία Φαραντούρη και Ο Κύκλος Μαρία Φαραντούρη, κύκλος έξι τραγουδιών, που ο Θεοδωράκης συνέθεσε ειδικά για τη φωνή της σπουδαίας τραγουδίστριας.

Παίζουν οι Berliner Instrumentalisten (Henning Schmiedt - πιάνο, Caroline Siegers - βιολί, Jens Naumilkat - τσέλο, H.D. Lorenz - κοντραμπάσο, Volker Schlott - σαξόφωνο & φλάουτο, Kai Brouckner - κιθάρα).

Συπράτουν οι μουσικοί: Κώστας Ζαριδάκης μπουζούκι και Δημήτρης Μαρινάκης κρουστά

Ενορχηστρώσεις: Henning Schmiedt

1 ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΓΗ ΚΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΕΣΗ - Χρήστος Θηβαίος

2 ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ, ΜΑΝΑ - Χρήστος Θηβαίος

3 ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΘΥΜΑΜΑΙ - Χρήστος Θηβαίος

4 ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ - Χρήστος Θηβαίος

5 ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΤΟΠΙ ΧΡΥΣΟ

6 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ Η ΓΗ - Μαρία Φαραντούρη

7 ΘΕΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΑΠ' ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ - Μαρία Φαραντούρη, Χρήστος Θηβαίος

8 ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΝΕΙΣ - Χρήστος Θηβαίος

9 ΕΙΜΑΙ ΑΓΓΛΟΣ ΝΙΟΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ - Χρήστος Θηβαίος

10 ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΣΩΤΗΡΑ ΜΟΥ - Μαρία Φαραντούρη

11 ΑΝΟΙΞΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ - Μαρία Φαραντούρη

12 ΗΤΑΝ 18 ΝΟΕΜΒΡΗ - Μαρία Φαραντούρη

13 ΤΟ ΓΕΛΑΣΤΟ ΠΑΙΔΙ - Μαρία Φαραντούρη

14 ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ ΚΑΜΠΑΝΕΣ - Χρήστος Θηβαίος

15 Η ΛΑΜΠΡΗ - Μαρία Φαραντούρη, Χρήστος Θηβαίος

16 ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ - Μαρία Φαραντούρη

17 Ο ΑΝΤΩΝΗΣ - Μαρία Φαραντούρη

18 Ο ΔΡΑΠΕΤΗΣ - Μαρία Φαραντούρη

19 ΑΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ - Μαρία Φαραντούρη

20 ΝΑΥΑΓΟΣ - Μαρία Φαραντούρη

21 ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ - Μαρία Φαραντούρη

22 ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΩΝ - Μαρία Φαραντούρη

23 ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΨΩ - Μαρία Φαραντούρη

24 ΣΤΗ ΝΑΥΣΙΚΑ - Μαρία Φαραντούρη

25 ΣΤΟΝ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟ - Μαρία Φαραντούρη

26 ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΣΕΙΡΗΝΩΝ - Μαρία Φαραντούρη

27 ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ - Μαρία Φαραντούρη

28 Η ΩΡΑΙΑ ΕΛΕΝΗ - Μαρία Φαραντούρη

29 ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (Ούτις) - Μαρία Φαραντούρη

30 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ Μίκη Θεοδωράκη (ορχηστρικό - Μουσική Henning Schmiedt)

31 ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ - Μαρία Φαραντούρη

32 Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΠΝΟΣ - Μαρία Φαραντούρη

33 ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΣΕ ΚΡΑΤΩ - Μαρία Φαραντούρη

34 ΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΙΑ - Μαρία Φαραντούρη

35 Ο ΙΣΚΙΟΣ ΕΠΕΣΕ ΒΑΡΥΣ - Μαρία Φαραντούρη

36 ΠΗΡΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ Τ' ΟΥΡΑΝΟΥ - Μαρία Φαραντούρη

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...e=5202846599273

Aύριο το 3ο μέρος της συνέντευξης στη Βίκυ Φλέσσα

Υπάρχει μεγαλύτερο ξενέρωμα απ'το να περιμένεις μια ολόκληρη βδομάδα να'ρθει η επόμενη Παρασκευή για να δεις το τρίτο μέρος της συνέντευξης και η ΝΕΤ να σου ξαναβάζει το δεύτερο; ;)B)

Γαμώτο!! Τι θα δω εγώ στη σκοπιά την Τρίτη;;;;

Θα βάλω να δω την Τέντα μου φαίνεται.... B)

25/2 και ώρα 11:30 στο βιβλιοπωλείο "Κυριακίδης" στο Σύνταγμα, η απονομή του χρυσού δίσκου "Τα θεμέλιά μου στα βουνά" στον Μίκη Θεοδωράκη και στη Γλυκερία!

Το απόσπασμα που έδειξε πριν από λίγο η ΝΕΤ με τη δήλωση του Μίκη στην απονομή του χρυσού δίσκου της Γλυκερίας, ήταν "όλα τα λεφτά".

Είπε λοιπόν μεταξύ άλλων:

"Αν σκεφτεί κανείς ότι ο πρώτος μου δίσκος λεγόταν "Επιτάφιος", το πρώτο τραγούδι μου που είχε μεγάλη επιτυχία ήταν το "Κλαίει η μάνα μου στο μνήμα" , αλλά δεν έμεινα εκεί, συνέχισα με το "Τραγούδι του νεκρού αδερφού"...Ένα σκέτο κοιμητήριο ήμουνα..." :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Γεια σου Μίκη Αθάνατε!!! :blush::):razz::razz:

Καλά... Βασικά ο συγκεκριμένος αρθρογράφος αναρωτιέμαι κι ΑΝ ήτανε στην απονομή! Έτσι όπως το γράφει στο τέλος είναι σαν να ήταν εκεί και να τραγούδησε και ο Τερζής, ο οποίος όμως βρισκόταν στη Θεσσαλονίκη!

Πέραν αυτού, δεν γράφει το παραμικρό για τα όσα είπαν οι πρωταγωνιστές Γλυκερία και Μίκης Θεοδωράκης (ειδικά ο Θεοδωράκης μου άρεσε πάρα πολύ όπως μίλησε, πραγματικά είναι να κάθεσαι να τον ακούς μόνο!) και μας γράφει πως ο Μάκης τράβηξε τα βλέμματα! Έλεος πια! :blush:

[quote name='ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ' date='Feb 25 2010, 07:07 PM']Το απόσπασμα που έδειξε πριν από λίγο η ΝΕΤ με τη δήλωση του Μίκη στην απονομή του χρυσού δίσκου της Γλυκερίας, ήταν "όλα τα λεφτά".

Είπε λοιπόν μεταξύ άλλων:
[color=red]"Αν σκεφτεί κανείς ότι ο πρώτος μου δίσκος λεγόταν "Επιτάφιος", το πρώτο τραγούδι μου που είχε μεγάλη επιτυχία ήταν το "Κλαίει η μάνα μου στο μνήμα" , αλλά δεν έμεινα εκεί, συνέχισα με το "Τραγούδι του νεκρού αδερφού"...Ένα σκέτο κοιμητήριο ήμουνα..." [/color] :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

[b][color=red]Γεια σου Μίκη Αθάνατε!!![/color][/b] :blush: :) :razz: :razz:[/quote]
Αποστόλη είδες τι παθαίνεις αν δεν κάνεις quote και θες να βάλεις το αμέσως επόμενο post; :blush: :blush: :blush:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(Το γελαστό παιδί) :blush: :lol: :lol:

Xρύσα εξαιρετικές...Ευχαριστούμε πολύ.... :blush:

Κοίτα σύμπτωση....Σε συνέχεια των παραπάνω σχολίων του Μίκη, μέχρι και ο φωτογράφος λέγεται Μανώλης Χιώτης...

Το κοινό αγαπημένο τραγούδι του Θεοδωράκη και του Μανώλη Χιώτη ήταν το "Στον άλλο κόσμο που θα πας"...

Και ήταν αυτό που του τραγούδησε ο Χιώτης στις 20 Μαρτίου του 1970 έξω από τη φυλακή του Ωρωπού, όπου ο Μίκης ήταν κρατούμενος και μόλις πήγε σπίτι του, το απόγευμα πέθανε...

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid...1154314&catid=3

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=108749&cid=13

Ας μην σχολιάσω τις ανακρίβειες. Για τον Μάκη και την παρουσία του και την κάλυψη δεν θα σχολιάσω δημόσια. Καλά που υπάρχουν και οι συνεργασίες του και οι συνέταιροι στην εφημερίδα πάντως κι έτσι μπαίνει και video με τον Μίκη. Κέρδος είναι.

:razz: για το βίντεο (διάλεξαν δυνατό απόσπασμα)

:razz: για το τί γράφουνε στο site.. Εκτός από τον Τερζή ήταν ΚΑΙ ο Νταλάρας εκεί, και τραγούδησε κιόλας! οκ.. :razz:

Είναι κρίμα να συμβαίνουν αυτά, θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί, και ιδίως για ένα τέτοιο ρεπορτάζ!

Καλημέρα,

εγώ είδα στο σταρ (κάνοντας ζάπινγκ) δηλώσεις του Μίκη για την Γερμανία και τους Γερμανούς, ήταν καταπέλτης, πραγματικός Χείμαρος. :razz:

Λυπήθηκα γιατί περπατούσε υποβασταζόμενος αλλά ευχαριστήθηκα για άλλη μια φορά την Λεβεντιά του. :razz:

Το 4ο μέρος παίζει αυτήν την στιγμή. Πέρα απο τις πλουσιότατες περιγραφές, μου κάνει εντύπωση η εκπληκτική μνήμη του Μίκη - θυμάται μέχρι και ονόματα Αξκων του Στρατού...

Tην άλλη Παρασκευή θα έχει και 5ο μέρος.

Καλά είπε η Φλέσσα σε ένα από τα προηγούμενα επεισόδια:

"Θα σας έχουμε όλη τη χρονιά φέτος εδώ!" :):music::wow:

ΜΑΚΑΡΙ!!! :wow::wow::wow:

Tην άλλη Παρασκευή θα έχει και 5ο μέρος.

Καλά είπε η Φλέσσα σε ένα από τα προηγούμενα επεισόδια:

"Θα σας έχουμε όλη τη χρονιά φέτος εδώ!" :):music::wow:

ΜΑΚΑΡΙ!!! :wow::wow::wow:

Σπουδαία!!!! B)

Υ.γ.: Θάνο, μου τα γράφεις, έτσι;;; B)

:lol: :lol: :lol:

Η δήλωση του Μίκη Θεοδωράκη για τη Γερμανία, και το δημοσίευμα του "Focus" στο περιθώριο της απονομής:

«Eίμαι πολύ ευτυχής διότι έμαθα ότι στη χώρα μας - που ουσιαστικά είναι υπανάπτυκτη, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, ήρθαν ορισμένοι μορφωμένοι Eυρωπαίοι που άρχισαν να μας ελέγχουν και να μας βάζουν σε μια τάξη. Aυτό με ησύχασε...

Tο μόνο μου παράπονο, είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι έρχονται μόνο για την οικονομία. Kαι καλά δεν έχουμε πολιτισμό; Δεν πρέπει να μας στείλουν κάποιον απ έξω να ελέγξει και τον πολιτισμό μας, κάποιον να ελέγξει και την παιδεία μας; Που πάμε;

Δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών. Φταίμε. Aλλά οι τελευταίοι που πρέπει να μιλάνε, είναι οι Γερμανοί, καθώς οι πατέρες και οι παππούδες τους, ισοπέδωσαν μια χώρα, την Eλλάδα μας, χωρίς λόγο. Kατέστρεψαν τη γεωργία της, άρπαξαν τους αρχαιολογικούς θησαυρούς της, άδειασαν τα ταμεία της και κυρίως άφησαν πίσω τους εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς. Για όλα αυτά αποζημίωσε τους λαούς της Eυρώπης, ενώ εμείς δεν πήραμε ούτε μάρκο.

Aυτή η κρίση ξεκίνησε από την Aμερική και την Eυρώπη κι εμείς είμαστε τα θύματά της».

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...