francois

Μίκης Θεοδωράκης

1,300 posts in this topic

Είναι προφανώς δικαίωμά του να προβεί σε τέτοια κίνηση.

Δεν ξέρω αν το έχετε υπόψιν σας αλλά αυτή την κίνηση του Θεοδωράκη τη θεωρώ την ουσιαστικότερη πολιτική του παρέμβαση τα τελευταία χρόνια (και αυτό ανεξάρτητα του ότι μπορεί να διαφωνώ με πολλά από αυτά που γραφει στην πολιτική του πλατφόρμα.Καμια σημασία δεν έχει.Σημασία έχει η κίνηση):

http://mikis1000songs.blogspot.com

Συμφωνώ απόλυτα Νεφέλη...

Εγώ, αν και ακραιφνής "Θεοδωρακικός", έχω τους ενδοιασμούς μου για όλο αυτό.

Όχι βέβαια για την πρόταση του Μίκη, αυτό ήταν δικαίωμά του να το κάνει.Αν είναι σωστό ή λάθος, ο καθένας θα το κρίνει διαφορετικά...

Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν παραχωρήσει τα δικαιώματά τους οι στιχουργοί και οι τραγουδιστές που συμμετέχουν σ'αυτά τα έργα...

Και πιστεύω πως με την άδεια που δίνει ο Θεοδωράκης, χωρίς ο ίδιος να το θέλει, αυτό γίνεται εκ των πραγμάτων, παραγκωνίζονται οι υπόλοιποι συντελεστές των τραγουδιών του, που ενδεχομένως, κάποιοι απ'αυτούς να μην έχουν να φάνε....

Αυτό βέβαια δεν είναι θέμα του Θεοδωράκη να το λύσει αλλά των ανθρώπων που δημιούργησαν αυτό το site.

Συμφωνώ με τον Θάνο αλλά δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο πως ζητήθηκε η άδεια κι από τους υπόλοιπους συντελεστές;

Κι αν κανείς συντελεστής δεν ζητήσει τον λόγο από τον Θεοδωράκη από το site θα έπρεπε. Τις στοιχειώδεις ενέργειες θα έπρεπε να τις κάνουν οι άνθρωποι που είναι υπεύθυνοι. Αλλά μάλλον ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα...

Το αυτονόητο δεν είναι τόσο αυτονόητο.

Υ.Γ Όταν ο Χατζιδάκις κάλεσε αρκετούς καλλιτέχνες στον Σείριο (μεταξύ τους κι ο Νταλάρας το 1987) αποφάσισε να μαγνητοσκοπήσει τις παραστάσεις με την σκηνοθετική ματιά του Δ.Μαυρίκιου. Οι καλλιτέχνες έβλεπαν στο διάστημα των παραστάσεων την κάμερα κι όταν ρώτησαν τον Χατζιδάκι εκείνος απάντησε πως ήταν για αρχειακούς λόγους. Αργότερα -έκπληκτοι- είδαν το υλικό ''για αρχειακούς λόγους'' στην ΕΡΤ. Δεν είχαν ερωτηθεί. Κι ας κόπτονταν για τα πνευματικά δικαιώματα λίγα χρόνια πριν. Τα δικά του προφανώς... Βέβαια εμένα δεν με ''χάλασε'' καθόλου η ενέργειά του γιατί είχα την ευκαιρία να δω μέρος των υπέροχων παραστάσεων αλλά η νομιμότητα δεν τηρήθηκε ούτε κι ο τύπος.

O Θεοδωράκης συνθέτει για την Επίδαυρο

Παρασκευή, 14 Ιανουαρίου 2011 17:35

γράφει το musicpaper.gr

Το καλοκαίρι που μας έρχεται ο Γιώργος Κιμούλης θα ερμηνεύσει το ρόλο του Φιλοκτήτη στην ομώνυμη τραγωδία του Σοφοκλή, σε σκηνοθεσία Σπύρου Ευαγγελάτου, μετάφραση Κ. Χ. Μύρη και σκηνογραφία Γιώργου Πάτσα ενώ τη μουσική της παράστασης ανέλαβε να γράψει ο Μίκης Θεοδωράκης.

http://www.musicpaper.gr/index.php?option=...id=32&Itemid=20

Οι Επιστημονικοί Φορείς, Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, της Ελληνικής Οδοντιατρικής Ομοσπονδίας, της Ομοσπονδίας Συλλόγων Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΤΕΙ, της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού, του Πανελλήνιου Ιατρικού Συλλόγου, του Πανελλήνιου Φαρμακευτικού Συλλόγου, του Πανελλήνιου Σωματείου Εργαζομένων στα Ελληνικά Πετρέλαια, της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αστυνομικών Υπαλλήλων, της Πανελλήνιας Ομοσπο...νδίας Αξιωματικών Αστυνομίας, του Πανελλήνιου Συνδικάτου Χερσαίων Εμπορευματικών Μεταφορών, του Συμβολαιογραφικού Συλλόγου Αθηνών και του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος

σας προσκαλούν

την Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011 και ώρα 18.00

στο ΡΕΞ Πανεπιστημίου 48 Ομόνοια

με κεντρικό ομιλητή τον επικεφαλής της

Κίνησης Ανεξάρτητων Πολιτών ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ.

Χαιρετισμό θα απευθύνουν οι Πρόεδροι των Επιστημονικών Φορέων.

http://www.mikis-theodorakis-kinisi-anexar...l/news/?nid=333

http://www.mikis-theodorakis-kinisi-anexar...-1-2011-fin.jpg

Δηλαδή όλοι όσοι θίγονται βρήκαν πρόσφορο έδαφος. Τέλος πάντων! Καλή επιτυχία στην εκδήλωση ανεξάρτητα από τις απόψεις μου.

Εδώ και καιρό είχα διαβάσει την πρόσκληση αυτή και πίστεψα οτι πρόκειται για φάρσα ή για κάποιου είδους αστείο!

Καλά δεν ντρέπονται λίγο όλοι αυτοί των βολεμένων συντεχνιών να οργανώνουν εκδήλωση με θέμα "Η Ελλάδα μας χρειάζεται όλους";; Η αφίσα τους γράφει: "ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΜΑΣ", τα λεφτά σας δεν διαπραγματεύεστε βολεμένοι με τις κατώτατες αμοιβές και τα εξασφαλισμένα -δια νόμου- ποσοστά κέρδους..

ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!

Και ο Μίκης τι είναι, μαριονέτα-πασπαρτού; Απο τη μία μας κυρήσει με τη Σπίθα εναντίωση παντού και τώρα γίνεται κεντρικός ομιλητής σε ημερίδα των συντεχνιών;

Πάντως καλό είναι να υπάρχει και κάποια αντίδραση. Μην νομίζουν οι κυβερνώντες πως τα καταπίνουμε όλα αμάσητα. Παραέγινε πια το κακό με τις συνεχείς αυξήσεις και τα συνεχή μέτρα.

Ανεξάρτητα από τις απόψεις μου για την συγκεκριμένη εκδήλωση ξαναλέω.

Μα αυτό είναι ψευτο-αντίδραση Ελίνα, όχι κανονική αντίδραση.

Η κανονική αντίδραση είναι μέσω των βουλευτών και της επίσημης βουλής. Κοινοβουλευτική Δημοκρατία έχουμε, αν θυμάμαι καλά, όχι δημοκρατία του "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ". Αυτό είναι τσαμπαΔημοκρατία.

Έχω την εντύπωση οτι η λέξη "Δημοκρατία" προέρχεται απο τις λέξεις Δήμος+κράτος. Και, αν δεν απατώμαι, Δήμος=λαός.

Οι βουλευτές και η επίσημη βουλή είναι αντιπρόσωποι του λαού Θοδωρή, και όχι ο ίδιος ο λαός. Και ο λαός έχει κάθε δικαίωμα να αντιδρά. Συμφωνώ στον μη κομψό τρόπο (κάποιες φορές), αλλά έχει αυτό το δικαίωμα.

Δεν θυμάμαι να έχει δημοσιευθεί:

"ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Μ. ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ: ΖΟΡΜΠΑΣ! ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ"

Τον Ιούνιο, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.

http://www.tch.gr/Greek/Events/All%20Event...s/2011A/E25.htm

Από την επόμενη Κυριακή,στην ''Καθημερινή'' ,η εκκίνηση της διανομής των cd του Μίκη. Αρχή με την ''Ρωμιοσύνη''.

Ο Θεοδωράκης της ψυχής μας

Απλές ιστορίες συνοδεύουν τα αγαπημένα έργα του συνθέτη που θα προσφέρει η «Κ» στους αναγνώστες της

Της Γιωτας Συκκα

Από τις 13 Φεβρουαρίου η «Κ» προσφέρει στους αναγνώστες της τα σημαντικότερα έργα του Μίκη Θεοδωράκη, όπως: Αξιον Εστί, Ρωμιοσύνη, Επιτάφιος, Επιφάνια, Μικρές Κυκλάδες, Canto General κ. ά.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../01/2011_430345

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../01/2011_430772

Ο Μίκης Θεοδωράκης θα μιλήσει στην εκδήλωση της Σπίθας στο Βελλίδειο της Θεσσαλονίκης την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου και ώρα 6 μμ.

Συνέβη το αξής αδιανόητο και παρανοικό.Πήρα το cd από την Καθημερινή με το 'Αξιον Εστί.Το βάζω να παίζει και ακούω στην αρχή χειροκροτήματα.Λέω κάτι δεν θα θυμάμαι εγώ καλά για την ηχογράφηση.Βάζω την αφήγηση του Κατράκη "Η πορεία προς το μέτωπο" και παραξενεύομαι λίγο αλλά λέω και πάλι εγώ δεν θυμάμαι καλά.Και φτάνω στο "Ένα το χελιδόνι".Και είναι με τον Νταλάρα.Είναι η ζωντανή ηχογράφηση απο το Ηρώδειο! ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ!!!!Μπέρδεψαν τις ηχογραφήσεις;;Πόσο προχειροδουλεια πια;;;;;Συνέβη και σε άλλους;Ξέρετε;; :D:D:D

Συνέβη το αξής αδιανόητο και παρανοικό.Πήρα το cd από την Καθημερινή με το 'Αξιον Εστί.Το βάζω να παίζει και ακούω στην αρχή χειροκροτήματα.Λέω κάτι δεν θα θυμάμαι εγώ καλά για την ηχογράφηση.Βάζω την αφήγηση του Κατράκη "Η πορεία προς το μέτωπο" και παραξενεύομαι λίγο αλλά λέω και πάλι εγώ δεν θυμάμαι καλά.Και φτάνω στο "Ένα το χελιδόνι".Και είναι με τον Νταλάρα.Είναι η ζωντανή ηχογράφηση απο το Ηρώδειο! ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ!!!!Μπέρδεψαν τις ηχογραφήσεις;;Πόσο προχειροδουλεια πια;;;;;Συνέβη και σε άλλους;Ξέρετε;; :D  :D  :D

Νεφέλη με πρόλαβες. Και σε μένα συνέβη το ίδιο και μάλιστα με 2 κόπιες, καθώς την αγοράζω και για συνάδελφο. Φαντάζομαι ότι πανελλαδικά θα συνέβη. Νομίζω ότι τυπώνονται στην ίδια παρτίδα για όλη τη χώρα.

ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ!!!!ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αυτός που την έκανε την "πατάτα" πάντως, σίγουρα θα ήταν υπέρμαχος της άποψης ότι ο Νταλάρας είναι της "σχολής Μπιθικώτση"...Τόσο πολύ που τους μπέρδεψε!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Πέρα απ'την πλάκα τώρα:ΑΙΣΧΟΣ!!!

Και σε εμένα συνέβη το ίδιο!!!! Είναι η ηχογράφηση απο το Ηρώδειο του '88, και προκειται για την remastered έκδοση - την οποία μάλιστα δεν είχα, γιατί αρκέστηκα στην πρώτη έκδοση με τον Νταλάρα!!! Ευχαριστώ, ώ Καθημερινή!!! :D:D:D

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...