francois

Μίκης Θεοδωράκης

1,387 posts in this topic

"Ο Μίκης Θεοδωράκης μιλάει για τη Συμπαντική Αρμονία"

Μόλις κυκλοφόρησε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον βιβλίο με δυο cd's, στο οποίο ο Μίκης Θεοδωράκης μιλάει για τη Συμπαντική Αρμονία ενώ ενδιάμεσα ακούγονται μουσικά αποσπάσματα από συμφωνικά του έργα. Το βιβλίο διατίθεται στην τιμή των 22.50 euro. Παραγγελίες γίνονται στο τηλ.2106849090 και 2106845000

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...anos71/01-2.jpg

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...anos71/02-2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό το επόμενο Σάββατο 9 Ιανουαρίου ο "Κόσμος του Επενδυτή" θα διανείμει μια κασετίνα με 10 cd's του Μίκη Θεοδωράκη με τίτλο "Τα μεγάλα τραγούδια" και επιλογές από ηχογραφήσεις στις εταιρείες Lyra, Legend κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η απαντητική επιστολή του Μίκη στις απειλές που εκτόξευσαν  -μέσω προκήρυξης-εναντίον του και του Β.Βασιλικού, οι ''Τερρορίστες'' που συμπράττουν με τους ''Πυρήνες της φωτιάς''. Χάθηκε η μνήμη στην χώρα μας...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...73&lngDtrID=244

Ας ακούγεται Θεοδωράκης στην τηλεόραση κι ας είναι κι από τον Λαζόπουλο κι ας είναι και λόγω της ημέρας...

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η επιστολη του Μίκη!! Λίγοι μας έμειναν τόσο ευφυείς και τόσο ΜΕΓΑΛΟΙ ώστε να έχουν τα κότσια να μιλάνε έτσι!

Τώρα τη διάβασα κι εγώ και τον παραδέχτηκα για άλλη μία φορά τον Μίκη. Μπράβο του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μ.Θεοδωράκης θα παραστεί σήμερα το βράδυ στην Λέσχη Αξιωματικών, όπου και θα τιμηθεί. Παρακάτω, η ομιλία που θα εκφωνήσει(Πηγή: Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων)

Ολόκληρη η ζωή και το έργο μου μπορούν να ερμηνευτούν και να κατανοηθούν μόνο κάτω από το πρίσμα των τριών λέξεων που με γαλούχησαν: Ελλάδα, Πατρίδα, Ελευθερία.

Τα δόγματα, οι δοξασίες και οι θεωρίες όπως ο Χριστιανισμός, η Ορθοδοξία, ο Κομμουνισμός και ο Διεθνισμός, που κατά διαστήματα επέλεξα, συνδέονται άμεσα με αυτά τα τρία ιδεώδη. Όπως η διδασκαλία της αγάπης που την θεωρώ συνεκτικό κρίκο μιας ιδανικής κοινωνίας, η Ορθοδοξία που συνδέεται με την διαφύλαξη της Ελληνικότητας και του Ελληνισμού, ο Κομμουνισμός ως το αποκορύφωμα της κοινωνικής αλληλεγγύης, της παλλαϊκής ευθύνης και εξουσίας και της απόλυτης ελευθερίας (όραμα που έμεινε άπιαστο φυσικά, δεν εφαρμόστηκε πραγματικά ποτέ και πουθενά, ώστε να παραμένει ακόμα σήμερα μια ουτοπία) και τέλος ο Διεθνισμός που σφυρηλατήθηκε μέσα μας τον καιρό του αγώνα όλων των λαών κατά του φασισμού-ναζισμού για μια παγκόσμια κοινωνία χωρίς σύνορα και πολέμους.

Ταυτόχρονα η αγωγή μου με οδήγησε στο να συνδέσω μ αυτές τις τρεις έννοιες τον ελληνικό στρατό. Κι αυτό γιατί η πρώτη μεγάλη μυθολογία μέσα μου ήσαν οι Βαλκανικοί Πόλεμοι με πρωτοπόρο τον ελληνικό στρατό, στον οποίο κατατάχθηκε ως εθελοντής σε ηλικία μόλις 16 ετών ο πατέρας μου, Γεώργιος Θεοδωράκης, που τραυματίστηκε βαρειά στο Μπιζάνι, στην κρίσιμη εκείνη μάχη που άνοιξε τον δρόμο στην απελευθέρωση των Ιωαννίνων.

Ήταν τότε που ενωμένοι οι Έλληνες από την κορυφή ως τη βάση δημιούργησαν την σημερινή Ελλάδα κι ακόμα πιο πολύ.

Ανάμεσα σ αυτό το «πιο πολύ» υπήρξε και το καλλίτερο τμήμα της, ο απαστράπτων ελληνισμός της Μικράς Ασίας. Όμως τότε ο διχασμός στην κορυφή οδήγησε τον ελληνικό στρατό σε τραγική και επαίσχυντη ήττα συμπαρασύροντας στον όλεθρο μαζί του αθώα θύματα, ολόκληρο τον ελληνικό πληθυσμό κι ανάμεσά τους την οικογένεια της μητέρας μου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μεγαλώσω βιώνοντας σχεδόν ταυτόχρονα τον θρίαμβο και την καταστροφή. Επομένως ήταν φυσικό να σημαδευτώ μέσα μου για πάντα με το δίδαγμα ότι η Εθνική μας Ενότητα αποτελεί το Α και το Ω, εάν θέλουμε να προχωρήσουμε και να ακτινοβολήσουμε ως Έθνος και ως Λαός. Διαφορετικά θα υποχρεωθούμε να ζούμε καταδικασμένοι στον ρόλο του ουραγού, του εξαρτημένου και παρακμιακού.

Από τότε βιώνω την πρόσφατη ιστορία της χώρας μας από την 28η Οκτωβρίου του 1940 έως σήμερα συνεχώς και αδιαλείπτως προσπαθώντας να είμαι στην αιχμή των γεγονότων με όποιες συνέπειες.

Έτσι η τιμητική πρόσκληση από την κορυφή της στρατιωτικής μας ηγεσίας για την οποία σας ευχαριστώ θερμότατα, έχει εξαιρετική σημασία για μένα, τόσο ουσιαστική όσο και συμβολική. Ο ρόλος σας ως φρουρών της ακεραιότητας της πατρίδας υπήρξε ένα κύριο στοιχείο της βασικής φιλοσοφίας της ζωής μου, που συνοψίζεται όπως είπα μέσα στις τρεις λέξεις: Ελλάδα, Πατρίδα, Ελευθερία.

Γι αυτό, ας μου επιτραπεί να αναφέρω εδώ, ότι η τραγική παρένθεση της στρατιωτικής δικτατορίας αποτέλεσε για μένα μια μεγάλη εθνική τραγωδία και γι αυτό αντιτάχθηκα με όλες μου τις δυνάμεις, γιατί πλήγωνε βαθειά μέσα μου την εικόνα με την οποία με γαλούχησαν οι γονείς και οι πρόγονοί μου, που ήθελαν τον ελληνικό στρατό να ταυτίζεται με τον φρουρό του Έθνους, της Πατρίδας και της Δημοκρατίας, μιας Πατρίδας και ενός Έθνους που ταυτίζεται με την έννοια της Ελευθερίας. Γιατί Ελλάδα και Ελευθερία για μένα υπήρξαν ανέκαθεν έννοιες ταυτόσημες.

Και είμαι περήφανος που με τις λίγες δυνάμεις μου επιτελώντας το χρέος μου ως ελεύθερος πολίτης συνέβαλα στην αποκατάσταση της Δημοκρατίας, συνεπώς στην αποκατάσταση του ελληνικού στρατού στο υψηλό βάθρο που βρίσκεται σήμερα εμπλουτισμένος από τα διδάγματα του παρελθόντος, έτσι ώστε το δημοκρατικό φρόνημα, η προσήλωση στους θεσμούς και στο Σύνταγμα και η πίστη στα συμφέροντα του λαού μας να διαποτίσουν σε μεγάλο βαθμό βαθμοφόρους και οπλίτες σε όλο το πλάτος και το βάθος του Σώματος.

Ειδικά σήμερα που ο Πατριωτισμός τείνει να καταστεί κυρίαρχο στοιχείο στην ζωή της χώρας μας καθώς αντιμετωπίζουμε μεγάλους κινδύνους, φανερούς και ύπουλους που απειλούν την πεμπτουσία της Ελληνικότητας και φτάνουν ακόμα και στο σημείο να έχουν στο στόχαστρό τους την ίδια την εδαφική μας ακεραιότητα.

Έτσι στην σημερινή συγκυρία Λαός και Στρατός επιβάλλεται να είναι όσο ποτέ άλλοτε ενωμένοι, ενημερωμένοι και άγρυπνοι. Και φυσικά αυτό αποτελεί προ παντός ευθύνη της πολιτικής μας ηγεσίας, που συμβολίζει και εκφράζει την ελεύθερη θέληση του ελληνικού λαού επωμιζόμενη μεγάλα ιστορικά βάρη, πολύ πιο σημαντικά από την κρίσιμη οικονομική μας κατάσταση, μιας και αφορούν στην υπεράσπιση της ίδιας της ουσίας και της συνείδησης της ελληνικότητας και του ελληνισμού που βάλλεται πανταχόθεν εσωτερικά και εξωτερικά από δυνάμεις εχθρικές και δόλιες, τυφλωμένες από την ακτινοβολία της Ελλάδας ως ιστορικής οντότητας, παρουσίας και διαχρονικής έκφρασης με αθάνατα ιστορικά επιτεύγματα Πατριωτισμού, Πολιτισμού, Δημοκρατίας και Ελευθερίας.

Σας ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γυρίσματα...

Σε «αρχιστράτηγο» ανακήρυξαν τον Μ. Θεοδωράκη οι Ενοπλες Δυνάμεις με την έλευση του νέου έτους. Παρουσία του Ευ. Βενιζέλου, ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ παρέδωσε στον μουσικοσυνθέτη μία κασετίνα με τα τρία χρυσά ξιφίδια των γενικών επιτελείων. Φυσικά, αυτή η ευγενική κίνηση της στρατιωτικής ηγεσίας είχε ιδιαίτερη σημασία για τον Μ. Θεοδωράκη, ο οποίος θυμήθηκε τους διωγμούς που υπέστη ο ίδιος από το καθεστώς της μετεμφυλιακής στρατοκρατούμενης Ελλάδας. Η ζωή κάνει περίεργα γυρίσματα...

Πηγή: ''ΕΘΝΟΣ''(2.1.09)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβαζα κάποια ενδιαφέροντα (πιο παλιά) άρθρα στο TAR και διαπίστωσα πως δεν τα έχουμε αναφέρει στο forum..

Αυτό δημοσιεύθηκε στις 17 Νοεμβρίου του 2007.

Ο Μίκης Θεοδωράκης και το... Έπος του '70 (του Κώστα Γρηγορέα)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γυρίσματα...

Σε «αρχιστράτηγο» ανακήρυξαν τον Μ. Θεοδωράκη οι Ενοπλες Δυνάμεις με την έλευση του νέου έτους. Παρουσία του Ευ. Βενιζέλου, ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ παρέδωσε στον μουσικοσυνθέτη μία κασετίνα με τα τρία χρυσά ξιφίδια των γενικών επιτελείων. Φυσικά, αυτή η ευγενική κίνηση της στρατιωτικής ηγεσίας είχε ιδιαίτερη σημασία για τον Μ. Θεοδωράκη, ο οποίος θυμήθηκε τους διωγμούς που υπέστη ο ίδιος από το καθεστώς της μετεμφυλιακής στρατοκρατούμενης Ελλάδας. Η ζωή κάνει περίεργα γυρίσματα...

Πηγή: ''ΕΘΝΟΣ''(2.1.09)

Μόλις το διάβασα αυτό!! Απίστευτο! Να μία κίνηση που σε κάνει να ελπίζεις στο μέλλον! Υπέροχο!! :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την επόμενη Παρασκευή 29.1.2010, ο Μ.Θεοδωράκης στην εκπομπή της Β.Φλέσσα ''Στα άκρα'' (Α΄Μέρος). Μετά τις 12 τα μεσάνυχτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία....Πολύ ωραία...Και είναι και τεράστιες αυτές οι εκπομπές... :music::music::music:

Ευχαριστούμε για την πληροφορία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την επόμενη Παρασκευή 29.1.2010, ο Μ.Θεοδωράκης στην εκπομπή της Β.Φλέσσα ''Στα άκρα'' (Α΄Μέρος). Μετά τις 12 τα μεσάνυχτα.

O Mίκης Θεοδωράκης έρχεται ΣΤΑ ΑΚΡΑ με τη Βίκυ Φλέσσα λίγο μετά τα μεσάνυχτα.

Η εκπομπή, που συνεχίζεται για έβδομη χρονιά, φιλοξενεί τον διεθνούς φήμης συνθέτη σε τέσσερα μέρη.(ένας μήνας αφιερωμένος στον Μίκη Θεοδωράκη).

Ο Μίκης Θεοδωράκης ξεκινά τη διήγηση από τα παιδικά του χρόνια και την Αντίσταση του 40 (α/ μέρος),την Δικτατορία και την Μεταπολίτευση (β μέρος),

τα Δεκεμβριανά και τον Εμφύλιο (γ μέρος),τα μεγάλα μουσικά έργα (Αξιον Εστί, Επιτάφιος) και το σήμερα της Ελλάδας (δ΄ μέρος).

Για τον Έλληνα συνθέτη, την προσφορά και το έργο του μιλούν στην εκπομπή ο πρωθυπουργός της Ελλάδας κ.Γιώργος Παπανδρέου, ο πρόεδρος της Ν.Δ κ.Αντώνης Σαμαράς, η γενική γραμματέας του ΚΚΕ κυρία Αλέκα Παπαρήγα, ο πρόεδρος του ΣΥΝ κ.Αλέξης Τσίπρας και ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ κ.Γιώργος Καρατζαφέρης.

Το α΄ μερος αυτή την Παρασκευή 29/1, ώρα 00.00-02.00 στη ΝΕΤ

Η εκπομπή μεταδίδεται και στο δορυφορικό πρόγραμμα της ΕΡΤ, ERT World

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Mίκης Θεοδωράκης έρχεται ΣΤΑ ΑΚΡΑ με τη Βίκυ Φλέσσα λίγο μετά τα μεσάνυχτα.

Η εκπομπή, που συνεχίζεται για έβδομη χρονιά, φιλοξενεί τον διεθνούς φήμης συνθέτη σε τέσσερα μέρη.(ένας μήνας αφιερωμένος στον Μίκη Θεοδωράκη).

Το α΄ μερος αυτή την Παρασκευή 29/1, ώρα 00.00-02.00 στη ΝΕΤ

4 Μέρη;;;;YΠΕΡΟΧΑ!!!! :pity::music:;)^_^-_-:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο πολύ ευχάριστα νέα.

Θα ήθελα όμως με την ευκαιρία αυτή να δηλώσω τον προβληματισμό μου για τις θέσεις που εκφράζει τώρα τελευταία ο Μίκης εναντίων της ιστορικού κυρίας Δραγώνα για το γνωστό βιβλίο-μελέτη σχετικά με την ιστορία της Ελλάδας.

Ελπίζω να έχει διαβάσει το βιβλίο πριν κανει τα σχόλια και να μην εχει υποπέσει στο ατόπημα που έπεσαν πολλοι βουλευτές, οι οποίο χωρίς να έχουν διαβάσει ούτε γραμμή λοιδωρούσαν και αναθεμάτιζαν το βιβλίο και τη συγγραφέα.

λινκ 1

λινκ 2

Η ίδια λέει για το θέμα:

Το βιβλίο, «Τι είν΄ η πατρίδα μας;» δεν είναι ιστορικό, δεν είναι σχολικό εγχειρίδιο. Βασίζεται σε δύο μεγάλες έρευνες που αναλύουν τις απόψεις των εκπαιδευτικών και τα σχολικά βιβλία. Γράφτηκε από 8 ερευνητές, εκδόθηκε το 1997 και χρηματοδοτήθηκε από την Ε.Ε. Οι αναλύσεις των ερωτηματολογίων και του λόγου των εκπαιδευτικών καταλήγουν στο ότι το ελληνικό σχολείο καλλιεργεί μια εθνική ταυτότητα εύθραυστη και όχι ικανή να διαχειριστεί τα φαινόμενα της εποχής, τόσο τη συμμετοχή της χώρας στην Ε.Ε. όσο και την αντιμετώπιση των μεταναστών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ενώσω τον προβληματισμό μου με αυτόν του Θοδωρή, όσον αφορά στο θέμα της Δραγώνα.

Τέσσερα μέρη;;;; Συμπαντικός Μίκης, λοιπόν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την επόμενη Παρασκευή 29.1.2010, ο Μ.Θεοδωράκης στην εκπομπή της Β.Φλέσσα ''Στα άκρα'' (Α΄Μέρος). Μετά τις 12 τα μεσάνυχτα.

Εξαιρετικό το πρώτο μέρος. Ο χειμαρρώδης και με πολύ χιούμορ λόγος του Μίκη είναι σκέτη απόλαυση...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ γι'αυτές τις εκπομπές...Τίποτ'άλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μίκης Θεοδωράκης απένειμε χθες βραβείο στον Δημήτρη Παπαδημητρίου στην εκδήλωση ''Οι άντρες της χρονιάς''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Που διοργανώνει το περιοδικό ''STATUS'',ε; Μάλιστα...Ευχαριστούμε Γιώργο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι Ελίνα, μου φαίνεται το Status το διοργανώνει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς, πήγε για να βραβεύσει τον Παπαδημητρίου. Γιατί μπορεί -εάν βραβευόταν ο ίδιος- να παραλάμβανε το τρόπαιο από τον Πανούση που έκανε κι εκείνος μια περατζάδα (με παρλάτα)από το show του περιοδικού. Αν είναι έτσι οι αναρχοαυτόνομοι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιατί μπορεί -εάν βραβευόταν ο ίδιος- να παραλάμβανε το τρόπαιο από τον Πανούση που έκανε κι εκείνος μια περατζάδα (με παρλάτα)από το show του περιοδικού. Αν είναι έτσι οι αναρχοαυτόνομοι...

Δεν έκανε μόνο περατζάδα αλλά πήρε και το βραβείο της ραδιοφωνικής προσωπικότητας της χρονιάς. Πού να είχε πει και αυτά τα ωραία που διαβάσαμε ότι είπε τις προάλλες το 2009!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαίνεται πως τέτοιος λαός είμαστε για να μας αξίζει τέτοια ραδιοφωνική(ή άλλως ραδιο-φονική) προσωπικότητα της χρονιάς. Και γ@μώ τις δημόσιες σχέσεις! Ας τα βλέπουν αυτά οι φίλοι του από τις παλιές εποχές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόψε το βράδυ το δεύτερο μέρος του αφιερώματος στον Μίκη Θεοδωράκη στην εκπομπή Στα άκρα (ΝΕΤ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν βλέπω συνεντεύξεις του Θεοδωράκη σαν κι αυτή στη Φλέσσα, νιώθω περήφανος και ντρέπομαι συγχρόνως που είμαι Έλληνας.

Νιώθω περήφανος γιατί ανήκω στην ίδια φυλή με τον Μίκη Θεοδωράκη αλλά ντρέπομαι παράλληλα γιατί ανήκω στην ίδια φυλή με τα πολιτικά "κατακάθια" αυτής της χώρας (που δυστυχώς ανήκουν σε όλους τους πολιτικούς χώρους) και ταλαιπώρησαν και συνεχίζουν να ταλαιπωρούν αυτόν τον πολύπαθο τόπο....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aύριο το 3ο μέρος της συνέντευξης στη Βίκυ Φλέσσα

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...71/0f426c0b.jpg

Και μια φωτογραφία από τα βραβεία του STATUS, από το "7 μέρες TV"

http://i662.photobucket.com/albums/uu345/T...os71/002-15.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...