francois

Μίκης Θεοδωράκης

1,387 posts in this topic

Τα τραγούδια της κασετίνας από καταχώρηση στο σημερινό "Βήμα"

Τα Λιανοτράγουδα λείπουν........ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τα Λιανοτράγουδα λείπουν........ :huh:

Δεν υπάρχουν τραγούδια με ερμηνευτή τον Νταλάρα. Προφανώς δεν έδωσε ο ίδιος την άδεια. Θα είχε τους λόγους του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με προλαβες....το ιδιο θα ελεγα κι εγω.... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

01)ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ (Καλλιτεχνικη Χορωδία Τρικαλλων-Διευθυνσις: Τερψ. Παπαστεφανου) RCA VICTOR_LPMG 6

EΠΙΤΑΦΙΟΣ [RCA VICTOR]

02)ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΔΩΔΕΚΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ

(12 ΗITS OF MIKIS THEODORAKIS) ODEON_OMCG 21

Τραγουδουν:

Γιαννης Γραψας,Κλειω Δεναρδου,Ηλιας Ιακωβιδης,Κανακαρης Θεοδωρος,Μαρινέλλα και ο ιδιος ο Μικης Θεοδωρακης

(1965)

12 MEΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ-ODEON

03)MIKΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ (Καλλιτεχνικη Χορωδία Τρικαλλων-Διευθυνσις: Τερψ. Παπαστεφανου) RCA VICTOR_LPMG 3

Περιελαμβανει τα τραγουδια(όπως αναγραφονται στο εξωφυλλο):

Πλευρα Α

-ΜΑΝΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ

-ΡΟΔΙΑ ΤΕΤΡΑΚΛΩΝΗ

-ΤΟΝΕΙΡΟ

-ΣΤΟ ΠΕΡΙΓΙΑΛΙ ΤΟ ΚΡΥΦΟ

-ΜΥΡΤΙΑ

Πλευρα Β

-ΜΕΡΑ ΜΑΓΙΟΥ

-ΣΕ ΠΟΤΙΣΑ ΡΟΔΟΣΤΑΜΟ

-ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ

-ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ-ΜΑΡΓΑΡΩ

-ΧΑΘΗΚΑ

-ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΕΣ ΣΠΗΛΙΕΣ

MIKH ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ [RCA VICTOR]

04) ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ (Νο 2) ΒΡΑΧΟ-ΒΡΑΧΟ (Καλλιτεχνικη Χορωδία Τρικαλλων-Διευθυνσις: Τερψ. Παπαστεφανου) RCA VICTOR_LPMG 5

(1966)

MIKH ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ Νο2 (RCA VICTOR)

05) ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΧΡΥΣΟΠΡΑΣΙΝΟ ΦΥΛΛΟ(Ο.S.T.)_ΟDEON

(Γ. Μπιθικωτσης -Μ.Φαραντουρη)

(Στο εξωφυλλο υπογεγραμμενο εργο «Μ.Ξενάκη 65»)

(1966;)

(oi υπολοιπες εκδοσεις που εχουν πεσει στην αντιληψη μου ειναι της His Master Voice [1966]+

COLUMBIA-επανεκδοση του 1974

XΡΥΣΟΠΡΑΣΙΝΟ ΦΥΛΛΟ (ΟDEON)

οι λεπτομερειες που συνοδευονταν οι συγκεκριμενες καταχωρησεις:

FOR AUCTION:

5 ORIGINAL GREEK PRESSING LPs OF THE MUSIC OF MIKIS THEODORAKIS!

TO THE BEST OF OUR KNOWLEDGE, ALL 5 LPs ARE FROM THE 1970s.

CONDITION IS EXCELLENT: COVERS SHOW LIGHT WEAR OVERALL, THE VINYL IS MINT OR MINT MINUS!

ALBUMS OF THIS GENRE, VINTAGE AND CONDITION ARE EXTREMELY HARD TO FIND IN THIS DAY AND AGE.

Επισης μια προσφατη Γερμανικη εκδοση σε CD του CAΝΤΟ GENERAL με την φωτογραφια οπισθοφυλλου απο τα "18 ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΤΗΣ ΠΙΚΡΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ"

CANTO GENERAL

CD Rundfunkchor Berlin/Theodorakis - Canto General NEU

Rundfunkchor Berlin/Theodorakis

Canto General

Audio:CD(2005-10-01)

Anzahl der Disks:1

Label:

EAN:743212819229

Anzahl der Tracks:8

Gesamtdauer:070:20

Tracklist

1 Neruda, Pablo Amor America (Amerikaliebe) 001:38

2 Farantouri, Maria Algunas Bestias (Einige Tiere) 011:10

3 Farantouri, Maria Voy A Vivir (Ich Werde Leben) 005:33

4 Farantouri, Maria Los Libertadores (Die Befreier) 016:30

5 Farantouri, Maria Vienen Los Pajaros (Die Vögel Erscheinen) 010:31

6 Farantouri, Maria La United Fruit Co. (Die United Fruit Co.) 007:44

7 Farantouri, Maria Vegetaciones (Pflanzenreiche) 007:12

8 Farantouri, Maria America Insurrecta (Aufständisches Amerika) 010:02

-για οποιες λεπτομερεις-συμπληρωσεις-διευκρινησεις γνωριζετε παρακαλω σπευστε να με διορθωσετε!! B) -

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΗ ΤΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ.

Και μου ήρθε στο μυαλό ένα τραγούδι του σε στίχους του συνονόματου του Μιχάλη Κατσαρού,θέλω να του το αφιερώσω.

"Αυτούς που βλέπεις πάλι θα τους ξαναδείς"

Να είναι πάντα καλά.

Με την καρδιά μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους μία κασετίνα με επιλογές από τραγούδια του Μίκη που αξίζει!!!

Πολύ όμορφη η κασετίνα που δίνει το Βήμα της Κυριακής!!!

Εξαιρετικής ποιότητας παραγωγή.

Μία παρατήρηση μόνο..... Γιατί δεν μπήκε ούτε ένα τραγούδι με τον Γ.Νταλάρα;; Είμαι σίγουρος οτι ο κ.Τσάμπρας θα ήθελε να συμπεριλάβει μερικά. Γιατί τελικά δεν μπήκε ούτε ένα; :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γ.Νταλάρας -συνήθως- είναι πολύ επιφυλακτικός με τις συνεχείς επανεκδόσεις. Ακόμη κι όταν είναι προσεγμένες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δήλωση του Μίκη Θεοδωράκη προς την «Πρωτοβουλία για τα Δικαιώματα των Κρατουμένων»

"Αυτό που γίνεται πίσω από τα κάγκελα της κάθε ελληνικής φυλακής, θα πρέπει να ντροπιάζει όλους ανεξαιρέτως τους πολίτες αυτής της χώρας.

Γιατί δείχνει πόσο ανάλγητοι, πόσο απάνθρωποι και πόσο απολίτιστοι είμαστε. Τελικά όλα στη χώρα μας είναι μια βιτρίνα: Βουλή, Κυβέρνηση, Κόμματα, τηλεόραση, Πανεπιστήμια και καλλιτέχνες. Μια ψεύτικη βιτρίνα, για να κρύβει την βρωμιά και την αδικία. Ειδικά σε περιπτώσεις όπως αυτή των κρατουμένων, που τους καταδικάζουμε να ζουν σε απάνθρωπες συνθήκες ξεχνώντας ότι είναι κι αυτοί άνθρωποι όπως όλοι μας, που έκαναν κάποιο λάθος στη ζωή τους, όπως μπορεί να συμβεί στον καθένα από μας. Και μόνο το κλείσιμο σε τέσσερις τοίχους είναι μια βαρειά τιμωρία. Όμως από κει και πέρα θα πρέπει να εξασφαλίζονται απόλυτα ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης, ώστε ο κρατούμενος να έχει την ευκαιρία να σκεφτεί και να προσπαθήσει να γίνει καλλίτερος, για να μπορέσει κάποια μέρα να επιστρέψει στην οικογένειά του και στην κοινωνία που τόσο μας έχει όλους ανάγκη.

Είμαι απόλυτα στο πλευρό σας, αν και δεν διαθέτω καμμιά άλλη δύναμη εκτός από τις σκληρές μου εμπειρίες και την κουρασμένη μου φωνή".

Αθήνα, 10.11.2008

Μίκης Θεοδωράκης

Οφείλω να σας ενημερώσω πως η σελίδα μας είναι το πρώτο μέσο που δημοσιεύει τη δήλωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιας και μόλις γύρισα από τη συναυλία αλληλεγγύης προς τους κρατούμενους που διοργανώθηκε από την Πρωτοβουλία και στηρίχτηκε από πολιτικές οργανώσεις να πω απλώς ότι η συμμετοχή του κόσμου ήταν μαζικότατη και με πολύ έντονο ενδιαφέρον να ενημερωθεί για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κρατούμενοι.

Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα: www.keli.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μία παρατήρηση μόνο..... Γιατί δεν μπήκε ούτε ένα τραγούδι με τον Γ.Νταλάρα;; Είμαι σίγουρος οτι ο κ.Τσάμπρας θα ήθελε να συμπεριλάβει μερικά. Γιατί τελικά δεν μπήκε ούτε ένα;  :razz:
Ο Γ.Νταλάρας -συνήθως- είναι πολύ επιφυλακτικός με τις συνεχείς επανεκδόσεις. Ακόμη κι όταν είναι προσεγμένες.

Μήπως θα έπρεπε να είχε επανεξεταστεί αυτό το ζήτημα κάποια στιγμή...; :razz:

ΑΝ φυσικά υπάρχει τρόπος αξιολόγησης των διαφόρων συλλογών που κυκλοφορούν.

Θανάση, σχετικά με τη δήλωση, τι εννοείς; Διαβάστηκε στη συναυλία και δημοσιεύεται πρώτη φορά εδώ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάρω τη δήλωση την έλαβα χθες βράδυ στις 11.15 από το γραφείο του κ.Θεοδωράκη, δεν ξέρω αν διαβάστηκε στη συναυλία.

Κι απ'ότι έχω δει, μέχρι στιγμής δεν έχει δημοσιευθεί ακόμα κάπου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
"........αν και δεν διαθέτω καμμιά άλλη δύναμη εκτός από τις σκληρές μου εμπειρίες και την κουρασμένη μου φωνή".

...υπέροχο... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
"........αν και δεν διαθέτω καμμιά άλλη δύναμη εκτός από τις σκληρές μου εμπειρίες και την κουρασμένη μου φωνή".

...υπέροχο... :razz:

Όντως. Και αν σκεφτεί κανείς πόσες ήταν αυτές οι σκληρές εμπειρίες γίνεται ακόμη πιο συγκινητικό.

Αλλά έτσι είναι σε αυτή τη χώρα, αντί οι αγώνες κάποιων ανθρώπων που θυσίασαν ΑΠΕΙΡΑ πλούτη και ΑΠΕΙΡΗ καλοπέραση για να μείνουν σε αυτόν τον τόπο και να παλέψουν για μια δίκαιη κοινωνία, να αναγνωρίζονται και να προβάλλονται ως πρότυπο, ξεχνιούνται εύκολα και πολλές φορές ηθελημένα. Πολιτικοί χωρίς καμία ένδειξη νοημοσύνης, που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το βόλεμα, η καλοπέραση και...οι σταυροί. ’τομα που δεν έχουν το μυαλό να σκεφτούν μια πρόταση για το καλό της χώρας, ούτε το σθένος να αλλάξουν τα πράγματα. ’τομα που προτιμούν να βάζουν προβλήματα, όπως αυτό των φυλακών, κάτω απο το χαλί. Να τα κρύβουν, και έτσι να νομίζουν οτι λύθηκαν...

Σκέφτομαι οτι μπορεί να υπήρχαν άνθρωποι με το όραμα και τις ιδέες του Μίκη στο τιμόνι της χώρας και έπειτα βλέπω τους σημερινούς φοβισμένους ανθρωπάκους, που όχι χώρα, ούτε βάρκα δεν μπορούν να κυβερνήσουν, και με πιάνει μία απογοήτευση.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πληροφορία. Είχα αγοράσει πριν καιρό το δίσκο ρωμιοσύνη με την επωνυμία της Columbia. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ο ίδιος δίσκος αλλά με την επωνυμία his master voice. Στην επωνυμία της Columbia υπάρχει η χρονολογία στη χάρτινη θήκη @1974. Η έκδοση his master voice ήταν λογικά πριν από την άλλη αλλά ήταν η πρώτη έκδοση και του δίσκου;

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγγελη,δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια.... :pity:

Εγω εχω την εκδοση του 1966(οταν κυκλοφορησε ο δισκος),της Columbia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγγέλη , η πρώτη έκδοση του 1966 έχει την κόκκινη ετικέττα με το σκυλάκι της His master's voice. Η δεύτερη του 1974 την μπλε της Columbia.Υπάρχουν βέβαια και κάποιες εκδόσεις του εξωτερικού αλλά οι δυο ελληνικές είναι αυτές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βαγγέλη , η πρώτη έκδοση του 1966 έχει την κόκκινη ετικέττα με το σκυλάκι της His master's voice. Η δεύτερη του 1974 την μπλε της Columbia.Υπάρχουν βέβαια και κάποιες εκδόσεις του εξωτερικού αλλά οι δυο ελληνικές είναι αυτές.

Και η δικη μου του 1966 γιατι εχει μπλε της Columbia; :pity:

Μπερδευτηκα.... :blink: :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ [Α' ΕΚΔΟΣΗ 1966] FR

ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ -RED LABEL HIS MASTER VOICE [GCLP18] 1966

Οπως αναφερθηκε επανακυκλοφορησε και Η ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ με θαλασσι ετικεττα (his master voice SCXG203 το 1966]

ΑΝΤΙΤΥΠΑ 60.000

Και οσο αφορα τις εκδοσεις βινυλιου -νομιζω οτι επανακυκλοφορησε το 1974 -οπως και πολλα αλλα εργα του Μικη- με θαλασσι ετικεττα αλλα με το label EMI-COLUMBIA [70203]-Φυσικα δεν αναφερω τις αντιστοιχες επανεκδοσεις σε cd του 1995 και σε remaster απο την ΕΜΙ το 2001/12-:

ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ [1974]

ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ[1974] INS

ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ (1974) BLUE LAB

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mikis Theodorakis Strose To Stroma Sou 7' Greek pic slv

Μικης Θεοδωρακης - Στρωσε το Στρωμα σου / Το Ψωμι ειναι στο τραπεζι (τραγουδα ο Σπυρος Σκορδιλης και χορωδια)

*Mikis Theodorakis - Strose to stroma sou / To psomi einai sto trapezi 7' single Greek pressing on RCA Victor label - vinyl record in Excellent minus condition, record labels are intact - pictre sleeve is in Very Good plus condtion, minor pen mark on the back side *

Catalogue Number & label: RCA Victor 48g 2500

Made In: Greece

Year of release: 1965

________________________________________

tracklisting:

Στρωσε Το Στρωμα Σου

Το Ψωμι ειναι στο τραπεζι

---

Strose To Stroma Sou

To Psomi einai sto trapeze

ΣΤΡΩΣΕ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΣΟΥ-ΤΟ ΨΩΜΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ

Mikis Theodorakis Kaimos Varka Sto Yalo 7' Greek 45 VG+

Μικης Θεοδωρακης - Καϋμος / Βαρκα στο Γιαλο (τραγουδα ο Σπυρος Σκορδιλης και η Καιτη Θυμη)

* Mikis Theodorakis - Kaimos / Varka Sto Yalo (sings Spyros Skordilis) 7' single Greek pressing on RCA Victor Label - vinyl record and picture sleeve are in Very Good plus condition as shown on the scan - minor pen mark on the back side of the picture sleeve *

Catalogue Number & label: RCA Victor 48g 2415

Made In: Greece

Year of release: ?

Disc condition: Very Good plus

Sleeve condition: Very good plus

Please have in mind that cd cases and record sleeves may have price tags on them

________________________________________

tracklisting:

Ο Καϋμος

Βαρκα Στο Γιαλο

---

O Kaimos

Varka sto yalo

Ο ΚΑΫΜΟΣ- ΒΑΡΚΑ ΣΤΟ ΓΥΑΛΟ

Και μια σπανια φωτογραφια απο την απονομη στον συνθετη του βραβειου Λενιν:

ΜΙΚΗΣ- ΒΡ. ΛΕΝΙΝ 1

η σφραφγιδα οπισθεν της φωτογραφιας καθως και το σχολιο απο το σχετικο αποκομα της εφημεριδας:

ΙΚΗΣ ΒΡ.ΛΕΝΙΝ 2

MIKIS THEODORAKIS Agency Photo w/caption LENIN PRIZE

A genuine Vintage Photograph by

FOTOKHNONIKA TASS

Receiving the Lenin Komsomol Prize at Moscow

Size of the Photograph: 8 x 10 inches (aprox.)

Date: August 25th 1970

-This photograph, comes from an Argentinean

Newspaper collection.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIKIS THEODORAKIS

3 Διεθνεις κυκλοφοριες:

12 CHANSONS DE MIKIS THEODORAKIS

-διευθυνση ορχηστρας:

GERALD CALVI

12 CHANSONS DE MIKIS THEODORAKIS

(45αρια ):

ΤΟ ΓΕΛΑΣΤΟ ΠΑΙΔΙ-ΗΤΑΝ 18 ΝΟΕΜΒΡΗ

L'OTAGE [ΕΝΑΣ ΟΜΗΡΟΣ] FR

L'OTAGE [ΕΝΑΣ ΟΜΗΡΟΣ] BC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2008 στην Αίθουσα Συνεδρίων της Κ.Ε. του ΚΚΕ δόθηκε συναυλία για τα 90 χρόνια του ΚΚΕ

από την ΚΟΑ με διεύθυνση του Βύρωνα Φιδετζή.

Παρουσιάστηκαν τα έργα

«Ο Διγενής δεν πέθανε» του Αλέξανδρου Ξένου

«Ελεγείο και θρήνος» του Μίκη Θεοδωράκη και

«Έτος 1905» του Ντμίτρι Σοστακόβιτς.

Το κείμενο του Μίκη Θεοδωράκη διάβασε ο ίδιος πριν την εκτέλεση του έργου του.

ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ «ΕΛΕΓΕΙΟ & ΘΡΗΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ ΖΑΝΝΟ»

Αγαπητοί μου φίλοι, συναγωνιστές και σύντροφοι,

Δεχθείτε από μένα και τον Βασίλη Ζάννο, εμένα ζωντανό κι εκείνον νεκρό, εκτελεσμένο από τον μοναρχοφασισμό, τις πιο εγκάρδιες ευχές μας για το αγαπημένο μας Κόμμα, το ΚΚΕ. Και οι δυο μας υπήρξαμε παιδιά του. Ζήσαμε τον καιρό της θύελλας παλεύοντας για τα ιδανικά που μας δίδαξε: την αγάπη στον λαό και την πατρίδα, την αφοσίωση στις αρχές του διεθνισμού, την υπεράσπιση της Λευτεριάς και το όραμα για το χτίσιμο μιας νέας πατρίδας, όπου θα βασιλεύει η θέληση και το δίκιο του Λαού.

Με τον αγαπημένο μου σύντροφο τον Βασίλη Ζάννο, τα γεγονότα μάς έφεραν κοντά από την ημέρα που εγκατέλειπαν οι Γερμανοί την Αθήνα. Τότε, τον Οκτώβρη του 1944, γνωριστήκαμε για πρώτη φορά. Εκείνος επί κεφαλής της πολιτοφυλακής του Παλαιού Φαλήρου κι εγώ του ΕΛΑΣ της Νέας Σμύρνης, δώσαμε μάχη για να μην ανατιναχθούν οι πολεμικές αποθήκες και τα κτίρια της Luftwafe στο Δέλτα Φαλήρου. Συναντηθήκαμε ξανά στα 1947 στην περιοχή Χριστού Ικαρίας, εξόριστοι, κομματικοί υπεύθυνοι στα χωριά μας. Πήραμε μαζί εντολή να δραπετεύσουμε, όμως το καϊκι μας έπεσε σε θύελλα κι έτσι αναγκαστήκαμε να επιστρέψουμε στην Ικαρία. Με την αμνηστία Σοφούλη και τη δημιουργία της Κυβέρνησης Βουνού, βρεθήκαμε στην Αθήνα και αμέσως περάσαμε στην παρανομία σε παράλληλες ομάδες ένοπλης δράσης. Εκείνος πιάστηκε για την υπόθεση Λαδά την ’νοιξη του 1948 και σχεδόν παράλληλα χτυπήθηκε και η δική μας ομάδα με τον Παύλο Παπαμερκουρίου που εκτελέστηκε και τον Δημήτρη Δεσποτίδη που καταδικάστηκε σε θάνατο. Εγώ, άρρωστος από πλευρίτιδα, βρέθηκα για λίγο στο σπίτι μας στη Νέα Σμύρνη, όπου πιάστηκα από την τοπική αστυνομία, που με έστειλε ξανά στην Ικαρία.

Εκεί, στην Ακαμάτρα, ήρθε η τραγική είδηση για την εκτέλεση του Βασίλη Ζάννου. Ήταν τότε που έγραφα συμφωνική μουσική μέσα σε κείνες τις απίθανες συνθήκες, γιατί η αγωγή μας δεν μάς ήθελε μόνο καλούς αγωνιστές αλλά και μορφωμένους και δημιουργικούς πολίτες, μιας και μας περίμενε -μετά τη βέβαιη νίκη μας- η προσπάθεια για το χτίσιμο της Λαϊκής Δημοκρατίας, όπου ο καθένας μας θα έπρεπε να προσφέρει όσο γίνεται πιο πολλά και πιο καλά για την ευτυχία και την πρόοδο του Λαού.

Εγώ πίστευα ότι η καινούρια κοινωνία που θα πλάθαμε, είχε ανάγκη από ελληνικά συμφωνικά έργα αντάξια του υψηλού πνευματικού επιπέδου του ελεύθερου Λαού. Και γι αυτό, όπως είπα, δεν υπολόγιζα τις άθλιες, τις σκληρές και τις απάνθρωπες συνθήκες της παρανομίας, της φυλακής, της εξορίας και των βασανισμών, γιατί ήθελα να προσφέρω ό,τι καλλίτερο πίστευα ότι έχω μέσα μου: την Μουσική.

Έτσι ασκήθηκα να γράφω συμφωνικά έργα χωρίς τη βοήθεια μουσικών οργάνων, κατ ευθείαν από τον νου μου στο χαρτί. Ένα τέτοιο έργο θα ακούσετε σήμερα κι εγώ μαζί σας πρώτη φορά ύστερα από εξήντα χρόνια. Για να δούμε τώρα αν η μουσική μου σκέψη αποτυπώθηκε σωστά στο πεντάγραμμο κι από κει στα συμφωνικά «όργανα». Είναι κατά κάποιον τρόπο η ώρα της αλήθειας για το «Ελεγείο και Θρήνος». Μέσα στο έργο αυτό, όπως θα διαπιστώσετε κι εσείς, δεν θρηνούσα μόνο τον χαμένο σύντροφο αλλά φιλοδοξούσα να αποτυπώσω με ήχους το μεγαλείο της θυσίας όλων των αγωνιστών, που χάρισαν τη ζωή τους για την Λευτεριά και την ευτυχία του Λαού μας.

Και είμαι όχι μόνο ευτυχής αλλά και βαθύτατα συγκινημένος, γιατί ένα τέτοιο έργο αφιερωμένο σ έναν αθάνατο κομμουνιστή, παίζεται σήμερα εδώ, στο δικό του σπίτι. Όπως βλέπεις, αγαπημένε μου Βασίλη, άξιζε ο κόπος να περιμένουμε εξήντα ολόκληρα χρόνια για να ανταμώσουμε και πάλι μέσα από τους ήχους που γράφτηκαν για σένα, σ ένα χώρο που τον αγιάζουν οι ιερές σκιές των συναγωνιστών και των συντρόφων μας, με κορυφαία τη μορφή του Καπετάν Γιώτη, του πολυαγαπημένου μας Χαρίλαου Φλωράκη.

Αθήνα, 14.11.2008

Μίκης Θεοδωράκης

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...