francois

Μίκης Θεοδωράκης

1,387 posts in this topic

Ο συγγγραφέας Νίκος Δήμου σε πρόσφατη συνέντευξή του αναφέρθηκε στον Μίκη Θεοδωράκη. Ασχέτως αν συμφωνούμε ή οχι, ειναι σημαντικό να διαβάσουμε το γεγονός που αφηγείται, το οποίο δείχνει ορισμένα στοιχεία του χαρακτήρα του Μίκη.

Διαβάστε το KEIMENO

Προσωπικά πάντως συμφωνώ σε πάρα πολλά θέματα με τον κύριο Δήμου και τον διαβάζω πολλά χρόνια, κυρίως στο RAM, όπου είχε την στήλη CNTR+ALT+DELETE, είναι λίγο αιρετικός, αλλά καλά κάνει γιατι σαν λαός χρειαζόμαστε λίγο ταρακούνημα.

ΥΓ: Ευχαριστώ πολύ τον Μάκη (Makis) που μου την έστειλε.

Ολόκληρη η συνέντευξη εδώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το προηγούμενο post μου πέρασε απαρατήρητο. Όχι πως θέλω να επιμείνω βέβαια..... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ήθελα να σχολιάσω τα λεγόμενα του Ν.Δήμου, αλλά αφού επιμένεις....

Ο Νίκος Δήμου, είναι μία ενδιαφέρουσα αλλά και εκκεντρική προσωπικότητα. Διαφωνώ σε πολλά πράγματα μαζί του. Διαφωνούσα μαζί του σε μερικά πράγματα ακόμα και όταν μιλούσε για υπολογιστές από την μεριά του χρήστη μέσα από την στήλη ctrl-alt-del του Ram.

Περισσότερο πέφτει στα μάτια μου ο Νίκος Δήμου όταν μιλάει έτσι για τον Μ.Θεοδωράκη, παρά ο Μ.Θεοδωράκης. Ο Μ.Θεοδωράκης έχει αποδείξει στους Έλληνες αλλά και σε ολόκληρο τον κόσμο ποιος είναι.

Όσον αφορά τις απόψεις του Ν.Δήμου για την μουσική του Μ.Θεοδωράκη, ας μην κάνει υποθέσεις για τον υπόλοιπο κόσμο. Ας περιοριστεί στην δική του άποψη.

Η δική μου άποψη για τα "σοβαρά" και τα "μη σοβαρά" έργα του Μ.Θεοδωράκη είναι η εξής.

Το έργο του Μ.Θεοδωράκη είναι ενιαίο. Τα λαϊκά, τα έντεχνα, τα λυρικά, τα συμφωνικά, τα μετασυμφωνικά, οι όπερες, κλπ, όλα έχουν την ίδια ρίζα. Όλα επικοινωνούν μεταξύ τους. Δεν θέλω να κάνω ανάλυση του έργου του, γιατί ούτε εγώ είμαι μουσικοκριτικός, αλλά θα πω την γνώμη μου. Νομίζω οτι όποιος δεν "αντέχει" τα "σοβαρά" έργα του Μ.Θεοδωράκη, απλά δεν έχει δώσει την απαραίτητη προσοχή ή απλά δεν του αρέσει γενικά το είδος αυτής της μουσικής (πχ συμφωνικά). Αρα μην λέμε οτι δεν μας αρέσουν τα "σοβαρά" έργα του Μ.Θεοδωράκη. Να λέμε οτι δεν μας αρέσουν γενικά τα "σοβαρά" έργα (πχ συμφωνικά, όπερες, κλπ). Σίγουρα πάντως, ο "μη εκπαιδευμένος" ακροατής, δύσκολα θα καταλάβει την ομορφιά ενός συμφωνικού έργου. Σίγουρα θα νιώσει πιο οικεία με ένα λαϊκό τραγούδι. Γι'αυτό τον λόγο ο Μ.Θεοδωράκης, στην Ελλάδα, ξεκίνησε με λαϊκά τραγούδια. Έντυσε ποιήματα σπουδαίων Ελλήνων ποιητών, με λαϊκές μελωδίες και λαϊκές ενορχηστρώσεις. Με τον τρόπο αυτό, προσπάθησε να εκπαιδεύσει τον Έλληνα ακροατή, ώστε κάποια στιγμή, να εκδώσει πχ το ’ξιον Εστί (ορατόριο) και να υπάρχει ένα κοινό πιο "εκπαιδευμένο" από πριν. Εγώ πιστεύω οτι έκανε πολύ σπουδαία δουλειά. Η προσπάθεια αυτή όμως δεν πέρασε σε όλους. Αναπόφευκτα. Για να κλείσω πάντως, πιστεύω οτι αν κάποιος έχει ακούσει 30-40 τραγούδια του Μ.Θεοδωράκη, δεν θα πρέπει να είναι σε θέση να λέει οτι γνωρίζει το έργο του, το οποίο είναι ατελείωτο... άπειρο, όπως είναι και ο ίδιος!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Περισσότερο πέφτει στα μάτια μου ο Νίκος Δήμου όταν μιλάει έτσι για τον Μ.Θεοδωράκη, παρά ο Μ.Θεοδωράκης. Ο Μ.Θεοδωράκης έχει αποδείξει στους Έλληνες αλλά και σε ολόκληρο τον κόσμο ποιος είναι.

Όσον αφορά τις απόψεις του Ν.Δήμου για την μουσική του Μ.Θεοδωράκη, ας μην κάνει υποθέσεις για τον υπόλοιπο κόσμο. Ας περιοριστεί στην δική του άποψη.

Η δική μου άποψη για τα "σοβαρά" και τα "μη σοβαρά" έργα του Μ.Θεοδωράκη είναι η εξής.

Το έργο του Μ.Θεοδωράκη είναι ενιαίο. Τα λαϊκά, τα έντεχνα, τα λυρικά, τα συμφωνικά, τα μετασυμφωνικά, οι όπερες, κλπ, όλα έχουν την ίδια ρίζα. Όλα επικοινωνούν μεταξύ τους. Δεν θέλω να κάνω ανάλυση του έργου του, γιατί ούτε εγώ είμαι μουσικοκριτικός, αλλά θα πω την γνώμη μου. Νομίζω οτι όποιος δεν "αντέχει" τα "σοβαρά" έργα του Μ.Θεοδωράκη, απλά δεν έχει δώσει την απαραίτητη προσοχή ή απλά δεν του αρέσει γενικά το είδος αυτής της μουσικής (πχ συμφωνικά). Αρα μην λέμε οτι δεν μας αρέσουν τα "σοβαρά" έργα του Μ.Θεοδωράκη. Να λέμε οτι δεν μας αρέσουν γενικά τα "σοβαρά" έργα (πχ συμφωνικά, όπερες, κλπ). Σίγουρα πάντως, ο "μη εκπαιδευμένος" ακροατής, δύσκολα θα καταλάβει την ομορφιά ενός συμφωνικού έργου. Σίγουρα θα νιώσει πιο οικεία με ένα λαϊκό τραγούδι. Γι'αυτό τον λόγο ο Μ.Θεοδωράκης, στην Ελλάδα, ξεκίνησε με λαϊκά τραγούδια. Έντυσε ποιήματα σπουδαίων Ελλήνων ποιητών, με λαϊκές μελωδίες και λαϊκές ενορχηστρώσεις. Με τον τρόπο αυτό, προσπάθησε να εκπαιδεύσει τον Έλληνα ακροατή, ώστε κάποια στιγμή, να εκδώσει πχ το ’ξιον Εστί (ορατόριο) και να υπάρχει ένα κοινό πιο "εκπαιδευμένο" από πριν. Εγώ πιστεύω οτι έκανε πολύ σπουδαία δουλειά. Η προσπάθεια αυτή όμως δεν πέρασε σε όλους. Αναπόφευκτα. Για να κλείσω πάντως, πιστεύω οτι αν κάποιος έχει ακούσει 30-40 τραγούδια του Μ.Θεοδωράκη, δεν θα πρέπει να είναι σε θέση να λέει οτι γνωρίζει το έργο του, το οποίο είναι ατελείωτο... άπειρο, όπως είναι και ο ίδιος!

Προσυπογράφω. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά άδικο έχω οταν ζητάω σχόλια; ’μα δεν μιλήσεις εσύ ή ο Θάνος για τον Θεοδωράκη ποιος θα μιλήσει; Εγώ; Που, εντάξει δεν έχω ακούσει 30-40 τραγούδια, είναι πολύ περισσότερα, αλλά και πάλι νιώθω οτι έχω ανακαλύψει μια στάλα απο τον Ωκεανό που έχει γράψει ο Μίκης.

Αιρετικός είναι ο Δήμου, το ξέρω καλά. Αλλά έβαλα μέσα το σχόλιο του αυτό γιατί προφανώς ειναι αληθινό. Ο Δήμου ειναι αρκετά σοβαρός για να πει ψέμματα.

Ωστόσο το σχόλιο αυτό καθ'αυτό αποτελεί παράπτωμα. Το οποίο όμως προσωπικά δε με ενδιαφέρει και πολύ.

Ας ήταν ολοι σαν τον Μίκη σε αυτή τη χώρα, και ας έκαναν και 100 παραπτώματα. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα αποφασίσει να μην σχολιάσω. Κι αυτό γιατί διαφωνώ με τον Δήμου στα περισσότερα που γράφει. Όχι μόνο για τον Μίκη.Και ,κυρίως, διαφωνώ με τον τρόπο που γράφει. Δεν θεωρώ πως είναι αιρετικός αλλά ξερόλας. Ακόμα κι αν διαφωνεί κάποιος με τον Μίκη για κάποιες επιλογές του και κρίσεις του, δεν μπορεί να μηδενίζει το έργο του. Δικαίωμά του να μην του αρέσει αλλά η εμπάθεια που βγάζει είναι αποκρουστική. Θεωρώ, δε, πως έχει πέσει στην χαζή παγίδα ''Χατζιδάκις ή Θεοδωράκης''.

Αλλά, ξαναλέω, πως του κ.Δήμου οι απόψεις δεν είναι από αυτές που ενστερνίζομαι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ρθρο του Μίκη Θεοδωράκη που θα δημοσιευθεί στα σημερινά "Νέα"

ΟΙ «ΜΠΑΤΣΟΙ»

Όταν πρόκειται για εθνικούς, κοινωνικούς ή ιδεολογικούς αγώνες, το μίσος είναι αναπόφευκτο, γεννιέται αυθόρμητα. Θα πρέπει όμως τουλάχιστον να κατευθύνεται προς τη σωστή κατεύθυνση.

Σήμερα παρατηρώ ότι το μίσος των μαθητών ακολουθεί ένα μονόδρομο με στόχο τους αστυνομικούς, γεγονός που κατά τη γνώμη μου τους αποπροσανατολίζει στην αναζήτηση των αληθινών συνθηκών που τους οδήγησαν στη σημερινή θέση τους μέσα στο σχολείο και μέσα στην κοινωνία. Ενώ θα πρέπει να βρουν τα αληθινά αίτια και να αποκαλύψουν τους αληθινούς ενόχους και τους πραγματικούς λόγους για όσα γίνονται γύρω τους και γενικώτερα γύρω μας, στη χώρα μας και στην οικουμένη. Έτσι μοιάζει σαν κάποιοι να τους έβαλαν παρωπίδες, ώστε η οργή τους να διοχευτευθεί σε μια ομάδα συνανθρώπων μας, τους αστυνομικούς, που όταν δεν λειτουργούν σωστά, είναι απλά πιόνια του Συστήματος, που ΑΥΤΟ είναι υπόλογο για όλα, δηλαδή για την Παιδεία αλλά και για κάθε τι που αφορά τη λειτουργία της κοινωνίας, του κράτους και των υπηρεσιών του.

Και αναφέρω εδώ το παράδειγμα της γενιάς του 1-1-4 που όσον αφορά την Παιδεία έθεσε ως στόχο το 15% του Κρατικού Προϋπολογισμού. Είδαν δηλαδή οι νέοι της εποχής εκείνης την βασική αιτία για τα χάλια της Παιδείας μας, δηλαδή το οικονομικό.

Από κει και πέρα παρ ό,τι τότε η ελληνική αστυνομία είχε μια καθαρά φασιστική νοοτροπία και οι εκδηλώσεις βίας σε σύγκριση με το σήμερα ήταν εκατό φορές πιο πολλές και σοβαρές από πλευράς μαζικότητας και βιαιότητας (τα νοσοκομεία ήταν γεμάτα από νέους τραυματισμένους από την αστυνομική βία της εποχής), οι πρωτοπόροι νέοι εκείνης της εποχής, βασικά φοιτητές, μπορούσαν να δουν ελεύθερα, σφαιρικά και σε βάθος. Έτσι με το 1-1-4 έθεταν ως πρώτο καθήκον τους την υπεράσπιση του Συντάγματος, δηλαδή της ελευθερίας, της δημοκρατίας και των ατομικών δικαιωμάτων. Χτυπούσαν στην καρδιά της την αντιδραστική εξουσία (θρόνο, αστυνομοκρατία, Αμερικανοκρατία). Πάλευαν για την Κύπρο και αγωνίζονταν μαζικά για την Ειρήνη. Είχαν δηλαδή μπροστά τους ανοιχτούς ορίζοντες για ό,τι πραγματικά συνέβαινε στην χώρα τους αλλά και πέρα από τη χώρα τους. Ήταν άτομα ολοκληρωμένα και ελεύθερα, αν και τότε υπήρχαν όπως και σήμερα πονηρά «κέντρα» που προσπαθούσαν να περιορίσουν την οργή τους και να την διοχετεύσουν μόνο σε ένα λούκι, για τις δικές τους επιδιώξεις. Με μια λέξη να τους αποπροσανατολίσουν, όπως γίνεται τώρα.

Και για να πάω και πιο πέρα, εμείς οι νέοι της Εθνικής Αντίστασης και του Εμφυλίου, όπου οι χωροφύλακες και η αστυνομία ήταν απέναντί μας με όπλα που ξερνούσαν ομαδικό θάνατο, είχαμε την ψυχική και πνευματική δύναμη να βλέπουμε ότι σε πολλές περιπτώσεις αυτοί που σήμερα αποκαλούνται περιφρονητικά «μπάτσοι» ήταν παιδιά σαν κι εμάς παρασυρμένα από την θύελλα των γεγονότων να κάνουν πράξεις που δεν ήθελαν. Δεν γενικεύαμε. Αντίθετα μπορούσαμε ακόμα και μέσα στις πιο κρίσιμες για μας συνθήκες να δούμε ότι δεν είναι το ίδιο όλοι και ότι ο πραγματικός ένοχος ήταν η Εξουσία, που είχε κατορθώσει να μας τυλίξει στα δίχτυα της, που έσταζαν αίμα και μίσος αδελφού προς αδελφό. Και πολλοί είχαν τότε ακόμα τη δύναμη να φωνάζουν μπροστά στο εκτελεστικό απόσπασμα πριν σκοτωθούν «Αδέρφια, πεθαίνουμε και για τη δική σας ευτυχία».

Αναγκάστηκα να γράψω αυτό το σημείωμα με αφορμή κάποια εκπομπή με αγόρια και κορίτσια 15-16 ετών, που μιλούσαν στο ίδιο ακριβώς μοτίβο, λες και κάποια αόρατη δύναμη να είχε κατευθύνει την οργή, το μίσος και την σκέψη τους μόνο προς ένα στόχο. Και μάλιστα σε μια εποχή πολύπλοκη, όπου ο κόσμος έχει μικρύνει και το έξω μπερδεύεται με το μέσα και γίνονται όλα ένα κουβάρι. Πώς θα φτάσουμε έτσι στην ΑΙΤΙΑ του Κακού; Και πώς, αν δεν γνωρίζουμε τις πραγματικές αιτίες της κρίσης, θα μπορέσουμε να βρούμε τις λύσεις που πρέπει;

Και για να γυρίσω στα τελευταία γεγονότα, ο βίαιος θάνατος ενός παιδιού αποτελεί μια μεγάλη τραγωδία. Πρώτα για τη μάνα του, τον πατέρα του, τα αδέλφια του αλλά και για όλους τους νέους και τις νέες, για όλους εμάς, για όλη την κοινωνία. Ο θύτης είναι ένας αστυνομικός. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι σημερινοί αστυνομικοί είναι θύτες. Κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν είναι αληθινό αλλά είναι και άδικο. Και μιλάει κάποιος που γνωρίζει πολύ καλά τι θα πει αστυνομία.

Γι αυτό θα πρέπει να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις, γιατί έτσι οδηγούμε τους νέους σε λάθος δρόμο. Τους κρύβουμε το δάσος της πραγματικότητας με το δέντρο μιας εικονικής πραγματικότητας.

Θα ήθελα να μπορούσα να απευθυνθώ στους σημερινούς νέους και να τους πω: Κλείστε τα αυτιά σας στις γλοιώδεις κολακείες όσων προσπαθούν ουσιαστικά να εκτονώσουν την οργή και την ενέργειά σας σε ψεύτικους στόχους απομακρύνοντάς σας από τους πραγματικούς. «Αυτούς» εξυπηρετεί να τρώμε τις σάρκες μας στρεφόμενοι ο ένας κατά του άλλου. Ο στόχος όμως δεν είναι βέβαια αυτός που έχει το μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας και βγάζει από αυτό το ψωμί του, τα φάρμακά του, τη μόρφωση του παιδιού του, όπως οι δικοί σας γονείς. Στα Ιουλιανά, μια από τις πιο ταραγμένες εποχές της ιστορίας μας, η νεολαία κατέβαινε κατά δεκάδες χιλιάδες στους δρόμους και ποτέ δεν είχαμε την παραμικρή καταστροφή, αν και θρηνούσαμε δύο νεκρούς, τον Λαμπράκη και τον Πέτρουλα, που σκοτώθηκαν αγωνιζόμενοι για ένα καλύτερο αύριο. Περιφρουρούσαμε τον αγώνα μας και γ αυτό ποτέ δεν έγινε τίποτα, δεν αφήσαμε εμείς να γίνει τίποτα που να τον αμαυρώνει.

Και συγχρόνως η γενιά αυτή δημιουργούσε. Ίσως ποτέ άλλοτε στη νεότερη ιστορία μας δεν είχαμε τόσα έργα σε όλους τους τομείς, ποίηση, λογοτεχνία, μουσική, σε όλες τις τέχνες, που έγιναν όπλο του αγώνα της νεολαίας, από ανθρώπους νέους που αγωνιζόταν και δημιουργούσαν.

ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ. Μην τους επιτρέπετε να στιγματίζουν τον αγώνα σας. Τι θα πει «κουκούλα»; Ο πραγματικός αγωνιστής και επαναστάτης ούτε ντρέπεται ούτε φοβάται να δείξει το πρόσωπό του. Μην αφήνετε να σπιλώνουν τη μνήμη του Αλέξανδρου συνδέοντας το πρόσωπό του και το όνομά του με εικόνες φρίκης. Είναι σαν να τον σκοτώνουν για άλλη μια φορά.

ΑΝΟΙΞΤΕ ΔΡΟΜΟΥΣ. Αντισταθείτε στα εύκολα που τόσο ύπουλα βάζουν μπροστά σας προσπαθώντας να σας ξεγελάσουν ότι είναι δήθεν δικές σας επιλογές. Πάρτε τη ζωή στα χέρια σας και προχωρήστε μπροστά.

ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ!

Αθήνα, 17.12.2008

Μίκης Θεοδωράκης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν μιλάει ο Μίκης, πρέπει να έχουμε όλοι τα αυτιά και τα μάτια μας πολύ καλά ανοικτά.

Συγκεκριμένα στο παραπάνω κείμενο έχει απόλυτο δίκιο σε όσα λέει. Μακάρι να το διαβάσουν οσοι περισσότεροι γίνεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κειμενο-επιστολη του Μικη δημοσιευεται στη σελιδα 6 των σημερινων ''Νεων''.

Ετσι μου'ρχεται να το τριψω στη μουρη του παραπανω ''αιρετικου'' κυριου(δεν θυμαμαι και τ'ονομα του).

Κι εγω δεν συμφωνω με καποιες πολιτικες επιλογες του Μικη,αλλα αυτο δεν τον ακυρωνει ουτε ως προσωπικοτητα,και πολυ περισσοτερο ως καλλιτεχνη.

Αυτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ετσι μου'ρχεται να το τριψω στη μουρη του παραπανω ''αιρετικου'' κυριου(δεν θυμαμαι και τ'ονομα του)

Νίκος Δήμου :rolleyes::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω :rolleyes: αλλα επιλεγω να μην το θυμαμαι......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο ότι βλέπω πάντως κάποιοι είχαν τη δήλωση απο χθες το βράδυ:

http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.p...p?p=19156#19156

Ο κύριος Θεοδωράκης μου φαίνεται πως έχει καλύτερα αντανακλαστικά απο τους πολιτικούς μας. Στέλνει τα κειμενά του κατευθείαν στους bloggers.

Απο την άλλη μεριά το Υπουργείο Παιδείας για να "ακούσει" λεει τους μαθητές και τη νεολαία, αυτό που κάνει είναι να δημιουργεί......μια διεύθυνση Email.

fonitonmathiton@ypepth.gr

Τρομερή καινοτομία!!

Για κλάματα ειναι οι πολιτικοί μας....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΕΥΤΕΡΑ 29/12 Στο κανάλι της Βουλής

15.00-16.00

"Έστι Ουν: Μίκης Θεοδωράκης" (Α΄Μέρος)

Ντοκιμαντέρ του Ηλία Μαλανδρή

Μάκη ευχαριστώ για την ενημέρωση. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα Το Βήμα έδινε το τελευταίο CD απο τη συλλογή: "Μίκης Θεοδωράκης - Η διαδρομή".

Έτσι συμπληρώθηκε μία πολύ ωραία συλλογή με κομμάτια του Μίκη, η οποία ξέφυγε απο τα τετριμμένα που έδιναν τόσο καιρό οι υπόλοιπες συλλογές.

Μπράβο στο Γιώργο Τσάμπρα για τις επιλογές του. :):D:D

Συνολικά η συλλογή έχει: (Δανεισμένο απο την Οδό Ονείρων ευχαριστώ το μέλος GPol)

Μίκης Θεοδωράκης, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, 1960-2000 CD1

ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ (Στίχοι: Γιάννης Ρίτσος)

01 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Μέρα Μαγιού

02 - Μαίρη Λίντα - Βασίλεψες αστέρι μου

03 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Που πέταξε τ' αγόρι μου

ΕΠΙΦΑΝΙΑ (Στίχοι: Γιώργος Σεφέρης)

04 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - ’ρνηση (Στο περιγιάλι το κρυφό)

05 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Κράτησα τη ζωή μου

06 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Μέσα στις θαλασσινές σπηλιές

ΛΙΠΟΤΑΚΤΕΣ (Στίχοι: Γιάννης Θεοδωράκης)

07 - Μίκης Θεοδωράκης - Χάθηκα

08 - Μαρινέλλα - Όμορφη πόλη

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ (Στίχοι: Νίκος Γκάτσος)

09 - Μαίρη Λίντα - Μυρτιά

10 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Είχα φυτέψει μια καρδιά

11 - Μαίρη Λίντα - Ροδιά

12 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Μαργαρίτα, Μαργαρώ

----------------------------------------------------------------------------

Το 2ο CD της 16ης Νοεμβρίου 2008 περιέχει 13 τραγούδια. Τα πρώτα 7 είναι από την "Πολιτεία" και ακολουθούν 6 "Σκόρπια Λαϊκά" που ηχογρφήθηκαν το 1961 και το 1962.

Μίκης Θεοδωράκης, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, 1960-2000 CD2

ΠΟΛΙΤΕΙΑ

01 - Στέλιος Καζαντζίδης, Μαρινέλλα - Καημός (Στίχοι: Δημήτρης Χριστοδούλου)

02 - Στέλιος Καζαντζίδης, Μαρινέλλα - Παράπονο (Στίχοι: Δημήτρης Χριστοδούλου)

03 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Δραπετσώνα (Στίχοι: Τάσος Λειβαδίτης)

04 - Στέλιος Καζαντζίδης, Μαρινέλλα - Έχω μια αγάπη (Στίχοι: Τάσος Λειβαδίτης)

05 - Στέλιος Καζαντζίδης, Μαρινέλλα - Βράχο, βράχο (Στίχοι: Δημήτρης Χριστοδούλου)

06 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Μάνα μου και Παναγιά (Στίχοι: Τάσος Λειβαδίτης)

07 - Στέλιος Καζαντζίδης, Μαρινέλλα - Σαββατόβραδο (Στίχοι: Τάσος Λειβαδίτης)

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΑΪΚΑ

08 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Η νήσος των Αζορών (Στίχοι: Μέντης Μποσταντζόγλου - (Μποστ))

09 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Η ρομβία (Στίχοι: Μέντης Μποσταντζόγλου - (Μποστ))

10 - Γιώτα Λύδια - Μελαχρινή μου κοπελιά (Στίχοι: Κώστας Βίρβος)

11 - Πάνος Γαβαλάς - Στο έρημο λιμάνι (Στίχοι: Χρήστος Κολοκοτρώνης)

12 - Πόλυ Πάνου - Σε ποιό βουνό (Στίχοι: Χρήστος Κολοκοτρώνης)

13 - Πάνος Γαβαλάς - Κάποιο πρωϊνό στον Πειραιά (Στίχοι: Χρήστος Κολοκοτρώνης)

----------------------------------------------------------------------------

Το 3ο CD της 23ης Νοεμβρίου 2008 περιέχει 14 τραγούδια.

Τα 2 πρώτα είναι από την "Όμορφη πόλη" επιθεώρηση που ανέβηκε το καλοκαίρι του 1962 στο θέατρο Παρκ σε σκηνοθεσία του Μιχάλη Κακογιάννη. Τραγουδούσαν ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, ο Γιάννης Βογιατζής και η Ντόρα Γιαννακοπούλου ενω σε κάποιες παραστάσεις εμφανίστηκαν και ο Στέλιος Καζαντζίδης με την Μαρινέλλα. Το "Μέσα στα μαύρα σου κυρά μου τα μαλλιά" είναι ο πρώτος στίχος του ’κου Δασκαλόπουλου που έγινε τραγούδι. Ο Θεοδωράκης τον ανακάλυψε δημοσιευμένο σε περιοδικό της εποχής.

Ακολουθούν 5 από τα 9 τραγούδια από "Το τραγούδι του νεκρού αδελφού" που έγραψε ο Μίκης Θεοδωράκης με αφετηρία την εκτέλεση του φίλου και συναγωνιστή του, Παύλου Παπαμερκούριου στον εμφύλιο. Τα τραγούδια "Προδομένη μου αγάπη" και "Νανούρισμα" πρωτοείπαν η Βέρα Ζαβιτσιάνου και η Δέσποινα Μπεμπεδέλη αντίστοιχα. Σχεδον παράλληλα ηχογραφούνται και με την Γιώτα Λύδια και είναι αυτές οι ηχογραφήσεις που περιλαμβάνονται εδώ. Το "Νανούρισμα" είναι το μόνο τραγούδι του κύκλου που τους στίχους έχει γράψει ο Κώστας Βίρβος. Οι στίχοι των άλλων τραγουδιών είναι του Μίκη Θεοδωράκη.

Τα τρία επόμενα τραγούδια γράφτηκαν το 1962 για το θεατρικό έργο "Ένας όμηρος" του Ιρλανδού συγγραφέα Μπέρνταν Μπίαν που ανέβηκε τον Απρίλο σε μετάφραση Βασίλη Ρώτα που έχει γράψει και τους στίχους των τραγουδιών. Κάποια από τα τραγούδια του έργου ηχογραφήθηκαν την ίδια χρονιά με τη φωνή της Ντόρας Γιαννακοπούλου. Δυο χρόνια αργότερα ηχογραφήθηκε όλο το υλικό από τον ίδιο σε 2 διαφορετικές εκδόσεις (πιάνο - φωνή και με συνοδεία ορχήστρας). Η εκτέλεση που έκανε ευρύτερα γνωστό το έργο είναι αυτή που ηχογραφήθηκε το 1967 με τη νεαρή τότε Μαρία Φαραντούρη και είναι αυτή από την οποία επιλέχτηκαν τα 3 τραγούδια.

Ακολουθούν 3 τραγούδια από τη "Γειτονιά των αγγέλων" του Ιάκωβου Καμπανέλλη που ανεβηκε τον Οκτώβριο του 1963 και ο δίσκος κλείνει με ένα τραγούδι από τη "Μαγική πόλη", παράσταση που υπέγραφαν μαζί ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Μάνος Χατζιδάκις και είχε ανέβει λίγο πιο νωρίς τον Ιούνιο της ίδιας χρονιάς. Οι στίχοι στα 4 αυτά τραγούγδια είναι του Ιάκωβου Καμπανέλλη.

Μίκης Θεοδωράκης, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, 1960-2000 CD3

ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ

01 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Της ξενητιάς (Φεγγάρι μάγια μου 'κανες)

02 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Μέσα στα μαύρα σου μαλλιά

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ

03 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Απρίλης

04 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Ένα δειλινό

05 - Γιώτα Λύδια - Προδομένη αγάπη

06 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Στα περβόλια

07 - Γιώτα Λύδια - Νανούρισμα

ΕΝΑΣ ΟΜΗΡΟΣ

08 - Μαρία Φαραντούρη - Το παράθυρο

09 - Μαρία Φαραντούρη - Ήταν 18 Νοέμβρη

10 - Μαρία Φαραντούρη - Το γελαστό παιδί

ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

11 - Νίκος Κούρκουλος - Τζένη Καρέζη - Από το παράθυρό σου

12 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Δόξα τω Θεώ

13 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Στρώσε το στρώμα σου

ΜΑΓΙΚΗ ΠΟΛΗ

14 - Μαίρη Λίντα - Μαγιοπούλα

----------------------------------------------------------------------------

Το 4ο CD της Κυριακής 30 Νοεμβρίου 2008 περιέχει 12 τραγούδια που γράφτηκαν για τον κινηματογράφο.

Το 1ο τραγούδι Αγάπη μου (Αστέρι μου, Φεγγάρι μου) γράφτηκε το 61 στο Παρίσι για την ταινία του Ζυλ Ντασσέν «Φαίδρα». Στην ίδια ταινία χρησιμοποιήθηκε και το τραγούδι Ροδόσταμο που είχε αρχικά ενταχθεί στον κύκλο Αρχιπέλαγος.

To 3o τραγούδι Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου γράφτηκε το 58, πρωτοακούστηκε στην ταινία «Honeymoon» του Μάϊκλ Πάουελ, αποτέλεσε την πρώτη μεγάλη διεθνή επιτυχία του συνθέτη και γνώρισε πολλές εκτελέσεις σαν τραγούδι και σαν οργανικό μια από τις οποίες το 63 από τους Beatles

Τα 2 τραγούδια που ακολουθούν (4ο και 5ο) Οι χαρταετοί και το Βρέχει στη φτωχογειτονιά γράφτηκαν για την ταινία «Συνοικία το Ονειρο» που γυρίστηκε το 1961 σε σκηνοθεσία του Αλέκου Αλεξανδράκη.

Τα δύο επόμενα τραγούδια (6ο και 7ο) Ο ουρανός είναι κλειστός και Καράβι καλοτάξιδο σε στίχους του Ερρίκου Θαλασσινού ακούστηκαν στην ταινία του «Προδομένη αγάπη» που γυρίστηκε το 62 με πρωταγωνιστές την Τζένη Καρέζη και τον Γιώργο Φούντα.

Ακολουθούν 2 τραγούδια από το ντοκυμαντέρ του ΡΙΚ «Το νησί της Αφροδίτης» που ηχογραφήθηκαν το 1964, το Χρυσοπράσινο Φύλλο και το Αχ χελιδονάκι

Μετά το οργανικό Zorba the Greek από την ομώνυμη ταινία του Μιχάλη Κακογιάννη βρίσκουμε 11ο το Κουράστηκα να σε κρατώ που ηχογραφήθηκε το 1965 για την ΕλληνοΓαλική ταινία του Ζαν-Ντανιέλ Πολέ «Μια σφαίρα στην καρδιά»

Το CD κλείνει με το τραγούδι Ο Ήλιος κοίταξε τη γη που ηχογρφήθηκε το 1962 για την ταινία του Μιχάλη Κακογιάννη «Ηλέκτρα»

Μίκης Θεοδωράκης, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, 1960-2000 CD4

01 - Πόλυ Πάνου - Αγάπη μου (Αστέρι μου, Φεγγάρι μου) (Στίχοι: Γιάννης Θεοδωράκης)

02 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Ροδόσταμο (Στίχοι: Νίκος Γκάτσος)

03 - Μαίρη Λίντα - Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου (Στίχοι: Νίκος Γκάτσος)

04 Οργανικό - Οι Χαρταετοί

05 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Βρέχει στη φτωχογειτονιά (Στίχοι: Τάσος Λειβαδίτης)

06 - Γιώτα Λύδια - Ο ουρανός είναι κλειστός (Στίχοι: Ερρίκος Θαλασσινός)

07 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Καράβι καλοτάξιδο (Στίχοι: Ερρίκος Θαλασσινός)

08 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Χρυσοπράσινο φύλλο

09 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Αχ χελιδονάκι (Στίχοι: Λεωνίδας Μαλένης)

10 Οργανικό - Zorba the Greek

11 - Τζένη Καρέζη - Κουράστηκα να σε κρατώ (Στίχοι: Δημήτρης Χριστοδούλου)

12 - Γιώτα Λύδια, Νότης Περγιάλης - Ο ήλιος κοίταξε τη γη (Στίχοι: Μιχάλης Κακογιάννης)

----------------------------------------------------------------------------

Το 5ο CD της Κυριακής 7 Δεκεμβρίου 2008 περιέχει 13 τραγούδια 4 από το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ, 4 από την ΠΟΛΙΤΕΙΑ Β, 2 από τις ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ και 3 από αυτά που το βιβλιαράκι χαρακτηρίζει ΚΥΚΛΟΣ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ.

Μίκης Θεοδωράκης, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, 1960-2000 CD5

ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ (Ποίηση: Οδυσσέας Ελύτης)

01. Μελίνα Μερκούρη - Με το λύχνο του άστρου

02. Γρηγόρης Μπιθικώτσης και Χορωδία - Ένα το χελιδόνι

03. Γρηγόρης Μπιθικώτσης και Χορωδία - Της Δικαιοσύνης

04. Γρηγόρης Μπιθικώτσης και Χορωδία - Της αγάπης αίματα

ΠΟΛΙΤΕΙΑ Β

05. Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Οι Μοιραίοι (Ποίηση: Κώστας Βάρναλης)

06. Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Η μπαλάντα του Αντρίκου (Ποίηση: Κώστας Βάρναλης)

07. Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Γωνιά, γωνιά (Ποίηση: Δημήτρης Χριστοδούλου)

08. Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Στράτα τη στράτα (Στίχοι: Νίκος Γκάτσος)

ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ (Ποίηση: Οδυσσέας Ελύτης)

09. Ντόρα Γιαννακοπούλου - Μαρίνα

10. Ντόρα Γιαννακοπούλου - Του μικρού Βοριά

ΚΥΚΛΟΣ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ

11. Μαρία Φαραντούρη - Τ' όνειρο καπνός (Στης νύχτας το μπαλκόνι) (Ποίηση: Νίκος Γκάτσος)

12. Μαρία Φαραντούρη - Στου κόσμου την ανηφοριά (Ποίηση: Νίκος Γκάτσος)

13. Μαρία Φαραντούρη - Ο ίσκιος έπεσε βαρύς (Στίχοι: Γεράσιμος Σταύρου)

----------------------------------------------------------------------------

Το 6ο CD της Κυριακής 14 Δεκεμβρίου 2008 περιέχει 12 τραγούδια 2 από το ΜΑΟΥΤΧΑΟΥΖΕΝ, 3 από τη ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ, 3 από τα ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ 2 από τα ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ και 2 ΤΗΣ ΕΞΟΡΙΑΣ.

Εδώ εκτός από τον Γρηγόρη Μπιθικώτση και τη Μαρία Φαραντούρη, συναντάμε τη Βίκυ Μοσχολιού στη μοναδική της συνεργασία με τον Μίκη, τον Γιώργο Ζωγράφο αλλά και τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου με την ’ννα Βίσση στα πρώτα βήματα της μακράς σταδιοδρομίας τους, που αργότερα και οι δύο ακολούθησαν διαφορετικές διαδρομές.

Μίκης Θεοδωράκης, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, 1960-2000 CD6

ΜΑΟΥΤΧΑΟΥΖΕΝ (Στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης)

01. Μαρία Φαραντούρη - ’σμα ασμάτων

02. Μαρία Φαραντούρη - Ο Αντώνης

ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ (Στίχοι: Γιάννης Ρίτσος)

03. Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Αυτά τα δέντρα

04. Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Δέντρο το δέντρο

05. Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Θα σημάνουν οι καμπάνες

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ (Στίχοι: Νίκος Γκάτσος)

06. Βίκυ Μοσχολιού - Σήμερα βράδιασε νωρίς

07. Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Θα ρίξω πέτρα στη ζωή

08. Βίκυ Μοσχολιού - Αγάπη δίχως άκρη

ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Στίχοι: Φώντας Λάδης)

09. ’ννα Βίσση - Χτες το απόγευμα στο ’αχεν

10. Γιώργος Ζωγράφος - Στο καφενείο 'Ελληνικόν'

ΤΗΣ ΕΞΟΡΙΑΣ

11-Βασίλης Παπακωνσταντίνου-Σωτήρη Πέτρουλα (Στίχοι: Μίκης Θεοδωράκης)

12-Βασίλης Παπακωνσταντίνου-Έφτασες αργά (Στίχοι: Μανόλης Αναγνωστάκης)

----------------------------------------------------------------------------

Το 7ο CD της Κυριακής 21 Δεκεμβρίου 2008 περιέχει 12 τραγούδια

3 από τα 12 "Λαϊκά" που δημιούργησε ο Μίκης πάνω σε στίχους του Μάνου Ελευθερίου το 1968, όντας υπό επιτήρηση στην Αθήνα και στο Βραχάτι. Εδώ η 3η ηχογράφηση των τραγουδιών που έγινε στην Αθήνα μετά τη Μεταπολίτευση με τον Μανώλη Μητσιά, δεύτερη φωνή από την Τάνια Τσανακλίδου και διεύθυνση ορχίστρας από τον Λουκιανό Κηλαϊδόνη

Ακολουθεί το Los Libertadores σε στίχους του Pablo Neruda από ζωντανή ηχογράφηση στο Στάδιο Καραϊσκάκη μέσα στον ενθουσιασμό της Μεταπολίτευσης.

Ένα τραγούδι από τον "Προδομένο Λαό" δίσκο του 1974 που περιέχει τα τραγούδια του έργου "Μαντώ Μαυρογένους" του Γεωργίου Ρούσσου που ανέβηκε τότε από την Αλίκη Βουγιουκλάκη και τον Μάνο Κατράκη

3 τραγούδια από τις "Αρκαδίες" κύκλο τραγουδιών που μελοποίησε ο συνθέτης όταν ήταν εξόριστος στη Ζάτουνα της Αρκαδίας από τον Αύγουστο του 1968 μέχρι τον Οκτώβριο του 1969.

Τέλος περιέχονται 4 από τα 10 τραγούδια σε ποίηση Μανόλη Αναγνωστάκη που μελοποίησε ο Μίκης λίγο πριν την πτώση της χούντας σε διάφορα μέρη στο εξωτερικό όπου περιόδευε δίνοντας συναυλίες. Τα τραγούδια ηχογραφήθηκαν το !975 με την πρωτοεμφανιζόμενη, τότε, Μαργαρίτα Ζορμπαλά και τον Πέτρο Πανδή σε δίσκο με τίτλο "Μπαλάντες"

Μίκης Θεοδωράκης, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, 1960-2000 CD7

ΤΑ ΛΑΪΚΑ (Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου)

01 - Μανώλης Μητσιάς - Το τρένο φεύγει στις οκτώ

02 - Μανώλης Μητσιάς - Σ' αυτή τη γειτονιά

03 - Μανώλης Μητσιάς - Μια νυχτερίδα

CANTO GENERAL (Στίχοι: Pablo Neruda)

04 - Μαρία Φαραντούρη και Χορωδία - Los Libertadores

ΠΡΟΔΟΜΕΝΟΣ ΛΑΟΣ (Στίχοι: Βασίλη Γκούφα)

05 - Βασίλης Παπακωνσταντίνου και Χορωδία - Αϊντε Μια

ΑΡΚΑΔΙΕΣ

06 - Μαρία Φαραντούρη - Μιλώ (ΑΡΚΑΔΙΑ VIII) (Στίχοι: Μανόλης Αναγνωστάκης)

07 - Μαρία Φαραντούρη και Χορωδία - Στον άγνωστο ποιητή (ΑΡΚΑΔΙΑ VI) (Στίχοι: Μίκης Θεοδωράκης)

08 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Μέσα σε κήπο (ΑΡΚΑΔΙΑ ΙΙΙ) (Στίχοι: Μανόλης Αναγνωστάκης)

ΜΠΑΛΑΝΤΕΣ (Στίχοι: Μανόλης Αναγνωστάκης)

09 - Μαργαρίτα Ζορμπαλά - Δρόμοι παλιοί

10 - Μαργαρίτα Ζορμπαλά - Οι στίχοι αυτοί

11 - Πέτρος Πανδής - Όλα έχουν αποδελτιωθεί

12 - Μαργαρίτα Ζορμπαλά - Όταν μιαν άνοιξη

----------------------------------------------------------------------------

Το 8ο CD (τελευταίο της σειράς) της 28 Δεκεμβρίου 2008 περιέχει 12 τραγούδια.

3 από τα τραγούδια του μεγάλου δίσκου με τίτλο "Στην Ανατολή" που έκανε ο Μίκης αμέσως μετά τη Μεταπολίτευση το 1974, με ερμηνευτή τον Στέλιο Καζαντζίδη και τη Χαρούλα Αλεξίου σε δεύτερη φωνή.

Ακολουθεί ένα απόσπασμα από το έργο του Ιάκωβου Καμπανέλλη "Εχθρός λαός" από τον ομώνυμο δίσκο στον οποίο τραγουδούσαν ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου η Τζένη Καρέζη και χορωδία από ηθοποιούς.

Ακολουθεί ένα τραγούδι από "Τα Λυρικά" που ηχογράφησε ο Μίκης Θεοδωράκης αρχικά με δική του ερμηνεία σε συναυλία στον Λυκαβηττό το καλοκαίρι του 1977. Το "Μοιρολόϊ της βροχής" που γνώρισε αρκετές νέες εκτλέσεις αργότερα, εδώ από τον Γρηγόρη Μπιθικώτση από τον δίσκο "Οκτώβρης '78"

Ένα τραγούδι από το δίσκο "Χαιρετισμοί" του 1982 εδώ με τη Δήμητρα Γαλάνη και τη Χορωδία της Τερψιχόρης Παπαστεφάνου.

Η "Νύχτα μαγικιά" γράφτηκε το 1980 πάνω σε στίχους του Γιάννη Θεοδωράκη και μια παλιότερη μελωδία του συνθέτη και ηχογραφήθηκε για πρώτη φορά την ίδια χρονιά με την Μαρία Δημητριάδη στο δίσκο της "Δελτίο καιρού"

Δύο τραγούδια με την Μαρία Φαραντούρη από τον κύκλο "Επιβάτης" που έγραψε ο συνθέτης το 1981 πάνω σε στίχους του Κώστα Τριπολίτη.

Το τραγούδι που ακολουθεί ηχογραφήθηκε για δεύτερη φορά με τη φωνή του Σταμάτη Κόκκοτα λίγο μετά το θάνατο του Βασίλη Τσιτσάνη στο δίσκο Τσιτσάνης - Θεοδωράκης - Κόκκοτας: Η Συνάντηση που περιείχε ανέκδοτα τραγούδια του Τσιτσάνη ενορχηστρωμένα από τον Μίκη Θεοδωράκη και μερικά καινούργια, τότε, τραγούδια του Μίκη σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου

Από τον κύκλο τραγουδιών "Καρυωτάκης" που ηχογρφήθηκαν το 1984 η "Μπαλάντα στους άξιους ποιητές" με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου σε ενορχήστρωση του Κώστα Γανωσέλη

Τέλος δύο τραγούδια σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου, με την Μαρία Φαραντούρη από τις Σερενάτες που ηχογραφήθηκαν το 1998.

Μίκης Θεοδωράκης, Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ, 1960-2000 CD8

ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ

01 - Στέλιος Καζαντζίδης - Τα παράθυρα ορθάνοιχτα (Στίχοι: Μιχάλης Κακογιάννης)

02 - Στέλιος Καζαντζίδης - Στην Ανατολή (Στίχοι: Μίκης Θεοδωράκης)

03 - Στέλιος Καζαντζίδης - ’πονες εξουσίες (Στίχοι: Μιχάλης Κακογιάννης)

ΕΧΘΡΟΣ ΛΑΟΣ (Στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης)

04 - Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Τζένη Καρέζη και Χορωδία - Ο αδελφός τον αδελφό

ΤΑ ΛΥΡΙΚΑ (Στίχοι: Τάσος Λειβαδίτης)

05 - Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Μοιρολόϊ της βροχής

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (Στίχοι: Γιάννης Θεοδωράκης)

06 - Δήμητρα Γαλάνη και Χορωδία Τερψιχόρης Παπαστεφάνου - Νύχτα μαγικιά

ΕΠΙΒΑΤΗΣ (Στίχοι: Κώστας Τριπολίτης)

07 - Μαρία Φαραντούρη - Με σημαία και περίστροφο

08 - Μαρία Φαραντούρη - Σαν να μην έζησα ποτέ

ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ - ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ - ΚΟΚΚΟΤΑΣ: Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

09 - Σταμάτης Κόκκοτας - Δάκρυσαν τα σεντόνια μου (Στίχοι: Αγγελική Ελευθερίου)

ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ (Στίχοι: Κώστας Καρυωτάκης)

10 - Βασίλης Παπακωνσταντίνου - Μπαλάντα στους άδοξους ποιητές

ΣΕΡΕΝΑΤΕΣ (Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος)

11 - Μαρία Φαραντούρη - Μάγια

12 - Μαρία Φαραντούρη - Κάποτε θα 'ρθουν (Ενορχήστρωση: Γιάννης Σπάθας)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mετα την συλλογη με τον Θεοδωρακη ποιος καλλιτεχνης θα ακολουθησει;;

[μηπως του Λοϊζου; Το λεω επειδη δεν ειδα καποια αναγγελια στο σημερινο φύλλο..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη.

Η Μαρία Φαραντούρη ερμηνεύει αποσπάσματα από τους κύκλους τραγουδιών Οδύσσεια, Ένας Όμηρος, Η Μπαλάντα του Μαουτχάουζεν και Κύκλος Φαραντούρη. Στον κύκλο Ένας Όμηρος εμφανίζεται μαζί της ο Διονύσης Τσακνής.

Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης 24 Ιανουαρίου 2009

Τιμές:12 euro το φοιτητικό-μαθητικό,25,40.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη.

Η Μαρία Φαραντούρη ερμηνεύει αποσπάσματα από τους κύκλους τραγουδιών Οδύσσεια, Ένας Όμηρος, Η Μπαλάντα του Μαουτχάουζεν και Κύκλος Φαραντούρη. Στον κύκλο Ένας Όμηρος εμφανίζεται μαζί της ο Διονύσης Τσακνής.

Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης 24 Ιανουαρίου 2009

Τιμές:12 euro το φοιτητικό-μαθητικό,25,40.

Τα τραγούδια σύμφωνα με το πρόγραμμα:

Α' Μέρος

ΚΥΚΛΟΣ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ (Αποσπάσματα)

Κουράστηκα να σε κρατώ

Τ όνειρο καπνός

Πήρα τους δρόμους τ΄ουρανού

ΟΔΥΣΣΕΙΑ (Αποσπάσματα)

Δίπλα στη θάλασσα

Στην Καλυψώ

Στη Ναυσικά

Κίρκη (Διονύσης Τσακνής)

Στον κάτω κόσμο (Διονύσης Τσακνής)

Η ωραία Ελένη

Θάλασσα μάγισσα

Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΜΑΟΥΤΧΑΟΥΖΕΝ

’σμα ασμάτων

Ο Αντώνης

Ο δραπέτης

’μα τελειώσει ο πόλεμος

Β' Μέρος

ΕΝΑΣ ΟΜΗΡΟΣ

Ήταν 17 Νοέμβρη/Το γελαστό παιδί (Μαρία Φαραντούρη)

’νοιξε λίγο το παράθυρο (Μαρία Φαραντούρη)

Δεν έχει η γη κι ο κόσμος θέση (Διονύσης Τσακνής)

Διαβάζεις στην Αγία Γραφή (Διονύσης Τσακνής)

Το Σεπτέμβριο θυμάμαι (Διονύσης Τσακνής)

Θα σου δώσω ένα τόπι χρυσό(Μαρία Φαραντούρη)

Θες να ζεις απ τις γυναίκες (Μαζί)

Θα σου στείλω μάνα (Διονύσης Τσακνής)

Δεν παίρνει εδώ κανείς (Διονύσης Τσακνής)

Είμαι ’γγλος, νιός και τυχερός (Διονύσης Τσακνής)

Της κόλασης καμπάνες (Διονύσης Τσακνής)

Ποιος δεν μιλά για τη Λαμπρή (Μαζί)

Τα κελιά σε ποίηση Μίκη Θεοδωράκη (Διονύσης Τσακνής)

United fruit company από το Canto General (Μαρία Φαραντούρη)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιστολή του Μίκη Θεοδωράκη για την εισβολή στη Γάζα

Τρίτη 20 Ιανουαρίου 2009

Σε επιστολή του με αφορμή την εισβολή των Ισραηλινών στη Λωρίδα της Γάζας, αλλά και τη συναυλία διαμαρτυρίας που θα δώσει αύριο η Λαϊκή Ορχήστρα «Μίκης Θεοδωράκης» στο Περιστέρι (κλειστό γυμναστήριο «Α. Παπανδρέου», 19.00), ο Μίκης Θεοδωράκης υπογραμμίζει, μεταξύ άλλων, ότι τον ενδιαφέρει τι γίνεται στην Ελλάδα, πώς αντιδρούν οι απλοί άνθρωποι και κυρίως η νεολαία. «Από ό,τι είδαμε έως τώρα από τις αντιδράσεις τόσο του λαού μας όσο και των πάσης φύσεων εκπροσώπων,πρωτοποριών και παλληκαράδων της φράσης,βγαίνει το συμπέρασμα ότι έχουμε μπει πια στη φάση της αναισθησίας,της αφασίας,του κοινωνικού μαρασμού των πάντων (με ελάχιστες εξαιρέσεις) από τη βάση ως τις κορυφές» σημειώνει ο συνθέτης και συνεχίζει: «Το γεγονός ότι πίσω από τα εγκλήματα των Ισραηλινών βρίσκεται η αμέριστη βοήθεια των ΗΠΑ δεν φαίνεται να επηρεάζει την κοινή γνώμη.Αντιθέτως τώρα,με την έναρξη της θητείας του Ομπάμα,υπάρχει μια γενική συστράτευση των πάσης φύσεως διαμορφωτών της συλλογικής σκέψης,οι οποίοι σε όλους τους τόνους βρίσκουν ευκαιρία να καταδικάσουν τις σχέσεις μας με τη Ρωσία,με σκοπό να μας οδηγήσουν στην 100% πειθαρχική επαναφορά μας στο άρμα των ΗΠΑ (...) Ισως λοιπόν το γεγονός αυτό του φόβου ή της λαγνείας απέναντι στην υπερδύναμη να εξηγεί κατά κάποιον τρόπο αυτή την εκκωφαντική σιγή των αμνών,ανθρώπων του πνεύματος, επιστημόνων,καλλιτεχνών,κοινωνικών στελεχών και πολιτικών».

Προσωπικά, δεν με βρίσκει σύμφωνη η εξήγηση που δίνει ο συνθέτης στο τελευταίο εδάφιο της επιστολής του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό το Musical.gr

«ΤΑ ΠΙΑΝΙΣΤΙΚΑ ΑΠΑΝΤΑ» του Μίκη Θεοδωράκη σε πρώτη εκτέλεση.

Αγαπημένα έργα για πιάνο του Μίκη Θεοδωράκη τα οποία συμπεριλαμβάνονται στην τριπλή πολυτελή CD-κασετίνα που κυκλοφορεί με τίτλο «Τα Πιανιστικά Απαντα», ακούγονται σε πρώτη εκτέλεση από την πιανίστα Τατιάνα Παπαγεωργίου.

Τα έργα ξεδιπλώνουν στον χρόνο στιγμές ορόσημα στην πορεία του Μίκη Θεοδωράκη και της Ελληνικής μουσικής και καλύπτουν ένα ευρύ στιλιστικό και χρονολογικό φάσμα από τα εφηβικά του χρόνια το 1940 μέχρι και τα ώριμα έργα της εποχής μας. Οι αγαπημένες μελωδίες δίνουν την σκυτάλη σε έργα που έρχονται στο φως για πρώτη φορά και αποκαλύπτουν πολύ ενδιαφέρουσες μουσικές πτυχές του συνθέτη.

Οπως γράφει ο Μίκης Θεοδωράκης στον πρόλογο του ένθετου, η Τατιάνα Παπαγεωργίου αντιμετώπισε το πιανιστικό του έργο σφαιρικά, συνολικά και σε βάθος, θεωρητικά και πρακτικά, προσπαθώντας να το ανακαλύψει, να το αναδείξει και να το κάνει γνωστό, πράγμα σπάνιο σε μια χώρα που ειδικά στον τομέα της μουσικής διακρίνεται για την κατεστημένη της παράδοση να περιφρονεί τον Ελληνα μουσικό δημιουργό και το έργο του. Παράδοση που διαπερνά το 99% του μουσικού της δυναμικού στον τομέα ειδικά της συμφωνικής μουσικής.

Η Τατιάνα Παπαγεωργίου κόντρα στο ρεύμα, εδώ και δέκα χρόνια, δηλαδή από την εφηβική της ηλικία επιμένει...ελληνικά

Συνοδεύεται από ένθετο βιβλίο (Ελληνικά - Αγγλικά) όπου προλογή ο Μίκης Θεοδωράκης, ένα σύντομο ιστορικό για το ξεκίνημα της διαδρομής του συνθέτη, καθώς και σύντομα ιστορικά για το κάθε πιανιστικό κοματι του συνθέτη, πολλές ασπρόμαυρες φωτογραφίες του Μίκη Θεοδωράκη από εκείνα τα χρόνια. Επίσης στο ένθετο θα διαβάσετε ένα σύντομο βιογραφικό της πιανίστριας Τατιάνας Παπαγεωργίου.

Παραγωγή: Elis Arte

Διεύθυνση παραγωγής: Ελισάβετ Παπαγεωργίου

Κείμενα έκδοσης: Τατιάνα Παπαγεωργίου

Μεταφράσεις στα Αγγλικά & επιμέλεια: Ερίκος Βάϊος

Καλλιτεχνική επιμέλεια έκδοσης: Αντώνης Γλυκός

Οι φωτογραφίες του κ. Θεοδωράκη είναι από το προσωπικό του αρχείο.

ΤΙΤΛΟΣ: ΠΙΑΝΙΣΤΙΚΑ ΑΠΑΝΤΑ - 2 CDs

Κατηγορία: ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ - ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΘΕΤΕΣ και ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΣ

Ερμηνευτής: Μ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ + Τ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Συνθέτης: ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

Συμμετοχές: ΤΑΤΙΑΝΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Εταιρεία: ELIS ARTE

Κυκλοφορία: 27/01/2009

Aριθμός Δίσκων: 3

1 ΒΑΛΣ ΣΕ ΝΤΟ ΜΕΙΖΟΝΑ, ΑΣΤ 9 (1943)

2 ΜΕΝΟΥΕΤΟ ΣΕ ΛΑ ΜΕΙΖΟΝΑ, ΑΣΤ 9 (1942)

3 ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΕ ΣΟΛ ΕΛΑΣΣΟΝΑ, ΑΣΤ 9 (1943)

4 11 ΠΡΕΛΟΥΔΙΑ, ΑΣΤ 44 (1947)

5 ΜΙΚΡΗ ΣΟΥΪΤΑ, ΑΣΤ 90 (1954)

6 ΣΟΝΑΤΙΝΑ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ, ΑΣΤ 99 (1955)

7 ΜΕΡΑ ΜΑΓΙΟΥ (Επιτάφιος), ΑΣΤ112 (1958)

8 ΣΥΡΤΟΣ ΧΑΝΙΩΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΚΡΟΥΣΤΑ, ΑΣΤ 70 (1952)

9 ΣΟΥΙΤΑ ΜΠΑΛΕΤΟΥ (Αλέξης Ζορμπάς), ΑΣΤ 542 (1988)

10 ADAGIO ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ, ΑΣΤ 543 (1993)

11 12 ΜΕΛΟΣ, ΑΣΤ 541 (1998)

12 ΠΑΣΑΚΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΙΑΝΑ, ΑΣΤ 96 (1955)

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...CD_code=EA001-2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η νέα μούσα του Μίκη -σύμφωνα με δημοσιεύματα- είναι η Νατάσσα Θεοδωρίδου. Την αποκαλεί ''μενεξεδένια μου''. Καλή λαϊκή τραγουδίστρια αλλά να δούμε εάν μπορεί να υποστηρίξει τα τραγούδια του Μίκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Νατάσσα θα τραγουδήσει Θεοδωράκη!

Λοιπόν, 9/2/2009

Μια αναπάντεχη συνεργασία έρχεται να ταράξει τα νερά της ελληνικής μουσικής σκηνής. Ο σπουδαίος Μίκης Θεοδωράκης βρήκε στο πρόσωπο της Νατάσσας Θεοδωρίδου τη νέα μούσα του και ερμηνεύτρια των τραγουδιών του. Τι και αν η μέχρι στιγμής πορεία τους βρίσκεται σε απόσταση, αυτό δεν εμπόδισε το μεγάλο συνθέτη να ακούσει τη λαϊκή τραγουδίστρια και παρά τις αρχικές του επιφυλάξεις να τη συναντήσει και να αποφασίσει τελικά να συνεργαστεί μαζί της.

Όλα ξεκίνησαν το καλοκαίρι του προηγούμενου χρόνου, όταν η Νατάσσα Θεοδωρίδου παραβρέθηκε στη γιορτή του απόδημου ελληνισμού στην Ολυμπία, σε ένα αφιέρωμα προς τιμήν του Μίκη Θεοδωράκη, όπου και ερμήνευσε διαχρονικά του τραγούδια με την ορχήστρα του. Η αλήθεια είναι πως ο μεγάλος συνθέτης αρχικά ήταν πολύ προβληματισμένος και είχε αρκετούς ενδοιασμούς αναφορικά με την ερμηνεύτρια Όταν όμως είδε το βίντεο της συναυλίας, ενθουσιάστηκε με τον τρόπο που ερμήνευσε τα τραγούδια του.

Ενθουσιάστηκε από τη φωνή της

Έτσι, ο μεγάλος μουσικοσυνθέτης μας αποφάσισε στην αρχή του φθινοπώρου να τη τη γνωρίσει από κοντά. Η Νατάσσα Θεοδωρίδου τον επισκέφθηκε στο σπίτι του και από την πρώτη στιγμή δημιουργήθηκε μεταξύ τους μια ειλικρινής και αγαπημένη σχέση. Η τραγουδίστρια, φυσικά, ήταν απόλυτα ευτυχισμένη που συνάντησε έναν από τους μεγαλύτερους μύθους του ελληνικού τραγουδιού. Αλλά και ο συνθέτης ομολόγησε στους οικείους του ότι ξεχώρισε από την πρώτη στιγμή τη φωνή της και τον τρόπο με τον οποίο προσέγγισε το έργο του. Μάλιστα, πλέον, όπως ομολογούν άνθρωποι από το περιβάλλον τους, τη φωνάζει «μενεξεδένια μου» στις συναντήσεις τους, που πλέον είναι πολύ συχνές στο σπίτι του Μίκη.

Ήδη Θεοδωράκης και Θεοδωρίδου ετοιμάζουν το υλικό, που αναμένεται να είναι έτοιμο στην επόμενη συνάντησή τους. Η Νατάσσα Θεοδωρίδου θα ερμηνεύσει τραγούδια του μεγάλου συνθέτη σε δύο μεγάλες συναυλίες στο Μέγαρο Μουσικής της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης στα τέλη Μαρτίου, τα έσοδα των οποίων θα διατεθούν στο σύλλογο κακοποιημένων γυναικών Δράμας. Βέβαια, η συνεργασία τους δεν πρόκειται να σταματήσει σ' αυτό, αφού στα τέλη του χρόνου αναμένεται να κυκλοφορήσει η προσωπική δουλειά της ερμηνεύτριας με τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΙΤΣΑΣ

http://www.womenonly.gr/loipon/kosmikaarti...0&pubid=1723613

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με δύο μεγάλες νέες εκθέσεις, η πρώτη για τον Μίκη Θεοδωράκη στις 12 Μαρτίου και η επόμενη για την ιστορία του Μεγάρου της Βουλής στις αρχές Απριλίου, θα συνεχίσει τις δραστηριότητές του το Ιδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία, όπως ανακοίνωσε χθες ο πρόεδρος της Βουλής Δημήτριος Γ. Σιούφας, κάνοντας έναν απολογισμό της πεντάχρονης εκδοτικής και ποικίλης δράσης του.

Το Ιδρυμα έως τώρα πραγματοποίησε 39 εκδόσεις σε 140.000 αντίτυπα και 9 εκθέσεις (ανάμεσα σε αυτές «Μαρία Κάλλας, 30 χρόνια μετά») με 50.000 επισκέπτες.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=113...1&pubid=2428789

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Τα τραγούδια του έρωτα και της αγάπης"!

Η Λαϊκή Ορχήστρα "Μίκη Θεοδωράκη" σε δύο συναυλίες στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, με τη συμμετοχή και της Νατάσας Θεοδωρίδου και της Ηρούς...

http://www.musiccorner.gr/news/2009/0033.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...