John Akritidis

Από καρδιάς - Ζωντανή ηχογράφηση στον Ζυγό

324 posts in this topic

το πιο σημαντικό live της καριέρας του μεγάλου καλλιτέχνη Γιώργου Νταλάρα είναι στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ.

υπερβολές...

Edited by Theodore
2 people like this

το πιο σημαντικό live της καριέρας του μεγάλου καλλιτέχνη Γιώργου Νταλάρα είναι στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ.

υπερβολές...

κι εμένα εκεί έπεσε το μάτι μου....  :laugh:

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή (από τις ελάχιστες φορές) γιατί υπάρχουν αρκετά live του Νταλάρα πολύ σημαντικά και σημαντικότερα -ίσως- από το ''Από καρδιάς''. Χωρίς να μειώνω την αξία του με αυτό που γράφω. Ελπίζω η κριτική σου, Θοδωρή, για υπερβολές να μην αφορά στην αναφορά μεγάλος καλλιτέχνης... ;) Τότε πάλι θα διαφωνήσω.

Και κάτι τελευταίο κοινωνικοπολιτικό. Όπως μας ενοχλούν οι πρακτικές εφημερίδων σαν το ΘΕΜΑ το ίδιο με πειράζει και η πρακτική εφημερίδων που αποκαλούν κάποιους κουμπάρους του Λαμπράκη και  νομιμοποιούσαν μέσω ανώνυμων συντακτών τις επιθέσεις στον Νταλάρα. Γενικώς δηλαδή στοχοποίηση και λάσπη στους μη αρεστούς. Δεν είναι ούτε το ένα καλό ούτε το άλλο.

Ε όχι και να συγκρίνουμε το Θέμα με οποιαδήποτε άλλη εφημερίδα, με μόνο κριτήριο τη στάση τους απέναντι στις επιθέσεις... Το Θέμα είναι η πιο αηδιαστική φυλλάδα μεγάλης εμβέλειας της τελευταίας - τουλάχιστον - 10ετίας. Μιλάμε για την απόλυτη βρωμιά και παρακμή. 

Και ίσως (αρκετά πιθανό μάλιστα) ο Νταλάρας ο ίδιος να μην ασχολήθηκε καν με την συγκεκριμένη έκδοση, αλλά οποιαδήποτε σύνδεση του ονόματός του με τέτοια εφημερίδα μόνο κακό μπορει να του κάνει...

2 people like this

Υπερβολές, Άγγελε! Κι επέτρεψέ μου να συγκρίνω πρακτικές. Γιατί σε όλον τον Τύπο και τα ΜΜΕ υπάρχουν πρακτικές απαράδεκτες.

Και πάλι θα συμφωνήσω με τον Άγγελο. Το "Πρώτο Θέμα" είναι μια κρυπτοφιλοχρυσαυγίτικη εφημερίδα σκανδαλοθηρικού τύπου. Κάτι σαν την Espresso που πουλάει σοβαρότητα και για αυτό είναι οριακά χειρότερη. Βέβαια, εδώ που έχουμε φτάσει το "Πρώτο Θέμα" δίνει τον "Μικρό Ήρωα" , οπότε η διανομή CD του Νταλάρα μοιάζει παιδικό παιχνίδι. Παρ' όλ' αυτά και για συμβολικούς λόγους θα έπρεπε να αποφεύγει οποιαδήποτε σχέση του ονόματός του με τέτοια έντυπα (όπως αντίστοιχα κατά τη γνώμη με τύπους σαν τον Τριανταφυλλόπουλο, που τα πολλά-πολλά πάρε-δώσε έχουν ενισχύσει σε πολύ μεγάλο βαθμό το αρνητικό κλίμα για τον Νταλάρα των τελευταίων χρόνων.

3 people like this

Νεφέλη, διαφωνώ πάρα πολύ. Και ξέρεις γιατί; Ένας άνθρωπος που όλη του η δισκογραφία και η πορεία είναι συμβολισμοί δεν γίνεται κατανοητός ή παρεξηγείται από κάποιους για συμβολικούς λόγους. Μόνο για εκείνον αυτοί οι συμβολικοί λόγοι. Μόνο! Με συγχωρείς αλλά χέστηκα (και δεν απευθύνεται σαφώς η αιχμή σε σένα αλλά σε όσους σηκώνουν το δάχτυλο για να κρίνουν μονίμως). 

Φασιστικές νοοτροπίες χρησιμοποιούν κι άλλες εφημερίδες άλλου μπλοκ. 

Για να φύγω λίγο από την πολιτικές προεκτάσεις του θέματος, δεν ξέρω αν είναι ΤΟ κορυφαίο, είναι όμως ανάμεσα στα ίσως 5 κορυφαία live, αν θέσω σαν κριτήριο την αίσθηση ενθουσιασμού που μου άφηνε όταν τελείωνε, κάθε φορά από τις 4 συνολικά που το παρακολούθησα! Κι εγώ θα το αγοράσω την Κυριακή, έτσι για να το έχω διπλό, ένα στο σπίτι και ένα στο αυτοκίνητο...

1 person likes this

Δυστυχως, στο σημειο που εφτασε η φημη του νταλαρα, ολα μετρανε πλεον..Ο,τι γινεται απο δω και περα χρειαζεται πολυ σωστη διαχειριση και προσοχη. Οχι αλλα λαθη..ειναι κριμα. 

2 people like this

Έλεος, βρε παιδιά!Έλεος!

1 person likes this

Δεν θα ήθελα να το συνεχίσω εδώ (αν και έχω να απαντήσω πάρα πολλά) γιατί θα φύγουμε τελείως εκτός. Όποτε ξαναβρεθούμε από κοντά.

2 people like this

Το cd κυκλοφορεί σε δυο εκδόσεις. 

Στην έκδοση της εφημερίδας των 4.25 euro έχει μέσα ένα μικρό φυλλάδιο με φωτογραφίες, το κείμενο του Νταλάρα κλπ, το οποίο λείπει από την έκδοση των 2 euro.

Στα περίπτερα της Καλαμαριάς η ακριβή έκδοση είχε εξαντληθεί από το πρωί, όπως έμαθα.

Ηχητικά πάντως, απο το λίγο που άκουσα, δεν διέκρινα κάτι διαφορετικό... κάνω λάθος;

Το cd κυκλοφορεί σε δυο εκδόσεις. 

Στην έκδοση της εφημερίδας των 4.25 euro έχει μέσα ένα μικρό φυλλάδιο με φωτογραφίες, το κείμενο του Νταλάρα κλπ, το οποίο λείπει από την έκδοση των 2 euro.

Στα περίπτερα της Καλαμαριάς η ακριβή έκδοση είχε εξαντληθεί από το πρωί, όπως έμαθα.

Το ενθετο φυλλαδιακι μηπως μπορει καπως να βρεθει;;Πηρα την εκδοση των 2 ευρω

Mια απορία.Ο δισκος όταν πρωτοκυκλοφορησε κυκλοφορησε απο την ΕΜΙ.

Τωρα στην επανεκδοση πως κ εμπλέκεται κ η UNIVERSAL(που αν δε κανω λαθος εχει αλλάξει

κ τ ονομα της κιολας..; ;)+ΜΙΝΟΣ ΕΜΙ

Θα μου πειτε τωρινη εταιρια που ειναι ο Νταλάρας αλλα

τοσους δισκους του Γιωργου εχουμε δει να επανακυκλοφορουν απο την ΜΙΝΟΣ π.χ..κ ας ειναι ο Γιωργος

σε αλλη εταιρια πλεον..

Τωρα πως κ αυτη η αλλαγή;;;

Είναι μία εταιρία τώρα. Δεν θυμάμαι ποια εξαγόρασε ποιαν.Μάλλον η Universal την EMI

Και σε άλλες επανεκδόσεις που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, όπως το "Άξιον Εστί" (Ηρώδειο) ή "Τα ψηλά τα παραθύρια" γράφει Minos Emi & Universal

Και σε άλλες επανεκδόσεις που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, όπως το "Άξιον Εστί" (Ηρώδειο) ή "Τα ψηλά τα παραθύρια" γράφει Minos Emi & Universal

Oi επανεκδόσεις αυτες κυκλοφορησαν με καποιο έντυπο (γιατι η αληθεια δεν υπέπεσε στην αντίληψη μου κατι) ή

απλά είναι κυκλοφορίες που μπορει να βρεθουν στα όποια δισκοπωλεία έχουν μείνει;;

Eψαξα λίγο -για να μη ρωταω συνεχως- και νομιζω οτι η Universal Music τουλαχιστον στην Ελλάδα

έχει μετονόμαστει σε Cobalt Music..

Κανονικές κυκλοφορίες είναι. Όλα τα cd πλέον κυκλοφορούν με τα λογότυπα και των δύο εταιρειών

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...