Micki

This week's favorite song (too)

1,665 posts in this topic

Aπό χθες το απόγευμα έχουν μπει στο cd-player του αυτοκινήτου (και όχι μόνο) και δεν έχουν σταματήσει να παίζουν...

1)Προσφυγάκι

2)Η φτώχεια μου καθρέφτης

3)Όποιος μαθαίνει να χτυπά

4)Αθήνα

5)Αει μωρέ παιδιά

6)Μόνο η αγάπη μένει

7)Τι να τα κάνεις τα φτερά

8)’πονα μάτια

9)Τριανταφυλλιές

10)Ότι έχει και δεν έχει

11)Το δίκιο μου που να το βρω

12)Αναφορές

Όλα σε μουσική του Χρήστου Γκάρτζου

Έτσι για φρεσκάρισμα και για μια καλή προπόνηση για τη συνάντηση του Σαββάτου... :naughty::D

Σας προτείνω να κάνετε το ίδιο... :)

Καλή συμβουλή Θανάση! Ευχαριστούμε... :naughty:

P.S. Εγώ το (7) ν' ακούσω και δε θέλω άλλο!! (τρόπος του λέγειν, ε! Μην το πάρουμε τοις μετρητοίς... ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις είδα στο άρθρο του Λευτέρη Παππαδόπουλου,ότι ο Γιώργος Νταλάρας ,είναι μόλις ο όγδοος κατά σειρά ,στον κόσμο, οποίος έχει την τιμή να γίνεται Πρέσβης του ΟΗΕ.

Τραγούδι της εβδομάδας λοιπόν, κατά την πεποίθησή μου, πρέπει να είνα κάποιο που να εμπεριέχει και το νούμερο οχτώ.Ένα βρήκα να ταιριάζει,με την περίπτωση.

"Το όγδοο θαύμα" του Μάρκου Βαμβακάρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μόλις είδα στο άρθρο του Λευτέρη Παππαδόπουλου,ότι ο Γιώργος Νταλάρας ,είναι μόλις ο όγδοος κατά σειρά ,στον κόσμο, οποίος έχει την τιμή να γίνεται Πρέσβης του ΟΗΕ.

Τραγούδι της εβδομάδας λοιπόν, κατά την πεποίθησή μου, πρέπει να είνα κάποιο που να εμπεριέχει και το νούμερο οχτώ.Ένα βρήκα να ταιριάζει,με την περίπτωση.

"Το όγδοο θαύμα" του Μάρκου Βαμβακάρη.

:):):D Εξαιρετικό και εύστοχο...Προσυπογράφω... :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:):) Παρομοιως! :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Μέρα Μαγιού μου μίσεψες".

Όποτε διαβάζω το στίχο "’ρμεγες με τα μάτια σου το φως της οικουμένης", καταλαβαίνω γιατί ο Ρίτσος είναι τόσο μεγάλος ποιητής!

Όποτε ακούω το τραγούδι νιώθω το μεγαλείο της μουσικής του Θεοδωράκη να με συγκλονίζει!

Όποτε ακούω τον Νταλάρα να τραγουδάει αυτό το τραγούδι και συγκεκριμένα αυτό το στίχο, καταλαβαίνω τι σημαίνει μεγάλος ερμηνευτής!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου Τάσο.Προτιμώ όμως μια άλλη εκτέλεση,αυτή του Μπιθικώτση.Μόνο και μόνο για ένα λόγο.Επειδή και οι μουσικοί πρέπει να χαίρουν ίσης εκτίμησης ,στην απήχηση που έχει ένα τραγούδι και το μπουζούκι,σ'αυτό το κομμάτι είναι το λιγότερο που θα μπορούσε να πει κανείς ΣΠΑΡΑΚΤΙΚΟ,Οι Καρνέζης,Παππαδόπουλος είναι αξεπέραστοι.Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν μεταγενέστερο,αυτή τη γκύκα,αυτόν τον πόνο και αυτόν τον τρόπο παιξίματος δεν τον βρίσκεις πουθενά αλλού.Σου ματώνουν την ψυχή κυριολεκτικά.Δε γνωρίζω μόνο εάν ευθύνεται και ο Ζαμπέτας,γιατί πρέπει να έκανε αρκετές ηχογραφήσεις με το Μίκη Θεοδωράκη...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα συμφωνήσω μαζί σου Τάσο.Προτιμώ όμως μια άλλη εκτέλεση,αυτή του Μπιθικώτση.Μόνο και μόνο για ένα λόγο.Επειδή και οι μουσικοί πρέπει να χαίρουν ίσης εκτίμησης ,στην απήχηση που έχει ένα τραγούδι και το μπουζούκι,σ'αυτό το κομμάτι είναι το λιγότερο που θα μπορούσε να πει κανείς ΣΠΑΡΑΚΤΙΚΟ,Οι Καρνέζης,Παππαδόπουλος είναι αξεπέραστοι.Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν μεταγενέστερο,αυτή τη γκύκα,αυτόν τον πόνο και αυτόν τον τρόπο παιξίματος δεν τον βρίσκεις πουθενά αλλού.Σου ματώνουν την ψυχή κυριολεκτικά.Δε γνωρίζω μόνο εάν ευθύνεται και ο Ζαμπέτας,γιατί πρέπει να έκανε αρκετές ηχογραφήσεις με το Μίκη Θεοδωράκη...

Σοφία , μπουζούκι στο συγκεκριμένο τραγούδι και σε όλο τον "Επιτάφιο" παίζει ο Μανώλης Χιώτης.

:huh::huh::music::huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Θανάση.Ψηφίζω και Χιώτη λοιπόν.Σε κάποιες παλιές συναυλίες του Θεοδωράκη που σίγουρα παίζαν οι Καρνέζης και Παππαδόπουλος,έχω παρατηρήσει ότι ο τρόπος που ακούγεται το μπουζούκι πλησιάζει πιο πολύ τον ήχο της συγκεκριμένης εκτέλεσης του τραγουδιού.Μήπως γνωρίζεις εάν έχει σχέση με τις χορδές του μπουζουκιού;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ευχαριστώ Θανάση.Ψηφίζω και Χιώτη λοιπόν.Σε κάποιες παλιές συναυλίες του Θεοδωράκη που σίγουρα παίζαν οι Καρνέζης και Παπαδόπουλος,έχω παρατηρήσει ότι ο τρόπος που ακούγεται το μπουζούκι πλησιάζει πιο πολύ τον ήχο της συγκεκριμένης εκτέλεσης του τραγουδιού.Μήπως γνωρίζεις εάν έχει σχέση με τις χορδές του μπουζουκιού;

Aν και είμαστε κάπως εκτός θέματος, όντως ο ηλεκτρικός ήχος των μπουζουκιών του δίδυμου Καρνέζης-Παπαδόπουλος, σε αρκετές ηχογραφήσεις ή συναυλίες μοιάζει αρκετά με τον ήχο του Χιώτη.Νομίζω πως είναι θέμα ηχογράφησης.Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες που έχουν σχέση με τις χορδές. Ο Χιώτης, κυρίως από τη δεκαετία του '60 και μετά , συνήθως ηχογραφούσε με ηλεκτρικό ήχο το μπουζούκι του .Σε αντίθεση με τον Ζαμπέτα που είχε πιο φυσικό ήχο.

Οι Καρνέζης-Παπαδόπουλος ηχογραφούσαν και με τους δυο τρόπους.

Για να δώσω ένα παράδειγμα της διαφοράς μεταξύ του φυσικού και του ηλεκτρικού ήχου του μπουζουκιού θα σου αναφέρω το θρυλικό δίσκο "Τσιτσάνης" (με το εξώφυλο με τα κλειδιά) , στον οποίο οι διαφορές του φυσικού με τον ηλεκτρικό ήχο είναι εμφανείς.Στα πρώτα 6 τραγούδια κάθε πλευράς ο Τσιτσάνης χρησιμοποιεί φυσικό ήχο για τα μπουζούκια σε αντίθεση με τα 4 τελευταία κάθε πλευράς, όπου είναι χαρακτηριστικός ο ηλεκτρικός ήχος του μπουζουκιού του Χιώτη.

Κλασσικό παράδειγμα οι ζωντανές ηχογραφήσεις των δίσκων του Νταλάρα.Σε όλες σχεδόν ακούγεται ο "γλυκός" φυσικός ήχος των μπουζουκιών , σε αντίθεση με το "σκληρό" ήχο του μπουζουκιού του Νικολόπουλου στο δίσκο "Ζωντανή ηχογράφηση στο Λυκαβηττό".

Προσοχή , όταν λέω φυσικό ήχο δεν εννοώ ότι γίνεται ηχογράφηση χωρίς ρεύμα.Εννοώ ότι το μπουζούκι ακούγεται και ηχογραφείται από μικρόφωνο που πάει στην κονσόλα και όχι συνδεδεμένο με καλώδιο που πάει στην κονσόλα.Ο δεύτερος τρόπος είναι και πιο εύκολος , γιατί συχνά ο αέρας ή οι αποστάσεις των μικροφώνων δημιουργούν προβλήματα-μικροφωνισμούς κλπ.Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο.Να είναι συνδεδεμένο και με μικρόφωνο και με καλώδιο.Όπως υπάρχουν και περιπτώσεις που στο κοινό το μπουζούκι να ακούγεται με ηλεκτρικό ήχο και στην ηχογράφηση με φυσικό.Αυτές είναι λεπτομέρειες που ρυθμίζονται από τους συντελεστές της συναυλίας ή της ηχογράφησης (συνθέτης-τραγουδιστής-μουσικοί) σε συνεργασία με τον ηχολήπτη.

Αυτά.... :huh::huh::huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Η νυχτερίδα"

είχα καιρό αν την ακούσω.... και την ξαναθυμήθηκα χάρη στον "Μελωδία".....

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ξύπνησε η πόλη" B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρέχει στην πόλη από νορίς

.......................και η βροχή

.......................και η βροχή

.......................και η βροχή δυναμώνει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί... Μετά από πάρα πολύ καιρό το άκουσα και μου έχει κολλήσει άσχημα!

La Peregrinacion...

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέρα που είναι σήμερα,δε μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό και έτσι ,έχω να προτείνω σαν τραγούδι της εβδομάδας "ΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ".

Εις μνήμην όλων αυτών που πολεμήσαν και φύγαν,για τούτον εδώ τον τόπο.

Είτε τα ονόματά τους βρίσκονται σε μνημεία κατάθεσης στεφανιών,είτε όχι.

ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Χρόνια μας πολλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα που θυμόμαστε και τιμούμε το χθες, ένα τραγούδι για το μέλλον: "ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ" των Ν.Μαυρουδή-Γ.Πανουτσόπουλου , με τις φωνές της Ιφιγ. Κακριδώνη , του Γ.Νταλάρα και της χορωδίας Τυπάλδου.

Αποστόλη , το ίδιο τραγούδι ακούγαμε σήμερα! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Βρέχει στη φτωχογειτονιά" :music:

Μιας και ξεκίνησε με βροχή η σημερινή εβδομάδα.... :D:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

«.......σε μια κάμαρα δυο μέτρα........»

το έχω στ' αυτιά από την παρασκευή που επιτέλους βρήκα στέγη στο Leiden, στην δική μου αγαπημένη μου πόλη, πού χρόνια τώρα επιθυμώ να γυρίζω.

Και είναι ωραίο το διαμερισματάκι αλλά είναι πολύυυυυυ μικρό!

Μετά περπατούσα στα στενά του Λεΐντεν (κάπως έτσι προφέρεται) και κοιτούσα γύρω μου και αναρωτιόμουν «μα ήσουνα πάντα ΤΟΣΟ όμορφη; Πώς το άντεξα το ’νρεμ τόσα χρόνια;;; Τι στο διάολο ήθελα και το άντεξα;;;»

:D:music::music::huh::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Έβγαλα τα μέσα έξω", ένα από τα ερμηνευτικά πρόσωπα του Νταλάρα που με...τρελαίνουν!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.