francois

Θάνος Μικρούτσικος

99 posts in this topic

Ο Θάνος Μικρούτσικος... τους βαρέθηκε!

Ο Θάνος Μικρούτσικος συναντά τα Υπόγεια Ρεύματα σε μία οπτικοακουστική συναυλία με τίτλο ''Τους έχω βαρεθεί!...'' την Τετάρτη, 8 Απριλίου, στο Δημοτικό Θέατρο Βόλου.

Μια οπτικοακουστική συναυλία, όπου το γνωστό συγκρότημα «Υπόγεια Ρεύματα» διασκευάζει και ερμηνεύει με το δικό του τρόπο, σε σύγχρονους μουσικούς δρόμους, 25 τραγούδια με πολιτικό-κοινωνικό περιεχόμενο, από το ευρύ ρεπερτόριο του Θάνου Μικρούτσικου, πάνω στους στίχους μεγάλων ποιητών (Β.Μαγιακόφσκι, Ν.Χιχμέτ, Μπ.Μπρεχτ, Γ.Ρίτσος, Α.Αλκαίος, Μ.Ελευθερίου, Μ.Αναγνωστάκης, Φρ.Βιγιόν, Κ.Τριπολίτης, Ν.Καββαδίας, Β.Μπίρμαν κ.ά.).

Ο Θάνος Μικρούτσικος θα είναι εκεί και παίζοντας πιάνο, ολοκληρώνει και δυναμώνει τη φωνή του σχήματος.

Ο ’ρης Σπυράτος σκηνοθετεί, επιμελείται και προβάλει βίντεο και φωτογραφικό υλικό με το χαρακτήρα της τέχνης του δρόμου (street art) και σε συνδυασμό με τη φωτιστική ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο Μανώλης Μπράτσης, υπογραμμίζει και αναδεικνύει τα κομμάτια. Στην επιμέλεια ήχου είναι ο Γιώργος Κορρές.

Τα Υπόγεια Ρεύματα αποτελούνται από τους:

Απόστολο Καλτσά: μπάσο

Γρηγόρη Κλιούμη: κιθάρα φωνή

Κώστα Παρίσση: κιθάρα

Τάσο Πέππα: τύμπανα

Πληροφορίες - Προπώληση: ΤΑΜΕΙΟ Δ.ΘΕΑΤΡΟΥ, ΤΗΛ.32818

Δισκοπωλεία: CLASSIC, CASABLANCA

http://www.flash.gr/page.ashx?pid=9&aid=292887&cid=153

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέντευξη του Θ.Μικρούτσικου με την ευκαιρία της διανομής cd με τα τραγούδια του από την ''Ελευθεροτυπία'' και για τους επόμενους δύο μήνες. Ανάμεσα στους ερμηνευτές αναφέρεται και ο Γ.Νταλάρας.

http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=39888

Από την επόμενη Κυριακή, όμως, και επί δύο μήνες, οι αναγνώστες της «Κ.Ε.» θα 'χουν την ευκαιρία ν' αποκτήσουν μια συνολική εικόνα της διαδρομής του. Μιας διαδρομής που συνδέθηκε με το πολιτικό τραγούδι της μεταπολίτευσης, με τη μελοποίηση σπουδαίων ποιητών -από Καββαδία, Ρίτσο και Ελευθερίου μέχρι Μπρεχτ και Χικμέτ- και με τις φωνές ερμηνευτών όπως ο Νταλάρας και ο Παπακωνσταντίνου, η Αλεξίου και η Γαλάνη, ο Μητροπάνος και ο Κούτρας, η Δημητριάδου και η Μίλβα, ο Θωμαΐδης και ο Μητσιάς.

Η προσφορά περιλαμβάνει έξι CD με τραγούδια από το 1974 ως τις μέρες μας, που κυκλοφόρησαν διαδοχικά από τη Lyra, τη Sony και τη Minoς, ένα DVD με τη εκτέλεση στο Μέγαρο Μουσικής του «Σταυρού του Νότου», κι ένα ακόμη CD «με ανέκδοτα αλλά απολύτως ολοκληρωμένα τραγούδια, που απλώς δεν έτυχε να δημοσιευθούν στην εποχή τους, σε στίχους, μεταξύ άλλων, Φωστιέρη, Δημουλά, Κακουλίδη και Γκανά».

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξελίξεις: οι ίδιοι οι καλλιτέχνες διαφημίζουν την διανομή των cd (όχι με συν.τύπου αλλά με διαφημιστικά κλιπάκια). Να διευκρινήσω πως δεν με ενοχλεί αλλά υποθέτω πως εάν έκανε κάτι ανάλογο ο Νταλάρας στην πυρά θα τον έριχναν. Υποθέτω;

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=4...0552&ref=search

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί πρέπει πάντα ότι κάνει κάποιος να υποθέτουμε τι θα γινόταν αν το έκανε ο Νταλάρας; Τι νόημα έχει; Τι σημασία έχει να μιλάμε με υποθετικά σενάρια;

Γενικό σχόλιο: Αλήθεια οι άνθρωποι της μουσικής πιστεύουν πως τώρα που διαλύεται το σύστημα με τα δισκοπωλεία και τις πωλήσεις, το μέλλον τους είναι οι εφημερίδες; Αυτό μπορεί να ωφελεί -βραχυπρόθεσμα- τις εφημερίδες και την αναγνωρισιμότητα και τη διάδοση της μουσικής -σίγουρα θα τα ακούσουν περισσότερα άτομα- αλλά δεν μπορεί να στηρίξει τη μουσική βιομηχανία, ούτε να χρηματοδοτήσει σοβαρές παραγωγές.

Δεν μπορεί να στηθεί σοβαρή παραγωγή που χρειάζεται πολλές ώρες στούντιο, ηχογραφήσεις και mastering μόνο με την προοπτική εσόδων απο τη διανομή σε εφημερίδες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί πάει το άτιμο το μυαλό! Το συνδέω!Τι να κάνω τώρα Θοδωρή; Είναι μία από τις υπερβολές μου κι αυτό!

Και το αλλάζω. Δεν υποθέτω, είμαι σίγουρη.

Όσο για τα τραγούδια ,τους καλλιτέχνες και τις εφημερίδες φαίνεται πως έχει βρεθεί μια μηχανή προώθησης. Δεν ξέρω εάν υπάρχουν καλλιτεχνικά οφέλη. Δεν ξέρω πόσο θα διαρκέσει και ποιο θα είναι το επόμενο βήμα όταν θα επέλθει κι ο εφημεριδοκορεσμός. Απλά περιμένουμε κι ίσως και να αγοράσουμε κάποιο από τα cd. :bored:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol:

Κι εγώ πάντως είμαι σίγουρος είμαι οτι θα υπήρχαν σχόλια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τόσο σίγουρος είσαι που βάζεις δύο ''είμαι''. Μην το σβήσεις! Μην το σβήσεις! :lol: :bored:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συνέντευξη του Θ.Μικρούτσικου με την ευκαιρία της διανομής cd με τα τραγούδια του από την ''Ελευθεροτυπία'' και για τους επόμενους δύο μήνες.  

Η προσφορά περιλαμβάνει έξι CD με τραγούδια από το 1974 ως τις μέρες μας, που κυκλοφόρησαν διαδοχικά από τη Lyra, τη Sony και τη Minoς, ένα DVD με τη εκτέλεση στο Μέγαρο Μουσικής του «Σταυρού του Νότου», κι ένα ακόμη CD «με ανέκδοτα αλλά απολύτως ολοκληρωμένα τραγούδια, που απλώς δεν έτυχε να δημοσιευθούν στην εποχή τους, σε στίχους, μεταξύ άλλων, Φωστιέρη, Δημουλά, Κακουλίδη και Γκανά».

To 7o cd με τα ανέκδοτα τραγούδια θα διανεμηθεί την άλλη Κυριακή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλες οι εκτελέσεις του "Οι 7 νάνοι στο S/S Cyrenia" που βρήκα στο Youtube, με τον Θάνο Μικρούτσικο!!!!!!!

http://www.youtube.com/view_play_list?p=79...93647DCF468F744

:wow::wow::wow:

Έχει μέσα και αυτή του Ηρωδείου στις 23/6 που ήμουν! :rolleyes: Βέβαια δεν είναι καλός ο ήχος, αλλά τα σπάει!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ είχα πάει στη δεύτερη συναυλία στις 24/6 και πραγμάτικα ήταν φοβερή εκτός από 3-4 υποτονικές στιγμές στο α μέρος που ήταν τα σόλο της καμεράτας με τη Ρίτα Αντωνοπούλου.΄Δε λεω πως ήτανε κακή-απλά ίσως να μην είχε το νεύρο που χρειάζονται κάποια από αυτά τα τραγούδια .Γνώμη μου και μόνο.Στο δέυτερο μέρος όπου παρουσιάστηκάν ο σταυρός του νότου και οι γραμμές των οριζόντων έγινε πραγματικός χαμός. Ο Κούτρας καταχειροκροτήθηκε ασφαλώς ,ο μαχαιρίτσας και ο θηβαίος απέδωσαν πολύ καλά τα τραγουδια αυτά και η έκπληξη για μένα ήταν ο Μιλτιάδης Πασχαλίδης ,κυρίως για την εκτέλεσή του στην εσμεράλδα.Οι τέσσερις καλλιτέχνες έβγαιναν εναλλάξ ώσπου στο τέλος ερμηνευσαν μαζί τη θεσσαλονίκη’φησα τελευταιο τον τρομερό θάνο μικρούτσικο ο οποίος μόνο με το πιάνο του και τη φωνή του (και την ψυχή του) μας καθήλωσε όλους με την ερμηνεία του στους 7 νάνους και τον αυτοσχεδιασμό του πριν το τραγούδι.Οι περισσότεροι μετά το τέλος του τραγουδιού χειροκροτησαν όρθιοι.Το άξιζε.

Στο α μερος ο ίδιος ερμήνευσε και το μοναξιά χιλιάδες φύλλα.Επίσης κάποια τραγούδια που ακούστηκαν στο α μέρος από τη Ρίτα αντωνοπούλου ήταν η Ελένη με την οποία ξεκίνησε η συναυλία ,το μικρή μου μωβ βεντάλια ,το ’ννα μην κλαις, το μια πίστα από φώσφορο και το καραντί

Στο τέλος της συναυλίας είπαμε a capella το γουίλι με το μικρούτσικο να μας δίνει το ρυθμό και το σαξόφωνο να κάνει τα σόλο.Ήταν απλά τέλειο!Τέλος να αναφέρω πως τους μουσικούς τους παρουσιάζε ο ίδιος ο μικρούτσικος αφόυ πρώτα είχαν κάνει κάποιο σόλο τους ο καθένας.Αυτό συνέβη σε 2-3 κομμάτια με το kuro siwo να κυριαρχεί. :music:

Και εδώ ένα άρθρο που βρήκα από εντυπώσεις από τη συναυλία

http://new.e-go.gr/exodos/article.asp?cati...3&pubid=3141800

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυκλοφορεί το βιβλίο του Οδυσσέα Ιωάννου για τον Θάνο Μικρούτσικο

"Ο Θάνος κι ο Μικρούτσικος"

πρόκειται για την αυτοβιογραφία ενός σπουδαίου συνθέτη.

από τις εκδόσεις Πατάκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη χτεσινή συναυλία άκουσα απόσπασμα από το Ανεμολόγιο. Επέλεξε να το πει ο Μικρούτσικος. Προφανώς θεωρεί πως το λέει με ψυχή. Εγώ θεωρώ πως καταστρέφει την τραγουδάρα αυτή!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ακούσαμε και στο Ραδιομέγαρο από τον Τσακνή. Τελείως υποτονικό... Πολύ κρίμα που δεν γίνεται να τραγουδήσει εκεί ο Θείος... Πολύ κρίμα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΕΠΑΜ στο κοινό δεν χρειάζεται να τραγουδήσει.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ακούσαμε και στο Ραδιομέγαρο από τον Τσακνή. Τελείως υποτονικό... Πολύ κρίμα που δεν γίνεται να τραγουδήσει εκεί ο Θείος... Πολύ κρίμα!

 

Με τον Τσακνή το άκουσα κι εγώ πριν ένα μήνα στην ΔΕΘ.  Λες και άκουγα άλλο τραγούδι....     :wow:  :wow:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά η συναυλία Μικρούτσικου δεν έγινε στο Αρχαίο Ωδείο Πάτρας. Μάλλον δεν ένιωθε άνετα με το όριο των 1500 ατόμων. Δεν ξέρω επίσης αν πρέπει να δώσω σημασία σε κάποια σχόλια και δεν μπορώ να κρίνω αφού δεν ήμουν παρούσα αλλά έχουν ενδιαφέρον.

http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/208564

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα...αυτή η συναυλία ήταν προγραμματισμένη να γίνει στην 'πολιτεία' ,είχαν βγει και αφίσες,πριν γίνει όλο αυτό το σκηνικό με τον ΚΑΣ...ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ποια συναυλία του μικρούτσικου ήθελαν να κόψουν...έχει προγραμματίσει άλλη μία συναυλία στην πάτρα,τον αύγουστο,αλλά αυτή θα γίνει στο κάστρο! (το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι,ίσως ,ήταν να γίνει αυτή η συναυλία στο αρχαίο ωδείο και μεταφέρθηκε στο χώρο του κάστρου..)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτοί μπερδεύτηκαν γενικώς, Νίκο, πάντως...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακυρώνεται η συναυλία του Μικρούτσικου στο Θέατρο Βράχων, βγήκε και σχετική ανακοίνωση: 

 

"Σκοπεύαμε να ολοκληρώσουμε τη φετινή θριαμβευτική περιοδεία της  παράστασης “Πάντα γελαστοί και γελασμένοι” με μια συναυλία γιορτή στο θέατρο Βράχων του Βύρωνα, τη Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου. Τα τελευταία γεγονότα στο Πέραμα, στο Μελιγαλά και ιδίως η άγρια δολοφονία του συναδέλφου Παύλου Φύσσα από ναζιστές δολοφόνους της «Χρυσής Αυγής», μας πλημμύρισαν όλους με  θλίψη και οργή. Το λιγότερο που έχουμε να κάνουμε για την μνήμη του Παύλου Φύσσα είναι εκείνο το βράδυ να μην γίνει γιορτή και ο ήχος μας να σιωπήσει. Το περισσότερο είναι η καθημερινή επαγρύπνηση ενάντια στο φασισμό και στο ναζισμό.  «Μεγάλο ποτάμι φουσκωμένο η οργή του λαού». Σ΄ αυτό πρέπει να είμαστε όλοι μαζί." 

 

http://www.musicpaper.gr/crawl/item/3677-%CE%B1%CE%BA%CF%85%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B8-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B2%CF%81%CE%AC%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7#.Ujs50dI7JAV

 

 

Το δικό μου σχόλιο είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις το τραγούδι αφυπνίζει, ξεσηκώνει, δημιουργεί σκέψη και γεννά συναίσθημα που ο κόσμος το έχει ανάγκη. Όλα τ' άλλα μου φαίνονται...λαϊκισμός. Ίσως έπρεπε να το σκεφτούν πιο καλά... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ! Με το σχόλιό σου, Μάρω!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

τη φετινή θριαμβευτική περιοδεία

 

Ο Θάνος Μικρούτσικος και η (πασίγνωστη) μετριοφροσύνη του.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το περασμένο Σάββατο παραβρέθηκα σε μια από τις πιο oλοκληρωμένες και δυναμικές παραστάσεις, που είδα τα τελευταία 2-3 χρόνια… 

 

Μικρούτσικος, Κότσιρας, Αντωνοπούλου στη Θεσσαλονίκη (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!)

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

02/12/2013 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8590&Itemid=125

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Στου αιώνα την παράγκα...."

Η αφιέρωση του Θάνου Μικρούτσικου και του Γιάννη Κότσιρα, στον Δημήτρη Μητροπάνο, πριν από λίγες μέρες στη Θεσσαλονίκη... 

 

Μικρούτσικος & Κότσιρας για τον Μητροπάνο… 

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

04/12/2013 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8621&Itemid=43

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...