francois

Πόλυ Πάνου

40 posts in this topic

ΠΟΛΥ ΠΑΝΟΥ

«’λλο τραγούδι ψυχής κι άλλο από κομπιούτερ»

Για τα 50 χρόνια προσφοράς στο λαϊκό τραγούδι, η γενέτειρά της Πάτρα τιμά την Πόλυ Πάνου σε δύο εκδηλώσεις

ΠΑΝΟΣ ΓΕΡΑΜΑΝΗΣ

«Τα μεγάλα τραγούδια του '50 και του '60, που είπαμε εμείς οι παλιότεροι, λειτουργούν με την ίδια επιτυχία και σήμερα, άσχετα βέβαια αν οι σημερινοί τραγουδιστές μπορούν να τα ερμηνεύσουν σαν εμάς. Δεν τους λείπει μόνον η τεχνική, αλλά κυρίως το αίσθημα», λέει η Πόλυ Πάνου

«Τα μουσικά χρώματα της εποχής του '50 και του '60 παραμένουν ανεξίτηλα και κάνουν πιο όμορφο το σημερινό άχαρο μουσικό τοπίο, πράγμα που επιβεβαιώνεται καθημερινά τα τελευταία χρόνια, με επανεκτελέσεις (καλές έως πολύ κακές) τραγουδιών που αναδείξαμε σε μεγάλες επιτυχίες οι τραγουδιστές της γενιάς μου». Λόγια απλά κι αληθινά από την Πόλυ Πάνου, τη σημαντική λαϊκή τραγουδίστρια, που αυτές τις ημέρες συμπληρώνει 50 χρόνια αδιάκοπης και δημιουργικής παρουσίας στον χώρο και στον κόσμο του λαϊκού τραγουδιού. Γι' αυτή την προσφορά της ο Δήμος της Πάτρας (της πόλης όπου γεννήθηκε και μεγάλωσε) την τιμά με δύο εκδηλώσεις, απόψε και αύριο.

«Τι άλλο από μεγάλη συγκίνηση θα μπορούσα να νιώθω αυτήν τη στιγμή, για τη μεγάλη τιμή που μου κάνει η πόλη μου, η ιδιαίτερη πατρίδα μου, η Πάτρα, λέει στα «ΝΕΑ» η Πόλυ Πάνου. Και θυμάται τα παιδικά της χρόνια και το αναπάντεχο ξεκίνημά της στο λαϊκό τραγούδι, όταν τελείωνε το δημοτικό σχολείο, μόλις είχε συμπληρώσει τα 12 χρόνια της, όταν την ανακάλυψε ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, το φθινόπωρο του 1952. Η συνάντηση του μεγάλου λαϊκού τροβαδούρου με το «παιδί-θαύμα» έγινε ξαφνικά. Η μικρή Πολυτίμη Κολοπάνα (το πραγματικό της ονοματεπώνυμο) είχε λάβει μέρος σ' έναν διαγωνισμό τραγουδιού νέων ταλέντων στην Πάτρα.

«Σ' έναν διαγωνισμό τραγουδιού νέων ταλέντων, βγήκα πρώτη ανάμεσα σε 262 παιδιά! Το βραβείο που μας έδωσαν ήταν κάτι παιχνίδια, κατσαρόλες και τηγάνια, που είχαν σχέση με κουζίνα. Με πολλή χαρά τα πήγα στο σπίτι, στη μητέρα μου, όπου μια περίμενε με μεγάλη έκπληξη. Βρήκα εκεί τον Γρηγόρη Μπιθικώτση, ο οποίος βρισκόταν τότε στην Πάτρα και έπαιζε με το συγκρότημά του στην "Αλάσκα" (ταβέρνα του Μαρούδα). Κάποιο βράδυ όμως, αποχώρησε από το συγκρότημά του η τραγουδίστρια που είχε μαζί του, η Εβελίνα. Τότε, ένας κουρέας τού πρότεινε να έρθει στο σπίτι μου, στα Ψηλά Αλώνια, να με ακούσει. Ο Γρηγόρης αντέδρασε, λέγοντας "εγώ θέλω τραγουδίστρια πάλκου κι όχι κοριτσάκι του δημοτικού σχολείου". Τελικά ήρθε στο σπίτι, με άκουσε, ενθουσιάστηκε και με τη συγκατάθεση των γονιών μου με πήρε στην ταβέρνα, όπου τραγουδούσα και ο κόσμος με καταχειροκροτούσε».

Το φθινόπωρο του 1952, η 13χρονη Πολύ Πάνου αφήνει τη σχολική της τσάντα στην Πάτρα και ανεβαίνει, με τους γονείς της, στην Αθήνα. Ο Μπιθικώτσης την αναλαμβάνει πλέον σαν δικό του παιδί, και της δείχνει τα πρώτα δύσκολα βήματα στο λαϊκό τραγούδι.

Η αρχή στο πάλκο έγινε από το κέντρο «Ζούγκλα» της οδού Φαβιέρου, όπου εμφανιζόταν ο Μπιθικώτσης. Και ύστερα την οδήγησε στο studio, για να φωνογραφήσει τον πρώτο της δίσκο σε μια δική του σύνθεση: «Πήρα τη στράτα την κακιά».

Η Πόλυ Πάνου όμως προχωράει τα επόμενα χρόνια και κάνει μεγάλες επιτυχίες με τραγούδια που της εμπιστεύθηκαν, μεταξύ 1953-1956, ο Γιώργος Ζαμπέτας («Να πας να πεις της μάνας σου»), ο Μητσάκης («Το αίμα νερό δεν γίνεται»), ο Χρυσίνης («Ζούμε στην παρανομία»).

Από το 1965 μέχρι σήμερα η Πόλυ Πάνου συνεχίζει να τραγουδάει σε δίσκους (με μεγάλη επιτυχία) και σε κέντρα λαϊκά και ευπρόσωπα που έχουν το κλίμα και το άρωμά της «Χρυσής Εποχής» του λαϊκού τραγουδιού. Εκφράζει όμως και τη γνώμη της για το τραγούδι σήμερα: «Πιστεύω ότι πρέπει να είμασε μέσα σ' όλες τις εποχές, φτάνει να μη χάσουμε την ταυτότητά μας. Πάντως, τα γεγονότα, σήμερα, δείχνουν ότι τα μεγάλα τραγούδια του '50 και του '60, που είπαμε εμείς οι παλιότεροι, λειτουργούν με την ίδια επιτυχία και σήμερα, άσχετα βέβαια αν οι σημερινοί τραγουδιστές μπορούν να τα ερμηνεύσουν σαν εμάς. Δεν τους λείπει μόνον η τεχνική, αλλά κυρίως το αίσθημα. Αλλιώς τραγούδησα εγώ, τα "Λιμάνια", "’λλα μου λέν' τα μάτια σου", "Το δαχτυλίδι", "Ένα σφάλμα έκανα", "Φέρτε μια κούπα με κρασί", "Τι σου 'κανα και πίνεις" και εντελώς διαφορετικά τ' ακούς σήμερα.

Σημασία έχει και μου προκαλεί μεγάλη ικανοποίηση ότι αυτά τα τραγούδια, που τα είπα και έκανα επιτυχίες πριν από 40, 30 ή 20 χρόνια, τα ξανακάνουν επιτυχία και οι νεώτεροι. Κι αυτό με ικανοποιεί διπλά. Όμως είναι άλλο ν' ακούς αυτά τα τραγούδια στην αρχική τους μορφή και άλλο να τ' ακούς από κομπιούτερ...».

Η χρυσή δεκαετία και το... μπαράζ

Τη δεκαετία 1955-65, η Πόλυ Πάνου αναδείχθηκε χρόνο με το χρόνο σε κορυφαία λαϊκή τραγουδίστρια, με μπαράζ ηχογραφήσεων σε τραγούδια που της έδιναν οι κορυφαίοι δημιουργοί: Τσιτσάνης, Χιώτης, Παπαϊωάννου, Δερβενιώτης, Καλδάρας, Μπακάλης, Παπαγιαννοπούλου, Βίρβος, Μάνεσης. Αποκορύφωμα της επιτυχίας οι ερμηνείες της: «Πάρε το δαχτυλίδι μου», «’λλα μου λέν' τα μάτια σου», «Της ταβέρνας το ρολόι», «Φέρτε μια κούπα με κρασί», «Τ' αδέρφια δεν χωρίζουνε», «Ένα σφάλμα έκανα», «Τα λιμάνια». Παράλληλα κρατάει μόνιμα θέση σαν κορυφαία στο λαϊκό πάλκο στα κέντρα «Φαληρικόν», «Τζίμης ο Χονδρός», «Τριάνα», «Κουλουριώτης», «Λουζιτάνια».

ΙΝFΟ

Τιμητική εκδήλωση και απονομή πλακέτας στην Πόλυ Πάνου, στο αίθριο Παλαιού Νοσοκομείου Πάτρας. Αύριο, στις 9, συναυλία με τους Πόλυ Πάνου, Μιχάλη Μενιδιάτη, Χριστίνα Μαραγκόζη, Μάριο και Κώστα Σκόνδρα, στο Θέατρο Κάστρου Πάτρας.

ΤΑ ΝΕΑ , 03-09-2002 , Σελ.: P21

Κωδικός άρθρου: A17429P211

Την επόμενη Δευτέρα. Τρίτη και Τετάρτη στις 7-8 μμ οι εκπομπές του Γιώργου Τσάμπρα στο Δεύτερο Πρόγραμμα, θα είναι αφιερωμένες στις δεύτερες εκτελέσεις που έχει κάνει η Πόλυ Πάνου.

0e8800ab.jpg

Συνέντευξη της μεγάλης λαϊκής τραγουδίστριας στον υπογράφοντα για το τελευταίο τεύχος του περιοδικού "Μετρονόμος". Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία του Αποστόλη Γιαννακίδη.

01-23.jpg

02-21.jpg

03-9.jpg

04-7.jpg

05-6.jpg

06-5.jpg

7 people like this

Έλα ρε πατρίδα! :razz: Μπράβο παιδιά! Kι εκείνο το κοριτσάκι στη σελίδα 18...σαν ποιον μοιάζει...σαν ποιον μοιάζει...... :giggle:

Σπουδαία τραγουδίστρια!

Πολύ ωραία συνέντευξη, διανθισμένη με φωτογραφίες συλλεκτικές!

Ωραια συνεντευξη παιδια!Σας ευχαριστουμε πολυ!

Έγραψε τη δική της ιστορία στο λαϊκό τραγούδι. Σήμερα πέρασε στην αιωνιότητα. Καλό της ταξίδι! Αποστόλη, τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια...

1 person likes this

"Βρε ζωή φαρμάκια στάζεις, σε βαρέθηκα...."

Έφυγε η σπουδαία Πόλυ Πάνου…

Υπογράφει: Ogdoo.gr
27/09/2013

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7782&Itemid=16

2 people like this

ΜΕΓΑΛΗ Τραγουδιστρια!Θα την θυμομαστε παντα!

Αποστόλη συλλυπητηρια κι απο μενα

1 person likes this

Δυστυχώς, η ζωή τα έφερε έτσι ώστε αυτή να είναι και η τελευταία συνέντευξη που παραχώρησε η μεγάλη λαϊκή ερμηνεύτρια…Το απόγευμα της Δευτέρας 16 Μαΐου 2011 είχα την τύχη και την τιμή, να συνομιλήσω με την Πόλυ Πάνου, η οποία μου άνοιξε το σπίτι και την καρδιά της και ξετύλιξε το κουβάρι των αναμνήσεων της, ξεχωρίζοντας πρόσωπα και μνήμες από τη χρυσή εποχή του ελληνικού τραγουδιού… Δίπλα μου ο καλός φίλος και ανιψιός της τραγουδίστριας Αποστόλης Γιαννακίδης…

Πόλυ Πάνου – «Η τελευταία της συνέντευξη…»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
27/09/2013

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7946&Itemid=29

3 people like this

Ο Γ.Νταλάρας για τον θάνατο της Πόλυς Πάνου.

http://www.dalaras.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CF%85/

Αντίο Πόλυ

Έφυγε η Πόλυ Πάνου. Μία από τις σπουδαιότερες Ελληνίδες τραγουδίστριες του αιώνα. Μια μεγάλη φωνή με ιστορικές και ανεπανάληπτες ερμηνείες στο λαϊκό τραγούδι. Ένας πολύ γλυκός άνθρωπος, με ήθος, ευγένεια, αυθεντικότητα, με σεβασμό στους Έλληνες συνθέτες και μουσικούς που την εμπιστεύτηκαν, με αγάπη και πίστη στο τραγούδι. Για μας τους μουσικούς θα μείνει πάντα ζωντανή, θα μας διδάσκει και θα μας συγκινεί με την μοναδική φωνή της. Για μένα προσωπικά είναι μεγάλη απώλεια, γιατί η Πόλυ είναι από τις γυναίκες που αγάπησα πολύ στο τραγούδι και άκουσα πάρα πολύ.

Γιώργος Νταλάρας

6 people like this

Πριν από λίγο στο δελτίο ειδήσεων του Mega μίλησαν για την Π.Πάνου ο Γ.Νταλάρας, ο Δ.Σαββόπουλος, η Χ.Αλεξίου

3 people like this

Στο video Γιώργος Νταλάρας, Διονύσης Σαββόπουλος και Χάρις Αλεξίου... Και ακόμη Γιώργος Μαργαρίτης, Γιώργος Κοινούσης, Μανώλης Καραντίνης και ο πιανίστας Aνδρέας Μπουτσικάκης, μιλούν για την Πόλυ Πάνου....

Οι καλλιτέχνες μιλούν για την Πόλυ Πάνου…

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
30/09/2013

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7963&Itemid=29

3 people like this

Σήμερα στις 8 θα μιλήσω για την Πόλυ Πάνου στην εκπομπή του Αλέξη Λιόλη "Μουσική Κιβωτός" που θα μεταδοθεί στις 8 με 9 το βράδυ από το Δημοτικό Ραδιόφωνο Ιωαννίνων και θα είναι αφιερωμένη στη μεγάλη λαϊκή τραγουδίστρια...

http://www.dimotikoradiofono.gr/

6 people like this

Σήμερα στις 8 θα μιλήσω για την Πόλυ Πάνου στην εκπομπή του Αλέξη Λιόλη "Μουσική Κιβωτός" που θα μεταδοθεί στις 8 με 9 το βράδυ από το Δημοτικό Ραδιόφωνο Ιωαννίνων και θα είναι αφιερωμένη στη μεγάλη λαϊκή τραγουδίστρια...

http://www.dimotikoradiofono.gr/

Μπράβο Θάνο!

2 people like this

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=587749841284534&set=a.106554562737400.10370.100001485714181&type=1&theater

Μια ασπρόμαυρη φωτογραφία με τα ιερά πρόσωπα των λαϊκών πάλκων....
ακριβό ενθύμιο χαρισμένο από τον Γιάννη Καραμπεσίνη
που ήταν για μένα δεύτερος πατέρας ..
θυμάμαι τα λόγια του...
"Κράτησε την να μας θυμάσαι..
έτσι είμαστε τότε Μαριώ...κάθε βραδιά σαν μια ζωή,
κάθε τραγούδι η ιστορία μας .."

Βασίλης Τσιτσάνης - Πόλυ Πάνου - Γιάννης Καραμπεσίνης-
Γιάννης Παπαϊωάννου - η Μαργαρώνη στο πιάνο....

1264466_587749841284534_1985300208_o.jpg

8 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...