soc

Dalaras Official Website

73 posts in this topic

Aυτό είναι ένα καλό δείγμα για τη νέα σελίδα. Η έγκαιρη ενημέρωση. (σε σχέση τουλάχιστον με την προηγούμενη...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:rolleyes: They annouce the new CD and give the link to the video clip ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΔΩ '

:wacko:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To επίσημο site του Γιώργου Νταλάρα λειτουργεί στη νέα του μορφή και είναι όμορφο και προσεγμένο. Φαίνεται πως κάποια τμήματα ή λειτουργίες είναι ακόμη υπό κατασκευή.

George Dalaras new official site is complete. It is well designed, although a few services are still under construction.

www.dalaras.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους! Καιρός ήταν! :D

Πράγματι λείπουν ακόμα κάποια πολύ βασικά πράγματα, όπως π.χ. οι συμμετοχές στη δισκογραφία.

Τί θα λέγατε να προτείνουμε από εδώ τί ακόμα θα θέλαμε να έχει το site? Όλο και κάποιος μπορεί να τα διαβάσει... B)

Λοιπόν, εγώ θα ήθελα τα εξής:

Κατ' αρχάς οι συμμετοχές στη δισκογραφία, προφανώς θα προστεθούν.

-Να έχουν όμως όλοι οι δίσκοι links για να βλέπεις τα περιεχόμενά τους, αλλά και τους στίχους του κάθε τραγουδιού, και επίσης ένα ηχητικό απόσπασμα του κάθε τραγουδιού. Ωραίο θα ήταν... :rolleyes:

-Να προστεθεί και κατάλογος με τους δίσκους 45 στροφών.

Τα δύο παραπάνω (εκτός από τα ηχητικά αποσπάσματα) θα υπάρχουν βέβαια στο dalaras.com. Αλλά ανεξάρτητα από αυτό, πιστεύω πως το site θα ήταν ολοκληρωμένο αν είχε και αυτά τα στοιχεία.

-Επίσης, θα ήθελα να έχει περισσότερες φωτογραφίες από το αρχείο του Γιώργου Νταλάρα και όχι μόνο, καθώς επίσης καιι φωτογραφίες για download σε μεγάλη ανάλυση.

-Videoclips (βασικά videoclips τραγουδιών, αλλά και διάφορα βίνετο από συναυλίες κλπ., τα οποία όμως να έχουν και δυνατότητα για download, και να μην είναι σε χάλια ανάλυση που να μη βλέπονται).

-Επίσης, κάπου να διευκρινίζεται αν στο "Επικοινωνία" στο κάτω μέρος της σελίδας, το e-mail αποστέλεται στον ίδιο τον Νταλάρα ή είναι προς τους κατασκευαστές του site για παρατηρήσεις κλπ.!

-Και τέλος, να μπορείς να κατεβάσεις τα Δελτία Τύπου! Θα είναι πολύ χρήσιμο!

Και κάτι άλλο βασικό, να ΜΗΝ προσθέσουν στην αρχική σελίδα καμιά ηχητική εισαγωγή! Είναι εκνευριστικό να ανοίγεις μια σελίδα και στα καλά καθούμενα να παίζει μουσική και μάλιστα σε ότι ένταση να 'ναι!! Σε ρώτησε;;; :razz:

Ζητάω πολλά;;; :razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά από πότε έγινε αριστερόχειρας ο Νταλάρας? :razz: :lol: :lol:

Διαμαρτύρομαι! :D Διαδηλώνω για την απαγόρευση του κουμπιού Flip! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, καλά αυτό δεν είναι τίποτα... (ξέρω για ποιά φωτογραφία λες, την είδα) Ένα θα σου πω: πρόσεξε λίγο το videoclip απ' το "Βουνό", από το Ζυγό (αυτό που είχε δείξει ο Alpha) και θα δεις ότι σ' ένα σημείο δείχνει mirrored πλάνο! :blink: :blink: :blink:

Τί να πεις... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο έχει πάντως... Αν βελτιωθεί σύντομα και σε περιεχόμενο θα είναι πολυ ωραία. Το "αριστερόχειρας" είναι ένα θέμα.. αλλά ας δούμε τις φωτογραφίες από μια πιο καλλιτεχνική σκοπιά. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Congratulations also from me, however, there are some small

points to be corrected e.g. in the photo gallery, when enlarging

the thumbnails, the text describing the photos are cut half way.

In other pages the letters are too small and not always sharp.

All in all a sleek website and fast page upload.

BRAVO!

Share this post


Link to post
Share on other sites
E, καλά αυτό δεν είναι τίποτα... (ξέρω για ποιά φωτογραφία λες, την είδα) Ένα θα σου πω: πρόσεξε λίγο το videoclip απ' το "Βουνό", από το Ζυγό (αυτό που είχε δείξει ο Alpha) και θα δεις ότι σ' ένα σημείο δείχνει mirrored πλάνο!  :blink:  :blink:  :blink:

Τί να πεις...  :D

Ε εντάξει ρε παιδία δεν θα το περάσουμε και απο ηλεκτρονικό αναλυτή Software Maintenance το site.

Ηρεμήστε λίγο....

Σιγά το λάθος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω κι εγώ πως το νέο επίσημο site, σε γενικές γραμμές, μου αρέσει. Όσον αφορά στο περιεχόμενο, φαντάζομαι, θα υπάρχουν προσθήκες και βελτιώσεις. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις παρατηρήσεις σας. Κυρίως έχω ενστάσεις όσον αφορά στην photo gallery. Οι φωτογραφίες είναι λίγες (σε σχέση με την σαραντάχρονη διαδρομή του Γ.Νταλάρα) και δεν έχουν ανανεωθεί σε σχέση με το παλαιό site. Και κάτι πιο συγκεκριμένο: η ενότητα ''οικογενειακές φωτογραφίες'' έχουν σταματήσει στα τέλη της δεκαετίας του 1960. Σαν να μην υπάρχει εξέλιξη στην ζωή του Γ.Νταλάρα. Λειτουργεί, δηλαδή, το site(και στην προηγούμενη εκδοχή του) σαν το Αρχείο του Foreign Office της Αγγλίας. Δίδονται -με λίγα λόγια- στην δημοσιότητα ιστορικά στοιχεία και διαπραγματευτικές διαδικασίες του Υπ.Εξωτερικών μετά από 30 χρόνια από την εποχή που διαδραματίζονται! Μην φτάνουμε στα άκρα, σε σχέση με την διαφύλαξη της προσωπικής ζωής, που είναι θεμιτό. Εδώ όμως(και σε αυτήν αλλά και στην προηγούμενη εκδοχή του site), έτσι όπως έχει αποδοθεί είναι έως και άτοπο.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, έχουν κάνει καλή δουλειά. Καλή συνέχεια! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαίνεται εκ πρώτης όψεως ότι έχει ανανεωθεί μόνο το design και όχι το περιεχόμενο, από την ίδια εταιρία που είχε φτιάξει και το αρχικό site. Ίσως στο μέλλον να γίνει κι αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

There's movement on the English version of the official website.

Now when you click on the Union Jack a screen pops up with the message that the English site is under construction and a list of August and September concert dates. There's also a link to the press release for the shows on 17 and 18 September for Stavros Kouyoumtzis.

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

The official website has been updated with shows for December and a notice that the program for 2009 is currently not available.

Also, if you click on the Union Jack, there is information about the December dates in English....

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ευχάριστο που προστέθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του Γ. Νταλάρα η ευρωπαϊκή περιοδεία για το 2010, αλλά είναι κρίμα που ακόμη δεν έχει ενημερωθεί σε σχέση με τα άλλα στοιχεία (π.χ. δισκογραφία).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά η επίσημη ιστοσελίδα του Γ. Νταλάρα στα αγγλικά είναι καλύτερα ενημερωμένη από την ελληνική. Έχει εκτός από την ευρωπαϊκή περιοδεία του 2010 (The encore tour) και τη δισκογραφία μέχρι το 2009 (το αφιέρωμα στο Ρεμπέτικο από το ΜΜΑ). Εξαιρετικά ευχάριστο! Μένει να ενημερωθεί και η ελλληνική τώρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό θα ήταν όμως να την ενημερώνουν συχνότερα. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλό θα ήταν όμως να την ενημερώνουν συχνότερα. :)

Συμφωνώ απολύτως! Θα το ευχόμουν και εγώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσείς λαμβάνετε στο mail σας newsletter του site? Εγώ το είχα ενεργοποιήσει αλλά εδώ και πολύ καιρό δεν μου έρχεται πλέον. Και δεν μου έχει πάει στα "ανεπιθύμητα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσείς λαμβάνετε στο mail σας newsletter του site? Εγώ το είχα ενεργοποιήσει αλλά εδώ και πολύ καιρό δεν μου έρχεται πλέον. Και δεν μου έχει πάει στα "ανεπιθύμητα".

 

Κι εγώ δεν λαμβάνω... έτσι κι αλλιώς και που λαμβάναμε, ερχόταν μια μέρα μετά το FB... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι θέλετε να λαμβάνετε κορίτσια?? εδώ μπορείτε να λαμβάνετε τις τελευταίες ενημερώσεις, από πρώτο χέρι  :whistling2:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, για τυπικούς λόγους ρε παιδί μου... :whistling2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επίσημη σελίδα ενός καλλιτέχνη με <5 χρόνια παρουσία στο ελληνικό τραγούδι: http://www.irosaia.com/

 

Η επίσημη σελίδα ενός καλλιτέχνη με 45 χρόνια παρουσία στο ελληνικό τραγούδι: http://www.dalaras.gr/

 

Ήθελα να 'ξερα δεν υπάρχει ένας άνθρωπος στον κύκλο τους να τους εξηγήσει οτι αυτό το κατασκεύασμα είναι ντροπή να βγαίνει στον "αέρα" του διαδικτύου εν έτη 2013 και να είναι η εικόνα ενός σημαντικότατου Έλληνα καλλιτέχνη;

 

Είναι παράλογη αυτή η στάση: Προσέχουμε τον ήχο και τη μουσική μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια με εξοπλισμό εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, και δεν δίνουμε 5 δεκάρες για να κατασκευαστεί η επίσημη ιστοσελίδα. Η οποία ιστοσελίδα για έναν καλλιτέχνη είναι σήμερα πιο σημαντική και απο την ταυτότητά του, ειδικά για κάποιον που είναι γνωστός και έξω από την Ελλάδα. Η τρέχουσα επίσημη δεν υπάρχει καν σε αγγλική έκδοση!

 

Δε θα ξεκινήσω ανάλυση γιατί η σελίδα πάσχει, μια ματιά μόνο φτάνει. Το θέμα είναι ότι πρέπει να αλλαχτεί άμεσα.

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...