Sign in to follow this  
Followers 0
Maraki

The interview of Dalaras on "Symbol" on 21/09/2002

12 posts in this topic

On Saturday, I saw on "Symbol" (magazine inlaid on newspaper "Επενδυτής") a brief interview of George Dalaras. I bet there are people who are interested in reading this text. So, I'm quoting it here (in Greek - sorry, It's difficult to be translated):

"Η επιτυχία, όπως και το κέρδος, δεν έχει τέλος. Πάντα υπάρχει μια ευκαιρία. Το θέμα είναι στα γραμμάρια και στα δράμια. Τι κερδίζεις και τι χάνεις.

Έχω αρχίσει να τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα. Δεν με συγκινούν πια το ίδιο οι μεγάλες ταχύτητες.

Δεν είμαι πολύ υπέρ των ζωντανών εμφανίσεων. Είναι ένα πράγμα που με κουράζει.

Ενώ ανήκω σε ρεμπέτικη γενιά. Όταν μπήκα στη δουλειά, όμως το βάρος φαινόταν να είναι το έντεχνο.

Για να τραγουδήσω έντεχνα, πάτησα σε μια τεράστια παρακαταθήκη από χιλιάδες "βρόμικα" τραγούδια.

Ποτέ δεν απαρνήθηκα το λαϊκό τραγούδι. Όταν έχεις τραγουδήσει Τσιτσάνη και Καλδάρα, όλα τα υπόλοιπα είναι αστεία.

Ό,τι κάνω όταν προτείνω κάτι έχει αποδοχή. Στις επιλογές μου δεν έχω πέσει ποτέ έξω.

Ο εχθρός πια δεν είναι συμπαγής. Κανείς δεν ξέρει ποιος είναι ο εχθρός.

Στα παλιά τραγούδια -σε μεγάλο αριθμό, γιατί είχε και αηδίες παλιά- έχει συντελεστεί η μαγεία του τραγουδιού.

Αν έχεις υπάρξει καλός παρατηρητής, με οξεία όραση και ακοή, δε σου αρέσει να είσαι τυφλός και κουφός.

Τα λαϊκά τραγούδια εμένα με αφορούν πάντα, είναι οι αναμνήσεις μου, είναι η μητέρα μου και ο πατέρας μου.

Είπα ένα τραγούδι το οποίο απέφευγα να το πω, το Βουνό του Λουκά, του πατέρα μου. Θα μπορούσα να πω ότι είναι η αβάσταχτη βαρύτητα του έσω ψυχολογικού εαυτού μου. Ένιωσα ελευθερωμένος για να το κάνω αυτό.

Ξέρω ότι όταν τραγουδάω εγώ εκφράζεται οπατέρας μου. Ό,τι κάνω σχετίζεται μ' εκείνον. Ο τρόπος που πιάνω την πένα, ο τρόπος που τραγουδάω.

Στα δικά μου χρόνια, τους μαμάκηδες τους θεωρούσαμε φλωράκους.

Θεωρώ τη μάνα μου έναν πολύ δυνατό και αξιοπρεπή μάγκα. Έκανε πράγματα που δε θα φτουρούσε να τα κάνει ο πατέρας μου.

Έπαιξα και εγώ. Έκανα ατασθαλίες, χάθηκα, αλλά είχα σημείο αναφοράς.

Η ρομαντική πλευρά μου μπορεί να είναι και το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου. Αυτό, όμως, δεν πωλείται.

Ο Νταλάρας πωλείται. Μόνος μου το αποφάσισα. Βγαίνει έξω, μιλάει, φωτογραφίζεται. Μπορείς να του φορέσεις γυαλιά, μουστάκι. Ο Γιώργος δεν πωλείται.

Για να ζήσει ο Νταλάρας, χρειάζεται τον Γιώργο. Για να ζήσει ο Γιώργος, δεν χρειάζεται τον Νταλάρα. Οι δυο τους είναι αχώριστοι την ώρα της πράξης του τραγουδιού. Από κει και πέρα έχω κάθε δικαίωμα να κλείσω το διακόπτη στον Νταλάρα.

Αυτό πρέπει να το σκεφτεί όποιος πιστεύει ότι εγώ σε πληρώνω, σε συμπαθώ, σε ακούω και πρέπει μπροστά μου να είσαι ανοιχτό βιβλίο.

Η φήμη για μένα είναι μια παρά φύσιν λειτουργία.

Ανάξιοι φέροντες φήμη είναι προσβολή για τον κόσμο.

Είμαι ντροπαλός άνθρωπος. Και επί σκηνής ντρέπομαι.

Θα σκάσω ένα γέλιο όταν το αισθάνομαι να γελάσω. Όχι για να κάνω το χατήρι σε κάποιον.

That's it!!!

Ευχαριστουμε Μαρακι.Ο Νταλαρας πολλες συνεντευξεις δεν δινει αλλα οταν δινει ειναι παντα καυστικος με ολους και ολα.Επισης ενα ειναι σιγουρο.Απο τις πρωτες συνεντευξεις του Γιωργου-αρχες του 70- εως και σημερα υποστηριζει τα ιδια πραγματα, εχει τις ιδιες αποψεις και γενικα δεν ειναι ανθρωπος της κωλοτουμπας-άλλα τωρα και άλλα μετα.

Αυτο πρεπει να ειναι οδηγος για ολους μας

Especially for you Franz and Rita.

I tried it and I understand most of it. Though I cannot express all of it the way I understand it because English is not my mothertongue and I still don't know it well enough. I apologize for this and I ask please to the ones who do understand and can say it in English to correct me an fill in the blancs. Thank you.

The luck, as the gain, doesnt come to an end. Always there is an opportunity. The theme is in the grams and the drams (an expression?). What do you win? What do you loose?

I have started to see the things differently. The big speeds dont affect me the same anymore.

Im not very much for live shows. Its a thing that tires me.

Since I belong to the rembetiko generation. When I enter at work though, the appearing burden is artistic.

To sing artisticly, I stepped in a huge consignment of thousands dirty songs.

I never denied the laiko song. When you have sung Tsitsani and Kaldara, all the rest is a joke.

All I do when I suggest something, it has acceptance. In my choices, I never fell out of that.

The enemy is not solid anymore. Nobody knows who the enemy is.

In the old songs in big numbers, because they had old nonsense the magic of the song contributed.

If you have been a good observer, with sight and hearing, you dont like to be blind and deaf.

The laika songs always concerned me. They are my memory, they are my mother and my father.

I sang a song which I avoided to sing, the Vouno of Louka, my fathers. I could say that it is the unbearable gravity in my psychological self. I felt released to do that.

I know that when I sing, my father expresses himself. Whatever I do, it is connected with that. The way I take the pen, the way I sing.

In my years, we worshipped our mothers. (Im really not sure of this, I just interpreted this way).

I consider my mother as a strong and respected magka. She did things that didnt last long for my father to do ??

I played too. I made , I lost, but I had a sign of report.

My romantic side can be the biggest side of my life. That, however is not to be sold.

Dalaras is to be sold. On my own I decided this. I go outside, I talk, Im photographed. You can put me on glaces, a moustache.

For Dalaras to live, he needs Georges. For Georges to live he doesnt need Dalaras. The two are inseparable at the moment of the act of the song. From there I have every right to close the switch to Dalaras.

That must think for who believes that I pay you, that I like you, that I listen to you and must be close to me to be an open book.

The fame for me is (ok, one I dont understand at all).

Unworthy getting fame is an insult to the society.

Im a shy person. And for a scene Im ashamed.

I will start smiling when I feel like smiling. Not to make impression.

Micki

Πραγματικά, ο Γιώργος Νταλάρας εμμένει στις ίδιες απόψεις εδώ και 30 χρόνια. Απόψεις που πολλές φορές ενοχλούν. Λέει τα πράγματα ως έχουν, καυτηριάζει τα κακώς κείμενα. Αυτό απαιτεί θάρρος και είναι προς τιμή του.

Επίσης, προς τιμή του είναι το ότι δεν ανακατεύτηκε με κόμματα. Πολιτική ταυτότητα και άποψη έχει, αλλά ποτέ δεν έλαβε μέρος σε (μικρο)κομματικούς σχεδιασμούς.

Franz, sorry, I'm not so good in translating!

Micky, thanks for the translation. I couldnt do it by myself.

Possible points of the interview which arent clear are:

1.When George talks about grams and drams, he means that success has a cost and the point is how you weigh every success and its cost.

2.When he talks about his father, I know when I sing, my father express himself through George. Everything I do is related with him. The way I take hold guitar, the way I sing.

3.When he talks about his mother, he expresses his admiration for her dignity and psychic strength. Despite the fact in my years, men who show admiration to their mothers are considered flabby.

4.At the end of the interview, he says Fame isnt a normal procedure.

I hope to have been helpful.

Micki,

Bedankt voor de vertaling. Ik denk dat G.D. een open gedachte heeft over het leven wat hij leidt, en denkt aan nieuwe dingen die hij nog wil gaan doen.

Henkos

Hardstikke bedankt voor de vertaling, Micki. Een interessant interview, dat ik nooit zou hebben kunnen begrijpen met het weinige grieks dat ik ken. Geweldig dat jij het deed!

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0