Sign in to follow this  
Followers 0
Odyseus3

Ξαρχακος - Συναυλια στο Παλλάς

57 posts in this topic

Το ότι λείπουν αυτά τα δυο τραγούδια ισχύει.

Το ένα («η Νύχτα») κυκλοφόρησε στο «μουσικό κουτί».

όσον αφορά στα remasters, δεν έχουμε ακούσει τίποτα σ' αυτό το φόρουμ (που έχει πολύ καλά αυτιά)...

εμένα μου φαίνεται λογικό να επανεκδοθεί, αλλά πού να ξέρεις, η λόγικη των εταιρίων δεν μοιάζει πολύ με την δική μας!

Από τη στήλη του Τάσου Κριτσιώλη στο Music Corner

ΣΤΑΥΡΟΣ ΞΑΡΧΑΚΟΣ

«ΣΥΝΑΥΛΙΑ» (MINOS MSM 712-713)

Ζωντανή ηχογράφηση μιας μοναδικής συναυλίας με έργα του Σταύρου Ξαρχάκου που έλαβε χώρα στο «Παλλάς» στις 4 Μαΐου 1988, η οποία κυκλοφόρησε τον Ιούνιο εκείνης της χρονιάς σε διπλό δίσκο. Ερμηνευτές ήταν ο Γιώργος Νταλάρας (στην πρώτη συνεργασία του με τον συνθέτη) και η Δήμητρα Γαλάνη, ενώ η συναυλία χωριζόταν σε δύο μέρη:

Το πρώτο περιελάμβανε τραγούδια από την αριστουργηματική ταινία «Ρεμπέτικο» του Κώστα Φέρρη και το δεύτερο ορισμένες από τις πιο γνωστές κι αγαπημένες μελωδίες του Ξαρχάκου. Οι δύο τραγουδιστές αποδίδουν μοναδικά τις δημιουργίες του σπουδαίου συνθέτη, ενώ ειδικά ορισμένα κομμάτια από το «Ρεμπέτικο» πολλοί τα συνδέουν με τη φωνή του Νταλάρα. Αυτό συμβαίνει κυρίως με «Της αμύνης τα παιδιά» και «Στου Θωμά», ωστόσο εκεί που ο τραγουδιστής δίνει ρεσιτάλ είναι στο παραδοσιακό «Ιμιτλερίμ». Ακούγοντάς τον, ο ακροατής αντιλαμβάνεται ότι ξεπερνά τα ερμηνευτικά του όρια.

Επίσης, ξεχωριστή στιγμή είναι η ηχογράφηση για πρώτη φορά στη δισκογραφία του τρίτου κουπλέ από το «Σαββατόβραδο στην Καισαριανή» που είχε γράψει το 1965 ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, αλλά είχε απορριφθεί από τη λογοκρισία της εποχής.

Όσο για τη Γαλάνη, τα σχόλια είναι περιττά. Κάνει «δικά της» ορισμένα από τα τραγούδια που είχαν την τύχη να ερμηνευτούν σε πρώτη εκτέλεση από σπουδαίες τραγουδίστριες (όχι ότι η ίδια δεν είναι), όπως η Βίκυ Μοσχολιού και η Μαρία Δημητριάδη.

Αντί σημειώματος στο εσώφυλλο του δίσκου, ο Ξαρχάκος επέλεξε να παραθέσει αυτούσιο το ΙΓ' κεφάλαιο από την Προς Κορινθίους Α' Επιστολή του Αποστόλου Παύλου! Επίσης, στο εσώφυλλο υπάρχουν φωτογραφίες από τη συναυλία. Η οργάνωση της παραγωγής ήταν της Κικής Καραβασίλη και η ηχογράφηση έγινε από το κινητό συνεργείο "Mastersound" με ηχολήπτη τον Γιάννη Σμυρναίο, ο οποίος έκανε το remixing στο στούντιο Polysound. Στις δεύτερες φωνές στα τραγούδια του Νταλάρα ακούγεται η Ελένη Τσαλιγοπούλου.

Τα τραγούδια του δίσκου

1) Μάνα μου Ελλάς (Ν. Γκάτσου) Γ. Νταλάρας

2) Το δίχτυ (Ν. Γκάτσου) Δ. Γαλάνη

3) Στου Θωμά (Κ. Φέρρη) Γ. Νταλάρας

4) Μπουρνοβαλιά (Ν. Γκάτσου) Δ. Γαλάνη

5) Το πρακτορείο (Ν. Γκάτσου) Δ. Γαλάνη

6) Τα παιδιά της άμυνας (παραδοσιακό) Γ. Νταλάρας

7) Ιμιτλερίμ (παραδοσιακό) Γ. Νταλάρας

8) Στου Θωμά (Κ. Φέρρη) Γ. Νταλάρας

9) Σαββατόβραδο στην Καισαριανή (Λ. Παπαδόπουλου) Γ. Νταλάρας

10) Να με θυμάσαι (Β. Γκούφα) Δ. Γαλάνη

11) Ειν' αρρώστια τα τραγούδια (Μ. Ελευθερίου) Γ. Νταλάρας

12) Βαρκαρόλα (Β. Γκούφα) Δ. Γαλάνη

13) Ήτανε μια φορά (Κ. Φέρρη) Γ. Νταλάρας

14) Χάθηκε το φεγγάρι (Β. Γκούφα) Δ. Γαλάνη

15) Η νύχτα (Ν. Γκάτσου) Γ. Νταλάρας

16) Ένα πρωινό (Γ. Παπαστεφάνου) Δ. Γαλάνη

17) Αγάπη-αγάπη (Φ .Γ. Λόρκα σε ελληνική απόδοση Ν. Γκάτσου) Δ. Γαλάνη

18) Ο μαύρος ήλιος (Ν. Γκάτσου) Γ. Νταλάρας

http://www.musiccorner.gr/extras/record/index.html

Nα συμπληρωσω κι εγω οτι επειτα απο επαφη με ατομο στον ΑΘΗΝΑ 9.84 το σταθμο που ειχε μεταδωσει μαζι με την ΕΡΤ την συναυλια απο το ΠΑΛΛΑΣ (και ειχαμε βρει το κομματι "Απο βυθο σ'αλλο βυθο") εμαθα οτι πραγματι την εποχη εκεινη η παραγωγη ηχοληψιας της ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ εγινε ουσιστικα χωρις καν την ουσιαστικη συμμετοχη του Δημοτικου ραδιοσταθμου, αφου οπως μου ειπαν ο σταθμος λαμβανε μοναχα την μεταδοση και περιγραφη της συναυλιας απο ατομο που κι απο τους ιδιους τους υπευθυνους τους σταθμου δεν γνωριζαν ποιος ηταν!.

Οσο για το αν εχουν την μεταδοση της συναυλιας στο αρχειο τους -ισως σε καποια καλυτερη κοπια- μου ειπαν οτι ειναι κατι δυσκολο, αλλα παρ'ολα αυτα μου ειπαν οτι -η μαλλον το ατομο που ρωτησα- οτι θα ελεγξει το ενδεχομενο υπαρξης αρχειακου υλικου για να μου δωσει μια κοπια..

αυτα μεχρι να χω κατι νεοτερο ..

Κρίμα που δεν έγινε remaster αυτού του δίσκου... Σε σχέση με τον διπλό δίσκο που είχε κυκλοφορήσει, λείπουν 2 τραγούδια του Νταλάρα (Σαββατόβραδο στην Καισαριανή και Νύχτα) και 3 της Γαλάνη (Ένα πρωινό, Βαρκαρολα, Αγάπη αγάπη).

Όσο για την επανέκδοση... χλωμό το κόβω. Τώρα που έφυγε ο Νταλάρας απο τη ΜΙΝΟS (και ο Ξαρχάκος αν δεν απατώμαι) ...

Κρίμα γιατί είναι ένας εξαιρετικός δίσκος.

;)

Καλησπερα σ' ολη τη παρεα. Σχετικα με το διπλο cd Συναυλια εγω το εχω σε κασετα με παρα πολυ καλη ποιοτητα ηχο.

Καλησπέρα. Βρε παιδιά, από αυτόν τον δίσκο λείπουν εκπληκτικά τραγούδια. Το "Από βυθό σ΄αλλο βυθό" , το "Έξω φυσάει και βρέχει ",

το "Κλάψτε ουρανοί κι αστέρια"...

Πρέπει κάτι να κάνουμε για την πλήρη επανέκδοση του δίσκου.

Εν ανάγκη να μιλήσουμε στον ίδιο τον Γιώργο Νταλάρα! Ίσως και να τις έχει στο αρχείο του.

Οι εκτελέσεις εκείνης της συναυλίας ήταν απίστευτες. Τις είχα ακούσει τότε σε απευθείας μετάδοση.

Και το "Βάλε κι άλλο πιάτο στο τραπέζι" λείπει!!! :music:B):blush:

Φοβερές ερμηνείες σε εξαιρετικά τραγούδια με υπέροχες ενορχηστρώσεις του Ξαρχάκου!

Μακάρι να κυκλοφορούσε σε remastered μαζί με αυτά τα 4 τραγούδια που δεν μπήκαν.... καθώς και με τα "Η νύχτα" και "Σαββατόβραδο στην Καισαριανή" που δεν μπήκαν στο CD. :razz:B)

Εγώ αγαπητοί φίλοι θα σας ξαναθυμήσω κάτι που είχα γράψει παλιά σε άλλο Topic,ότι ο Γιώργος Νταλάρας έχει "παραλειπόμενα" τραγούδια,απο συναυλίες και ηχογραφήσεις που δεν μπήκαν ή δεν χώρεσαν σε δίσκους.Και κάποια στιγμή θα τα δούμε όλα μαζί συγκεντρωμένα.Μου το είπε,όταν του θύμησα το τραγούδι"Πολλά καράβια φεύγουνε".Έτσι ελπίζω να μπουν και αυτά του Σταύρου Ξαρχάκου απο το Παλλάς το 1988,ειδικά το "Από βυθό σε άλλο βυθό" που αρέσει σε όλους μας ιδιαίτερα.

Και προσωπική μου ευχή όλα αυτά να είναι πολλά!!!

Αγαπητό χελιδόνι, συμφωνώ. Δεν ξέρω πότε στο είπε ,αλλά πρέπει να τον πιέσουμε. Δεν γίνεται να βγάζουν όλοι τέτοια live και οι καταπληκτικές και σπάνιες εκτελέσεις του Γιώργου , να μένουν στο συρτάρι!!

Τώρα ειδικά που δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι καινούργιο δικό του ,είναι ευκαιρία. Να είστε καλά.

Αυτό πιστεύω αγαπητέ φίλε ότι είναι θέμα αποκλειστικά και μόνο του Γιώργου Νταλάρα.Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πίεση απο κανέναν γιατι ξέρει πολύ καλά τι κάνει.Να παρακαλάμε μόνο να είναι καλά και να συνεχίζει να μας δίνει τις συγκινήσεις όπως όλα αυτά τα χρόνια.

Προσπαθώ να καταλάβω αλλα έχω μπερδευτεί.

Ο δίσκος όταν βγήκε σε cd κόπηκαν κάποια τραγούδια. ΟΚ μέχρι εδω;

Το cd ξαναεκδόθηκε μετά σε Διπλό cd, και μπήκε η Καισαριανή, Βαρκαρόλα κλπ...

Έτσι είναι; Δηλαδή αυτό το οπισθόφυλλο είναι απο το διπλό cd?

http://picasaweb.google.com/lh/photo/7zGnQ...feat=directlink

Τι;;;;; ΠΩΣ;;;;; ΠΟΤΕ;;;;;;;

Πότε βγήκε διπλό το CD με όλα τα τραγούδια;;;;;;;;;; B):razz:

ξερω κι εγω ρε Αποστόλη...

Στο ιντερνετ το βρήκα και έχει τα τραγούδια που βλέπεις. Και μάλιστα σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΗΧΟ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! B):razz::wow::wow::wow::wow:

Να και οι υπόλοιπες φωτογραφίες απο το βιβλιαράκι:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/VaXYc...feat=directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/_m_1P...feat=directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/pItMB...feat=directlink

Τώρα που τις ξαναβλέπω προσεκτικά, σκέπτομαι το ενδεχόμενο να είναι ψηφιακό μοντάζ.... B):razz:

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

B):razz::wow::wow::wow:

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

B):razz::wow::wow::wow:

Είναι αλήθεια, δεν κάνετε πλάκα... Γιατί ικανούς σας έχω :wow:

Λοιπόν για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους.

Έχει γίνει ένα εξαιρετικό κολάζ στο εξώφυλο. Οι τίτλοι και οι φωτογραφίες είναι παρμένα από το βινύλιο. Όσο για τα τραγούδια, σ'αυτά που δεν έχουν κυκλοφορήσει στο cd, ακούγονται καθαρά τα "σκρατς" του βινυλίου.

Και στον οδηγό του Δραγουμάνου δεν υπάρχει έκδοση διπλού cd.

’ρα

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΔΊΣΚΟΥ ΣΕ ΔΙΠΛΟ CD!!!

Λοιπόν για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους.

Έχει γίνει ένα εξαιρετικό κολάζ στο εξώφυλο. Οι τίτλοι και οι φωτογραφίες είναι παρμένα από το βινύλιο. Όσο για τα τραγούδια, σ'αυτά που δεν έχουν κυκλοφορήσει στο cd, ακούγονται καθαρά τα "σκρατς" του βινυλίου.

Και στον οδηγό του Δραγουμάνου δεν υπάρχει έκδοση διπλού cd.

’ρα

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΔΊΣΚΟΥ ΣΕ ΔΙΠΛΟ CD!!!

Φουστιά......... τζάμπα χάρηκα.

Τουλάχιστον γλιτώσαμε το νέο γύρο ενθουσιασμού του Πέτρου με τη ΝΥΧΤΑ! :lol: :lol: :lol: B):razz:

Τον ενθουσιασμό του Πέτρου τον γλυτώσαμε...

Τον Θοδωρή να δω ποιος θα τον γλυτώσει τώρα... :wow::wow::wow:B):razz::wow:

Τουλάχιστον γλιτώσαμε το νέο γύρο ενθουσιασμού του Πέτρου με τη ΝΥΧΤΑ! :lol: :lol: :lol: B):wow:

Μπα.... δεν ξεχνιέται αυτό το τραγούδι... αρρώστια είναι... έτσι όπως το λέει...

’ντε μην αρχίσω πάλι και με κόψει η Ελίνα! :razz: :lol: :lol: :lol:

Τον Θοδωρή να δω ποιος θα τον γλυτώσει τώρα... B)  B)  B)  B)  :razz:  :wow:

Ο Θοδωρής το είχε προβλέψει : :naughty::naughty::wow::wow::wow:

Τώρα που τις ξαναβλέπω προσεκτικά, σκέπτομαι το ενδεχόμενο να είναι ψηφιακό μοντάζ.... ;)  ;)

Τον Θοδωρή να δω ποιος θα τον γλυτώσει τώρα... B)  :naughty:  :naughty:  B)  :razz:  :wow:

Ο Θοδωρής το είχε προβλέψει : ;);):wow::wow::wow:

Τώρα που τις ξαναβλέπω προσεκτικά, σκέπτομαι το ενδεχόμενο να είναι ψηφιακό μοντάζ.... ;)  ;)

Πότε αθεόφοβε διαχειριστά το είχες προβλέψει; Mε διόρθωση; ;) Αίσχος!

Κατά τα άλλα εγώ δεν έχω να τον ψέξω γιατί πάνω στον ενθουσιασμό μπορεί να γίνουν και λαθάκια. Που όμως μπορεί να οδηγήσουν τον Πέτρο σε κατρακύλα αθυροστομίας. ;) Επενέβη ο ''άλλος'' με την δέουσα σχολαστικότητα που τον διακρίνει, άνοιξε βιβλία, άκουσε τραγούδια και συμπέρανε ορθώς.B)

Θα προτιμούσα να επρόκειτο για επίσημη επανέκδοση. Αλλά η ΜΙΝΟΣ δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες κινήσεις. Είναι και εποχή ισχνών αγελάδων, οπότε... μένουμε με την γνωστή έκδοση. B)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0