s gursu

Μη μιλάς,κινδυνεύει η Ελλάς

67 posts in this topic

Σε καποιες -αρκετες- περιπτωσεις εχει παρατηρηθει.Αλλαζουν ακομα και το τελευταιο ψηφιο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτός από τα τραγούδια του αγαπώ τον Πρόεδρο γι'αυτές τις παραστατικές και μαγικές περιγραφές του...

Μη μιλάς, κινδυνεύει η Ελλάς

Του Λευτέρη Παπαδόπουλου

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Σάββατο 01 Δεκεμβρίου 2012

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4772022

Υ.Γ: Σιδερή ευχαριστώ για την ενημέρωση...

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να, μερικά από τα τραγούδια αυτού του δίσκου θα ταίριαζαν στο Gazarte! :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι!! Μαγνητοφωνησα αποψε το φεγγαρι!! Παραγγελια παρακαλω! :music:

Ωραιος ο Λευτερης!! Θα ηθελα καπως "ωραια" να τον χαρακτηρισω για τον διαχυτο ερωτισμο του αλλα με περιοριζει το... φορουμ!!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

«Μαζευτήκαμε και κάνουμε τραγούδια όπως παλιά!!!» ακούγεται να λέει γεμάτος ενθουσιασμό, το μακρινό πια 1989 ο Γιώργος Νταλάρας, προβάροντας τα νέα τραγούδια του Χρήστου Νικολόπουλου και του Λευτέρη Παπαδόπουλου…

 

Νικολόπουλος, Παπαδόπουλος & Νταλάρας - «Το τραγούδι αλλιώς…» 

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

03/01/2014 

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8876&Itemid=43

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1989 αλλά μοιάζει σαν χτες...Τότε ακόμα έκαναν τραγούδια όπως παλιά.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι πως θα περίμενα ένα τέτοιο ντοκουμέντο να κάνει μεγαλύτερη αίσθηση και να προκαλέσει και κάποια συζήτηση... Τον τελευταίο καιρό έχουμε ανεβάσει τη "Navidad Nuestra", τη "Γοργόνα" από το Μέγαρο Μουσικής το 1996, σήμερα αυτό, αλλά και διάφορα άλλα και τελικά περισσότερες συζητήσεις προκαλούν οι φωτογραφίες με τους χυμούς και τα συναφή... 

 

Τι να πω;  Δεν ξέρω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θελω να πω κατι πολυ καλοπροαιρετα. Πραγματικα ειναι ενα πολυ ωραιο ντοκουμεντο για μας. Για οσους αγαπουν τον νταλαρα, ασχολουνται χρονια μαζι του (μιλαμε για εναν δισκο του 1989) και ξερουν απεξω την δισκογραφια του, ειναι μια ευχαριστη ιστορια. Αλλα για καποιον που απλα ακουει νταλαρα και του αρεσει, γιατι θα επρεπε να κανει τοση εντυπωση? Ιδιαιτερα για αυτα τα 2 τραγουδια που δεν ηταν τα σουξε του δισκου.

Παρ'ολ'αυτα, εγω ευχαριστω προσωπικα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα σε σας απευθύνομαι Αφροδίτη (καλοπροαίρετα κι εγώ). 

Απλά εδώ και λίγο καιρό το forum μου δίνει την εντύπωση πως "κοιμάται τον ύπνο του δικαίου".... Μόνο η Ελίνα μπήκε στον κόπο να γράψει κάτι, που στο κάτω κάτω εκείνη μου έδωσε το ηχητικό πριν από καμιά 15αριά χρόνια(ούτως ή άλλως το αρχείο μας, όσον αφορά τον Νταλάρα είναι πλέον κοινό) και ήξερε βεβαίως πως θα το ανεβάσω. Εκτός αν μπει καμιά "δυνατή" φωτογραφία ή κανένα καλό φωτογραφικό πακέτο και επικρατήσει ο γνωστός χαμός... Άντε και κανένα βίντεο από πρόσφατες συναυλίες.

Θα μου πείτε πως ο κόσμος έχει διασπαστεί και συμμετέχει και στις ομάδες του facebook. Σύμφωνοι.... Εκεί όμως μάλλον περισσότερη εντύπωση προκαλούν αυτά τα ντοκουμέντα, ειδικά σε όσους δεν συμμετέχουν εδώ....Εκτός αν όλοι όσοι είναι εδώ τα έχουν πλέον όλα αυτά, οπότε τζάμπα συζητάμε...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα θέσει το ίδιο θέμα σε μια από τις ομάδες στο FB που συμμετείχα. Δήλωσα εμμέσως την απογοήτευσή μου όχι γιατί υπάρχει συμμετοχή δική μου σε αρχεία αλλά και γενικότερα. Αναρωτήθηκα κι αναρωτιέμαι αν ενδιαφέρουν αυτά τα αρχεία ή αν έχουν χρόνο οι άνθρωποι να ασχολούνται με τα αρχεία(τα οποία θεωρώ πολλά από αυτά και  σπάνια και ιδιαίτερα). Αρχεία που οι νεότεροι μπορούν ίσως να καταλάβουν καλύτερα τι  συνέβη με τον Νταλάρα και ποιος είναι ο Νταλάρας.Αυτή είναι και η λογική μου άλλωστε στο να βγαίνουν στην επιφάνεια όλα αυτά.Δεν είναι για τα εύσημα σίγουρα. Αναρωτήθηκα κι αναρωτιέμαι αν ανοίγουν και διαβάζουν ή βλέπουν ή ακούνε τα ηχητικά και οπτικά ακόμα και οι άνθρωποι που υποτίθεται πως σε αυτούς απευθύνονται όλα αυτά. Γιατί άποψη δεν μπορεί να διαμορφώνεται από τα τελευταία χρόνια. Άποψη διαμορφώνεται μαθαίνοντας και γνωρίζοντας τα πάντα.Και συνολικά. Δεν ξέρω λοιπόν αν αφορούν και ποιους αφορούν. Εμένα με αφορά το θέμα πάντως. Ακόμα κι αν είναι προσωπικό αρχείο το άκουσα ξανά και αν δεν ήταν ενθουσιασμός γιατί το είχα ήταν σίγουρα συγκίνηση γιατί το θυμήθηκα ξανά. Προτρέπω στην ανίχνευση πάντως με θέρμη. 

 

ΥΓ:Και κάτι ακόμα κάπως άσχετο. Αν άφησα για λίγο καιρό το FB ήταν γιατί εκεί τα πάντα έχουν μεταφερθεί αλλά δεν είναι εκεί η ουσία. Εκεί γίνεται πιο τζέρτζελο αλλά χάνεται και η μπάλα.Εδώ δεν μπορώ να το αφήσω γιατί αποτελεί σημείο αναφοράς μου και είναι συγκεντρωμένα και κατανεμημένα όλα όπως πρέπει.Κι ανοιχτά!Πρέπει να πω όμως πως υπάρχει κι ατονία.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 ευχαριστούμε πάρα μα πάρα πολύ Θανάση και Ελίνα!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θαναση κ Ελινα πραγματικά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

που μοιραστηκατε αυτό το ντοκουμεντο μαζι μας!

Ποσο μακρινες κ συναμα κοντινες είναι οι εποχές αυτές της

Ελλ. δισκογραφιας.Ευχομαι ολοψυχα να ζησουμε σύντομα ακομα

κ άλλες που συντελεστες μιας δουλειας θα αντιμετωπιζουν

αυτό που κανουν όχι ως κατι πιεστικο κ βιομηχανοποιημενο,

αλλα παντα με μερακι κ αγαπη,ΜΟΝΟ ετσι θα υπαρχουν

τραγουδια που θα τα μνημονεύουμε παντοτε..

 

Σιγουρα το FB ευθυνεται (κατά ένα μεγαλο μερος νομιζω) που

το forum  ισως "ατονει" όμως θα συμφωνησω με την Ελινα

εδώ αισθανομαι πως ο,τι πληροφορια ή νέο θα αναζητησω

θα το βρω εγκυρα.ΕΔΩ αισθανομαι κ λειτουργω πιο καλα

σε σχεση με το χαώδες FB..

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο όντως!Ευχαριστούμε παιδιά και ευτυχώς που άλλαξε η τελική μορφή του τραγουδιού.Επίσης πάρτε στα υπόψη ότι είναι μέρες εορτών και υπάρχει γενικότερος αποσυντονισμός. Εγώ πάλι δεν έχω fb οπότε δεν μπαίνω σε θέμα συγκρίσεων.Από ότι καταλαβαίνω στο fb υπάρχει μεγάλη ροή νέας πληροφορίας ενώ στο φόρουμ υπάρχει μεγαλύτερος όγκος πληροφοριών και επεξεργασίας τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να διευκρινίσω πως το σχόλιό μου δεν έχει να κάνει με την απονομή ευσήμων, όπως σημείωσε παραπάνω και η Ελίνα.... Αλλά με την κατάθεση εντυπώσεων, σκέψεων και προβληματισμών...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξερω πολυ παλια τι γινοταν αλλα τα τελευταια χρονια το φορουμ ζωντανευει σε περιοδους live εμφανισεων. Οσον αφορα τον νταλαρα, εγω εχω πολυ κακη σχεση με το fb, δεν βγαζω ακρη ουτε διαβαζω τα σχολια συνηθως. Απαιτει πολυ χρονο. Εδω ειναι ο κυριως διαδικτυοχωρος του νταλαρα. Το θεμα της ατονιας το ειχαμε ξανασυζητησει και πραγματικα ειναι προβλημα, αλλα τι να κανεις? με το ζορι δεν γινεται.... 

Θαναση, keep writing!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...