Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Νιάτα

5 posts in this topic

Την αναφορά μου στο συγκεκριμένο δίσκο θα μπορούσα να τη βάλω και στο topic "Ξεχασμένα διαμάντια".Αφού όμως στο δίσκο συμμετέχει και ο Γ.Νταλάρας , νομίζω ότι είναι προτιμότερο να μπει εδώ.

Πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια άκουγοντας ραδιόφωνο, ξαφνικά άκουσα ένα άγνωστο μέχρι τότε για μένα τραγούδι με τον Νταλάρα που έλεγε: "Πόσο πολύ σ'αγάπησα , κανένας δεν το ξέρει ..."κλπ κλπ.

Έπαθα σοκ.Κατευθείαν τηλεφώνησα στο σταθμό για να μάθω περισσότερες πληροφορίες.Ο εκφωνητής μου είπε ότι το τραγούδι βρίσκεται σ'ενα δίσκο με τον τίτλο "ΝΙΑΤΑ".Έφυγα αμέσως για το κέντρο της πόλης που βρίσκεται ο σταθμός.Στο σταθμό είχαν το δίσκο χωρίς εξωφυλλο.Μου είπαν ότι είχε κυκλοφορήσει το 1974 μετά από ένα διαγωνισμό νέων καλλιτεχνών που είχε διοργανώσει το περιοδικό "Επίκαιρα".Ο δίσκος είχε κυκλοφορήσει σε πολύ περιορισμένα αντίτυπα τότε.Ο εκφωνητής είχε την ευγενή καλωσύνη να μου φτιάξει μια κασέτα με ολόκληρο το δίσκο , στον οποίο υπήρχε κι άλλο ένα άγνωστο μέχρι τότε τραγούδι με τον Νταλάρα και την Αλεξίου , "Ο Σαραντάπηχος".

Λίγα χρόνια αργότερα κι αφού είχα πιστέψει ότι ποτέ δεν θα βρω τον συγκεκριμένο δίσκο, ψάχνοντας σε κάποιο κατάστημα με μεταχειρισμένους δίσκους στη Θεσ/νίκη, ξαφνικά σε κάποιο ράφι με ξένους δίσκους, ξεπροβάλει μπροστά μου το εξώφυλλο από τα "Νιάτα" .Δεν πίστευα στα μάτια μου.Τον αρπάζω και χωρίς να δείξω την έκπληξή και την ευχαρίστησή μου στον καταστηματάρχη ρωτάω πόσο έχει .Η απάντησή του μου έδωσε ακόμα μεγαλύτερη χαρά :

-"Χίλια φράγκα" μου λέει... :blink: :blink: :blink:

Έπαθα την πλάκα μου .Περίμενα ν'ακούσω πολλά περισσότερα τότε...

Χωρίς δεύτερη σκέψη λοιπόν έφυγα από το κατάστημα "περήφανος" για το νέο μου απόκτημα. :music::music:

Ο δίσκος αυτός λοιπόν περιέχει τα τραγούδια:

1)Ο κόκορας (Μ.Λοίζου-Ν.Τσιμπουρλιάνου)-Ν.Αντωνιάδης

2)Ένα γιασεμάκι (Στ.Κουγιουμτζή-Ι.Ευαγγελινίδη)-Γ.Πάριος

3)’ννα (Π.Τσαπάρα)-Δάκης

4)Πόσο πολύ σ'αγάπησα (Α.Βαρδή-Κ.Νεστορίδη)-Γ.Νταλάρας

5)Ηλεκτρική Μαρία (Μ.Λοίζου-Θ.Βερύκιου)-Ν.Αντωνιάδης

6)Παίζει σαντούρι κρητικό (Αχ.Καμιναρά-Χρ.Χριστοδουλίδη)-Κ.Σμοκοβίτης

7)Σαραντάπηχος (Ν.Τάτσης-Κ.Παπαγεωργίου)-Γ.Νταλάρας-Χ.Αλεξίου

8)Καφενόβιοι συμπολίτες (Διον.Σκάλος)-Μαρίζα Κωχ

9)Νύχτα και φως αγάπες μας (Απ.Καλδάρα-Β.Κατμερίδη)-Λ.Διαμάντη

10)Γελαδοπάζαρο (Θ.Μπακαλάκου)-Θ.Μπακαλάκος

11)Μη φοβάσαι γέρο μάγκα (Απ.Καλδάρα-Π.Χρυσομαλλίδη)-Κ.Σμοκοβίτης

12)Με ποια τραγούδια (Σ.Κουγιουμτζή-Γ.Κυρανόπουλου)-Γ.Πάριος

Τραγούδια νέων στιχουργών κυρίως λοιπόν , που μελοποιήθηκαν από γνωστούς συνθέτες ή γράφτηκαν εξ'ολοκλήρου από έναν νέο δημιουργό και ερμηνεύθηκαν από γνωστούς τραγουδιστές για τις ανάγκες της έκδοσης του δίσκου.Τα πρώτα βραβεία είχαν κερδίσει , σαν ολοκληρωμένο τραγούδι "Ο Σαραντάπηχος" των Ν.Τάτση-Κ.Παπαγεωργίου, βραβείο στίχου ο Ν.Τσιμπουρλιάνος για τον "Κόκορα" , ερμηνείας ο Λ.Βουλγαρέλης (στο cd δεν αναφέρεται ποιο τραγούδι είχε ερμηνεύσει)και βραβείο μακέτας ο Α.Λώτος.

Έκτός από τα δυο τραγούδια που ερμηνεύει ο Νταλάρας και όλοι γνωρίζουμε ότι αργότερα μπήκαν στη συλλογή "Για τα τραγούδια κι εγώ φταίω" , υπάρχουν ακόμη μερικά καταπληκτικά τραγούδια , όπως αυτά του Σταύρου Κουγιουμτζή με τον Γιάννη Πάριο ή αυτά που ερμηνεύει ο Κώστας Σμοκοβίτης.

Πολύ αργότερα ο δίσκος κυκλοφόρησε σε cd αλλά κι αυτό σε περιορισμένα αντίτυπα και δυστυχώς πολύ γρήγορα εξαντλήθηκε χωρίς να επανεκδοθεί.

Φυσικά σήμερα , αν βρεθεί ο δίσκος βινυλίου , το πιθανότερο θα είναι να πωλείται σε απλησίαστη τιμή.Πριν από μερικά χρόνια πάντως, σε μια από τις εξορμήσεις μας με τον Μάκη στην Αθήνα , ανακαλύψαμε ξανά τον δίσκο και μάλιστα στην αμερικάνικη έκδοσή του (της Peters International) και σε αρκετά καλή τιμή, 40 ή 50 euro είχε , αν θυμάμαι καλά.

Εξαρτάται βέβαια κι από το κατάστημα και τον καταστηματάρχη ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sakis2 καλώς ήρθες καταρχάς στην κοινότητα.

Εδώ δεν υπάρχει δυνατότητα να κατεβάσεις τα κομμάτια.

Όσο για το cd δυστυχώς έχει καταργηθεί και δεν υπάρχει στην αγορά, εκτός αν το βρεις σε καταστήματα μεταχειρισμένων δίσκων.

Και πάλι καλως ήρθες. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0