Olga Fendrych

'Υμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων

85 posts in this topic

Το τραγικό είναι ότι πάντα είναι υπεύθυνοι κάποιοι για λάθη που αν διαθέσουν 5-10 λεπτά να ψάξουν λίγο, δεν θα τα έκαναν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο σχετικο διαφημιστικο για την αυριανη κυκλοφορια του δισκου με το ΒΗΜΑ παρατηρησα και αποσπασμα (ολιγων δευτερολεπτων Κουγιουμτζη-Νταλαρα)

Ειναι πραγματι απο το Μεγαρο οταν παιζοντουσταν οι υμνοι;;;;

Υπαρχει απο καποιον καποια παραπανω γνωση αν καποιος εχει δει

το σποτακι;;

-επεισης αρθρο που βρηκα στο ηλεκτρονικη εκδοση της εφημεριδας:

(μαλλον θα το εχετε ξαναδει αλλο πιστευω καλο ειναι να υπαρχει..)

Η επιστροφη του Στ.Κουγιουμτζη

(ΑΝΝΑ ΒΛΑΒΙΑΝΟΥ | Κυριακή 8 Ιουνίου 1997)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία επανέκδοση του δίσκου!! Εξαιρετική η χάρτινη θήκη! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ Αποστόλη! :)

Εγώ πήρα δύο, το ένα θα το κάνω δώρο στη γιαγιά μου και τον παππού μου, που θα το εκτιμήσουν! :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι είναι ευκαιρία τώρα να ξανακουστούν αυτά τα διαμάντια σε κάθε σπίτι!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προσθέσω πως στο μεγαλείο,και στην ακουστική αφή φαίνεται το μεράκι του Κουγιουμτζή και του Νταλάρα.Ήταν ανάγκη της καρδιάς τους να πραγματοποιήσουν αυτούς τους αγιασμένους ύμνους που έχουν διάρκεια μα και ένα παράξενο δέσιμο με τα γνωστά και απαραίτητα τραγούδια που έχουν κάνει.Δεν νομίζω ότι απέχει πολύ το"Εξέδυσαν με τα ιμάτια μου" απο το "Κάπου νυχτώνει",ούτε το"Κύριε εκέκραξα προς σε" απο του "Κάτω κόσμου τα πουλιά".Γι'αυτό είναι καλός άνεμος ο χρόνος σε αυτά τα μουσικά λιθάρια που χτίζουν τον αληθινό μας πολιτισμό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''...ουν,ψυχή μου, μη τω ύπνω κατενεχθής, ίνα μη τω

θανάτω παραδοθής και της βασιλείας έξω κλεισθής...''

Από το ''Ιδού ο νυμφίος έρχεται''. Διαλέγω αυτό σήμερα. Χωρίς να υποτιμώ τα υπόλοιπα κι εξαίσια. Αυτό όμως το υπερτονίζω για σήμερα. Ίσως επειδή το πρόσεξα λίγο περισσότερο αυτή τη φορά.

Το είχα αγοράσει το cd όταν πρωτοεκδόθηκε, κατόπιν στην remaster έκδοση και τώρα -ξανά- μέσω της εφημερίδας ''ΒΗΜΑ''.

Είχα την ευκαιρία να ξανακούσω ,λοιπόν,τους ύμνους που μελοποιήθηκαν από έναν από τους σπουδαιότερους σύγχρονους μελωδούς,τον Στ.Κουγιουμτζή. Μπορεί να ήταν δύσκολο το εγχείρημα να μελοποιήσει ύμνους που είναι ντυμένοι με συγκεκριμένες κλασσικές μελωδίες. Αλλά δεν επιχείρησε ο Κουγιουμτζής να ανατρέψει το παλιό κι αγαπημένο. Το βίωμα των Ελλήνων δηλαδή.Με ευαισθησία,γνώση,προσήλωση,σεβασμό και υψηλή αισθητική κατέθεσε την δική του μουσική άποψη πάνω στους ύμνους τους εκκλησιαστικούς. Θεωρώ πως πέτυχε τον στόχο του και μπορούμε να μιλάμε αβίαστα για ένα σπουδαίο έργο. Με την καθοριστικότατη συνδρομή των ερμηνειών του ιδανικού ερμηνευτή του-και για αυτό το έργο- Γιώργου Νταλάρα αλλά και της υπέροχα εύθραυστης φωνής της Αιμιλίας Κουγιουμτζή μαζί με την συμβολή της ορχήστρας Καμεράτα,θεωρώ πως πρόκειται για ένα έργο που θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε σπίτι. Προσωπικά κάθε φορά που ακούω τους Ύμνους αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων (τι υπέροχος τίτλος) νιώθω να ξεχειλίζουν συγκίνηση, αγαλλίαση, ευτυχία!!Δεν ξέρω πόσο κατάφερε η κίνηση μέσω της εφημερίδας να φτάσει αυτό το έργο στις ψυχές περισσότερων ανθρώπων αλλά το εύχομαι ολόψυχα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Είχα την ευκαιρία να ξανακούσω ,λοιπόν,τους ύμνους που μελοποιήθηκαν από έναν από τους σπουδαιότερους σύγχρονους μελωδούς,τον Στ.Κουγιουμτζή. Μπορεί να ήταν δύσκολο το εγχείρημα να μελοποιήσει ύμνους που είναι ντυμένοι με συγκεκριμένες κλασσικές μελωδίες. Αλλά δεν επιχείρησε ο Κουγιουμτζής να ανατρέψει το παλιό κι αγαπημένο. Το βίωμα των Ελλήνων δηλαδή.Με ευαισθησία,γνώση,προσήλωση,σεβασμό και υψηλή αισθητική κατέθεσε την δική του μουσική άποψη πάνω στους ύμνους τους εκκλησιαστικούς. Θεωρώ πως πέτυχε τον στόχο του και μπορούμε να μιλάμε αβίαστα για ένα σπουδαίο έργο.

Όλα όσα γράφεις για το cd Υμνοι αγγέλων σε ρυθμούς ανθρώπων, Ekostel, είναι εξαιρετικά και απόλυτα ορθά. Προσωπικά όμως βρίσκω ιδιαίτερα επιτυχημένο τον χαρακτηρισμό σου για τον Στ. Κουγιουμτζή «μελωδός»! Του αξίζει, πιστεύω, και είναι πιο τιμητικός και από τον τίτλο του συνθέτη από όποιο επίθετο και αν συνοδεύεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο σχετικο διαφημιστικο για την αυριανη κυκλοφορια του δισκου με το ΒΗΜΑ  παρατηρησα και αποσπασμα (ολιγων δευτερολεπτων Κουγιουμτζη-Νταλαρα)

Ειναι πραγματι απο το Μεγαρο οταν παιζοντουσταν οι υμνοι;;;;

Υπαρχει απο καποιον καποια παραπανω γνωση αν καποιος εχει δει

το σποτακι;;

Μάριε, το είδα το διαφημιστικό και τα πλάνα είναι από την παρουσίαση του Μεγάρου νομίζω. Με μια μικρή επιφύλαξη όμως γιατί είχα εστιάσει στο να δω τον τρόπο που παρουσιάζει το διαφημιστικό -όσον αφορά στους τίτλους- το cd.

Τhes,όταν γράφονται τέτοια έργα, δύσκολα να μην συμφωνούμε όσον αφορά στην αποδοχή της αλήθειας τους. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eλινα σ ευχαριστω για την απαντηση σου..

Μηπως γνωριζει κανει αν ειχε μεταδοθει τοτε απο καποιο τηλ.σταθμο;;

(ΕΡΤ-ΝΕΤ;; )

Επεισης περα απο την σπουδαιοτητα του εργου..

εμενα μου αρεσε οπως επισημαναν και τα παιδια παραπανω,

οι διαστασεις του εικαστικου που πλεον αναδεικνυεται περισσοτερο..

και αποδιδει ακομα καλλιτερα την δουλεια που θα πρεπει να ακολουθει

το καθε αξιολογο εργο(οπως αυτο που αναφερομαστε εδω) νομιζω κατι αντιστοιχο εγω τουλαχιστο ειδα να εφαρμοσθηκε λιγες βδομαδες πριν στην επανακυκλοφορια του εργου του ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΥ με τον Ξυλουρη κ την Τσανακλιδου..

Μου θυμιζει αρκετα η χρησιμοποιηση του υλικου του χαρτιου για τον φακελο

του δισκου τους αγαπημενους σε πολλους δισκους βινυλιου..

Ενταξει αυτα..οσο για το εργο του Κουγιουμτζη κ την ερμηνεια του Νταλαρα πιστευω πως ο,τι κι αν ειπωθει λιγο θα ειναι..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μηπως γνωριζει κανει αν ειχε μεταδοθει τοτε απο καποιο τηλ.σταθμο;;

Την Μεγάλη Παρασκευή του 1998 το Μega μετέδωσε μόνο το πρώτο μέρος της συναυλίας με τους ύμνους. Τη Μεγάλη Πέμπτη της ίδιας χρονιάς Κουγιουμτζής και Νταλάρας ήταν καλεσμένοι του Νίκου Χατζηνικολάου στην εκπομπή "Ενώπιος Ενωπίω" στο Mega, ενώ τη Μεγάλη Εβδομάδα του 1999 ο Κώστας Μπλιάτκας έκανε ένα αφιέρωμα στο Σταύρο Κουγιουμτζή στην ΕΤ3, προβάλλοντας αποσπάσματα από τις πρόβες με τους Ύμνους, ενώ ενδιάμεσα ο Σταύρος Κουγιουμτζής διάβαζε κομμάτια από το βιβλίο του "Ανοιχτά παράθυρα με κλειστά παντζούρια".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη που το γράφω εδώ, ίσως θα μπορούσε να μπει και στις "Κριτικές με ή χωρίς επιχειρήματα", αλλά είναι σχετικό με τους "Ύμνους Αγγέλων"...

Ένα άρθρο του Κώστα Γιαννακίδη στο protagon.gr, με τίτλο:

"Οχι άλλο Γαϊτάνο, Νταλάρα και αρχαίους Εβραίους" :blink: ^_^

http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=...%BF%CF%85%CF%82

Είχαμε τη γνωστή γκρίνια για τα Latin, τη μουρμούρα για τα Ρεμπέτικα, τώρα ΚΑΙ για τους "Ύμνους αγγέλων"! Έλεος, τί άλλο θα δουν τα ματάκια μας; ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα άρθρο του Κώστα Γιαννακίδη στο protagon.gr, με τίτλο:

"Οχι άλλο Γαϊτάνο, Νταλάρα και αρχαίους Εβραίους" :blink: ^_^

http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=...%BF%CF%85%CF%82

Ελεος παλι... ΕΛΕΟΣ! Τα άσχετα συγκρίνει! Μόνο και μόνο για να τον διαβάσουν έβαλε τον τίτλο! Μια χαρά δημιουργεί τις εντυπώσεις...

Αποστόλη, πώς ανέχεσαι εσύ αυτόν τον Γιαννακίδη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε τον Κώστα τον Γιαννακίδη.... ^_^ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα άρθρο του Κώστα Γιαννακίδη στο protagon.gr, με τίτλο:

"Οχι άλλο Γαϊτάνο, Νταλάρα και αρχαίους Εβραίους" :blink: ^_^

http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=...%BF%CF%85%CF%82

Δεξιά στη σελίδα έχει στα "πιο διαβασμένα" κι ένα άρθρο που λέγεται "μαθήματα αυνανισμού"...

Μάλλον αυτός ο τίτλος θα έπρεπε να συνοδεύει το παρόν κείμενο. ^_^^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχαμε τη γνωστή γκρίνια για τα Latin, τη μουρμούρα για τα Ρεμπέτικα, τώρα ΚΑΙ για τους "Ύμνους αγγέλων"! Έλεος, τί άλλο θα δουν τα ματάκια μας; ^_^

Μετά από 12 χρόνια που κυκλοφορεί το συγκεκριμένο cd τώρα το ανακάλυψαν. Έγινε δουλειά με το ''ΒΗΜΑ''.

Ο Γαϊτάνος έχει ταυτιστεί κάπως με το εκκλησιαστικούς ύμνους αλλά τώρα είδαν Νταλάρα κι όρμησαν. Εάν ασχολιόταν ο Χατζιδάκις με την εκ νέου μελοποίηση ύμνων δεν θα πείραζε κάποιους. Αντίθετα θα υμνούσαν τους ύμνους αυτούς. Πάντως έχω την αίσθηση πως είναι αδόκιμο να κολλάει την συγκεκριμένη μουσική εργασία σε αυτό το άρθρο. Πρώτον, δεν το άκουσε το cd γιατί νομίζει πως πρόκειται για μια επανεκτέλεση των γνωστών και δεύτερον η κυκλοφορία από το ''ΒΗΜΑ'' τώρα, τον έκανε να το ''κολλήσει'' στο άρθρο. 'Ελεος!Φαγώθηκαν πια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελεος παλι... ΕΛΕΟΣ! Τα άσχετα συγκρίνει! Μόνο και μόνο για να τον διαβάσουν έβαλε τον τίτλο! Μια χαρά δημιουργεί τις εντυπώσεις...

Σε τελική ανάλυση ποιός τον υποχρέωσε να το ακούσει; Ας βάλει κανένα cd ή κανένα dvd προηγούμενης εβδομάδας αν δεν του αρέσει το συγκεκριμένο cd (απορώ αν το άκουσε ποτέ) ή το πρόγραμμα της τηλεόρασης (γιατί τον υπόλοιπο καιρό του αρέσει; )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ηρεμήστε ρε παιδιά, έκανε μία αναφορά στον Νταλάρα και αμέσως βγάλατε τις σιδερογροθιές έξω...

Στα τηλεοπτικά πράγματα δεν είναι αλήθεια οτι κάθε Πάσχα βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θόδωρε με συγχωρείς πάρα πολύ αλλά όταν θίγουν τα όσια και τα ιερά σου με φράσεις όπως αυτή:

Εντάξει κάτι αντίστοιχο έχει και ο Νταλάρας. Αλλωστε είναι θεμιτό για τον καλλιτέχνη να έχει και μερικά εποχικά σουξέ που εξασφαλίζουν σίγουρο air play σε συγκεκριμένες εποχές. Πως είναι, ας πούμε, οι Wham με το Last Christmas; Ε, κάπως έτσι είναι ο Νταλάρας με τα έργα του Κουγιμουτζή και ο Γαϊτάνος με τα μεγαλύτερα βυζαντινά σουξέ.

δε νομίζω πως η αντίδραση είναι αφύσικη...

Εσύ μπορεί να έχεις άλλη άποψη για το συγκεκριμένο έργο και είναι φυσιολογικό να μη σε αγγίζουν αυτά τα σχόλια, αλλά εγώ στα δικά μου ιερά και όσια επέτρεψέ μου να συμπεριλάβω και τους "Ύμνους αγγέλων"... Η δική μου προσευχή μπορεί να είναι αυτός ο δίσκος...Οπότε, για μια φορά ακόμη διαφωνούμε....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα δεν το λέω επειδή μιλάει για το συγκεκριμένο έργο. Το λέω γιατί ο άνθρωπος είναι τόσο άσχετος ωστε δεν αξίζει καν να δώσεις αξία στο γραπτό του.

Ένας άνθρωπος που λέει οτι οι "Ύμνοι Αγγέλων" είναι σούπα και το δίδυμο Νταλάρας-Κουγιουμτζής είναι επίσης πασχαλιάτικη μανιέρα, είναι προφανές οτι δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάει!! Είναι παντελώς άσχετος! Ε δε θα κάτσω να του δώσω και σημασία. Αυτό εννοώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πει κανείς;Η ηλιθιότητα της παραδημοσιογραφίας σε όλο της το μεγαλείο.Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι οι Ύμνοι του Κουγιουμτζή με τον Νταλάρα ανήκουν πιά στις καρδιές των Ελλήνων σε όλον τον κόσμο.Κάποιοι αεριτζήδες δεν έχουν γνώση αυτού του μεγαλείου.Γενικά στερούνται κατάνυξης και πνεύματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντώνη μου να με συγχωρείς! ’λλο να τον λες άσχετο, άλλο ηλίθιο. Επειδή δεν συμφωνείς με τη γνώμη κάποιου (άσχετα αν αυτή στηρίζεται σε άγνοια) δεν μπορείς να τον βρίζεις. Η άποψη του καθενός πρέπει να είναι σεβαστή

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...