Vivian

Dalaras Quiz

1,415 posts in this topic

Symfono apolyta mazi sou! Kai apopsi mou einai oti ekeino to vrady sto PALLAS o Dalaras edose mia megali, axeperasti ermineia.....genika ekeino to vrady ego akousa enan Ntalara pou den xanakousa pote . I idieterotita kai MONADIKOTITA aftis tis synavlias itan oti anametrithike mono me protes ekteleseis megalon tragoudion apo megales fones (Bithikotsis, Moscholiou,Kokotas,Xylouris,Dimitratos,Parios klp) kai egrapse istoria. Gia mena eidika sto IMITLERIM edeikse pos einai makran i koryfaia foni...... den nomizo oti tha mporouse kaneis allos na pei etsi solo kai se toso psili klimaka afto to tragoudi......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για ποιόν γνωστό συνθέτη ο Νταλάρας ύστερα απο κάποια υπεροπτική δήλωση του(την οποία δεν θυμάμαι) είπε απαντώντας

"Δεν μου αρέσουν τα τραγούδια του" και βεβαίως δεν τον έχει τραγουδήσει.Ούτε ένα ως σήμερα.;

θυμάμαι μόνο την φράση του Γιώργου και μου έχει καρφωθεί έτσι όπως την διάβασα τυχαία σε εφημερίδα την δεκαετία του '80.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ηλιας Ανδριοπουλος ?Αν ειναι αυτος θα σου πω και κατι αλλο που ειχε πει ο Νταλαρας......

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχασα....ας δοκιμασει ο επομενος ! μουρχεται αλλος ενας στο μυαλο(ο 2ος που ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ) αλλα μην το παρω μονοπωλιο, να συμμετασχουν και τα αλλα παιδια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε Μαριε, αφου σου λεει ο Αντωνης, δεκαετια '80....για εναν εκ Κωλονακιου μαλλον λεει.....ο Κραουνακης ειναι αρκετα κατοπινος.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαφωνώ. Ο Κραουνάκης από τις αρχές της δεκαετίας 80 ακούγεται, ενώ δισκογραφεί για πρώτη φορά το 1978. Δεν εννοώ βέβαια ότι σε αυτόν αναφέρεται ο Αντώνης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλα βρε παιδια μην βαρατε :):)

μια υποθεση εκανα.. :D:D

(το ειπα γιατι θυμομουν το δισκο ΤΑ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΑ ΧΕΙΛΗ με την Μοσχολιου

οτι τον ειχε κανει με την ΛΙΝΑ καπου αρχες δεκ. 80' και υπεθεσα..)

Εμενα παντως ο Χατζηνασιος και τα τραγουδια του πολυ μ αρεσουν

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για μένα είναι ένας από τους πλέον αγαπημένους Έλληνες "μελωδίστες" συνθέτες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τί είχε πει ο Χατζηνάσιος για τον Νταλάρα; :blink: :)

Αλλά και για τον Ανδριόπουλο είμαι περίεργη να μάθω.. :D

(και των δύο μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια τους :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρύσα θυμάμαι μόνο την απάντηση του Γιώργου Νταλάρα,τότε γιατι δεν αγόρασα την εφημερίδα(Νέα ή Ελευθεροτυπία ήταν),απλώς έκανα λαθρανάγνωση στο μαγαζάκι της γειτονιάς και μου έμεινε το "Δεν μου αρέσουν τα τραγούδια του".Κάτι βαρύ θα έχει πει ο Χατζηνάσιος για να απαντήσει ο Νταλάρας έτσι.

Για τον Ανδριόπουλο δεν ξέρω,πάντως μου αρέσουν τα τραγούδια που έχει γράψει.Και μάλιστα τον είδα έξω απο το Ηρώδειο το 2007 στην παράσταση για τον Κουγιουμτζή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Χατζηνασιος δεν ξερω τι ειχε πει, ουτε αυτη την φραση του Νταλαρα την ηξερα.....ο Κραουνακης βρε παιδια τοσο παλιος? βρε πως περνανε τα χρονια! ειλικρινα, νομιζα πως ηταν νεωτερος. Για τον Ανδριοπουλο τι ειχε πει? "μεχρι κι ο καθε -οπουλος βγηκε να μου κανει επιθεση...καλα , ποτε ειπα εγω τραγουδια αυτουνου και δεν το θυμαμαι?".....Το ειπε το 1984 , τοτε με την περιφημη διαμαχη ΕΤΕ-ΕΜΣΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ήθελα να μπω στην λογική του τι είπε και τι δεν είπε ο ένας συνθέτης τι του απάντησε ο Γιώργος κι όλα αυτά. Ανήκουν στο παρελθόν και ειπώθηκαν σε άλλες εποχές κάτω από ειδικές συνθήκες.Και δεν ξέρω τι νόημα έχουν πια.Το καλύτερο είναι όταν οι σχέσεις αποκαθίστανται. Ο Χατζηνάσιος πήγε σε αρκετές παραστάσεις του Νταλάρα αργότερα από το επεισόδιο που δεν είχε να κάνει με τα καλλιτεχνικά. Το 1989 ο Νταλάρας είχε δώσει μια συνέντευξη στο ''ΕΝΑ''. Οι υπεύθυνοι του περιοδικού έβαλαν ως τίτλο της συνέντευξης ''Να γιατί ψηφίζω λευκό!''. Ο Νταλάρας όμως δεν είχε δηλώσει κάτι τέτοιο αλλά ο αρχισυντάκτης αυτό ήθελε να καταλάβει ή να περάσει κι έβαλε δικό του τίτλο. Δημιουργήθηκε σάλος, γράφτηκαν κείμενα, επιστολές σε εφημερίδες. Μία επιστολή έστειλε κι ο Γ.Χατζηνάσιος όπου εστίαζε στην λογική του δεν χρειάζεται να ομιλούν οι τραγουδιστές για πολιτική(πολύ γενικά χωρίς να αναλύω περαιτέρω). Κατόπιν οι σχέσεις αποκαταστάθηκαν χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα θερμές. ’λλωστε ποτέ δεν είχαν συνεργαστεί και δεν είχαν και ποτέ φιλική σχέση. Η σχέση που δένει τους ανθρώπους είναι με τη συνεργασία κυρίως.

Όσο για εκείνη την διαμάχη ΕΜΣΕ_ΕΔΕΤ-ΕΤΕ ειπώθηκαν πολλά που δεν έπρεπε εκατέρωθεν. Αλλά ο πόλεμος που δέχτηκε ο Νταλάρας θα έπρεπε κάποιους να τους κάνει να χάσουν τον ύπνο τους. Αν είχαν συνείδηση βέβαια και τσίπα...Πάνω στην ένταση όμως θα ειπωθούν και υπερβολές. Αφήνουν χαρακιές βαθιές όμως.Ας μην το συνεχίσουμε όμως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που εμένα με εξοργίζει τόσα χρόνια είναι γιατί όλοι με το παραμικρό τα βάζουν με τον Γιώργο Νταλάρα;

Γιατί;Γιατι;Γιατί;

Ας μου πουν εμένα και σε όλους εσάς που είμαστε ταπεινοί ακροατές τον λόγο.Δηλαδή δεν τους φτάνει που το λέει η καρδιά του,και κοιτάει μόνο την μουσική του,τη δουλειά του και το καλό του τραγουδιού;

Αυτός ο απέραντος καλλιτέχνης δεν έχει θαυμαστές,ούτε οπαδούς έχει μόνο φίλους.Δεν φόρεσε μεταξωτά πουκάμισα,για να πει το "Κάπου Νυχτώνει" του άγιου Κουγιουμτζή στην ψυχή του πρώτα και μετά στον κόσμο.Γιατι για μένα αν η φωνή του τραγουδιστή δεν ξεπλυθεί απο το αίμα της καρδιάς του και απο το αεράκι της ψυχής του,τότε άδικα θα βγει προς τα έξω.

Πολλοί υποκληθήκανε σε τραγουδιστές άλλους που μπήκανε στο Ηρώδειο και στο Μέγαρο για να πουν τα τραγούδια τους,και φορέσανε τα καλά τους.Ο Νταλάρας σε αυτούς τους χώρους πέρασε το μαρτύριο της Κύπρου της μόνης πατρίδας μοιρασμένης στα δύο,Χαιρέτησε την θάλασσα με τη φωνή του απο τα τραγούδια της Μεσογείου,και δεν λησμόνησε τον Κουγιουμτζή,Τραγούδησε Ρωμιοσύνη και ’ξιον Εστί,Ρεμπέτικα και χασικλήδικα τιμώντας τον Μάρκο,τον Τσιτσάνη,τους μάγκες Μπαγιαντέρα,Παπαϊωάννου και Χατζηχρήστο.

Κατά καιρούς κάποιοι βγαίνουν και λένε διάφορα,είναι γνωστοί είτε γιατι οι ίδιοι το επιδίωξαν επειδή δημοσιογραφούν,τηλεπαρουσιάζονται είτε επειδή είναι καλλιτέχνες μικρής ή ανοιχτής εμβέλειας.Όταν όμως ο Γιώργος Νταλάρας είναι για εκείνους το δέντρο που θέλουν να πληγώσουν δεν τους τιμάει αυτό.Γιατι απλά το δέντρο εκείνο δεν μπορούν ούτε να το κουνήσουν,ούτε να κόψουν ένα τόσο δα κλαράκι του.

Κατανοήστε το ξέσπασμα μου,αλλά όταν βλέπω,ακούω,διαβάζω να βάλλουν φίλους μου όπως ο Γιώργος πρέπει να μιλήσω.Γιατι πρόκειται για τις αξίες που έχω μεγαλώσει,αυτού του σπουδαίου Έλληνα που μου έχουν προσφέρει απλόχερα ο ίδιος με τα τραγούδια και τον πολιτισμό τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντωνη να ξαναπω αυτο που ειχε πει καποτε ο Τσαρουχης ¨"ο μεγαλος φοβος του Ελληνα ειναι μην υπερκεραστει απο αλλον".....ειναι ιδιον της φυλης μας να εχθρευομαστε το καλο ,οταν προερχεται απο αλλον....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητη EKOSTEL συμφωνω εν μερει....μου αρεσε η αποκατασταση σχεσεων μεταξυ Νταλαρα-Μαρκοπουλου, εγινε για χαρη 2 σπουδαιων τραγουδιων κι εκει εδειξε ο Νταλαρας οτι δεν ηταν η κομπλεξικη φιρμα, αλλα ενας γνησιος τραγουδανθρωπος....ενας καβγας μεταξυ καλλιτεχνων, μοιραια βγαζει στην επιφανεια και τους χαρακτηρες τους.....καλο ειναι που βλεπουμε και την αλλη πλευρα τους λοιπον. Διοτι πρεπει σαν απλος ακροατης να ξερεις και τι πρωτυπα χρειαζεται να εχεις.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιό τραγούδι του Γιώργου,έχει ηχογραφηθεί πριν με άλλον συνθέτη και άλλον τραγουδιστή αφού ο στιχουργός του θεώρησε πως πριν το τραγουδήσει ο Νταλάρας είχε περάσει απαρατήρητο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Στη φυλακή με κλείσανε" μου έρχεται στο μυαλό, που το έχει πει και ο Σαρρής με άλλον συνθέτη. Και ο Λιδάκης νομίζω πως το έχει πει με άλλον συνθέτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι το "Ιπτάμενο χαλί",απο λάθος έγραψα πως οι στίχοι του Αλκαίου είχαν δοθεί και σε άλλον συνθέτη.Δεν ισχύει αυτό,πριν όμως τον Γιώργο Νταλάρα που το έκανε επιτυχία το τραγούδησαν η Μαρία Δημητριάδη και ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ του Γιώργου Νταλάρα υπάρχουν έξη κομμάτια τα οποία είχαν ηχογραφήσει πριν απ'αυτόν, τόσο ο Στέλιος Καζαντζίδης όσο και ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης.

Προσοχή: Στο ένα απ'αυτά ο Νταλάρας κάνει β'φωνή, σε ένα τραγουδά μαζί με άλλους τραγουδιστές ενώ σ'ένα ακόμα τραγουδά μόνο στη δεύτερη στροφή και στα refrain.

Σε μια από τις ηχογραφήσεις με τον Μπιθικώτση, ο Μπιθικώτσης κάνει β'φωνή.

Δυο από τα τραγούδια υπάρχουν με τη φωνή του Καζαντζίδη σε δυο διαφορετικές εκτελέσεις. Το ένα απ'αυτά υπάρχει σε δυο εκτελέσεις και με τη φωνή του Μπιθικώτση.

Ποια είναι αυτά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χμμμ.. Αυτό είναι για δυνατούς λύτες!

Αλλά μάλλον θα ασχοληθώ αύριο γιατί με πρόλαβες πάνω που έπεφτα για ύπνο.... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΠΟΝΗ ΖΩΗ - α' εκτελεση Καζαντζιδης, β' εκτελεση Μπιθικωστης

ΦΤΩΧΟΛΟΓΙΑ - α'εκτελεση Καζανζτιδης- β' εκτελεση Μπιθικωτσης

ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΚΑΥΜΟΣ - α' εκτελεση Μπιθικωτσης , β' εκτελεση Καζαντζιδης

αυτα μου ερχονται ετσι προχειρα στο μυαλο......τωρα, μαλλον αναφερεσαι και στο αφιερωμα στον Μπιθικωτση στο ΣΕΦ , το οποιο δεν εχω ακουσει καθολου....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η "’πονη ζωή" και ο "Καημός" είναι σωστά. Μια λεπτομέρεια είναι πως είναι αντίθετα οι πρώτες και δεύτερες εκτελέσεις. Την "’πονη ζωή" την είπε πρώτα ο Μπιθικώτσης και μετά ο Καζαντζίδης και τον "Καημό" πρώτα ο Καζαντζίδης και μετά ο Μπιθικώτσης.

Η "Φτωχολογιά" δεν υπάρχει στη δισκογραφία με τη φωνή του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...