Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Αφιέρωμα στο Κουγιουμτζή στο Θέατρο Γης - 13-6-05

112 posts in this topic

Σύμφωνα με ρεπορτάζ τοπικού τηλεοπτικού σταθμού της Θεσ/νίκης , αλλά και με άλλες αδημοσίευτες πληροφορίες , στα σκαριά βρίσκεται η πραγματοποίηση συναυλίας αφιέρωμα στον ΣΤΑΥΡΟ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ στη Θεσ/νίκη με τη συμμετοχή των νεότερων τραγουδιστών που συνεργαζόταν τα τελευταία χρόνια με τον αείμνηστο συνθέτη (Θεοχαρίδης, Χατζημανώλης ,Μ.Κουγιουμτζή)αλλά και του Γ.ΝΤΑΛΑΡΑ. Γι'αυτή τη συναυλία είχε κάνει αναφορά και ο ΣΠ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ στην επανάληψη του αφιερώματος στον ΣΤ.ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ.

Αναμένουμε με αγωνία...:razz::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από μουσικό της ορχήστρας που θα συμμετέχει στη συναυλία,"αλίευσα"την πληροφορία ότι η συναυλία θα πραγματοποιηθεί στα μέσα Ιουνίου με πιθανότερη ημερομηνία την 13η Ιουνίου.Αναμένουμε για νεότερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι πληροφορίες επιβεβαιώθηκαν.Μετά από χθεσινή επικοινωνία που είχα με την Αιμιλία Κουγιουμτζή, μου επιβεβαίωσε ότι η ημερομηνία της συναυλίας είναι οριστικά η Δευτέρα 13 Ιουνίου .Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί στο Θέατρο Γης.Στο πρώτο μέρος θα συμμετέχουν οι νέοι τραγουδιστές με τους οποίους συνεργαζόταν τα τελευταία χρόνια ο Σ.Κουγιουμτζής (Π.Θεοχαρίδης, Μ.Χατζημανώλης κ.α)και στο δεύτερο μέρος ο Γιώργος Νταλάρας.

Στη συναυλία θα συμμετέχει και το forum με κάποιο τρόπο, αφού κατά τη διάρκειά της , θα υπάρχουν προβολές με σκηνές από τη ζωή και την πορεία του συνθέτη , κάποιες εκ των οποίων είναι βγαλμένες απ'το αρχείο του Θανάση Πολυμήχανου. :mad::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:music::music:

Γειά σου Θανάση με το αρχείο σου ... και τις .. διασυνδέσεις σου! :mad::blush:

Εγώ πάντως θα έρθω :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή επιτυχία-αν και τη θεωρώ σίγουρη-στη συμμετοχή σου Θανάση στην συναυλία! Σίγουρα το σημαντικό αρχείο σου , θα κάνει ...θαύματα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι που δεν θα συμμετείχε!.Δεν γίνεται αφιέρωμα χωρίς Θανάση! :lol: (Ωχ! Σαν διαδήλωση μου ακούστηκε).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Θανάση. Πιστεύω ώρα - εισητήρια κλπ θα ανακοινωθούν σύντομα για να προλάβουμε. Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω αν θα ισχύει και πάλι η απαγόρευση κινηματογραφικών μέσων μέσα στο θέατρο. Αφού όλοι όσοι θέλουν να γράψουν τα καταφέρνουν γιατί το απαγορεύουν; Θα μπορούσα να φτιάξω υπέροχα κομμάτια με την ψηφιακή κάμερα και να τα μοιράσουμε σε όλα τα παιδιά του forum...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω αν θα ισχύει και πάλι η απαγόρευση κινηματογραφικών μέσων μέσα στο θέατρο. Αφού όλοι όσοι θέλουν να γράψουν τα καταφέρνουν γιατί το απαγορεύουν;

Δεν ξέρω κάτι για τη συγκεκριμένη συναυλία, αλλά το πιθανότερο είναι ότι όπως σε όλες τις εκδηλώσεις , λογικά θα απαγορεύεται.Ακόμα και στα τηλεοπτικά κανάλια επιτρέπεται να πάρουν εικόνα μόνο για ένα τρίλεπτο.Εδώ βέβαια χωράει μεγάλη συζήτηση περί πνευματικής ιδιοκτησίας αλλά δε νομίζω ότι είναι της παρούσης.Απ΄'οτι έχω ακούσει σε άλλες εκδηλώσεις συχνά το πρόβλημα δεν είναι των συνθετών ή των τραγουδιστών , αλλά των μουσικών , οι οποίοι απαιτούν να πληρωθούν προκειμένου να προβληθεί τηλεοπτικά κάποια εκδήλωση.

Από κει και πέρα ο καθένας λειτουργεί με προσωπική του ευθύνη και διαθέτει το υλικό του , όπως νομίζει εκείνος καλύτερα. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε Θανάση,

Ήμουνα σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό. Ίσως είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή μετά από κόπους τόσων χρόνων.

Κρίμα που δε θα είμαι εκεί να θαυμάσω τον φίλο μου.

Καλή καλή επιτυχία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε ξεκολλήστε δεν θα κάνω τίποτα.Μια κασέτα από μια παλιά συναυλία έδωσα στην κα Αιμιλία γιατί δεν την είχανε στο Αρχείο τους.Απλά θεωρώντας κι εγώ , όπως και πολλά μέλη του Forum , ότι αν κάποιος έχει κάτι , το έχουν όλοι, έτσι συμμετέχοντας με κάποιον τρόπο , δίνοντας κάτι για την συγκεκριμένη εκδήλωση , είναι σα να συμμετέχει όλο το Forum.Έτσι δεν είναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή έχω μείνει έκπληκτος απο αυτά που διαβάζω γιατί δεν τα ήξερα. (οτι γνωρίζει πχ ο Θανάσης την Αιμιλία Κουγιουμτζή!) Θα ήθελα άν γίνεται -και θέλετε- να κάνουμε μια μίνι συνάντηση στο θέατρο πριν απο τη συναυλία έτσι για να σας γνωρίσω (τουλάχιστον τους Θεσσαλονικείς). Θα ήταν μεγάλη χαρά για μένα να γνωσίσω έναν άνθρωπο-κινητή βιβλιοθήκη για το Ελληνικό τραγούδι όπως τον κ. Θανάση. Αλλα και οι υπόλοιποι είστε ιδιαίτερα ξεχωριστοί, όλοι με τον τρόπο τους... :razz:;):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο κύριος Θανάσης πάντως μάλλον έχει πάθει την πλάκα του! :razz:;)

Έτσι , έτσι ...Από δω και στο εξής θα με προσφωνείτε με το μικρό μου .Δηλαδή κύριος.Αφού σκέφτομαι να αλλάξω και το ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ.Θα βάλω σαν όνομα ΚΥΡΙΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Πολύ γέλιο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω αν θα ισχύει και πάλι η απαγόρευση κινηματογραφικών μέσων μέσα στο θέατρο.

Ηθελα να ξέρα γιατί αγχώνεστε για τέτοια πράγματα :razz:

Αφού ο κος Θανάσης ( :lol: :lol: :lol: ) με την προσφορά του ως κάτοχος παλαιότερων ντοκουμέντων αποκτά αυτόματα το δικαίωμα απόκτησης και των όσων θα συμβούν στο θέατρο Γης!!!

Ekostel έτσι δεν είναι ??? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αφού ο κος Θανάσης ( :lol: :lol: :lol: ) με την προσφορά του ως κάτοχος παλαιότερων ντοκουμέντων αποκτά αυτόματα το δικαίωμα απόκτησης και των όσων θα συμβούν στο θέατρο Γης!!!

:razz:;):music: :blink: :blink: :blink: :confused:;);)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το είπα ειρωνικά πάντως... Απλά έβαλα "κ." και όχι "Θανάση" σκέτο γιατί δεν έχω αποκτήσει ακόμη την απαιτούμενη οικειότητα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω πάντως, όπως είπα και πρίν, είμαι πρόθυμος να προσφέρω τον εξοπλισμό μου (ψηφιακή κάμερα , Η/Υ) για το forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν το είπα ειρωνικά πάντως... Απλά έβαλα "κ." και όχι "Θανάση" σκέτο γιατί δεν έχω αποκτήσει ακόμη την απαιτούμενη οικειότητα...

:confused::razz:;);):music: Μην ανυσηχείς, κανείς δεν το πήρε ειρωνικά.Πλάκα κάνουμε... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως για να πώ την αλήθεια όταν άκουσα οτι θα γίνει αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή κατευθείαν το μυαλό μου πήγε στο Μέγαρο και πουθενά αλλού. Το θέατρο Γής με ξάφνιασε κάπως. Δηλαδή το αφιέρωμα στον Τσιτσάνη γιατί έγινε στο Μέγαρο;;;;;;;;;;; ;);););)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάντως για να πώ την αλήθεια όταν άκουσα οτι θα γίνει αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή κατευθείαν το μυαλό μου πήγε στο Μέγαρο και πουθενά αλλού. Το θέατρο Γής με ξάφνιασε κάπως. Δηλαδή το αφιέρωμα στον Τσιτσάνη γιατί έγινε στο Μέγαρο;;;;;;;;;;; ;);););)

'Eχουμε κι εμείς Μέγαρο,όπου μπορεί κάλλιστα να γίνει η συναυλία.Αλλά και το Θέατρο Γης μια χαρά είναι ως ανοιχτός χώρος.Ας γίνει στην Αθήνα η επανάληψη αργότερα.

-John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω να κάνω μια πρόταση :

Φυσικά και η βιντεοκασέτα από την οποία θα προβληθούν τα αποσπάσματα προέρχεται από το αρχείο του Θανάση, αλλά αφού και ο ίδιος βλέπει αυτήν την συμβολή του ως μια "συμμετοχή του φόρουμ" στο αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή, προτείνω να ενημερώσει τους υπεύθυνους της συναυλίας ώστε στο σχετικό δελτίο Τύπου που θα δώσουν στα ΜΜΕ να αναφέρουν ότι στην συγκεκριμένη εκδήλωση συμμετείχε με την προσφορά υλικού-ντοκουμέντου και το φόρουμ το δικό μας(δηλ. η ερευνητική ομάδα της ιστοσελίδας του ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ, την οποία και αποτελούμε όλοι εμείς που συμμετέχουμε με τον οιονδήποτε τρόπο σ' αυτήν την προσπάθεια που γίνεται μέσα απ' αυτό το φόρουμ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τρελαίνομαι!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα για το δικό μας μέγαρο μιλούσα John... Το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης. Όσο για την ιδέα του Τάσου είναι πολύ καλή... ;);)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0