Bithidalaras

Κριτικές

96 posts in this topic

... Σε κάποιους δεν αρέσει αυτό και αποκαλούν αυτή τη γενιά <<οι πενηντα-φεύγα>>. Αυτός είναι και ο διακαής πόθος τους. Να αφήσει ελεύθερο το πεδίο. Δεν μπορούν πια να κάνουν υπομονή. Και λένε διάφορα. ...

Και ρωτάω τώρα εγώ: Πού είναι ο αντικαταστάτης αυτού του βεληνεκούς; Υπάρχουν μιμητές-κακέκτυπα! Αντικαταστάτη δε βλέπω, δυστυχώς! Γιατί καποια στιγμή ο Νταλάρας θα αποσυρθεί (το έχει δηλώσει φέτος αρκετές φορές). Εξάλλου το πεδίο είναι τοσο ελεύθερο όπως τότε που ξεκινούσε ο Νταλάρας, στη σκια του Καζαντζίδη, του Μπιθικώτση, του Διονυσίου , του Γαβαλά , του Περπινιάδη....Αν είναι να 'ρθει καλώς να' ρθει.΄Με χαρά μας! Δεν χρειάζεται να εξαφανιστεί ο ένας για να εμφανιστεί ο άλλος!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι χλωμό, λέει; Πάρα πολύ χλωμό!!!! Για μένα, ο Νταλάρας είναι ο καλύτερος τραγουδιστής των τελευταίων 100 χρόνων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για να κλείσω το θέμα, θα πω τα εξής:

Εγώ, γνωστός Νταλαρomaniac, στο σχολείο υπομένω τα σχόλια και τις μαλ...ίες των συμμαθητών μου, με βάση αυτές τις κωλοεκπομπές. Μπορεί να τον φτάσει η "κυρία" Ελένη τον αδερφό της; Ασχολίαστο...

Θεωρήστε ότι το topic έκλεισε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] Ακόμα κι εμένα, στο σχολείο με κοροιδεύουν...

Αυτή είναι μια από τις... παλιοκαταστάσεις που νομίζω όλοι λίγο-πολύ εχουμε αντιμετωπίσει στο σχολείο! :) Αν απλώς σε κοροιδεύουν με βάση αυτούς τους ισχυρισμούς πάλι καλά... Εμένα μοτ τον έβριζαν κιόλας και μάλιστα χωρίς λόγο! B) Και μάλιστα κάποιοι ήταν τόσο προκλητικοί που όποτε τύχαινε να περάσω μπροστά τους μου φώναζαν βρισιές για τον Νταλάρα! Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτά που λένε δεν τα λένε για τον Νταλάρα αλλά για να ενοχλήσουν εμάς και μόνον εμάς επειδή τυχαίνει αυτοί να είναι οι "μάγκες" που έχουν καταφέρει να είναι ίδιοι με όλα τα 400 παιδιά του σχολείου, στο στύλ ντυσίματος, μαλλιού... ακόμα και ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ! Επειδή τα 'χω περάσει και τα ξέρω, να σου δώσω μια συμβουλή: με τα παιδιά που σου λένε ότι λένε για τον Νταλάρα, όσο και να τσαντίζεσαι προσπάθησε να κρατάς πάντα χαμηλούς τόνους! Η κολλητή που μ' έβλεπε να τα παίρνω πάρα πολύ άσχημα με όσους μου έλεγαν διάφορα, πάντα μου έλεγε το εξής: "Μη τους δίνειςσημασία! Κάνε λίγη (ή πολύ) υπομονη και κάνε ότι δε σ' ανδιαφέρει που τα λένε αυτά! Και κάποια στιγμή όταν δούν ότι πλέον "δεν πιάνει" θα σταματήσουν!" Εγώ όμως (κακώς, πολύ κακώς) δε την άκουγα με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να φτάσω σε ένα ακραίο περιστατικό και παραλίγο να φάω και αποβολή! Τελικά κατάλαβα ότι π[ραγματικά δεν άξιζε να ασχολούμε μαζί τους και να φτάνω σε τέτοια σημεία γιατί στην ουσία τα δικά μου νεύρα έσπαγαν κάθε φορά, ενώ αντιθέτως αυτά τα βλαμμένα δεν καταλάβαιναν τίποτα (σαν τούβλα που ήταν κιόλας...) και εξακολουθούσαν να σπάνε πλάκα μαζί μου με το να με βλέπουν να τσαντίζομαι! ;)

’ν σε μερικούς δεν αρέσει ο Νταλάρας, 1000 χρόνια να μη τους αρέσει! Αυτοί χάνουν! Και αν μερικοί γουστάρουν να σπάνε πλάκα λέγοντας διάφορες ******** για τον Νταλάρα, γραμμένοι στα παλιά μας τα παπούτσια Νο. 77 και μάλιστα υπάρχει και το τραγουδάκι των Goin'through που λέει "μαζί μου ασχολείσαι..." κλπ. Τους το αφιερώνουμε λοιπόν με όλη μας την... "αγάπη"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγγέλη, αυτό το φαινόμενο είναι καθημερινό και πολύ συνηθισμένο παντού! Όχι μόνο για αυτούς που ακούνε Νταλάρα, αλλά για κάθε άνθρωπο που δεν ακούει μουσική συμβιβασμένη με τις τάσεις της εποχής! Κι εγώ από τότε που είπα ότι μου αρέσει ο Νταλάρας(δηλαδη από τότε που πήγα σε αυτό το σχολείο), άρχισαν να μου τη λένε συνέχεια! Μη σε νοιάζει! ’στους να ζουν στις μουσικές αυταπάτες τους... Κι αυτό που είπε η Νταλαρόφιλη είναι πολύ σωστό! Όλοι αυτοί είναι "μάγκες" (εγώ θα έβαζα κουραδόμαγκες) που έχουν καταφέρει να είναι ίδιοι με όλα τα 400 παιδιά του σχολείου... Δεν έχεις να ζηλέψεις τίποτα λοιπόν! Αντίθετα αυτοί πρέπει να σε ζηλεύουν που είσαι κάτι διαφορετικό! :)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω να τονίσω στους μικρότερους (κι εγώ δεν είμαι και πολύ μεγαλύτερη είμαι το '86) είναι να κρατούν πάντα χαμηλούς τόνους σ' αυτό το θέμα! Τη δική μου περίπτωση την έχω παραθέσει εδώ να την κρατήσετε ως παράδειγμα προς αποφυγή!!! Όλοι καταλαβαίνουμε πόσο σας ενοχλεί-εξοργίζει-στενοχωρεί να λένε τα διάφορα αλλά προκειμένου να έχετε προβλήματα (όπως παραλίγο να έχω εγώ) 1000 φορές καλύτερα είναι να υποστείτε τα όποια σχόλια όσο οδυνηρό κι άν είναι αυτό! Μια υπομονή είναι! Πχ τώρα που είμαι στη σχολή κανείς δεν ασχολείται με το τί είμαι! Ακόμα κι αν σκάσω μύτη εδώ με... τατουάζ τον Νταλάρα(:lol:) δε θα μου πεί κανείς τίποτα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν απλώς σε κοροιδεύουν με βάση αυτούς τους ισχυρισμούς πάλι καλά... Εμένα μοτ τον έβριζαν κιόλας και μάλιστα χωρίς λόγο! :music: Και μάλιστα κάποιοι ήταν τόσο προκλητικοί που όποτε τύχαινε να περάσω μπροστά τους μου φώναζαν βρισιές για τον Νταλάρα! Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτά που λένε δεν τα λένε για τον Νταλάρα αλλά για να ενοχλήσουν εμάς

Νταλαρόφιλη, τα λόγια σου είναι πολύ σοφά... Αλλά τα παλικάρια αυτά την πάτησαν... Γιατί πολύ απλά δεν τους έδωσα τη χαρά να ασχοληθώ μαζί τους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι έτσι πρέπει! Μπράβο σου που το καταφέρνεις γιατί όπως και να' χει, είναι δύσκολο! Εγώ έχω χαλάσει ολόκληρες φιλίες που είχα, επειδή μου την 'έλεγαν' για τον Γιώργο, ώσπου να τα καταφέρω! Τώρα πια δεν δίνω σημασία! Αλλά και να δώσω, δεν θα εκνευριστώ, αλλά θα προσπαθήσω να επιχειρηματολογήσω υπέρ του Νταλάρα, μόνο και μόνο για να μην έχει τι να μου πεί! Γιατί πάντοτε μιλάνε για τον Γιώργο, όσοι δεν ξέρουν τίποτα για αυτόν... :music:;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν απλώς σε κοροιδεύουν με βάση αυτούς τους ισχυρισμούς πάλι καλά... Εμένα μοτ τον έβριζαν κιόλας και μάλιστα χωρίς λόγο!  :)  Και μάλιστα κάποιοι ήταν τόσο προκλητικοί που όποτε τύχαινε να περάσω μπροστά τους μου φώναζαν βρισιές για τον Νταλάρα! Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτά που λένε δεν τα λένε για τον Νταλάρα αλλά για να ενοχλήσουν εμάς

Νταλαρόφιλη, τα λόγια σου είναι πολύ σοφά... Αλλά τα παλικάρια αυτά την πάτησαν... Γιατί πολύ απλά δεν τους έδωσα τη χαρά να ασχοληθώ μαζί τους...

Και πολύ καλά έκανες! Εγώ που έκανα το λάθος να ασχοληθώ μαζί τους τί κατάλαβα;! Τα δικά μου νεύρα έσπαγαν κάθε φορά κι αυτοί συνέχιζαν! :D Το ξέρω ότι ορισμένες φορές είναι πάρα πολύ δύσκολο να μην αντιδράσεις (εγώ δε τα κατάφερα) αλλά είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 26 ΧΡΟΝΩΝ ΑΚΟΥΩ ΝΤΑΛΑΡΑ ΑΠΟ ΤΑ 12-13 ΠΕΡΙΠΟΥ.ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΟΝΤΡΕΣ Η ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΑΛΩΣΩ.ΠΡΟΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΣΤΗΝ ΕΤ1 ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΤΑΛΑΡΙΚΟΣ.ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΤΑΝΕ Κ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΑΝ ΤΟΥ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟΥ Κ ΜΕ ΚΩΛΟΥΣΕ ΔΕΝ ΕΔΩΝΑ ΣΥΜΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΠΗΡΑ Κ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΜΑΛΩΣΟΥΜΕ.ΤΙ ΝΑ ΣΥΓΡΙΝΩ ΝΤΑΛΑΡΑ ΜΕ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟ?ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ Ο ΤΟΛΗΣ.ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΥΣΤΕΡΗ.ΔΕΝ ΜΠΕΝΩ ΚΑΝ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΡΙΝΩ.ΜΟΛΙΣ ΤΙΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΤΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΑΠΟ ΤΑ...........ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΦΙΛΟΧΡΗΜΑΤΟΣ.ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ.ΕΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΞΙΑ ΜΙΛΑΝΕ Η ΑΡΙΘΜΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ.10.000.000ΔΙΣΚΟΙ ΣΤΑΔΙΑ ΑΣΦΥΚΤΙΚΑ ΓΕΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 1983 ΝΑ ΓΕΜΙΣΗ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ.ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΑ ΓΕΜΙΖΕ Ο ΝΤΑΛΑΡΑ ΜΙΑ Κ ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΑΝΕ ΣΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ.ΟΤΙ Κ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά που σου είπε ο άλλος, είναι αυτά που ακούγονται και συνέχεια! Γενικά, όλοι αναφέρονται στα λεφτά που έχει τσεπώσει ο Νταλάρας, και τον κατηγορούν ότι το παίζει φίλος του λαού... Πάντως, σε γενικό πλαίσιο όλοι αναγνωρίζουν την αξία του και τη θέση που έχει στην Ελληνική Μουσική... Το στοιχείο που όλοι κατηγορούν είναι ο χαρακτήρας του! Χθες ας πούμε, μίλαγα με ένα δάσκαλό μου, ο οποίος έχει πολύ μεγάλες γνώσεις για τα καλλιτεχνικά δρώμενα, μιας και είναι 45 χρονών και ασχολούνταν πάντα! Μου έλεγε λοιπόν ότι ο Νταλάρας είναι αναμφισβήτητα ο μεγαλύτερος μετά τον Καζαντζίδη και τον Μπιθικώτση, όμως έχει ένα χαρακτήρα... Είναι πολύ άσχημος τύπος ανθρώπου, ενώ μου είπε ότι είναι και αμόρφωτος... Μάλιστα τεκμηρίωσε τα λόγια του με το επιχείρημα ότι τον ήξερε και προσωπικά για κάποια χρόνια... Τελικά λοιπόν, η 'κακία' εστιάζεται στο χαρακτήρα, στα εκτός της μουσικής θέματα.. Δυστυχώς δηλαδή, ασχολούνται με ένα τομέα για τον οποίο δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτά που σου είπε ο άλλος, είναι αυτά που ακούγονται και συνέχεια! Γενικά, όλοι αναφέρονται στα λεφτά που έχει τσεπώσει ο Νταλάρας, και τον κατηγορούν ότι το παίζει φίλος του λαού... Πάντως, σε γενικό πλαίσιο όλοι αναγνωρίζουν την αξία του και τη θέση που έχει στην Ελληνική Μουσική... Το στοιχείο που όλοι κατηγορούν είναι ο χαρακτήρας του! Χθες ας πούμε, μίλαγα με ένα δάσκαλό μου, ο οποίος έχει πολύ μεγάλες γνώσεις για τα καλλιτεχνικά δρώμενα, μιας και είναι 45 χρονών και ασχολούνταν πάντα! Μου έλεγε λοιπόν ότι ο Νταλάρας είναι αναμφισβήτητα ο μεγαλύτερος μετά τον Καζαντζίδη και τον Μπιθικώτση, όμως έχει ένα χαρακτήρα... Είναι πολύ άσχημος τύπος ανθρώπου, ενώ μου είπε ότι είναι και αμόρφωτος... Μάλιστα τεκμηρίωσε τα λόγια του με το επιχείρημα ότι τον ήξερε και προσωπικά για κάποια χρόνια... Τελικά λοιπόν, η 'κακία' εστιάζεται στο χαρακτήρα, στα εκτός της μουσικής θέματα.. Δυστυχώς δηλαδή, ασχολούνται με ένα τομέα για τον οποίο δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες!!!

Simfonw birthdalaras.

Epidi kai go etixe na sizitiso(kai na sigkroustw) polles fores afto to thema me daskalous/sinergates mou(spoudasa kai spoudazo mousiki) mporw na po oti

o dalaras stin mousiki einai afthentia .

Einai kainotomos ,ergatikos,meletitis, kai gi afto kai ta apotelesmata tis douleias tou einai monadika.Ena episis pou thavmazo einai o sevasmos tou os pros tin elliniki mousiki pou antanaklatai stin opoia epanektelesi i diaskevi exei kanei kai sta tragoudia pou exei erminiefsei.

Oson afora tis "kakies" gia ton xaraktira den mporw na po oute oti simfono oute oti diafwno giati dne ton exo gnwrisei proswpika.Gia to an einai amorfotos i oxi, pistevo oti exei na kanei me tin simberi fora tou os pros tou sinergates tou-filous kai oxi toso os pros tin gnwsi.

Os pros tin simberifora mporoyme na poume oti mia aximi simberifora pano stin douleia polles fores krivei tin epimoni gia tin teleiotita kai artiotita tou apotelesmatos.

An milame kai gia anthrwpines sxeseis, prepei na lambanoume ypo opsi kai ta viwmata tou kathe anthropou. O ntalaras einai enas anthropws pou worimase kai irthe antimetopos me tin zoi kai ta diafora iparksiaka se poli mikri ilikia.Anagastike na orimasei grigora kai appotoma.Episis oi xwroi stous opoious zimothike kai oloklirothike itan epi to pleiston xwroi pou apaitousan mia stasi apoliti kai dinamiki.

O idios exei pei oti megalwse sto "pezodromio" kai oti "emathe oxi mono na apofevgei ti fapa alla kai na vlpei tin skia rixnontas tin fapa protos aftos"(sinentefski pou iparxei sto site afto).Opws alloste poloi apo tous ellines aftis tis genias.

Loipon pistevo oti afto ta leei ola kai oti i opoia simberifora exei mporei na erminefthei kai na dikaiologithei kai sto kato kato o kathenas apo emas ipostirizontas afto pou theorei swsto (eitai se prosewiko eite se ergasiako epipedo) kanei ta panta kai polles fores i "simberifora " tou den einai kai i kaliteri.Panta vevaia iparxei to metro kai nomizo pos o Ntalaras einai arketa eksipnos anthrwpos gia na katalavei pou einai to metro.

Epomenws i opoia " asximi" simberifora einai katanoiti kai erminevomeni apo olew tis apopseis .

Eknevrizomai kai ego loipon file mou giati opws les den iparxoun plirofories polles , giati milane gia kati to opoio einai ektos mousikis kai giati pistevo oti o idios o ntalaras exei dwsei apantisi mesa apo ta logia tou se polles sinentefkseis kai exei dosei SAFESTATI eikona gia to poios einai kai pws leitourgei san anthrwpos-epaggelmatias-kallitexnis.

apo kei kai pera o kathenas borei na krinei kai na sximatisei apopsi gia to ti thelei na dialeksei.

Kalo tha itan gia aftous pou ton katigoroun na min krinoun epipolaia.

Alla vlepeis poulaei to atimo kai einai kai evkolo na ksestomizei kapoios mia katigoria etsi apla .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι να προσθέσω κι εγώ λίγα λόγια στην κουβέντα.

Η μεγάλη μουσική και η καλλιτεχνική αξία του Νταλάρα είναι αναμφισβήτητη. Έχω μιλήσει κι εγώ με αρκετούς μουσικούς και συνθέτες και μου έχουν εξηγήσει(με μουσικολογικά επιχειρήματα) την αρτιότητα του "λαρυγγιού" του Νταλάρα, και την τεχνική του(αποτέλεσμα πολύχρονης και επίπονης μελέτης και εξάσκησης). Ακόμα έχω γνωρίσει, λόγω της επαγγελματικής δραστηριοποίησής μου στον δημοσιογραφικό-εκδοτικό χώρο, και συνθέτες οι οποίοι αρχικά τον "κριτικάρουν"-ακόμα και κακοπροαίρετα-, οι οποίοι, όμως, μόλις κατά τη διάρκεια της κουβέντας ή της συνέντευξης "λυθούν" και ανοιχτούν όχι μόνο παραδέχονται τη μεγάλη αξία του και την προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι, αλλά εκφράζουν και τον κρυφό πόθο τους να συνεργαστούν μαζί του και να ερμηνεύσει, έστω κι ένα, τραγούδι τους! Έτσι έχουν τα πράγματα, τότε θα ήταν καλός...

Τώρα όσον αφορά το "φαινόμενο Νταλάρας" θα σας πω και το εξής, δεν φτάνει μόνο η φωνή(όσο καλή, όσο μεγάλη κι αν είναι) για να είσαι ένας μοναδικός και μεγάλος ερμηνευτής, χρειάζονται και κάποια άλλα στοιχεία : ψυχή, πάθος, δυναμισμός και ισχυρότατη προσωπικότητα. Και ο Νταλάρας όλα αυτά τα διαθέτει στο μέγιστο βαθμό, γι' αυτό και ξεχωρίζει!

Για τα περί μόρφωσης, που λένε οι δασκάλοι σας. Ρωτήστε τους, τι εννούν ; Μήπως ένα πανεπιστημιακό πτυχίο και κάποιον, δήθεν, κουλτουριάρικο ελιτισμό; Γιατί, το μεν πανεπιστημικό πτυχίο προσφέρει απλώς μια επιστημονική εξειδίκευση(σας το λέω εγώ που έχω πανεπιστημιακό πτυχίο), οι δε διάφοροι ελίτ τύποι είναι, τις περισσότερες φορές, συντηρητικότατοι και οπισθοδρομικοί. Οι κοινωνίες και ο κόσμος μας αλλάζει, μεταμορφώνεται, προοδεύει και καλυτερεύει όχι από δαύτους αλλά απο τους επαναστάτες και τους τολμηρούς αντικομφορμιστές, απ΄αυτούς που έχουν τις ιδέες τους, το θάρρος της γνώμης τους και κάνουν πράξη τα όνειρά τους, ακολουθώντας το δικό τους δύσκολο μοναχικό δρόμο. Δείτε μόνο πόσοι μέγιστοι ποιητές και πρωτοποριακοί συγγραφείς και καλλιτέχνες δεν έχουν πανεπιστημιακό πτυχίο! Το έργο τους είναι το μεγαλύτερο πτυχίο, τα άλλα, τα δικά μας τα "πτυχία" είναι για την κορνίζα, για να μην πω τίποτε άλλο...

Επανερχόμενος στον Νταλάρα λοιπόν, σας διαβεβαιώνω(κι αυτό φαίνεται από τις εκατοντάδες συνεντεύξεις του) ότι διαθέτει μεγάλη κοινωνική μόρφωση κι είναι ένας προοδευτικός και δημοκρατικός πολίτης, που αποτελεί, κατά τη γνώμη μου παράδειγμα. Εγώ πάντως τον ακούω με ανοιχτό το στόμα και μετά από κάθε συνέντευξή του κατακλύζομαι από σκέψεις-πάνω σ' αυτά που είπε- και αισθάνομαι σα να 'χω διαβάσει ένα βιβλίο.

Όσο για το δύσκολο του χαρακτήρα του, εγώ πολύ τον γουστάρω και το λέω μαγκιά. Μακάρι κι άλλοι να του μοιάσουν, εγώ το προσπαθώ κάθε μέρα στην καθημερινή μου ζωή, θα γίνει καλύτερη η Ελλάδα, όταν λιγοστέψουν όλοι αυτοί που τους περιγράφει επιτυχημένα ο ’κης Πάνου στο τραγούδι του "Έζησε με το τίποτα"(από το δίσκο "Θέλω να τα πω").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους που τελείωσαν οι διακοπές :blink: και σας ξαναβρίσκω! Ακούστε σκηνικό!!! Μίλαγε η μάνα μου στο τηλέφωνο με μια φίλη της και λέγανε περί Ρέμου-Χατζηγιάννη γιατί θα πήγαιναν εκείνο το βράδυ. Οπότε μετά άρχισαν να μιλάνε γενικώς για πίστες και προγράμματα. Και λέει: Μπλα μπλα μπλα, ο Σφακιανάκης είναι πολύ έξω καρδιά και απλός και φιλικός με τον κόσμο. Η Βίσση είναι τύπου ντίβα, και απρόσιτη και απόμακρη με τον κόσμο...

... έτσι είναι και ο Νταλάρας (!!!!!!!)

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

:):):):D Τί λέει ρε!!!! Μα δεν ξέρουνε ΤΙΠΟΤΑ πια!!! Και εντάξει δεν είνα κακό να μην ξέρεις, αλλά τουλάχιστον να μην πετάνε κοτρώνες!! Θα πάθουμε και τίποτα!!

Και επίσης ένα πιο παλιό που θυμήθηκα λόγω του παραπάνω περιστατικού: Όταν ήταν το euro στην Πορτογαλία που πήγε ο Γιώργος στον τελικό κάπως το έφερε η κουβέντα μας και είπαμε για τον Γιώργο και το euro. Και είπα σε μια στιγμή ότι ο Γιώργος στο αεροπλάνο ζωγράφιζε τις Ελληνικές σημαίες στα πρόσωπα κάποιων παιδιών. Και ΤΙ βρήκε να ΄πεί η μάνα μου!!!! Ότι "ναι... επειδή ήταν μπροστά η κάμερα το έκανε. :blink:

Καταλαβαίνεις τώρα ότι αν σου λένε τέτοια οι τόσο δικοί σου άνθρωποι, τί θα πρέπει να πουνε δηλαδή οι άλλοι;;!!

:xmas::mad::mad::mad::mad::mad::rolleyes::inlove::mad::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

’λλο πανεπιστιμιακή μόρφωση και άλλο πραγματική καλλιέργεια. Ελάχιστοι άνθρωποι διαθέτουν και τα δύο. Έχω γνωρίσει πολλούς της πανεπιστημιακής μόρφωσης που δεν γνωρίζουν τίποτα πέρα από το αντικείμενο σπουδών τους και δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε μια συζήτηση. Ο Νταλάρας και καλλιέργεια διαθέτει και ουσιαστική ευρύτητα γνώσεων. Να μην αναφερθώ στις γνωριμίες που επεδίωξε να κάνει ώστε να ''εισπράξει'' εμπειρική -πλέον- γνώση ή την μετέπειτα μελέτη βιβλίων και την συναναστροφή με σπουδαίους της Τέχνης και του Πνεύματος.

Είναι τόσο κουραστικές οι λαϊκίστικες απλουστεύσεις και τόσο ανόητες όταν προέρχονται από ανθρώπους που καλούνται να μεταδώσουν γνώσεις στα παιδιά. Ο δάσκαλος θα πρέπει να αντιλαμβάνεται την ειδοποιό διαφορά για να φτάσει στο σημείο να χαρακτηρίσει κάποιον ''αμμόρφωτο''. Εγώ με δύο πτυχία και μεταπτυχιακό (πανεπιστημιακής μόρφωσης), δηλώνω πως μένω έκπληκτη κάθε φορά που ακούω τον Νταλάρα να εκφράζεται δημόσια.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέτρο σύγκρισης αλλά λαϊκίζω κι εγώ σαν τον δάσκαλο του Bithidalara. Ο Καζαντζίδης -κατά τον δάσκαλο- είναι κι αυτός ''αμμόρφωτος'' ; Ήταν εξαιρετικός στην συζήτηση και διέθετε την σοφία του λαϊκού τραγουδιστή.

Επιπλέον, ας είμαστε όλοι πολύ προσεκτικοί στις διάφορες φήμες(μέσω προσωπικών γνωριμιών) γιατί -πολλές φορές- αποδεικνύονται μυθεύματα και φαντασιοπληξίες. Και δεν αφορά το σχόλιο μου μόνο στις φήμες που αφορούν στον Νταλάρα αλλά και σε όλους όσους έχουν αποκτήσει την ''επωνυμία''.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν η κριτική γίνεται απο μέτριους τότε απευθύνεται μόνο σε μέτριους.Με λίγα λόγια ασ'τους να λένε!!Ο χρόνος έδειξε το δρόμο στο Γιώργο για τη θέση του στην Ιστορία.. :):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος από τους παλαιότερους στο forum γιατί ο Γιώργος έχει να έρθει τόσα χρόνια στη Λάρισσα ?:razz::vlakas: Νομίζω απ΄το '92..Απ'οτι ξέρω έχει πάρα πολλούς φίλους που θα ήθελαν να τον ακούσουν εδώ και είναι κάτι παραπάνω απο σίγουρο οτι το στάδιο θα γέμιζε!! :D:D:pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ αυτός είναι κι ο δικός μου πόνος... Στα Γρεβενά έχι να 'ρθεί από το '95 και ήρθε μόνο και μόνο επειδή είχε γίνει ο μεγάλος σεισμός... Από τότε δε ξαναήρθε αλλά κι ούτε πιστεύω ότι θα ξαναέρθει... :music::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια φίλη μου είπε χθες ότι ενώ άκουγε ραδιόφωνο, και συγκεκριμένα antenna radio, έβαλαν ένα τραγούδι του Νταλάρα που έλεγε συνέχεια 'θέλω να τα πω'! Για τη φίλη μου που είναι άσχετη με τέτοια μουσική το τραγούδι είναι άγνωστο, για εμάς όμως δεν χρειάζεται να γίνει λόγος για το ποιο είναι... Αφού λοιπόν τελείωσε το τραγούδι ο παρουσιαστής της εκπομπής έκανε το εξής σχόλιο..: '' Αυτό ήταν το τραγούδι 'Θέλω να τα πω' σε σύνθεση ’κη Πάνου με ερμηνευτή το Γιώργο Νταλάρα! Ένα υπέροχο τραγούδι από την εποχή ακόμα που ο Νταλάρας δεν ήταν ο......Πατέρας της ελληνικής μουσικής''!!!! Τα σχόλια δικά σας! Προσωπικά, μόλις μου το είπε η φίλη μου γελούσε (καθώς από ότι μου είπε, ο παρουσιαστής το πρόφερε αρκετά ειρωνικά) αλλά εγώ από μέσα μου ήμουνα σαν κι αυτόν εδώ: :music::razz:B):rolleyes::rolleyes::blush::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή στο topic με τα rare songs έχει αρχίσει μια συζήτηση για το μίσος απέναντι στον Νταλάρα, επαναφέρω στην επιφάνεια αυτό το topic που είναι και αφιερωμένο στο θέμα αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην καθημερινή γράφουν ένα άρθρο για τον Σουμάχερ που λέει:

"....Στη ζωή εάν είσαι ικανός δέχεσαι πάντα επιθέσεις. Και μην κρυβόμαστε. Για να φθάσεις στην κορυφή και να παραμείνεις, δεν πρέπει να είσαι «μαλθακός»....."

Τα σχόλια και οι παραλληλισμοί δικοί σας....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στην καθημερινή γράφουν ένα άρθρο για τον Σουμάχερ που λέει:

"....Στη ζωή εάν είσαι ικανός δέχεσαι πάντα επιθέσεις. Και μην κρυβόμαστε. Για να φθάσεις στην κορυφή και να παραμείνεις, δεν πρέπει να είσαι «μαλθακός»....."

Τα σχόλια και οι παραλληλισμοί δικοί σας....

Βρε μανία με τη Gianna :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στην καθημερινή γράφουν ένα άρθρο για τον Σουμάχερ που  λέει:

"....Στη ζωή εάν είσαι ικανός δέχεσαι πάντα επιθέσεις. Και μην κρυβόμαστε. Για να φθάσεις στην κορυφή και να παραμείνεις, δεν πρέπει να είσαι «μαλθακός»....."

Τα σχόλια και οι παραλληλισμοί δικοί σας....

Βρε μανία με τη Gianna :lol: :lol: :lol:

’σε Matthew! Τη "φάγανε" τη Gianna! Πολλή μανία! :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στην καθημερινή γράφουν ένα άρθρο για τον Σουμάχερ που  λέει:

"....Στη ζωή εάν είσαι ικανός δέχεσαι πάντα επιθέσεις. Και μην κρυβόμαστε. Για να φθάσεις στην κορυφή και να παραμείνεις, δεν πρέπει να είσαι «μαλθακός»....."

Τα σχόλια και οι παραλληλισμοί δικοί σας....

Βρε μανία με τη Gianna :lol: :lol: :lol:

’σε Matthew! Τη "φάγανε" τη Gianna! Πολύ μανία! :lol: :lol: :lol:

Εγώ παραλληλισμό με τον Νταλάρα εννοούσα όχι με την κυρία Γιάννα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...