ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Εντυπώσεις από παλιές συναυλίες

209 posts in this topic

Κι ελεγα,θα το ριξει,δεν θα το ριξει...!! :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία αφού το έριξε κάνε και εσύ αυτό που έκανε ο Νταλάρας.Πες τις εντυπώσεις από τις μισές συναυλίες που έχεις πάει.Ευχαριστημένοι θα είμαστε :razz:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μονο που ο Γιωργος μεχρι να το πει το τραγουδι τον εσκασε αυτον που του το ζητουσε.... :) :lol: :lol:

Ε,κι εγω σ'αυτα τα χναρια βαδιζω.... :D:mad: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μονο που ο Γιωργος μεχρι να το πει το τραγουδι τον εσκασε αυτον που του το ζητουσε.... :rolleyes: :lol: :lol:

Ε,κι εγω σ'αυτα τα χναρια βαδιζω.... :D:D :lol:

Μέχρι να γίνει η αρχή είναι... ;):razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανο,Γωγω και τ 'αλλα παιδια, για συνεχιστε , γιατι σα να ξεχαστηκε λιγο το topic.Aντε και σε λιγα χρονια ,θα γραψουμε κι εμεις οι νεοτεροι :mad::mad::huh::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή όντως είναι κρίμα να χαθεί αυτό το topic σήμερα θα γράψω για μια από τις εμφανίσεις του στο Ζυγό(Μάρτιος-Μάιος 2002) που είχα πάει.Πρέπει να είχα πάει σε μια από τις μέρες που ηχογραφήθηκαν οι παραστάσεις(24-28 Απριλίου)με πιο πιθανή στις 27. Τα τραγούδια που ακούστηκαν λίγο-πολύ είναι γνωστά.Ξεχασμένες επιτυχίες-τα τραγούδια από την άσφαλτο που τρέχει-και παλιές επιτυχίες.Μαζί του ήτανε η Μελίνα Ασλανίδου ο Γεράσιμος Ανδρεάτος η ’ννα Μπουρμά και η Αρετή Κετιμέ.Αναλυτικότερα το πρόγραμμα με τα τραγούδια που ακούστηκαν εκείνη τη βραδιά:

1.Πατριδογνωσία(Μπουρμά-Ασλανίδου)

2.Μαραινομ'ο καημένος(Κετιμέ)

3.Αν δεις στον ύπνο σου ερημιά(Νταλάρας-Ανδρεάτος)

4.Σ'αυτό το σημείο η ’ννα Μπουρμα είχε πει ένα τραγούδι άγνωστο σε μένα.Δε θυμάμαι κάτι περισσότερο γι'αυτό- μόνο ότι είχε πολύ λιτή ενορχήστρωση.

5.Mad about you(Νταλάρας-Ασλανίδου-Μπουρμά)

6.Νύχτα στο ελληνικό(Νταλάρας)

7.Ιπτάμενο χαλί(Νταλάρας)

8.Θα 'ρθω να σε βρω(Νταλάρας)

9.Σου άξιζε μια καλύτερη αγκαλιά(Νταλάρας)

10.Ο παλιός στρατιώτης(Νταλάρας)

11.Το παλτό(Νταλάρας)

12.Το ζειμπέκικο κορμί σου(Μπουρμά-Νταλάρας)

13.Τα φαντάσματα(Νταλάρας)

14.Το παρελθόν θυμήθηκα(Ασλανίδου)

15.Τυφλές ελπίδες(Ασλανίδου)

16.Μόνο μια φορά(Ασλανίδου)

17.Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια(Ανδρεάτος)

18.Θάλασσες(Ανδρεάτος)

19.Στη σκέψη της τρελής(Ανδρεάτος)

20.Ο γκρεμός(Ανδρεάτος-δεν είμαι σίγουρος για τον τίτλο του τραγουδιού)

21.Έλα πάρε μου τη λύπη(Μπουρμά)

22.Θάλασσα μου σκοτεινή(Μπουρμά)

23.Amor-Amor(Νταλάρας)

24.Κι αν σε θέλω(Νταλάρας)

25.Καράβια στη στεριά(Νταλάρας)

26.Το πεπρωμένο(Νταλάρας)

27.Κάποιος χτύπησε την πόρτα(Νταλάρας)

28.Έτσι ειν οι ανθρώποι(Νταλάρας)

29.Κάπου νυχτώνει(Νταλάρας)

30.Έχω έναν καφενέ(Νταλάρας)

31.Τι σου 'κανα και πίνεις(Ασλανίδου-Νταλάρας)

32.Θα πιω απόψε το φεγγάρι(Νταλάρας)

33.Μ'ένα παράπονο(Νταλάρας-Ασλανίδου)

34.Σ'αγαπώ σαν αμαρτία(Ανδρεάτος-Ασλανίδου)

35.Νύχτα στάσου(Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

36.Να είχα το κουράγιο(Ανδρεάτος-Ασλανίδου)

37.Δεν κλαίω(Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

38.Ο παλιατζής(Ανδρεάτος-Ασλανίδου)

39.Ούτε αχ δε θα πω(Ασλανίδου-Ανδρεάτος-δεν είμαι σίγουρος για τον τίτλο του τραγουδιού :mad: )

40.Στο σταυροδρόμι(Ανδρεάτος-Ασλανίδου)

41.Βρέχει φωτιά στη στράτα μου(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

42.Καλή τύχη(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

43.Το αγριολούλουδο(Ανδρεάτος-Νταλάρας-Ασλανίδου)

44.Μη μου λέτε γι'αυτην(Νταλάρας-Ανδρεάτος-Ασλανίδου)

45.Αν είναι η αγάπη έγκλημα(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

46.Τέλι-τέλι(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

47.Δε θα ξαναγαπήσω(Ανδρεάτος-Ασλανίδου-Νταλάρας)

48.Του βοτανικού ο μάγκας(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

49.Παραπονιάρικό μου(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

50.Η πεντάμορφη(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

51.Μείνε αγάπη μου κοντά μου(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

52.Ό,τι κι αν πω δενσ ε ξεχνώ(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

53.Καροτσέρη τράβα(Ανδρεάτος-Ασλανίδου-Νταλάρας)

54.Οι θαλασσινοί(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

55.Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

56.Τα ματόκλαδά σου λάμπουν(Νταλάρας-Ανδρεάτος-Ασλανίδου)

57.Μια βραδιά στο λεβερκούζεν(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

58.Χάντρα στο κομπολόι σου(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

59.Μη μου θυμώνεις μάτια μου(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

60.Καληνύχτα(Είπε μόνο το refrain και έγινε ο γνωστός ψιλοχαμός για να πει και άλλα τραγούδια.Ευτυχώς μας είπε...)

61.Που 'ναι τα χρόνια(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

62.Βρέχει στη φτωχογειτονιά(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

63.Ορχηστρικό(Βρέχει στη φτωχογειτονιά)

Ήτανε μια φοβερή βραδιά.Είχα καθήσει στην πλατεία με άλλα 4 άτομα που ήμουνα μαζί ,σε μια ικανοποιητική απόσταση από τη σκηνή και μπορούσα να διακρίνω με τι πάθος τραγούδησε ο Νταλάρας κάποια τραγούδια.Δυναμική ερμηνεία στο'Νύχτα στο ελληνικό'-απίστευτη ερμηνεία στο 'Θα ρθω να σε βρω' με τον Νταλάρα να τα δίνει όλα στο τέλος και με το τελείωμα του τραγουδιού θυμάμαι έπαιρνε γρήγορες ανάσες για να επανέλθει.Πρώτη μου φορά που άκουσα το Amor και θυμάμαι πόσο είχα εντυπωσιαστεί από το πάθος που έχει όταν τραγουδάει latin τραγούδια.Επίσης πολύ όμορφη ερμηνεία στο 'Αν είανι η αγάπη έγλημα'.Το κοινό ήταν φοβερό.Φυσικά ο Νταλάρας δεν θα το άφηνε έτσι.Τα 'παιχνίδια' που έκανε με το κοινό έδιναν και έπαιρναν.Χαρακτηριστικότερα θυμάμαι όταν τραγουδούσε το 'Παραπονιάρικο' και μας άφησε την τελευταία στροφη αλλά δεν έμεινε ικανοποιημένος στο τέλος και τότε κάνει μια μακρόσυρτη φοβερή κορώνα -Παραπονιάααααααρικό μου-και η αποθέωση.Ένα άλλο ήταν στο τέλι-τέλι θα το έλεγε ο Νταλάρας αλλά πριν καν αρχίσει το πρώτο κουπλέ είχαμε αρχίσει εμείς και τραγουδάγαμε και το μόνο που κατάφερε να πει ήτανε το refrain στο τέλος του τραγουδιού και πολλά άλλα...Οι υπόλοιποι τραγουδιστές στάθηκαν επάξια δίπλα του.Μπορώ να πω ότι μου άρεσε περισσότερο ο Ανδρεάτος και λιγότερο η Μπουρμά(όχι ότι δεν έχει καλή φωνή-αλλά πιστεύω ότι δεν ταίριαζε στο όλο πρόγραμμα).Σε πολλά τραγούδια β'φωνή έκανε και η Ζωή Τηγανούρια(ακκορντεόν)

Κάποια τραγούδια που δεν ακούστηκαν εκείνη τη βραδιά αλλά ξέρουμε ότι τα πε είτε από το cd που βγήκε είτε από το video που είχε δείξει τότε ο ANT1 είναι:

1.Όποια και να σαι(video-cd)

2.Το βουνό(video-cd)

3.Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω(video)

4.Κάποιον άλλον φίλησες στο στόμα(cd)

5.Κάποια κάπου κάποτε(cd)

6.Του κόσμου το περίγελο(cd)

Ξέρω ότι σας κούρασα :mad: αλλά είναι τέτοια τα συναισθήματα και τόσα πολλά μετά από κάθε συναυλία του που θέλω να τα πω όλα-νομίζω και σεις κάτι παρόμοιο θα νιώθετε :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
50.Η πεντάμορφη(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

51.Μείνε αγάπη μου κοντά μου(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

Ξέρω ότι σας κούρασα ;)

:mad::mad::mad:

Τι , πως ,που;;;; :D;):naughty:

Nίκο , το "Μείνε αγάπη μου κοντά μου" το είπε πρώτη φωνή ο Νταλάρας και β' οι υπόλοιποι;

Υ.Γ: "Κούρασέ μας" κι άλλο... :razz::huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση στα τελευταία τραγούδια ή τραγουδούσανε όλοι μαζί ή έλεγε μια στροφή ο ένας μία ο άλλος.Από ότι θυμάμαι στο 'μείνε αγάπη μου κοντά μου' τραγουδούσανε όλοι μαζί-αλλά νομίζω ότι πρέπει να είχε πει ο Νταλάρας την 1η στροφή :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν,.... στην συγκεκριμένη συναυλία είμαι 99.9% σίγουρος οτί ήμουν και εγώ εκεί! Και είχα μαγνητοφωνάκι (της πλάκας) και την έγραψα την παράσταση.

Τα μόνα τραγούδια που δεν αναγνωρίζω είναι τα:

51.Μείνε αγάπη μου κοντά μου(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

52.Ό,τι κι αν πω δεν ε ξεχνώ(Ντάλαρας-Ασλανίδου-Ανδρεάτος)

Όταν λέω οτι δεν τα αναγνωρίζω, εννοώ οτι δεν θυμάμαι να τα είπε. Πάντως σίγουρα μετά την "πεντάμορφη", στα καπάκια, είπε "Τ' οργανάκι".

Είμαι 100% σίγουρος, γιατί:

1) Και εγώ στις 27 του μήνα νομίζω οτι είχα πάει

2) Είχε πει όλα αυτά τα "σπάνια" τραγούδια: Αν είναι η αγάπη έγκλημα, Του βοτανικού ο μάγκας, Παραπονιάρικό μου, Η πεντάμορφη, Τ' οργανάκι, Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά, και μάλιστα τα είπε με την σειρά που ανέφερε ο Nikosg.

3) Στο encore είπε ακριβώς αυτά τα τραγούδια που είπε ο Nikosg, με ακριβώς αυτή τη σειρά. Επίσης, πριν το encore είπε το μισό "καληνύχτα" και εμείς να φωνάζαμε "ΌΧΙ ΟΧΙ...κλπ".

Νίκο,.. 2 ερωτήσεις να σου κάνω για να βεβαιωθούμε οτι μιλάμε για την ίδια παράσταση.

1) Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι το "Αν είναι η αγάπη έγκλημα" το φώναξε δυνατά μία γυναίκα κάπου μέσα από το κοινό και ο Νταλάρας έπαθε πλάκα. Γύρισε στους μουσικούς του και τους έδωσε οδηγίες, κουρδίστηκαν όλοι στον ίδιο τόνο και μετά γύρισε ο Νταλάρας προς το κοινό και είπε το τραγούδι.

2) Αν θυμάμαι καλά, στην συναυλία αυτή, το "Θα πιω απόψε το φεγγάρι' δεν το τραγούδησε. Το είπε κυριολεκτικά σφυρίζοντας και στην ουσία άφησε το κοινό να το τραγουδήσει.

Τα θυμάσαι και εσύ αυτά ή όχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη επειδή εγώ τότε ήμουν μόνο 10.5 χρονών δεν ήξερα και πολλά τραγούδια πέρα από του Νταλάρα.Ότι τίτλους τραγουδιών σημείωνα μου τα έλεγε κάποιο άτομο από την παρέα το οποίο όμως ξέρει ένα τεράστιο ρεπερτόριο τραγουδιών.Τώρα να κανα 3 απανωτά λάθη :rolleyes: . Γιάυτό που λες στο 'Αν είναι η αγάπη έγκλημα' νομίζω πως το θυμάμαι χωρίς να κόβω το κεφάλι μου. Για το 'θα πιω απόψε το φεγγάρι' δεν το θυμάμαι αυτό που λες αλλά θυμάμαι όπως έγραψα σε προηγούμενο post μου ότι στο 'τέλι-τέλι' είχε αφήσει το κοινό να το τραγουδήσει και ο ίδιος τραγουδησε στο 2ο refrain και λίγο πρν μπει είχε πει -να πω και γω κάτι-ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.Λογικά θα το χε πει το οργανάκι και θα το χα ξεχάσει να το σημειώσω.Είπα ότι δεν είμαι σίγουρος αν πήγα στις 27.Μπορεί να ταν και 28 ή 26.Απλά θυμάμαι ότι ήμουνα σπίτι εκείνο το πρωινό.’ρα ή σαββατοκύριακο ήταν ή δεν είχα πάει σχολείο(δεν νομίζω).Εσύ τα χες μαγνητοφωνήσει όλα τα τραγούδια που είχαν ακουστεί τότε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι... κάποιες ηχογραφήσεις από εκείνη την βραδιά θα βρεις στο topic με τα rare songs. Στις αρχές αρχές του topic. Την κασέτα όμως, πρέπει να την έχω χάσει. ....Πρέπει να κάτσω να ψάξω να την βρω...

Πάντως εξακολουθώ να είμαι 99.9% σίγουρος οτι μιλάμε για την ίδια συναυλία. Ήταν η καλύτερη βραδιά στον Ζυγό (συγκριτικά με όλους τους Ζυγούς 2001-2002-2003) που έχω ζήσει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Την κασέτα όμως, πρέπει να την έχω χάσει. ....Πρέπει να κάτσω να ψάξω να την βρω...

:rolleyes:;):)

Να στρώσεις τον ποπό σου και να κάτσεις να ψάξεις και να τη βρεις.

Αλλιώς θα καταθέσω πρόταση μομφής που θα ολοκληρωθεί με ψήφο εμπιστοσύνης στο moderator... :wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη επειδή τα τραγούδια τα χα κατεβάσει τότε που τα χες βάλει έκατσα και τα ξανάκουσα και αυτό που θυμήθηκα είναι το 'παραπονιάρικο' το χε πει όπως ακριβώς το περιγράφω.Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω αν είχαμε πάει την ίδια ημέρα γιατί να σημειώσω τρία τραγούδια που δεν είπε. ;) Το μόνο που δεν έχω είναι το ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά και η σελίδα έχει λήξει πλέον :wow::wow: .Στο σημειωματάριο που γράφω τα τραγούδια από κάθε συναυλία είχα γράψει πριν πει το ρίξε τσιγγάνα τα χαρτιά ότι μας είχε πει για το κάτι για το συγκεκριμένο τραγούδι.Τώρα αν του άρεσε τόσο πολύ το πρόγραμμα στις 27 μπορεί και να ξαναπαιξε τα ίδια τραγούδια και την επόμενη μέρα(που μπορεί να χα πάει τότε) βάζοντας και αυτά τα 3 τραγούδια. :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1997 (νομιζω :) )Ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη Περαματος.Συναυλια για το περιβαλλον υπο την <<αιγιδα>> του Συνασπισμου(μια βδομαδα πριν ειχε παιξει στη γιορτη του ΣΥΝ ο Γιωργης).

Νταλαρας-Τσαλιγοπουλου-Συνηθεις Υποπτοι-Α.Ψυχραμη και εκλεκτοι καλεσμενοι οι Active Member(οι οποιοι καταγονται απο 'κει).

Δε θα μιλησω για τη συναυλια αλλα για τα παρασκηνια.Εφτασα 40 λεπτα πριν την παρασταση και βρηκα τον -τοτε γνωστο μου και μετεπειτα καλο φιλο-Γιαννη Νικολετοπουλο (μελος των πυξ-λαξ και αργοτερα του αρχηγου) που επαιζε κρουστα.Ετσι λογω <<βυσματος>> πηγα κατευθειαν στα παρασκηνια(στην ουσια,στο πισω μερος της σκηνης).Λιγο πριν ειχα δει το Γιωργη να πειραζει τον Καραντινη,που μιση ωρα πριν τη συναυλια ετρωγε ψαρια σε μια ψαροταβερνα.

Εκει λοιπον(πισω απ'τη σκηνη) ηταν εκεινη την ωρα ολοι οι μουσικοι,οι συμετεχοντες,κι εγω με τον αδερφο μου(στο μονο πραγμα που συμφωνουμε ειναι ο Γιωργαρος-αντε και η ΑΕΚ).

Θα σαςπεριγραψω λοιπον καποια πραγματα εκτος συναυλιας,κατι σαν ρεπορταζ.

1.Ο Γιωργαρος επαιζε με ενα αδεσποτο σκυλι ,για κανα 10λεπτο.Μεχρι που το ταισε κιολας.Να βλεπατε μονο την εκφραση του ,καθως επαιζε με το σκυλο.

2.Το θερμοτατο εναγκαλισμο του Νταλαρα με τον -συνθετη,στιχουργο-τραγουδιστη,των Active Member-Β.D.Foxmoor(η Μιχαλη Μυτακιδη).Για οσους δεν γνωριζουν,θα πω μονο,οτι ο B.D. ειναι ιδιαιτερα ευσωμος.Ετσι,οταν αγκαλιασε το Γιωργο,τον εξαφανισε,τον εκρυψε.

3.Υστερα και για καμποση ωρα ,ο Νταλαρας περιεργαζονταν μια μηχανη μεγαλου κυβισμου.

4.Οταν ο αρχοντας ειπε το Ανεμολογιο(νομιζω μ'αυτο ξεκινησε) γυριζει ο Θηβαιος και λεει στα αλλα μελη του γκρουπ.Ρε,λεει τ'ανεμολογιο,λεει τ'ανεμολογιο,παμε.

Μετα οπως καταλαβαινετε ,πηγα μπροστα να δω τη συναυλια.Τωρα θα πει καποιος,τοση ωρα με το Γιωργη και δεν του μιλησες καθολου?Ρε παιδια ,σας εχει τυχει,να θελετε να του πειτε χιλια πραγματα και να μη βγαινει τιποτα?Τελοςπαντων ,του μιλησα κανα 3λεπτο και το μονο που εβγαινε ηταν Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΡΕ ΜΑΓΚΑ!!!

(Ζητω συγγνωμη αν ειμαι <<εκτος θεματος>>)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε aldebaran επειδή υπάρχει ήδη topic σχετικά με τις εμπειρίες μας από τα παρασκήνια και νομίζω οτι είναι καταλληλότερο topic, καλύτερα να μεταφέρεις το post σου εκεί.

Γιώργος Νταλάρας -Εξ'επαφής , Για όσους τον γνώρισαν από κοντά:

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act=ST&f=1&t=2385

Εδώ ας γράφουμε μόνο τις εντυπώσεις μας από τις ίδιες τις συναυλίες. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε μια επό τις εμφανίσεις του Γιώργου Νταλάρα τη δεύτερη χρονιά στο Ζυγό θα αναφερθώ κι εγώ σήμερα.

Ήταν 27 Μαρτίου 2002.Κατ'αρχάς θυμάμαι την απογοήτευση που ένιωσα όταν για πρώτη φορά μπήκα στο μαγαζί (την προηγούμενη χρονιά δεν είχα κατέβει) και μην έχοντας κλείσει τραπέζι (αντίθετος πάντα με όλη τη φιλοσοφία που λειτουργούν αυτοί οι χώροι) έκατσα ή μάλλον προσπάθησα να στριμωχθώ στο πάνω μπαρ.Ο ένας πάνω στον άλλον...

Ευτυχώς όταν ξεκίνησε και συνεχίστηκε το πρόγραμμα , όλα αυτά τα ξέχασα , αφού άκουγα το καλύτερο , κατά τη γνώμη μου, πρόγραμμα που έκανε ο Νταλάρας τα τελευταία χρόνια, από το 1996 που άρχισε να εμφανίζεται στην Ιερά Οδό, μέχρι σήμερα.Ένα καθαρό λαικό πρόγραμμα , με μερικούς από τους καλύτερους εκπροσώπους του λαικού τραγουδιού , από τη νεότερη γενιά τραγουδιστών.Ο Γεράσιμος Ανδρεάτος και η Μελίνα Ασλανίδου ήταν εξαιρετικοί.Η ’ννα Μπουρμά ιδιαίτερα συμπαθής, αλλά, κατά τη γνώμη μου, μάλλον περνούσε, σχεδόν απαρατήρητη.Η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς ήταν η Αρετή Κετιμέ με το σαντούρι της και το υπέροχο τραγούδι της.

Ανάμεσα στους ακροατές και ο Λευτέρης Παπαδόπουλος.

Εκείνη τη βραδιά ακούστηκαν τα τραγούδια:

1)Πατριδογνωσία (Μ.Ασλανίδου-Α.Μπουρμά)

2)Η χήρα (Α.Κετιμέ)

3)Αν δεις στον ύπνο σου ερημιά (Γ.Νταλάρας-Γ.Ανδρεάτος)

4)Τρελός για σένα (Mad about you)

5)Νύχτα στο Ελληνικό

6)Ιπτάμενο χαλί

7)Θά'ρθω να σε βρω

8)Σου άξιζε μια καλύτερη αγκαλιά

9)Ο παλιός στρατιώτης

10)Το παλτό

11)Το ζειμπέκικο κορμί σου (’.Μπουρμά)

12)Τα φαντάσματα

13)Amor, amor

14)Κι αν σε θέλω

15)Καράβια στη στεριά

16)Το πεπρωμένο

17)Κάποιος χτύπησε την πόρτα

18)Έτσι ειν'οι ανθρώποι

19)Κάποιον άλλον φίλησες

20)Έχω έναν καφενέ

21)Τι σού'κανα και πίνεις (Μ.Ασλανίδου-Γ.Νταλάρας)

22)Θα πιω απόψε το φεγγάρι

23)Μ'ενα παράπονο

24)Αυτά τα χέρια

25)Βρέχει φωτιά στη στράτα μου

26)Καλή τύχη

27)Το αγριολούλουδο (Γ.Ανδρεάτος)

28)Μη μου λέτε γι'αυτήν (Γ.Νταλάρας-Γ.Ανδρεάτος)

Σ'αυτό το σημείο ο Γ.Νταλάρας παρουσίασε την ορχήστρα, για να συνεχίσει με τα:

29)Ότι αγαπώ εγώ πεθαίνει

30)Τέλι, τέλι, τέλι (Μ.Ασλανίδου)

31)Δεν θα ξαναγαπήσω (Γ.Ανδρεάτος)

32)Εγώ θα σου μιλώ

33)Τώρα κλαις

34)Καρδιά παραπονιάρα

35)Γιατί θες να φύγεις (Α.Μπουρμά-Γ.Νταλάρας)

36)Καροτσέρη τράβα (Όλοι)

37)Οι θαλασσινοί (Νταλάρας-Ανδρεάτος)

38)Ο καιξής

39)Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι μου θυμίζεις τώρα Θανάση...

ήμουνα κι εγώ, κι εγώ στο μπαρ.

Ακούσαμε το ίδιο πρόγραμμα, και όμως το ακούσαμε εντελώς διαφορετικά.

Ήταν η πρώτη φορά που βρισκόμουνα Αθήνα, τα ελληνικά μου ακόμα σχεδόν ανύπαρκτα, εγώ μαγεμένη, χαμένη, τρελαμένη! Για τον Ζυγό είχα έρθει και στο Ζυγό πήγαινα, ξανά και ξανά...

Εκείνη την μέρα ήμουν εκεί μαζί με τον φίλο τον Αντώνη (gazakas). Αυτός μου έμαθε ότι η βότκα πορτοκάλι έχει πληθυντικό "δυο βότκες πορτοκάλι", μου έκανε τον "εκφωνητή" αφού μου έλεγε ποιανού είναι τα τραγούδια που ακούγαμε (κι εγώ «Μα πού τα ξέρεις όλα αυτά;;;»), και στο τέλος, αφού τραγουδούσαμε «Οι θαλασσινοί» με ρώτησε με απορία «Πού το έμαθες αυτό;» και του είπα (κατακόκκινη) «εδώ...». Δύσκολο τώρα να θυμάμαι πόσα αγνοούσα τότε! Όλα αυτά τα τραγούδια, τώρα μέσα μου παλιά-αγαπημένα, τότε είτε τα είχα ακούσει μόνο σε δίσκους του Νταλάρα, είτε εκεί στο Ζυγό τα έμαθα.

Τι θα πει "καινούργιο τραγούδι"; Τραγούδι που μόλις γράφτηκε; Τραγούδι που μόλις ακούστηκε πρώτη φορά; Τραγούδι που εσύ τον ακούς πρώτη φορά και δεν μοιάζει με τίποτα που γνωρίζεις;

Και μετά την παράσταση (γι' αυτό είμαι 100% σίγουρη ότι μιλάμε για την ίδια βραδιά) συναντήσαμε τον Λευτέρη Παπαδόπουλο στον δρόμο μπροστά στο Ζυγό.

Αξέχαστα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα θα μείνουμε στο Ζυγό αλλά θα προχωρήσουμε κατά 1 χρόνο στις εμφανίσεις που έκανε(25 συνολικά) με τους Ronda al alba, τη Μελίνα Ασλανίδου και το Στέλιο Βαμβακάρη.Θυμάμαι ότι είχα πάει το Γενάρη(οι εμφανισεις ήταν από 25 Δεκεμβρίου 2002 έως 26 Ιανουαρίου 2003)χωρίς να θυμάμαι πότε ακριβώς.Πριν σας γράψω ποια τραγούδια είπε να πω ότι μου είχε κάνει άσχημη εντύπωση ότι δεν είχε βγει κάποιο έντυπο που να αναφέρει τους συντελεστές,τους μουσικούς κλπ.. σε αντίθεση με τις προηγούμενες χρονιές.Τέλος πάντων.Μετά το τέλος της παράστασης όλα αυτά αποτελούσαν παρελθόν.

Το πρόγραμμα:

Στην αρχή είχε βγει το συγκρότημα όπου μας είπαν 4 τραγούδια

(1 τραγουδιστικό-2 χορευτικά και το Σάλα-σάλα.Μετά ήρθε ο Γιώργος και μας είπε τα εξής: :) )

1.El emigrande(Νταλάρας)

2.Amor-amor(Νταλάρας-Ronda al alba)

3.Σβήσε τη φλόγα(Νταλάρας-Ασλανίδου)

4.Σάλα-σάλα(Ορχηστρικό)

5.Una moneda le di(Nταλάρας)

6.Το ζειμπέκικο της ευδοκίας(Ορχηστρικό)

7.Φραγκοσυριανή(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

8.Όσοι γίνουν πρωθυπουργοί(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

9.Μικρός αρραβωνιάστηκα(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

10.Αλεξανδριανή γλάστρα(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

11.Χαράματα η ώρα τρεις(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

12.Όσοι έχουν πολλά λεφτά(Στ.Βαμβακάρης-Νταλάρας-Ασλανίδου)

13.Σ'αυτό το σημείο είπε ένα τραγούδι άγνωστο σε μένα και δεν πρέπει να τανε ούτε και στο cd -Αφιέρωμα στον Bαμβακάρη- :pity:

14.Να πεθάνεις(Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης-Νταλάρας)

15.’τακτη(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

16.Κραβοτσκίσματα(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

17.Πριν το χάραμα(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

18.Τα ματοκλαδά σου λάμπουν(Νταλάρας-Ασλανίδου-Στ.Βαμβακάρης)

19.Ορχηστρικό

20.Ορχηστρικό(Πήρα τη στράτα και έρχομαι-εδώ κάτι πρέπει να ''παίχτηκε'' καθώς η ενορχήστρωση του τραγουδιού ήταν ακριβώς ολόιδια μ'αυτή που χε κάνει ο Μάνος Χατζιδάκης στο δίσκο-Ο σκληρός Απρίλης του '45- ;) )

21.Ναι θα πω(Ασλανίδου)

22.Το παρελθόν θυμήθηκα(Ασλανίδου)

23.Δεν ξέρω πόσο σ'αγαπώ(Ασλανίδου)

24.Η πίκρα σήμρα(Ασλανίδου-δεν είμαι σίγουρος για τον τίτλο του τραγουδιού)

25.Το πεπρωμένο(Νταλάρας-Ασλανίδου)

26.Καράβια στη στεριά(Νταλάρας-Ασλανίδου)

27.Ο παλιός στρατιώτης(Νταλάρας-Ασλανίδου)

28.Τα φαντάσματα(Νταλάρας-Ασλανίδου)

29.Ιπτάμενο χαλί(Νταλάρας)

30.Αχ χελιδόνι μου(Νταλάρας)

31.Έχω έναν καφενέ(Νταλάρας)

32.Κάποιον άλλον φίλησες στο στόμα(Νταλάρας)

33.Χάντρα στο κομπολόι σου(Νταλάρας)

34.Κάποιος χτύπησε την πόρτα(Νταλάρας)

35.Που ναι τα χρόνια(Νταλάρας)

36.Για πιάσε γύφτο σφυρί κι αμόνι(Νταλάρας)

37.Κάνε λιγάκι υπομονή(Νταλάρας)

38.Το παράπονο(Νταλάρας-Ασλανίδου)

39.Αυτά τα χέρια(Νταλάρας-Ασλανίδου)

40.Μια φορά μονάχα φτάνει(Ασλανίδου)

41.Τι σου κανα και πίνεις(Ασλανίδου)

42.Τέλι-τέλι(Ασλανίδου)

43.Κι αν σε θέλω(Νταλάρας-Ασλανίδου)

44.Φύγε κι άσε με(Νταλάρας-Ασλανίδου)

45.Του κόσμου το περίγελο(Νταλάρας)

46.Μη μου λέτε γι'αυτήν(Νταλάρας-Ασλανίδου)

47.Όποια και να 'σαι(Νταλάρας-Ασλανίδου)

48.Χαροκόπου 1942-1953(Νταλάρας)

49.Καλή τύχη-Παρουσίαση ορχήστρας(Νταλάρας)

50.Θα σου κλείσω το στόμα(Νταλάρας-Ασλανίδου)

51.Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια(Νταλάρας-Ασλανίδου)

52.Σάλα-σάλα(Ορχηστρικό-Ronda al alba)

53.Historia de un amor(Νταλάρας-Ronda al alba)

54.Amor-amor(Νταλάρας-Ronda al alba)

55.Ορχηστρικό(Amor-amor)

Ηταν μία από τις ελάχιστες φορές σε συναυλία του Νταλάρα που τον χάρηκα πραγματικά γιατί παρόλο που συμμετείχαν και άλλοι στην ουσία δεν έλειψε πάνω από 30 λεπτά από τη σκηνή(το μέρος της Ασλανίδου).Δηλαδή τραγούδησε συνολικά για πάνω από 3 ώρες :) (Ιδιαίτερα στο τελευταίο μέρος η Ασλανίδου μόνο β'φωνή έκανε-όχι σε όλα τα τραγούδια)Επίσης β'φωνή σε πολλά τραγούδια είχε κάνει και Ο Χρήστος Ζέρβας.

Αν κάποιος πιστεύει ότι παρακολούθησε το ίδιο πρόγραμμα με μένα ας μου το πει για να ξέρω και γω πότε πήγα.Πληροφοριακά αναφέρω ότι την ίδια μέρα είχε πάει ο Ανδρεάτος καθώς και ο Σπύρος Παπαδόπουλος.

Το θέμα με τα 2 τραγούδια του ζυγού του 2002(Αποστόλη νομίζω είχες και τον καροτσέρη στα τραγούδια που πιστέυεις ότι δεν είπε-γιατί βγήκε; :wow: ) παραμένει ανοιχτό ακόμα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το θέμα με τα 2 τραγούδια του ζυγού του 2002(Αποστόλη νομίζω είχες και τον καροτσέρη στα τραγούδια που πιστέυεις ότι δεν είπε-γιατί βγήκε; :) ) παραμένει ανοιχτό ακόμα..

Νίκο,... το θέμα παραμένει ανοιχτό.... μέχρι να βρω την κασέτα. Τον "Καροτσέρη" τον αφαίρεσα,.. γιατί τελικά τον είχε πει... ’ργησα λίγο αλλά το θυμήθηκα! :) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το καλό να θυμηθείς και τα άλλα :) .Ο καροτσέρης σίγουρα ήτανε γιατί μετά καπάκι έπαιζαν τους ''Θαλασσινούς''.Αύριο θα επισκεφτώ το άτομο που είχε κλείσει τότε το τραπέζι και ελπίζω να θυμάται τι ημέρα είχαμε πάει :wow::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις 3 Οκτωβρίου του 2002 στη Δραπετσώνα ο Γιώργος Νταλάρας μαζί με τους Στέλιο-Δομένικο Βαμβακάρη το Θοδωρή Παπαδόπουλο και τη Χρυσούλα Χριστοπούλου έκαναν ένα αφιέρωμα στο Μάρκο Βαμβακάρη.Παρόλι τη ψύχρα που είχε τότε μας ζέστανε η φωνή του Γιώργου και των υπολοίπων που μαζί με μια εξαιρετική καλοκουρδισμένη ορχήστρα έπαιξαν τα παρακάτω τραγούδια:

1.Φραγκοσυριανή(Νταλάρας-χορωδία*)

2.Τα ματόκλαδά σου λάμπουν(Νταλάρας)

3.Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά(Νταλάρας-χορωδία)

4.Σύρος(Στέλιος Βαμβακάρης-χορωδία)

5.Θα ρθω να σε ξυπνήσω(Νταλάρας-χορωδία)

6.Έλα να πάμε εκεί που λες(Νταλάρας-χορωδία)

7.Ρίξε τσιγγάνα τα χαρτια(Νταλάρας)

8.Τα ζηλιαρικά σου μάτια(Δομένικος Βαμβακάρης-χορωδία)

9.Ο Μάρκος πολυτεχνίτης(Παπαδόπουλος-Χριστοπούλου)

10.Τα όμορφα τα γαλανά σου μάτια(Νταλάρας-χορωδία)

11.Μικρός αρραβωνιάστηκα(Όλοι)

12.Σκύλα μ'έκανες και λιώνω(Νταλάρας)

13.Στο Φάληρο που πλένεσαι(Νταλάρας-χορωδία)

14.Παιχνιδιάρα(Νταλάρας-χορωδία)

15.Χρόνια στον Περαία(Παπαδόπουλος-Χριστοπούλου)

16.Αν μ'αξιώσει ο Θεός(Στέλιος και Δομένικος Βαμβακάρης)

17.Ο Μάρκος υπουργός(Στέλιος Βαμβακάρης-χορωδία)

18.Ο καλόγηρος(Νταλάρας)

19.Καφ'τονε Σταύρο καφ'τονε(Παπαδόπουλος-χορωδία)

20.Εφουμέρνανε ένα βράδυ(Στέλιος Βαμβακάρης)

21.Να πεθάνεις(Νταλάρας-Χριστοπούλου)

22.’τακτη(Νταλάρας)

23.Όσοι έχουνε πολλά λεφτά(Στέλιος Βαμβακάρης-χορωδία)

24.Το μπουζούκι στο Παρίσι(Δομένικος Βαμβακάρης-χορωδία)

25.Βεργούλες(Νταλάρας)

26.Μπουζούκι μου διπλόχορδο(Παπαδόπουλος-Χριστοπούλου)

27.Τα καραβοτσακίσματα(Νταλάρας-χορωδία)

28.Αλεξανδριανή(Νταλάρας-χορωδία)

29.Αντιλαλούν οι φυλακές(Νταλάρας)

30.Χαιδάρι(Νταλάρας)

και ξανακούστηκαν στο τέλος τα:

31.Φραγκοσυριανή(Νταλάρας-χορωδία*)

32.Τα ματόκλαδά σου λάμπουν(Νταλάρας)

*Η χορωδία είναι όλοι οι τραγουδιστές πλην αυτού που τραγουδάει σε κάθε κομμάτι.Έτσι το λέει και το cd και πιστεύω ότι είναι αισθητικά ομορφότερο.Οι τίτλοι μπήκαν είναι όπως ακριβώς και στο cd(υπήρχαν πολύ μικρες διαφορές στους τίτλους των τραγουδιών σε σχέση με το πρόγραμμα που μας είχαν δώσει στη συναυλία)Θα προτιμούσα στο cd να υπήρχαν και τα 30 τραγούδια που είχαν ακουστεί τότε και όχι μόνο τα 28.Ας είναι...

Όσον αφορά τη συναυλία τι να πω ειδικά για το Γιώργο.Ερμήνευσε με το μοναδικό τρόπο που αυτός ξέρει τραγούδια που τα περισσότερα από αυτά δεν τα ξανάπε.Προς το τέλος της συναυλίας φαινότανε ότι ήθελε να φύγει B) όλο έλεγε για τη ψύχρα που έχει(δεν είχε και άδικο αλλά αν δεν κάνω λάθος το ανέφερε 2-3 φορές)παρόλα αυτά στο τέλος μας είπε ξανά 2 τραγούδια.Πριν τα ματόκλαδα μας είχε και πει 'και αυτό για το δρόμο'και κάτι παρόμοιο πριν από τη φραγκοσυριανή(στο τέλος πάντα)το οποίο δε θυμάμαι τώρα.Κατά τη διάρκεια της συναυλίας θα μου μείνει η αφήγηση του Νταλάρα για το πως γνώρισε μικρό παιδί το Μάρκο αλλά και κάτι που είχε πει ότι θα φτιαχτεί η Ηετιώνια Πύλη(δε θυμάμαι ακριβώς :D )Παρολίγο -κατά τη διάρκεια της συναυλίας-να πέσει και το μπουζούκι του Νταλάρα(δεν είχε στερεωθεί καλά στη βάση του).Επίσης τα καράβια από απέναντι σφυρίξανε 1-2 φορές(πολύ όμορφη στιγμή)Μετά το τέλος της συναυλίας τον είδα να φεύγει με το audi του.(πραγματικά δε φαινότανε εκεί μέσα B) )

Την επόμενη μέρα είχα αρπάξει και το κρυολογημά μου και έτσι γλύτωσα και το σχολείο B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοιτάζοντας να δω σαν σήμερα τι έκανα ο νους μου πήγε πίσω 3 χρόνια πριν όταν ο Νταλάρας η Γλυκερία ο Λάλεζας η Κετιμέ και φυσικά η Εστουδιαντίνα είχαν δώσει μια πραγματικά υπέροχη συναυλία.Το πρόγραμμα ήταν ίδιο πάνω-κάτω με αυτό του Ηρώδειο που χε γίνει το καλοκαίρι του 2003.Αναλυτικότερα τα τραγούδια που ακούστηκαν τότε:

1.Νανούρισμα(Αρετή Κετιμέ)

2.Πατινάδα(Ορχηστρικό)

3.Τρία καράβια πάνε(Νταλάρας)

4.Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω(Νταλάρας)

5.Το σπίτι μου το πατρικό(Νταλάρας)

6.Καροτσέρη τράβα(Νταλάρας-χορωδία)

7.Κυρ Κωστάκης(Νταλάρας-χορωδία)

8.Οργανικό

9.Τζιβαέρι(όχι το γνωστό)(Γλυκερία)

10.Παραπονιάρικο(Νταλάρας)

11.Η Μαρίτσα η Σμυρνιά(Γλυκερία)

12.Μικράκι μου(Γλυκερία)

13.Δεν σε θέλω πια(Γλυκερία)

14.Μάνες καληνυχτιάς(Λάλεζας)

15.Τρεχαντηράκι(Λάλεζας)

16.Μάτια μου(Νταλάρας-Λάλεζας)

17.Καλέ συ Παναγιά μου(Νταλάρας)

18.Στο πα και στο ξαναλέω(Νταλάρας)

19.Έχε γεια Παναγιά(Γλυκερία-χορωδία)

20.Απτάλικο

21.Μαρμαρωμένος Βασιλιάς(Γλυκερία)

22.Μες στου Βοσπόρου τα στενά(Νταλάρας)

23.Δυο παλληκάρια απταΑιβαλί(Γλυκερία-Νταλάρας)

24.Η Αγιά Σοφιά(Νταλάρας)

25.Η Σμύρνη(Νταλάρας)

26.Η Ρωμανία επάρθεν(Ντάλαρας)

27.Ορχηστρικό Σουγιούλ

28.Εμβατήριο φλόγα

29.Καν τα σκαλιστά σου μαλλιά σου(δεν νομίζω να ναι αυτός ο τίτλος του τραγουδιού-Αρετή Κετιμέ)

30.Χίλια μύρια κύματα(Νταλάρας-Γλυκερία-χορωδία)

31.Η προσφυγιά(Νταλάρας)

32.Τι σε μέλει εσένα(Γλυκερία)

33.Τι σου λέει η μάνα σου(Νταλάρας)

34.Ελενίτσα(Γλυκερία)

35.Δημητρούλα μου(Γλυκερία)

36.Τα σμυρνέικα τραγούδια(Νταλάρας)

37.Παποράκι(Γλυκερία-Νταλάρας)

38.’λλος για Χίο τράβηξε(Γλυκερία)

39.Πέτρα-πέτρα χτίσαμε(Νταλάρας-Χορωδία)

40.Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω(Νταλάρας)

41.Γιορτή ζειμπέκηδων(Νταλάρας)

42.Παραπονεμένα λόγια(Νταλάρας)

43.Σάλα-σάλα

44.Ορχηστρικό

45.Μπουνοβαλιά(Γλυκερία)

46.Της αμύνης τα παιδιά(Νταλάρας)

’λλη μια εκπληκτική συναυλία μόλις είχε τελειώσει :) .Οι ερμηνείες του τολμώ να πω ήταν καλύτερες από αυτές του Ηρωδείου(αν και στο Κατράκειο πάντα δίνει το κάτι παραπάνω)Παρόλο που η διάρκεια της συναυλίας ήταν μικρή(περίπου 2:30 ώρες μόνο, φεύγοντας ένιωσα ότι ήμουνα γεμάτος από τις ερμηνείες του Γιώργου.Το πάθος του ξεχείλιζε σε κάποια τραγούδια.Χαρακτηριστικά θυμάμαι στην προσφυγιά όπου μπήκε πολύ δυνατά στο τραγούδι με αποτέλεσμα το μικροφωνό του να σφυρίξει δυο φορές.Σταμάτησε το τραγούδι και είπε προς τους ηχολήπτες.Πάμε ξανά αλλά χωρίς αυτό.Και το είπε και τη δεύτερη φορά τόσο ωραία..Πριν πει το 'Η ρωμανία επάρθεν'μας ρώτησε αν υπάρχι κανένας πόντιος ανάμεσά μας(νομίζω υπήρχε ένας).Ένα άλλο που θυμάμαι ήταν το εξαιρετικό,για μένα.ντουέτο με τον Λάλεζα στο μάτια μου.Έγιναν και άλλα που κάποια ήταν τελείως προσωπικά και δεν αξίζει να γραφτούν και άλλα που δεν τα θυμάμαι τόσο λεπτομερώς.Πέρασαν κιόλας 3 χρόνια

Σημ:Στις παρεθέσεις που βάζω ποιοι τραγουδούσανε σε ποιο τραγούδι για κάποια τραγούδι δεν είμαι και 100% σίγουρος.Κυριώς γιαυτά που συμμετείχε ο Λάλεζας και η χορωδία.

Υ.Γ:Παράπονο:'Εγώ γράφω εντυπώσεις από συναυλίες αλλά οι συναυλίες που έχω πάει είναι των τελευταίων 7 χρόνων με αποτέλεσμα να υπάρχουν στα τοπικς θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω τα 'βασικά μέλη' να ξαναρχίσουν να γράφουν εδώ γιατί πραγματικά εμείς οι νεώτεροι έχουμε ανάγκη να διαβάσουμε εντυπώσεις από παλιές συναυλίες και να ταξιδέψουμε νοερά σ'αυτές και στο κάτω-κάτω δεν αξίζει στο τοπικ τέτοια 'συμπεριφορά'. :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ:Παράπονο:'Εγώ γράφω εντυπώσεις από συναυλίες αλλά οι συναυλίες που έχω πάει είναι των τελευταίων 7 χρόνων με αποτέλεσμα να υπάρχουν στα τοπικς θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω τα 'βασικά μέλη' να ξαναρχίσουν να γράφουν εδώ γιατί πραγματικά εμείς οι νεώτεροι έχουμε ανάγκη να διαβάσουμε εντυπώσεις από παλιές συναυλίες και να ταξιδέψουμε νοερά σ'αυτές και στο κάτω-κάτω δεν αξίζει στο τοπικ τέτοια 'συμπεριφορά'. :wow:

Δεν βλέπω καμια κίνηση ;) -συνεχίζω εγώ λοιπόν :)

Στις 11 Σεπτεμβρίου είχα μια "προσωπική επέτειο"καθώς 'έκλεισα' 7 χρόνια από τότε που πήγα για πρώτη φορά σε συναυλία του Νταλάρα.Ήταν στις 11 Σεπτεμβρίου του 2000 όταν τραγούδησε στο Ηρώδειο.Τον συνόδευε η bbc concert orhestra ενώ special guest(έτσι το λέει το πρόγραμμα) εμφάνιση είχε κάνει η Joan Faulkner.Και το πρόγραμμα:

1.Ορχηστρικό

2.’προ περιστέρι

3.Να με θυμάσαι

4.Ο ουρανός φεύγει βαρύς

5.Η μπαλάντα των αισθήσαιων και των παραισθήσεων

6.Avre tu puerta cerrada

7.Voices(Joan Faulkner)

8.Honeymoon-Αν θυμηθείς τ'ονειρό μου(Faulkner-Νταλάρας)

9.Όμορφη πόλη

10.Σαν το μετανάστη

11.Θεός αν είναι

12.Libertadores-America Insurrecta

13.Τα πρώτα λόγια

14.Δρόμοι παλιοί

15.Ήταν πέντε ήταν έξι

16.Summertime(Joan Faulkner)

17.Someone to watch me over(Joan Faulkner)

18.Canzone Arabbiata

19.Τα βεγγαλικά σου μάτια

20.Όλα καλά

21.Μη μου θυμώνεις μάτια μου

22.El emigrande

23.Granada

24.Wooden horse of troy-Περιπλάνηση

25.’σπρο περιστέρι

’λλη μια εκπληκτική συναυλία :confused: Δεν τη θυμάμαι τόσο καλά εγώ-το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι είχαμε καθήσει πάρα πολύ ψηλα-ο Νταλάρας ίσα που φαινότανε-μόλις είχα πάρει το live cd από το ισραήλ και ΄μ'αρέσαν τα τραγούδια και μου χε κάνει εντύπωση η κορώνα στο Granada.Όσο για τα υπολοιπα ας είναι καλά το mega που λίγο καιρό μετά είχε δείξει τη συναυλία ολόκληρη(το μόνο που δεν έβαλε ήταν το καταπληκτικό ντουέτο στο 'Αν θυμηθείς τ'ονειρό μου').Επειδή τότε δεν ήμουν οργανωμένος δεν είχα σημειώσει πάνω στο πρόγραμμα ποια τραγούδια είχε πει(δεν είμαι σίγουρος για την Αραπιά της Αγάπης αίματα το shai καθώς και πότε είπε τα 2 τραγούδια της η Joan Faulkner)Εξαιρετικά είχε ερμηνεύσει το Libertadores και το Granada.Ήταν η πρώτη μου συναυλία...μόλις είχα πάρει το στραβό το δρόμο... :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αναμένοντας την αυριανή συναυλία στο Βύρωνα ο νους μου πήγε 6 χρόνια πίσω στο καλοκαίρι του 2001 όταν ο Γιώργος με τον Χρήστο Θηβαίο και τη Μαρία Ιακώβου είχαν οργώσει όλη την Ελλάδα.Εγώ είδα την πρώτη,και την τελευταία συναυλία της περιοδείας στο Κατράκειο και στο Βεάκειο αντίστοιχα.Δυστυχώς το σημειωματάρειο που είχα τότε έχει χαθεί εδώ και χρόνια οπότε θα γράψω ότι θυμάμαι ;)

25/6/01:Κατράκειο θέατρο-

Θυμάμαι είχαμε φτάσει σχετικά νωρίς και είχα δει τον Μανώλη Καραντίνη στην είσοδο του θεάτρου και ουσιαστικά από τότε κατάλαβα ότι παίζει καταπληκτικό μπουζούκι-θυμάμαι είχε ξεκινήσει σε κάποιο τραγούδι να κάνει ένα ταξίμι και κάποια στιγμή σταμάτησε-οπότε του είπε ο Γιώργος: Παίζε Μανώλη,μην τεμπελιάζεις.. ;)

Η όλη φάση ήταν όταν κατέβηκα προς τα κάτω(ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα στο Κατράκειο)οπότε καταλαβαίνετε τι γίνετε εκεί-κάποια στιγμή όλοι φωνάζαμε Νταλάρα ζούμε για να σακούμε : :wow::naughty: και εκείνος μας έκανε νόημα γελώντας να σταματήσουμε για να ακουστεί η εισαγωγή του Ίπτάμενο χαλί-άραγε το της αγάπης μαχαιριά να είχε πει πριν και να μας είχε ξεσηκώσει έτσι(αλλά τότε δεν έκανε την κορώνα όμως-με τι τρόπο να μας ξεσήκωσε :huh: ..-όποιος είχε πάει τότε και έχει γράψει το πρόγραμμα ας βοηθήσει :blush: )Μέχρι και φωτογραφία τους είχε βάλει κάποιος/α πάνω στη σκηνή.Το άλλο ωραίο ήταν ότι κάποια στιγμή είπε το Της καρδιάς τον χτύπο και σόλο το θέατρο ακουγόταν μόνο η φωνή τουαξέχαστες στιγμές πραγματικά

30/8/01-Βεάκειο θέατρο

Ακόμα θυμάμαι πως μπήκε σαν χείμαρρος και αποδοκίμασε τους παράγοντες που δεν μοίρασαν σωστά τις προσκλήσεις με αποτέλεσμα το θέατρο να είναι μισογεμάτο. :mad: Από αυτήν την παράσταση δεν θυμάμαι πολλά-μόνο ότι είπε το 'θα κάνω ντου βρε πονηρή' και μας άφησε να πούμε εμείς το ρεφραίν και μόλις είπαμε τη φράση-πριν κάνω επανάσταση-είπε αμήν και πότε και στο 'της αγάπης μαχαιριά'στο τέλος έβγαλε την κιθάρα του και τη σήκωσε ψηλά-μπορεί και να την πέταξε και λίγο στον αέρα :blink: B) Αν θυμηθώ κάτι άλλο στην πορεία θα το γράψω..

Υ.Γ:Φωτογραφίες από το κατράκειο θα βάλω σε λίγη ώρα.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς "εντυπώσεις", αλλά πληροφορίες, που ανακάλυψε η Irina S.. Στις 10/02/1996, στο Compiegne της Γαλλίας πραγματοποιήθηκε συναυλία υπό τη διεύθυνση του Σταύρου Ξαρχάκου, με ερμηνευτές τους Γιώργο Νταλάρα και Δήμητρα Γαλάνη.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα της συναυλίας, ακούστηκαν τα παρακάτω τραγούδια (δεν διευκρινίζεται ποιός τραγούδησε κάθε τραγούδι):

Πρώτο μέρος:

1. Συννεφιασμένη Κυριακή

2. Τα ματόκλαδά σου λάμπουν

3. Τα καβουράκια

4. ’σπρη μέρα

5. Σαββατόβραδο στην Καισαριανή

6. Να με θυμάσαι και να μ' αγαπάς

7. Η Νύχτα

8. Νυν και αεί

9. Το τρένο φεύγει στις οχτώ

10. Ο μαύρος ήλιος

11. Εφτά τραγούδια θα σου πω

Δεύτερο μέρος:

1. Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι

2. Οδός ονείρων

3. Αγάπη που 'γινες δίκοπο μαχαίρι

4. Ο ταχυδρόμος πέθανε

5. Μάνα μου Ελλάς

6. Το δίχτυ

7. Μπουρνοβαλιά

8. Στου Θωμά

9. Το Πρακτορείο

10. Ιμιτλερίμ

11. Της αμύνης τα παιδιά

Το πρόγραμμα της συναυλίας βρίσκεται στο νέο topic "Προγράμματα Συναυλιών":

http://www.dalaras.com/forum/index.php?s=2...=ST&f=10&t=3974

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...